kategoria: A500
[#1] klawiatura dużej amigi w A500
Trenował ktoś podłączenie klawiatury a /3/4000 do A500?? Chodzi mi po głowie, żeby włożyć płytę A500 do towerki i użyć którejś z ww klawiatur.
[#2] Re: klawiatura dużej amigi w A500

@atalante, post #1

Tak to nie, ale miałem klawiaturę z A500 w A4000.
Z uwagi na wykorzystanie kabla od klawiatury PC na PS2 nie miałem resetu.
Wiec i odwrotnie zadziała.
[#3] Re: klawiatura dużej amigi w A500

@atalante, post #1

Klawiatura z a2,3,4k też nie pozwoli na reset. W a500 jest od tego linia kB_reset a w tamtych, z tego co pamiętam, kontroler wysyła na linii danych "unikalną kompozycje ciągu zer i jedynek" czyli kod resetu do komputera.
Musiałbyś wykonac obwód, który gdy rozpozna ten kod to prześle sygnał do pinu kbreset w a500.
Pozdrawiam
Krzysiek
[#4] Re: klawiatura dużej amigi w A500

@Krzysiek2, post #3

Albo podłączyć guzik resetu z towerki ;)
[#5] Re: klawiatura dużej amigi w A500

@Risc, post #2

tylko że klawiatura od A3/4000 kosztuje więcej niż cała A500 w idealnym stanie ( wiem bo sam szukam, mam dwie A4000 bez klawiatur i jadę na wyjętej z A500 )
Taniej jest zrobić sobie prosty interfejs do klawiatury PS2 od PC
Ja sobie zrobiłem do A600 według tego schematu , koszt elementów nie przekracza 10 zł , nawet płytki drukowanej nie robiłem , w 15 minut można to sklecić na "pająku", to raptem 3 rezystory, 2 kondensatory i mały układ scalony do którego bezpośrednio można dolutować wszystko bez PCB.
Pewnie bez większych modyfikacji dałoby się to zaadaptować do A500 ?
[#6] Re: klawiatura dużej amigi w A500

@UJP, post #5

Właśnie nie do końca chciałbym w tą stronę. Fajną, starą klawiaturę mechaniczną mam podpiętą do MISTA. Jest super, ale brakuje mi w niej "tego czegoś". W Amidze wolałbym mieć klawiaturę stricte Amigową, a ta od CDTV, A4000 jest po prostu ładna i w miarę wygodna. Miałem nadzieję, że do A500 wystarczy zrobic wyprowadzenie ze złącza klawiatury i zakonczyć wtykiem ps2. Klawiatura od A500 oraz A4000 wydaje się być bardzo podobna w budowie.

A tak z ciekawości. Może chociaż istnieje interfejs pozwalający podłączyć taką klawiaturę do PC??
[#7] Re: klawiatura dużej amigi w A500

@atalante, post #6

Dobrze miałeś nadzieję, bo jak pisał Risc klawiatura od dużej Ami będzie działać w A500. Trzeba tylko spiąć ze sobą zasilanie (GND i VCC), oraz Kbdata i Kbclock - cztery kable trzeba podpiąć do wtyku mini din (PS2).
Jedyne co nie zadziała, to reset, który w A500 idzie osobnym przewodem Kbreset, a w dużych Ami ma własny kod wysyłany tak jak kody innych klawiszy. Najprościej będzie wspomnianą linię kbreset wyposażyć w malutki przycisk (zwierany bodajże do masy) i umieścić to gdzieś w obudowie A500.
Zasadniczo wszystkie osobne klawiatury do Ami (czyli CDTV, A1000, A2000, A3000 i A4000, oraz klawiatura od A1200 Infinitiv) działają tak samo, i po wlutowaniu odpowiedniej wtyczki będą działać w innej Ami. Klawiatury od tych Amig da się podpiąć też do A500, co wymaga tylko wlutowania odpowiedniego gniazda, a po zrobieniu przeróbki (polega na przecięciu dwóch ścieżek na płycie komputera i wlutowaniu gniazda klawiatury) także do A600 i A1200.

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2018 23:53:11 przez wali7
[#8] Re: klawiatura dużej amigi w A500

@wali7, post #7

(...)oraz klawiatura od A1200 Infinitiv(...)

Ta nie za bardzo, bo jest w standardzie PS/2. Dlatego do towera Infinitiv można podpiąć każdą PCtową klawiaturę, a klawiaturę A1200 w obudowie Infinitiv można podpiąć do PCta. ;)

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2018 00:08:09 przez Kilos
[#9] Re: klawiatura dużej amigi w A500

@Kilos, post #8

hmm... pewnie masz rację, bo w zamierzchłych czasach podpinałem tę klawiaturę (Infinitiv) do jakiegoś komputera i działało. Czy to była A4000, czy pecet nie pamiętam dokładnie, bo było to ze 20 lat temu, a pamięć ludzka jest zawodna.
No więc klawiatura od Infinitiva nie będzie działać w A4000.... ale zawsze można do obudowy od Infinitiva wsadzić klawiaturę od A500, bo ma te same wymiary co klawiatura od A1200, tylko ledki trzeba wylutować. Tak sobie zrobiłem klawiaturę do GBA1000. I w A4000 zadziała :)
[#10] Re: klawiatura dużej amigi w A500

@wali7, post #7

a po zrobieniu przeróbki (polega na przecięciu dwóch ścieżek na płycie komputera i wlutowaniu gniazda klawiatury) także do A600 i A1200.


Można wziąć podstawkę PLCC, przylutować do niej kabelki i założyć na właściwy scalak. Miałem tak w A1200 podłączoną klawiaturę od A2000.

Jak kupiłem FastATA to Krashan przylutował te kabelki prosto do scalaka i nadal klawiatura działała.

Płytę sprzedałem luzem i nowy właściciel nie narzekał na działanie klawiatury A1200.
[#11] Re: klawiatura dużej amigi w A500

@hrw, post #10

też można, ja u siebie robiłem przeróbkę z cięciem ścieżek.... a 5 minut po napisaniu komentarza przeglądnąłem sobie dokumentację przeróbki od RomanWorkshop... i jest bez cięcia :)
[#12] Re: klawiatura dużej amigi w A500

@Krzysiek2, post #3

Zrobienie takiego ukladu nie jest takie trudne jakby sie wydawalo.
W swoim opisie jak podlaczylem klawiature od CDTV do A1200 w obudowie Infinitiv pokazalem schemat takiego ukladu. Schemat ten tak naprawde zaczerpnalem z jednego z numerow ACS.
Ogolnie jest tak ze po wcisnieciu Ctrl+A+A na linii KBData pojawia sie pol sekundowy impluls ktory trzeba wychwycic.
Ze swojego doswiadczenia wiem ze podpiecie wyoderebnionego sygnalu do pinu Reset ukladu klawiatury na plycie glownej nie do konca sie sprawdza.
Dlatego w swoim ukladzie wyizolowany sygnal resetu podpialem do odpowiedniego zlacza w FastATA.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem