kategoria: A500
[#1] 2 zapewne banalne pytania amigowca z odzysku
Witam serdecznie. Niedawno dołączyłem do Waszego grona po około 25 letnim nieużywaniu Amigi. Odrodziła się fascynacja komputerem z mojego dzieciństwa. Moi 9 letni synowie zaczynają też łapać tego bakcyla pomimo że na co dzień grają na PS4. Proszę o wyrozumiałość, moje pytania na początku mogą być dla Was banalne....tak więc do rzeczy

1. Mam Amigę 500 z rozszerzeniem pamięci pod klapką do 1 MB i twardym dyskiem 20MB A590 (przedłużenie obudowy)...i teraz banalne pytanie: Instaluję na dysku grę (Battle Chess) z installera na dyskietce. Gra się uruchamia bez problemu. Problem polega na tym że chcę ją przenieść do katalogu (szufladki) Gry który utworzyłem. Po przeciągnięciu ikony gry, gra się uruchamia ale po chwili wyskakuje napis żeby włożyć dyskietkę do napędu. W jaki sposób mogę przenieść tą grę do innego katalogu żeby działała poprawnie.

2. Drugie pytanie dość często przerabiane ale nie znalazłem odpowiedzi w 100 procentach. Posiadam spora kolekcję dyskietek, chciałbym utworzyć z nich obrazy ADF żeby je zarchiwizować i w razie potrzeby przegrać na nowe dyskietki. Dodam że chciałbym to zrobić w 100 procentach na Amidze a nie na PC. Najlepiej bez użycia Goteka, którego zresztą zamierzam kupić...tak z ciekawości.

Z góry dziękuję za pomoc.....Rafał
[#2] Re: 2 zapewne banalne pytania amigowca z odzysku

@Vader_CH, post #1

1. Pewnie targasz do innego katalogu tylko exek z ikonką którego widać, a zostawiasz resztę plików bez ikonki których nie widać. Jeżeli masz kick 2.0+ to w menu na górnej belce powinieneś znaleźć opcje pokazywania plików bez ikonek. Jeżeli masz kick 1.3 to pozostaje shell i zaznajomienie się z poleceniami "cd", "dir" i "copy"

Jeżeli jednak kopiujesz poprawnie wszystkie pliki gry to problem jest pewnie z przypisaniami katalogów a z tym to już nie pomogę, sam nie ogarniam

2. Najprościej to zlutuj/kup kabel null modem i zainteresuj się programem o nazwie Amiga Explorer. Dzięki niemu w bardzo prosty sposób przerzucisz to co w stacji amigi na bezpieczny adf w PC.
[#3] Re: 2 zapewne banalne pytania amigowca z odzysku

@Vader_CH, post #1

1. Prze edytuj assigny.
2. Znajdź na aminecie coś w rodzaju df0 to adf
[#4] Re: 2 zapewne banalne pytania amigowca z odzysku

@Risc, post #3

Prze edytuj assigny ? Hmmm....żebym to wiedział jak :) Mógłbym prosić krok po kroku jak to zrobić ? Na Aminecie niestety nie znalazłem nic podobnego

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2018 09:42:38 przez Vader_CH
[#5] Re: 2 zapewne banalne pytania amigowca z odzysku

@Vader_CH, post #4

odpalasz shella, a tam wpisujesz

ed s:startup-sequence


gdzie ed jest edytorem tekstu a s:startup-sequence jest plikiem definiującym co się dzieje przy starcie WB. Znajdź stare ścieżki, zamień na nowe. Wyjdziesz z eda trzymając prawym i na belce robiąc quit/exit, oczywiście wcześniej save.

Jak masz workbencha 2.0 (szare tło a nie niebieskie) to możesz jeszcze spojrzeć na s:user-startup.

Co do plików. Amiga wyświetla ikonki tylko niektórym plikom - tym które mają plik ikony, czyli nazwapliku.info. Wszystkie inne są niewidoczne... bo tak. WB2.0 umie je już wszystkie wyświetlać, ale na 1.3 jesteś skazany na shella i ręczne machanie plikami przy pomocy poleceń - poszukaj na PPA lub wyguglaj sobie polecenia AmigaDOS by wiedzieć jak się po shellu poruszać.

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2018 09:58:23 przez teh_KaiN
[#6] Re: 2 zapewne banalne pytania amigowca z odzysku

@teh_KaiN, post #5

Bardzo dziękuję za pomoc, wieczorem spróbuję to zrobić. Odnośnie drugiego pytania zna ktoś jakiś wypróbowany program na Amigę żeby utworzyć z dyskietki plik ADF ?
[#7] Re: 2 zapewne banalne pytania amigowca z odzysku

@Tomuś, post #2

1. No dokładnie tak próbowałem zrobić...:( Dziękuję za pomoc
2. Chciałbym to zrobić w całości na amidze nie używając PC, no i chodzi mi o stworzeniu pliku ADF z dyskietki a nie zapisanie gotowego ADFa na nią

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2018 10:09:51 przez Vader_CH
[#8] Re: 2 zapewne banalne pytania amigowca z odzysku

@teh_KaiN, post #5

Przypisy do gier programów, inaczej assigny to są raczej w user-startup.

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2018 10:17:22 przez Amigo-A1200-040
[#9] Re: 2 zapewne banalne pytania amigowca z odzysku

@Vader_CH, post #7

1. Poszukaj czy nie masz jakiejs dyskietki z oprogramowaniem narzedziowym - ze starym FileMaster lub DiskMaster - ulatwi Ci to kopiowanie danych. Jesli nie masz to kolejnym krokiem bedzie sciaganie plikow z Aminetu na PC i przerzucanie ich po kabelku na Amige.
2. Do robienia ADFow jest sporo programow ale pewnie wszystkie (a przynajmniej 4 czy 5 z tych ktore przejrzalem) wymagaja systemu minimum w wersji 2.0. Jesli potrzebujesz czegos wylacznie do archiwizacji danych z wlasnych dyskietek to warto byloby sprawdzic o wiele bardziej popularny w czasach swietnosci Amigi format DMS. Z pewnoscia latwo za jego pomoca zgrasz obraz dyskietki i przywrocisz go w druga strone - zaleta jest to ze pliki DMS sa kompresowane w locie, wiec zajmuja znacznie mniej miejsca niz ADF. Nie jestem tylko pewien czy pod 1.3 bedzie to latalo. Moze ktos ma pod reka WinUAE i moglby to na szybko sprawdzic?
[#10] Re: 2 zapewne banalne pytania amigowca z odzysku

@Axi0maT, post #9

1. Poszukam czy mam. A czy w razie czego da się gdzieś te programy ściągnąć ? Jeśli tak to skąd ?

2. Mam system w wersji 2.0. Czy mógłby kolega podać nazwę tych programów, zarówno do ADF i DMS ?
[#11] Re: 2 zapewne banalne pytania amigowca z odzysku

@Vader_CH, post #10

1+2. Aminet to istna kopalnia amigowego softu. Tam znajdziesz jakies 90% potrzebnego oprogramowania.

Do ADFow uzywam tego jak mnie pamiec nie myli:
http://aminet.net/package/disk/misc/TransADF,
a do DMSow musisz sobie cos z tego wybrac (najlepiej potestuj predzej pod WinUAE ktory Ci pasuje), tu musisz sobie skopiowac bo forum nie poradzilo sobie z linkiem ):
http://aminet.net/search?name=dms&path[]=util/arc&arch[]=m68k-amigaos

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2018 14:39:53 przez Axi0maT
[#12] Re: 2 zapewne banalne pytania amigowca z odzysku

@Vader_CH, post #10

TransADF jest super do takich operacji jak i w jedną jak i w drugą stronę.
Najlepiej z Aminetu zassac do tego TransADFGui , odpadają Ci wtedy zabawybw shellu ;)
[#13] Re: 2 zapewne banalne pytania amigowca z odzysku

@Axi0maT, post #9

...FileMaster lub DiskMaster...


albo DOpusa 4.12. Chodzi nawet na OS1.3.
A co do przypisów:
Requester: Włóż GręBlaBla w dowolny napęd
Więc:
User-startup
C:Assign GraBlaBla: "Dysk:KatalgGry/GraBlaBla/"


Ostatnia aktualizacja: 28.06.2018 13:25:26 przez don_rafito
[#14] Re: 2 zapewne banalne pytania amigowca z odzysku

@mikecios, post #12

Polecam ten program- z GUI to bardzo proste narzędzie!
[#15] Re: 2 zapewne banalne pytania amigowca z odzysku

@kubaslonka, post #14

No i mam następny problem. Napiszę tutaj żeby nie zakładać nowego banalnego tematu. Zakupiłem do PC zewnętrzną stację dyskietek USB. Chciałem przenieść kilka małych plików z PC na Amigę.
w CLI wpisałem mount PC0: nastęnie sformatowałem. Niestety PC nie widzi tej dyskietki. Czy zrobiłem coś źle czy może wina leży po stronie stacji dysków że jest na USB a nie na taśmę. Oczywiście dziurę zakleiłem.
[#16] Re: 2 zapewne banalne pytania amigowca z odzysku

@Vader_CH, post #15

Może to być wina stacji usb, która czyta tylko dyskietki HD.

Czy dyskietka ta jako pc0 jest dobrze obsługiwana na Amidze?
[#17] Re: 2 zapewne banalne pytania amigowca z odzysku

@Norbert, post #16

Tak na Amidze jest wszystko ok. To znaczy jaką stację dysków powinienem mieć do PC ?
[#18] Re: 2 zapewne banalne pytania amigowca z odzysku

@Vader_CH, post #17

Spróbuj odwrotnie. Sformatuj na PC dyskietkę na 720kB, nagraj coś, włóż do Amigi i sprawdź czy wszystko OK.
[#19] Re: 2 zapewne banalne pytania amigowca z odzysku

@Jenot, post #18

Też się nie da. Wpisuję:

FORMAT A: /N:9 /T:80


zaczyna mielić dyskietką i po chwili wyskakuje błąd. Nieobsługiwany parametr napędu. (w wolnym tłumaczeniu bo mam windowsa po niemiecku)
[#20] Re: 2 zapewne banalne pytania amigowca z odzysku

@Vader_CH, post #19

Trochę pogooglałem - może być tak, że sterownik flopa nie obsługuje 720kB (fizycznie problemów być nie powinno). Spróbuj rozwiązania "pożyczonego" z jakiegoś forum:
Go to Device Manager, select the drive
Select "Update driver"
Select "Search Computer"
Select "Choose from list"
Select "Show all devices" (first option in list)
Select "NEC Systems"
Select "NEC floppy disk drive" (or similar)
Install this driver
This driver enabled 720k disk handling on my Fuji Floppy drive (Note, starting from Windows 7, the FORMAT command will no longer accept the /F:720 parameter - You need to instead specify number of tracks and sectors yourself like

FORMAT A: /T:80 /N:9
The very same driver works fine with a cheap Chinese USB drive as well - So, I suspect it should work on quite a number of drive types.
[#21] Re: 2 zapewne banalne pytania amigowca z odzysku

@don_rafito, post #13

a po co w startupie?

jak mozna to odpalac przed uruchomieniem samej gry,
ze scryptu
[#22] Re: 2 zapewne banalne pytania amigowca z odzysku

@Jenot, post #20

Niestety nie pomogło. Dokładnie to samo.
[#23] Re: 2 zapewne banalne pytania amigowca z odzysku

@Vader_CH, post #22

Podepnij stacje usb do TV (lub innego urządzenia z USB, jeśli masz hub usb z zasilaczem to zadziała tez z androidem) zobacz czy widac dyskietkę.
Na początku sprawdź na 1.44MB a potem 720kb
U mnie działa na TV
Mogę przeglądać JPG czy odczytać mp3.

Jeśli na 1.44mb będzie działać a na DD nie, będzie to znaczyć ze Amiga źle formatuje na 720kb
[#24] Re: 2 zapewne banalne pytania amigowca z odzysku

@Vader_CH, post #19

Mozliwe ze kontroler zewnętrznej stacji dyskietek pod USB obsługuje tylko pojemnosc dyskietki 1.44 MB.
[#25] Re: 2 zapewne banalne pytania amigowca z odzysku

@robertos231, post #24

Podepnę się pod ten temat w3.1.4 wrzuciłem sobie bar clock i mam go na pasku ale nachodzi mi na info o ilości pamięci, jak zedytowac pasek by zamiast "pamięć graficzna" ustawić sobie np. Memgr
[#26] Re: 2 zapewne banalne pytania amigowca z odzysku

@mike100, post #25

Czy to ekran w LoResie?
Jaki program do zegarka używasz?
Bo może łatwiej będzie zmienić go na inny.
Ja używałem TBClock i nie miałem takiego problemu.
[#27] Re: 2 zapewne banalne pytania amigowca z odzysku

@mike100, post #25

Nie używam tego, ale podejrzewam że w tooltypach ikony można ustawić.
[#28] Re: 2 zapewne banalne pytania amigowca z odzysku

@mike100, post #25

Musisz znaleźć jakiś program do edycji 'lokali' i edytować nim plik workbench.catalog, tam chyba znajduje się wspomniany przez Ciebie 'string'
Zamiast Memgr chyba lepszym będzie 'CHIP'
Ewentualnie zainstalować MCP lub inny programik, który umożliwia edycję wpisów na górnej belce.


Ostatnia aktualizacja: 24.07.2022 14:02:51 przez AmiClassic
[#29] Re: 2 zapewne banalne pytania amigowca z odzysku

@AmiClassic, post #28

Musisz znaleźć jakiś program do edycji 'lokali' i edytować nim plik workbench.catalog


a myślałem że to będzie jakaś prosta edycja a to se daruje :)

Ewentualnie zainstalować MCP lub inny programik, który umożliwia edycję wpisów na górnej belce.


MCP masz na myśli to ? link
[#30] Re: 2 zapewne banalne pytania amigowca z odzysku

@mike100, post #29

a myślałem że to będzie jakaś prosta edycja a to se daruje :)
W zamierzchłych czasach używałem ReCatIT Pro i spisywał się znakomicie. Nie jest to tak trudne jak mogłoby się wydawać.
Jeśli chodzi o MCP - tak, ten program miałem na myśli. Ja używam v1.33, ale są i nowsze wersje.

Alternatywy (od najprostszej):

  • możesz, jeśli nie jest to dla Ciebie problemem wrócić do języka angielskiego, wtedy BarClock nic nie zasłania

  • możesz za radą ZbyniuR'a wypróbować TBClock (ja też go używam) - wydaje mi się że nie powinien nic zasłaniać i jest bardziej konfigurowalny

  • możesz zainstalować MCP(*) i wpisać na belkę co chcesz, moja wygląda tak:



[*] Tu mała uwaga, to dość potężne narzędzie i więcej można sknocić niż polepszyć jak się zaczyna konfigurować

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2022 22:59:49 przez AmiClassic
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem