kategoria: A500
[#1] Karta rozszerzeń 512kB do A500+
Witam,

Zdobyłem kartę rozszerzeń pamięci z 512kB.
Została zamontowana do Amigi500+, gdzie już jest zasilany baterią zegar czasu rzeczywistego, na karcie rozszerzeń 512kB też jest bateria z zegarem.
Czy w takiej sytuacji wyłączacie zewnętrzną baterię do zegara?

Pozdrawiam.
[#2] Re: Karta rozszerzeń 512kB do A500+

@Amino777, post #1

Bateria tylko podtrzymuje zegar. Jej odłączenie nic nie da. Ja bym wyciągnął chip oki albo odciął mu linie sterujące.
[#3] Re: Karta rozszerzeń 512kB do A500+

@Amino777, post #1

Nic nie przeszkadza gdyż RTC na płycie ma priorytet wyższy
można go wyłączyć JP na płycie
jednakże z tego co pamiętam nie było problemu z takim rozszerzeniem w A500+ z RTC

ps.sprawdz na płycie baterie czy nie wylala (bo maja do tego tendencje niszczac płytę REV8.1)
[#4] Re: Karta rozszerzeń 512kB do A500+

@AmigaPL, post #3

W Amidze bateria wymieniona na pastylkę :)

Znacie taką płytkę?



Chcę w niej dolutować dodatkowe 512kB, ale pierwszy raz spotkałem się z taką ilością i rodzajem chipów. Dlatego zastanawiam się jak przylutować dodatkowe z SIMMów do tych.
[#5] Re: Karta rozszerzeń 512kB do A500+

@Amino777, post #4

A czemu nie dolutujesz normalnie na płycie dodatkowego ramu tylko bawisz sie z jakimiś kartami?
[#6] Re: Karta rozszerzeń 512kB do A500+

@michal_zukowski, post #5

Z informacji które podał na początku ma zapewne „pełną” płytę 500+, a chce zrobić rozszerzenie 1mb pod klapkę ok, racja
[#7] Re: Karta rozszerzeń 512kB do A500+

@Bartek2075, post #6

chce nalutowywac uklady na plytke ktora nawet nie wiadomo czy dziala z A500+, to nie lepiej od razu na amigę?
[#8] Re: Karta rozszerzeń 512kB do A500+

@michal_zukowski, post #7

To ja już wolę pająka na płytce rozszerzeń, którą można zawsze wymienić na bardziej eleganckie rozwiązanie niż pająka na płycie głównej.

@Amino777: Rozszerzenie 512k powinno od strzała zadziałać z płytą główną rev8 (a takie są w a500+). Jak chcesz mieć dodatkowe 512 to albo zostaje Ci wlutowanie dodatkowych kostek "na barana" do tej płytki albo zorganizowanie sobie rozszerzenia 1MB. Jak się czujesz z lutownicą? Jak chcesz to mam jeszcze parę gołych płytek do zrobienia rozszerzenia 1MB od podstaw - chętnie Ci jedną oddam.

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2018 11:35:15 przez teh_KaiN
[#9] Re: Karta rozszerzeń 512kB do A500+

@teh_KaiN, post #8

Karta którą pokazałem działa poprawnie z Amigą 500+.
Też uważam, że skoro odczuwam szacunek do takiego sprzętu, to nieodpowiednim pomysłem jest lutowanie na "barana" wewnątrz komputera.
Właśnie z przylutowaniem na tej karcie rozszerzeń jest ten problem, że ciężko optymalnie dopasować pamięci z SIMM-ów do tych nietypowych kwadratowych chipów.

Jak już pytałem, czy potraficie określić kto produkował tą kartę?

PS:
Z lutownicą nie mam problemów. Zresztą, niestety musiałem przylutować trochę kynaru na płycie głównej Amigi i dzięki temu zmartwychwstała.
[#10] Re: Karta rozszerzeń 512kB do A500+

@Amino777, post #9

Też uważam, że skoro odczuwam szacunek do takiego sprzętu, to nieodpowiednim pomysłem jest lutowanie na "barana" wewnątrz komputera.

To szczera prawda. W tej kwestii zgadzam się z kolegami w 100%.

Karta rozszerzeń w A500+ to najzwyczajniejszy, przewidziany przez konstruktorów sposób na rozbudowanie komputera.

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2018 13:29:14 przez Hexmage960
[#11] Re: Karta rozszerzeń 512kB do A500+

@Hexmage960, post #10

Ale 2MB Chip to zawsze coś nawet jak na barana.
[#12] Re: Karta rozszerzeń 512kB do A500+

@Hexmage960, post #10

Dla koshernych zerwanie plomby to już gwałt na przyjaciółce
[#13] Re: Karta rozszerzeń 512kB do A500+

@yarosf, post #12

Zanim zdobędę trochę wolnego czasu na przeanalizowanie ścieżek na karcie 512kB, aby ją rozszerzyć do 1MB, mam pytanie:
Wcześniej przerobiłem stacje z PC do Amigi i nie wiem, czy nie trzeba jeszcze ją modernizować? Ponieważ za każdym razem gdy włączam zasilanie Amigi a mam już dyskietkę w stacji to system nie startuje. Gdy najpierw włączam a później wkładam dyskietkę z systemem to jest OK.
Czy to normalne w Amidze?
[#14] Re: Karta rozszerzeń 512kB do A500+

@Amino777, post #13

Nie, to nie jest normalne. Stacja z włożoną dyskietką jeszcze przed włączeniem komputera powinna zostać rozpoznana a dyskietka powinna być wczytana (o ile to nie jest system 1.x i stacja zewnętrzna, bo wtedy potrzebujesz jeszcze boot-selector).
Obstawiam jakiś błąd w obsłudze sygnału Ready, bo ten, o ile mnie pamięć nie myli, odpowiedzialny jest za prawidłowe rozpoznanie stacji podczas zimnego startu.
[#15] Re: Karta rozszerzeń 512kB do A500+

@Amino777, post #13

Miałem ostatnio podobnie jak przerabiałem pecetowe flopy, ale w drugą stronę - nie bootowała dyskietka jeśli nie była wsadzona do stacji przed uruchomieniem Amigi.

Moja rada: zrób tego moda jeszcze raz od zera - rozlutuj i zlutuj. Ja tak zrobiłem i za drugim lub trzecim razem było git. Luty wyglądały okej, miernik też wszystko poprawnie wskazywał pod kątem ciągłości. Do dzisiaj nie wiem w czym był problem.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem