kategoria: A600
[#1] A600 Vintage
Witam Wszystkich i jako nowy proszę o pomoc oraz o wyrozumiałość w przypadku zadania pytań poniżej krytyki :) Chciałbym maksymalnie rozbudować A600 bez ingerencji w obudowę. Plan - Dysk CF 8gb przez adapter kątowy, kickstart ( nie do końca wiem który wybrać ), a604n ( ma być po 20 sierpnia ), Indivision ECS ( także pod koniec lata ) , Wifi przez PCMCIA jakąś STARĄ kartę turbo ( apollo 630 , aca 630 ) Pytanie czy taka konfiguracja nie będzie się gryzła - wyczytałem , że w przypadku aca 630 jest jakiś konflikt z PCMCIA ale nie dokońca rozumiem o co chodzi. Może jakieś inne turbo bedzie lepsze i co najważniejsze dostępna. O apollo 630 nic nie znalazłem. Słyszałem że można poszukać na giełdzie elektronicznej w Krakowie. Z góry dziękuje rady :)
[#2] Re: A600 Vintage

@Gremlin, post #1

Giełda na Balickiej to teraz szwarc, mydło i powidło. Ze 15-20 lat temu był taki starszy jegomość co miał to i owo do Amigi.
[#3] Re: A600 Vintage

@waldiamiga, post #2

Karty turbo są zakladane na CPU a karta indi na denise... zastanów się czy to nie będzie się gryzło i zmieścisz to koło siebie. A jeśli chcesz używać Amisi tylko do gier to turbiacz ci niepotzrebny.
[#4] Re: A600 Vintage

@waldiamiga, post #2

Starszy gość od Amig na giełdzie przy Balickiej jakiś czas temu zmarł. Przez jakiś czas prowadził stoisko z takim młodszym gościem, nieraz z nimi gadałem, a u tego starszego byłem nawet kiedyś w domu po amigowe graty... i ten młodszy mi powiedział, że jego kolega nie żyje (zawał czy coś w tym rodzaju).
Jeśli chodzi o meritum wątku, to zakupy wyłącznie Allegro, eBay, ew. OLX, ale na tym ostatnim częściej można trafić na oszusta (stąd najlepiej odbiór osobisty).
Poza tym niektóre sprzęty do A600 są produkowane np. Vampir - zakup najlepiej u producenta.
[#5] Re: A600 Vintage

@Stoopi, post #3

Karty turbo są zakladane na CPU a karta indi na denise

Jens też to wiedział i dlatego Indi spina się w A600 z jego rozszerzeniami pamięci +1MB chip RAM: A604 i A603
ale tego kolega Gremlin jest już świadomy

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2018 15:07:46 przez movin
[#6] Re: A600 Vintage

@Gremlin, post #1

Miałem wszystkie te karty: link oraz 9T.

Ze swojego doświadczenia polecam apollo 630 oraz aca 630 wersje 32mb /64 mb

Na dzisiaj posiadam w a 600 apollo 630.


Ostatnia aktualizacja: 10.08.2018 16:01:54 przez Dorian3d
[#7] Re: A600 Vintage

@movin, post #5

Dziekuję Wszystkim za tak szybki odzew :). Dokładnie : Indi wpięta przez a604n. Odnośnie ACA mam jeszcze pytanko : w tekscie o aca 630 pisze coś takiego ,, Funkcje wyłączania wewnętrznej stacji dyskietek oraz używania zewnętrznej jako wewnętrznej kolidują niestety z obsługą slotu PCMCIA. Producent wie o tym problemie, lecz jego usunięcie wymaga wysłania karty do serwisu (prawdopodobnie występuje on we wszystkich obecnie sprzedawanych kartach ACA630). " Czy po zainstalowaniu przez PCMCIA karty WIFI będą jakieś problemy ? Coś odnośnie kickstartów ( bez przełączników - nie chciałbym ingerować w obudowę )
[#8] Re: A600 Vintage

@Gremlin, post #7

Gremlin, nie chcę Cię martwić, ale ACA630 obecnie nie jest już produkowana (na Wiki Icomp ma status End Of Life) - nie wiem, czy wynika to z braku dostępu do pewnych elementów, prawdopodobnie tak. Również na bardzo dużym rynku amigowym na ebay.de jeszcze jej nie spotkałem, a chętnie bym się nią pobawił, więc często sprawdzam. Na chwilę obecną miłośnicy A600 mają do dyspozycji Furię i Vampire z nowych turbinek. Mam obydwie, lecz Vampire to nowy nabytek jeszcze nie uruchomiony, więc nie mogę póki co nic powiedzieć. Z Furii jestem bardzo zadowolony, ona również umożliwia korzystanie z PCMCIA dopiero po wyłączeniu połowy dostępnego fast ramu (z 8 MB do 4 MB). Na szczęście dzieje się to w bardzo prosty sposób, poprzez przytrzymanie resetu z klawiatury na trzy sekundy. To niestety oznacza niewykorzystanie całego fast ramu, gdy działa karta sieciowa na PCMCIA. Ja jeszcze nie mam sieciówki, więc również nie mogę powiedzieć jakie są konkretnie niedogodności. Koledzy z pewnością wiedzą coś więcej.

U siebie nie mam stacji dyskietek, tylko Gotek'a na specjalnej custom'owej podkładce i wszystko ładnie się mieści i fajnie działa (darmowy projekt podkładki znajdziesz w sieci do samodzielnego wydruku 3D, ja zleciłem druk, po tygodniu podkładka mi przyszła pocztą, na ebayu są też gotowce do kupienia). Dzięki temu nie musisz ciąć i giąć obudowy Amy pod Goteka, wyciągasz go z jego obudowy i umieszczasz na podkładce (nie są plombowane, więc nie tracisz gwarancji!). Być może oryginalna stacja jest za duża i z turbinką na pokładzie już się po prostu fizycznie nie mieści w A600 (aż mi się wierzyć nie chce), ale tego nie chciało mi się sprawdzać . Z Gotek'iem Furia nie ma żadnych problemów, mogę puszczać oprogramowanie z "dyskietek", czyli adf'ów. Bootuje z Goteka, jeśli siedzi w nim gwizdek USB, a tak to start z "twardziela". Innym problemem jest niekiedy brak kompatybilności oprogramowania z "dyskietek" z samym Kickstartem 3.x. Nie wszystkie gry ruszą (śmiem twierdzić, że większość nie ruszy) w tej konfiguracji, ale ja korzystam praktycznie wyłącznie z twardziela i WHDload, to super wygodne! Tak więc nawet sam Gotek to trochę tak dla ozdoby...

Poza tym mam A604n z RTC, a na tym IndiECS z wyprowadzeniem VGA w miejscu modulatora TV, który wylutowałem jeszcze do recapu płyty. Przyznam, że ta "kanapka" od Jensa ledwo się mieści w Amy, dodatkowy kabel masy od IndiECS odpada, bo śrubka zwiera piny w RTC, ale "wydzwoniłem", że masa jest zapewniona poprzez ten dodatkowy element, który łączy A604n z masą płyty głównej pod mocowaniem stacji dyskietek (na nim montuje się RapidRoad, jego akurat nie mam). Pomimo wielkich starań z właściwym ułożeniem kabla VGA ta "kanapka" lekko wybrzusza mi klapkę od dołu obudowy, więc jakieś minimalne braki przestrzeni w tym miejscu występują.

Oczywiście obowiązkowo dysk twardy, ja mam na karcie SD 16GB z gustowną kątówką, żadnych kolizji z turbiną, system 3.1 na lic. Cloanto plus ich Kickstart 3.x. Wszystko działa lepiej niż dobrze. Jutro wygospodaruję trochę czasu i wrzucę parę fotek do Grafitti, bo znów rozpisałem elaborat.

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2018 01:09:53 przez Michciu

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2018 01:10:43 przez Michciu
[#9] Re: A600 Vintage

@Michciu, post #8

Bardzo dziękuję za wskazówki :) O kartach wiedziałem że może być ciężko, ale nie wiedziałem , że aż tak. Amigę szykuję jak najbardziej vintage - ale do bieżącego użytku ( zwłaszcza gierki ) więc Furia nie do końca będzie pasować. Apollo 630 znalazłem w archiwum allegro chyba z maja tego roku za jakieś 799 zł ( ile warto realnie zapłacić za te karty ? ). Stoopi wspominał, że do gier ,,turbo" nie potrzebne, więc będę polował na dowolną 630 do skutku . Na allegro znalazłem https://allegro.pl/kickstart-rom-3-x-cloanto-45-064-a500-a600-a2000-i7469147395.html - ma jakieś modyfikacje - jest szansa że przy jego pomocy da się uruchomić także gry z dyskietek ( chciałbym aby wewnętrzna stacja pozostała ) , czy lepiej brać cos takiego http://retro.68k.pl/2016/01/28/tiny_kick-automatyczny-przelacznik-rom-ow/#more-270 , może jakieś inne rozwiązanie ? - mam nadzieje, żadnych nowych objawień o spiskowej teorii dziejów nie wygłosiłem szeroki uśmiech
[#10] Re: A600 Vintage

@Gremlin, post #9

Witam.
Posiadam trzy karty turbo:
1) Apollo620 - klasyczna karta z czasów gdy Amiga600 nie była jeszcze sprzętem "retro". Dość kapryśna przy doborze pamięci SIMM, jak chyba większość kart Apollo. Dodaykowo denerwujący jest fakt konfigurowania karty za pomocą zworek... no ale tak robiły dinozaury, więc tak ją skonstruowano.
2) Furia - według mnie najbardziej połacalna karta turbo do A600. Pełna kontrola za pomocą programu furiatune. Najmniej problematyczna w użyciu. Tę polecam wszystkim co chcą bez większego bólu grzebania w systemie powspominać zabawę z Amigą. Karta posiada bardzo przydayną funkcję mapowania kickstartu (wgrywania kickstartu), dzięki czemu można w prosty sposób odpalać gry na starszych kickstartach.
3) Vampire V2 - to karta dla lubiących grzebanie i wieczne problemy "z czymś"... plusem jest slot SD, który pozwala łatwo przenisić dane z pc na Amigę; duża ilość pamięci i moc... Minusy to cena, ciągle niecopracowany wsad "core"... Oczekiwanie na mityczny jak jednorożec wsad Gold3, który ma rozwiązać wszysykie problemy i bolączki Vampura (co oczywiście się nie stanie, bo robiąc kolejny core powstanie n-kolejnych problemów).
[#11] Re: A600 Vintage

@Gremlin, post #9

Heloł Gremlin, jak widzisz PWS pociągnął temat tak jak sam pisałem, plus dodał ciekawe szczegóły, a więc jeśli chcesz mieć turbo to Furia, albo Vampire. Te klasyczne turbiacze jak apollo są obecnie praktycznie nieosiągalne, a jak już ktoś rzuci, to cena jest niebotyczna. Furia to "tylko" ok 100€ i jest nówka prosto od Lotharka (mejd in Poland). Vampire ponad 3x tyle. Swoją drogą ACA630 to też turbo (ciutkę wydajniejsze od Furii), piszesz, że Ci nie potrzebne, ale jednak chciałbyś je mieć. No to jak to? .

Jeśli bardzo nie chcesz mieć turbo, to dorzuć 8MB samego fastu. Kolega Architect1200 (właśnie ten z retro.68k.pl) proponuje taki układ (8MB fast i 1,5MB slow) dla A600 za mniej niż 50€:

https://retroami.com.pl/index.php?id_product=181&controller=product&id_lang=6

ale szczerze to nie wiem jak z dostęnością tej płytki, można się dowiadywać bezpośrednio u Architect'a1200. Ew.można podpytać, czy nie ma kolizji z oryginalną stacją dysków. Również o ten przełącznik rom (bardzo ciekawy z resztą) możesz popytać, bo na stronie retro.68k.pl są jedynie przedstawione projekty, trudno mi powiedzieć, które z nich są "zindustrializowane" i dostępne za gotówkę . Układ rom chyba nie należy do zestawu, więc "ktoś by Ci" musiał taką kość odpalić i dodatkowo zaprogramować. Wg mnie potrzebujesz klasycznego Kick 1.3 i co najmniej Kick 2.05 (37.350) jeśli chcesz korzystać z "twardziela". A więc na twardzielu postawisz najwyżej Workbench 2.05. Można też 3.x Cloanto spróbować zamiast 2.05 i postawić AmigaOS 3.1 (to moja konfiguracja), ale jeśli chcesz mieć A600 Vintage i łoić z dyskietek w klasyki z A500, to najczęściej będziesz wykorzystywał Kick 1.3 (może twardziela też nie będziesz potrzebował ) Jak wspominałem, ja na 3.x Cloanto nie za wiele mogę odpalić z dyskietek.

Jeśli lubisz gierki typu symulatory lotów (Red Baron, Knights of the sky, czy jakieś nowocześniejsze "letadła") to turbo się przyda (różnicę możesz sobie wyemulować w WinUAE lub na MiST'cie, żeby poczuć o czym mówię). Mając turbo możesz zagrać nawet w porty Dooma czy Wolfensteina na Amy, ale nie ukrywam, że Furia jest trochę za słaba na takie portowane FPSy... No ja mam Furię i jest super, ale nie chcę na siłę namawiać, bo wydatek rzędu 100€ to nie takie hop-siup, wiadomo. W dzieciństwie grało się na golasach i też człowiek był szczęśliwy OK.

I jeszcze mała uwaga do oryginalnych stacji dyskietek. Wielu kolegów potwierdza i ja też, że to szybko się nudzi i zaczyna wkurzać i koniec końców człowiek przesiada się na emulatory floppy. Ciekawe jak będzie w Twoim przypadku, ale trzymam kciuki OK.
[#12] Re: A600 Vintage

@Michciu, post #8

Było już ze dwa razy na forum jak zmusić Furię do korzystania z 8MB (9.5MB) i kart pcmcia jednocześnie. Potwierdzam bo sam z tego korzystam.
[#13] Re: A600 Vintage

@Gremlin, post #9

Tu masz Apollo620, o którym pisał PWS (aukcja eBay.de, więc link tymczasowy):
link
Nie dość, że drogo, 250€, to jeszcze zabawa zworkami. Ale może Ci się przyda.
[#14] Re: A600 Vintage

@Michciu, post #13

Po co kupować stare apollo jak lepiej nową furię
na 2-letniej gwarancji
https://retroami.com.pl/index.php?id_product=142&controller=product&id_lang=6
[#15] Re: A600 Vintage

@Dorian3d, post #14

do tego to
link i to link
Jak chcesz ją na max. rozbudować.

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2018 16:06:06 przez Dorian3d
[#16] Re: A600 Vintage

@Dorian3d, post #14

Po co kupować stare apollo jak lepiej nową furię
na 2-letniej gwarancji


Dorian3d, 100% racji, my tu Kolegę Gremlina od co najmniej czterech postów próbujemy przekonać do Furii, ale ma być Vintage, więc jest vintage Myślę jednak, że ta cena odstrasza.

Dla dobrego porównania cen, na tym samym eBayu jest dziś płyta główna A600 rev 1.5 za 62€ plus wysyłka z Anglii. Można brać na zapas Samo Apollo 4x więcej...

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2018 16:37:46 przez Michciu
[#17] Re: A600 Vintage

@Michciu, post #16

Zwłaszcza że ludzie chwalą Furię.

Dużo osób ją posiada.
I mogą pomóc jak będzie problem.
[#18] Re: A600 Vintage

@Dorian3d, post #17

Jeszcze raz dziękuję WSZYSTKIM za wskazówki :D i ... Biorę FURIĘ !!! - stacja dyskietek zostaje , ten klimat przy uruchomieniu gierki w piątek przy browarku jest bezcenny szeroki uśmiech . (projekt Amiga 600 2.0 rozpocznę po zakupie starego turbo 630, pod warunkiem, że kiedykolwiek uda mi się go kupić ) Jeszcze pytanko na poziomie podstawowym - jak jest ze współpracą furii z micro sd kingstona ( załóżmy że będę miał pecha i na taki trafię ) przez adapter CF.
Co sądzicie o
https://allegro.pl/nowy-workbench-3-1-dla-amigi-oryginal-na-cf-16gb-i7469149418.html
czy lepiej coś innego starszego bez poprawek. Nie kontaktowałem się jeszcze z retro.68k.pl w sprawie przełącznika o którym wcześniej pisałem
http://retro.68k.pl/2016/01/28/tiny_kick-automatyczny-przelacznik-rom-ow/#more-270
ale w razie czego gdzie dostać wsady 1.3 ... o których pisał MICHCIU (11 ) ? Specjalistę do wgrania prawdopodobnie mam.
[#19] Re: A600 Vintage

@Gremlin, post #18

jak jest ze współpracą furii z micro sd kingstona ( załóżmy że będę miał pecha i na taki trafię ) przez adapter CF.

Zawsze możesz pokusić się o takie rozwiązanie

I wyprowadzić dyskretnie. Sam się nad tym zastanawiam przy A1200, żeby jej nie rozbierać przy przeżucie większych ilości danych.

Na zagranicznym forum widziałem fotkę, gdzie ktoś wylutował modulator i w jego miejsce dał ramkę wydrukowaną w 3d z wyprowadzeniem przycisków do goteka(był jako DF1 schowany w środku) i portem micro-sd. wyświetlacz miał przewody wyprowadzone przez górne otwory wentylacyjne i zamknięty w zgrabnym pudełeczku. Wszystko bezinwazyjnie(za wyjątkiem wylutowania modulatora, co jest zmianą odwracalną).
Rozwiązania dla koneserów niepowierconej obudowy OK
[#20] Re: A600 Vintage

@Gremlin, post #18

Tylko czy furia i cf nie gryzie się z Twoim pojęciem Vintage? Dobrze że jest ono nieprzetłumaczalne i dość luźno pojęte...
Ja tam mam 2x A600. Jedną pociachaną niemiłosietnie przeze mnie lata temu gdy sprzęt był prawie nowy. Wyprowadzało się taśmy do dysków twardych i CDromów na zewnątrz... zawsze dyndały z obudowy jakieś kabelki... zasilacz był od PeCeta... i to jest dla mnie sprzęt vintage.
Teraz w dobie minaturyzacji można wszystko upakować zgrabnie wewnątrz obudowy A600... tylko że takie bebechy nie są już "z epoki".

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2018 09:51:07 przez PWS
[#21] Re: A600 Vintage

@snifferman, post #19

Dzięki za wskazówki ale jako początkujący pozwolę sobie zacytować kota na pustyni ,, nie ogarniam tej kuwety " - jakiś link do tej stronki osiągalny ? szeroki uśmiech
[#22] Re: A600 Vintage

@Gremlin, post #21

Jeśli chodzi ci o extender z fotki to wpisz na naszym rodzimmym portalu aukcyjnym "przedłużacz micro sd". Co do forum z tunningowaną amigą, szukałem i niemogłem tego drugi raz odnaleźć.

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2018 20:32:09 przez snifferman
[#23] Re: A600 Vintage

@PWS, post #20

Jasne , że się gryzie i nie takie założenia odnośnie turba miałem na początku, aczkolwiek w definicji Vintage się mieści . Jedna z najkrótszych to ,, połączenie starego z nowym ". 630 nie odpuszczam ale na tymczasem furia będzie jak w sam raz - nowa , tania a i o konsultacje ze strony Forumowiczów łatwiej szeroki uśmiech . CF w dzisiejszych czasach to konieczność. Amigę kupiłem z dyskietkami ( 40 ) drugie tyle miałem swoich z przed 23 lat. Chodzą mi łącznie 3 gierki chociaż przynajmniej moje dyskietki przechowywane były właściwie . Tak więc : dyskietki na specjalne okazje ( coś działającego chyba jeszcze dostanę ) a normalnie z CF. Twoja specyfikacja to inna bajka i kawał historii ewolucji amigi OK ale dla mnie za twarda i żona by mnie z domu eksmitowała gdybym taki kombajn postawił w salonie
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem