kategorie: Programy, Sklepy
[#1] DOpus 5.9 od wydawnictwa A2
Chciałem tutaj tylko zostawić odzew odnośnie DOpusa 5.9 od wydawnictwa A2.

Otóż chciałbym zwrócić uwagę, że skrypt instalacyjny jest niedopracowany. Przerzuca wszystkie pliki bezpośrednio do SYS: i katalogów podrzędnych. Uważam, że jest to bardzo złe rozwiązanie.

Powinien być porządny skrypt instalacyjny w Installerze, który informuje o wszystkich akcjach i pozwala zmienić katalogi docelowe! To jest rzecz nieodzowna!

Kto zajmuje się tą wersją DOpusa? Czy nie potrafi zaprogramować skryptu instalacyjnego dla Installera?

Katalog "Dodatki" na płycie to też jeden wielki bałagan.

Jak na razie to DOpus 5.5/5.8, którego klucz oryginalny, zakupiony w zbiorowym zamówieniu, posiadam, to jedyne sensowne rozwiązanie.

Czy wydawnictwo A2 zamierza coś z tym fantem zrobić? To jedyny produkt, z którego nie jestem zadowolony.
[#2] Re: DOpus 5.9 od wydawnictwa A2

@Hexmage960, post #1

Skontaktowałem się z panem Adamem Zalepą i wszystko się wyjaśniło.
Otóż program nie wymaga instalacji. Można go przerzucić do dowolnego katalogu na dysku i powinien działać. Nie są potrzebne przypisania. Biblioteki są czytane z wnętrza katalogu. Sprawdzę to.
[wyróżniony] [#3] Re: DOpus 5.9 od wydawnictwa A2

@Hexmage960, post #2

Jest dokładnie tak jak powyżej :) Chcieliśmy, aby instalacja była jak najprostsza, dlatego katalog z Opusem można po prostu przenieść w dowolne miejsce.

Odpowiednie przypisanie jest tworzone automatycznie podczas uruchamiania programu. Z tego względu trzeba pamiętać, aby skasować ewentualne przypisanie z pliku "user-startup" oraz bibliotekę "dopus5.library" z systemowego katalogu "Libs" (odpowiednia wersja biblioteki jest zapisana na płycie w katalogu z Opusem). Oczywiście to ostatnie dotyczy sytuacji, gdy wcześniej instalowana była inna wersja Opusa5 - trzeba ją po prostu "odinstalować".

Dostępna jest też zaktualizowana wersja płyty z uporządkowanymi dodatkami.


Ostatnia aktualizacja: 23.08.2018 17:07:51 przez A2
[#4] Re: DOpus 5.9 od wydawnictwa A2

@A2, post #3

Jest dokładnie tak jak powyżej :) Chcieliśmy, aby instalacja była jak najprostsza, dlatego katalog z Opusem można po prostu przenieść w dowolne miejsce.

OK. Nie byłoby żadnego problemu, gdyby nie skrypt instalacyjny, który jest na dysku. Jest to skrypt AmigaDOS, który kopiuje wszystkie pliki do RAM: lub do SYS: (prosi o wybór). Przez to miałem wrażenie, że instalator może nadpisać pliki w SYS:.

Ten skrypt wymiana zamiany albo na skrypt Installera, albo na skrypt, który prosi o wybór docelowego katalogu bo w jest postaci jest mylący. I najlepiej - jakaś krótka notka "ReadMe" w katalogu głównym.

W każdym razie serdecznie dziękuję za wyjaśnienie kwestii. Żeby jednak nie było problemów na przyszłość proszę o zastosowanie proponowanych usprawnień do skryptu instalacyjnego.

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2018 18:28:40 przez Hexmage960
[#5] Re: DOpus 5.9 od wydawnictwa A2

@Hexmage960, post #4

Skrypt po prostu kopiuje katalog z Opusem do głównego katalogu na dysku systemowym - żadne pliki nie mogą zostać nadpisane. Opcja z wyborem "Ram Dysku" jest zostawiona właśnie po to, aby można było wypróbować program bez kopiowania plików na dysk. Katalog wystarczy później przenieść w dowolne miejsce i Opus będzie normalnie działał.

Dodamy plik "ReadMe" do płyty oraz możliwość wybrania dowolnego katalogu na dysku. Mam nadzieję, że to załatwi sprawę 


Ostatnia aktualizacja: 23.08.2018 18:52:43 przez A2
[#6] Re: DOpus 5.9 od wydawnictwa A2

@A2, post #5

Dziękuję! DOpus działa.

Skrypt po prostu kopiuje katalog z Opusem do głównego katalogu na dysku systemowym - żadne pliki nie mogą zostać nadpisane

Rzeczywiście, nie byłyby nadpisane, bo wszystkie lądują w katalogu DOpus5. Przepraszam za pomyłkę.

Muszę tylko zamienić grafikę przycisków, bo te obecne są bardzo wymagające (wysoka rozdzielczość i głębia barw). To już zrobię we własnym zakresie (przyciski są w katalogu images).

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2018 19:12:15 przez Hexmage960
[#7] Re: DOpus 5.9 od wydawnictwa A2

@Hexmage960, post #6

Cieszę się, że wszystko działa

Polecam też sprawdzić katalog "Environment" - można tam znaleźć kilka przykładowych konfiguracji, w tym naśladującą wygląd File Mastera (niska rozdzielczość i mała ilość kolorów) oraz typowego 2-panelowca (wysoka rozdzielczość, 24-bity).

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2018 19:18:22 przez A2
[#8] Re: DOpus 5.9 od wydawnictwa A2

@A2, post #7

Z tego co sprawdziłem, to zestaw przycisków jest tylko jeden - w 24-bitach. I wyglądają one ładnie dopiero w 256 kolorach. Potrzebuję jednak mniejszych wymagań, więc po prostu skopiuję zestawy z archiwum z DOpusem 5.5.
[#9] Re: DOpus 5.9 od wydawnictwa A2

@Hexmage960, post #8

Zestawy przycisków są jeszcze w "Dodatkach", ale faktycznie wymagają większej ilości kolorów. W poprzednim poście miałem na myśli gotowe konfiguracje w katalogu "Environment". Oczywiście grafiki można wymienić bez problemu na 4-8 kolorowe.
[#10] Re: DOpus 5.9 od wydawnictwa A2

@A2, post #9

A do dodatków nie zaglądałem. Nie ma problemu, jeśli ich tam nie ma, to skopiuję z DOpusa 5.5, lub namaluję własne.

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2018 20:29:54 przez Hexmage960
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem