kategoria: A600
[#1] A600 się grzeje
Dzień dobry,
chciałem zapytać jakie macie odczucia z używaniem A600 w kontekście jej nagrzania. U mnie po 1h blat biurka jest dość ciepły. Amiga po recapie i bez ekranu górnego.
Gdzieś kiedyś widziałem, że ktoś montował takie samoprzylepne radiatory. Ma to sens? Przejmować się temperaturą?
Pozdrawiam
[#2] Re: A600 się grzeje

@Jield, post #1

Ja tam wychodzę z założenia, że im chłodniej, tym lepiej w kwestii żywotności podzespołów.

A600 używałem zawsze z Furią, dorzucałem tam zawsze skromnego Zephyra 40mm by minimalnie zamieszać luftem w obudowie i to w 100% wystarczało.
[#3] Re: A600 się grzeje

@Jield, post #1

zapoznaj się z tym wątkiem

też A600 z radiatorami
nie ma już fotek, ale reakcje innych forumowiczów dadzą Ci pewien obraz sytuacji.

Ja bym się w radiatory nie pakował

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2018 15:08:20 przez movin
[#4] Re: A600 się grzeje

@movin, post #3

Tez dałbym spokój z radiatorami.
U mnie w CD32 z SX32 Pro 030/50 po włożeniu sx-a jest naprawde mega ciasno a przy 030 i porzadnym obciążeniu robi się supwr3 gorąco.
030 samo z siebie grzeje się niesawowicie , do tego jeszcze fpu też swoje daje.
Pamietam że w '90 na Adoomie komp z goraca potrafił się zwiesić.
Wtedy pipelnilem4 błąd i w obudowie od góry wycialem chamska dziurę na radiator na cpu i fpu.
Przez przypadek dotknalem radiarora fpu ,ładunek przeskoczył z palucha i spalił fpu.
Byl to chyba rok 2k i wtedy Ami trafiła do pudła na długie lata.
Teraz po rezurekcji, dokupilem górna obudowę a z racji tego że nie oszczedzam Ami, gry, dema - nawet te przeznaczone dla 060, muzyka adp4 itp itd to gorąc znów doskwiera.
Kupilem wiatrak 5x5x1 taśma dwustronną dokleilem od góry nad otworami wentylacyjnymi i jest rewelacja.
Nawet przy długim obniżeniu procek, fpu i simm są tylko delikatnie letnie.

Polecam nawet najmniejszy ale jednak wentylator.

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2018 16:31:03 przez mikecios
[#5] Re: A600 się grzeje

@mikecios, post #4

No i pod tym podpiszę się wszystkimi kończynami.

"Golutka" A600 z wentem, to może i przerost formy nad treścią, ale wiatrak przy turbo już się przydaje.Wystarczy przytwierdzić go ciut grubszą taśmą dwustronną nad otworami wentylacyjnymi (gąbka z tej taśmy dobrze tłumi wibracje) + ew. klej na ciepło by mieć pewność, że nie odpadnie. Dobre miejsce na niego jest nad modulatorem - nie powinien kolidować z niczym jeśli w przyszłości planujesz rozbudowę, a "prund" do niego możesz pociągnąć z gniazda PSU.

Sam na swojej A600 z Furią robiłem (proste, bo proste, ale zawsze) rendery w Lightwave i śmigło było b.dobrym pomysłem. W moim przypadku b.dobrze sprawił się Zephyr od SPC- łatwo dostępny, niedrogi, stosunkowo cichy i gabarytowo odpowiedni. Jeden wystarczy na pewno.

Radiatory też odradzam, tak jak Koledzy.
[#6] Re: A600 się grzeje

@Jedras, post #5

Dziękuję za opinię. A jak taki wentylator podpiąć do 600tki? Zasilacz da radę? Mam jedną stację zewnętrzną z gotekiem podpiętą.
[#7] Re: A600 się grzeje

@Jedras, post #5

Ile pobiera taki wentyl?
Widziałem taki zamontowany, który wydmuchiwał ciepłe powietrze do góry. U Ciebie jak jest-dmucha na układy, czy wydmuchuje?
[#8] Re: A600 się grzeje

@AD99, post #7

Z reguły coś rzędu 0,6-0.8W, nie więcej.

Nie wiem jak zachowa się oryginalny zasilacz, bo swoje Amigi zasilam współczesnym ATXem, ale to raczej nie powinno być chyba wiele. Sam wentylator miałem ustawiony na wydmuch - ot, po prostu by nie zasysał do środka Amigi kurzu z zewnątrz.

Jield, wystarczy podpiąć go do źródła napięcia 12V - jak nie na pinach od gniazda zasilacza, to na gnieździe FDD. Jeśli nie chcesz elektronicznie ingerować w konstrukcję Amigi i nie jesteś purystą/estetą to zawsze możesz jakoś zręcznie wyprowadzić kabelki na zewnątrz i zasilać to z zewnętrznego zasilacza na 12V.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem