kategoria: A500
[#1] Amiga 500 płyta 8A.1 rozszerzenie pamięci
Witam chciałbym rozszerzyć moją pamięć w amidze na płycie 8A.1 do 1MB. czy wystarczy kupić takie rozszerzenie przelutować podstawki (włożyć pamięci) i to wszystko? Mój Link.
Czytam już od tygodnia jak przerobić tą płytę ale prostej i jasnej instrukcji oczywiście w języku polskim nie znalazłem, albo źle szukam hmmm. Na pewno temat był wałkowany 100 razy ale jednak dalej jestem nie pewny.
[#2] Re: Amiga 500 płyta 8A.1 rozszerzenie pamięci

@Vegeto, post #1

Kup rozszerzenie pod klapkę 512kb, włóż i masz 1MB chip. Płyty 8A.1 są od razu ozworkowane tak żeby pamięć spod klapki była widziana jako chip (wszystkie które ja miałem tam miały)
[#3] Re: Amiga 500 płyta 8A.1 rozszerzenie pamięci

@Tomuś, post #2

mam rozszerzenie ale chcę więcej niż 1MB, wiem że na tej płycie są miejsca do dolutowania kolejnych kości więc bym miał już 1MB na płycie i 512 pod klapką tak? tylko pytanie czy wystarczy dokupić i przelutować te pamieci z podstawkami link czy trzeba jeszcze cos lutowac?

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2018 00:15:48 przez Vegeto
[wyróżniony] [#4] Re: Amiga 500 płyta 8A.1 rozszerzenie pamięci

@Vegeto, post #1

Powinno działać. Wkładasz rozszerzenie i masz 1 MB... :)
Ale, jak rozumiem, chcesz użyć tego rozszerzenia jako dawcy układów pamięci. Powinno działać, to są układy 256k x 4bit, czyli takie jak w rev 8. Ale na wszelki wypadek dokładnie porównaj pinout (Google :)).
Na tej płycie możesz też otrzymać 2 MB, i to na kilka sposobów - montując kolejne 8 układów "na barana", albo wymieniając układy pamięci na 4 sztuki 1M x 4 bit, z uwagi na fakt, że są w obudowie SOI, trzeba dołożyć odpowiednią przejściówkę. Niezależnie od tego, jakie rozwiązanie wybierzesz, musisz przestawić kilka zworek na płycie. Link poniżej.
Dyskusja o rozszerzeniu do 1 i 2 MB była m.in. tu: https://www.ppa.pl/forum/amiga/24586/a500-rev-8a-wlutowanie-pamieci-na-plyte-czyli-konfiguracja-pamieci-w-a500#m320712 Zrób tylko tę część bez montowania kolejnych układów na pleckach poprzednich. Wtedy dołożenie rozszerzenia pod klapkę 0.5, lub 1 MB rozszerzy chip ram jeszcze bardziej. Dlatego jeśli nie masz innego rozszerzenia pod klapkę, to sobie je zachowaj i wykorzystaj, a układy kup - wiele firm ma je wciąż w ofercie, albo wyciągnij ze złomu pecetowego - w kartach VGA często je znajdziesz, zdarzają się też w roli cache na płytach PC 386

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2018 00:18:49 przez wali7
[#5] Re: Amiga 500 płyta 8A.1 rozszerzenie pamięci

@wali7, post #4

Ok bo na poczatku myslalem by wlutowac je w wolne otwory na plycie glownej, a moge te uklady juz na barana zrobic z istniejacymi czterema ukladami na plycie glownej i wykryje bez problemu 1MB? a gdy sie trafia znowu jakieskosci to wtedy dolutuje sobie do plyty (znowu na barana)i beda 2MB?

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2018 00:26:46 przez Vegeto

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2018 00:27:30 przez Vegeto
[#6] Re: Amiga 500 płyta 8A.1 rozszerzenie pamięci

@Vegeto, post #5

Raczej nie. Najpierw montujesz 4 układy w wolnych otworach na płycie, przestawiasz zwory i masz 1 MB. Jeśli założyłeś demultiplexer, to możesz dodatkowo użyć rozszerzeń o 0.5 lub 1 MB, lub dolutować 8 układów na barana. Opis w linku poprzednio.
Tu masz fotkę z mojej Ami, wybacz te brzydkie przewody, teraz mam ładniejsze ;)
Pełne 2 MB.



Ostatnia aktualizacja: 29.08.2018 01:05:28 przez wali7
[#7] Re: Amiga 500 płyta 8A.1 rozszerzenie pamięci

@Vegeto, post #5

Wylutuj te kości co masz i wlutuj większe, będziesz miał 2MB i po sprawie ok, racja

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2018 07:51:39 przez QUAD
[#8] Re: Amiga 500 płyta 8A.1 rozszerzenie pamięci

@wali7, post #6

Ja bym nie szedł drogą lutowania na barana, bo raz że to nieestetyczne, dwa że jeśli zrobisz zbyt duży dystans między kośćmi to klawiaturze to może przeszkadzać w leżeniu jak trzeba, trzy że jest to nieestetyczne fuj.

Dzisiaj dostać PCB pod rozszerzenie 1MB pod klapkę to nie taki problem, bo jest otwarty projekt i można sobie je bez problemu zamówić w płytkarni. Jak nie potrzebujesz zamawiać 10 sztuk gołych płytek, bo tyle się zamawia, to Ci jedną mogę oddać. ;) Potrzebujesz wtedy tylko dwie kostki za 4zł z allegro i jesteś w domu. No i skilla z lutownicą, ale skoro się jej nie boisz to stawiam że przylutować co nieco umiesz, czytaj: masz do tego cierpliwość.
[#9] Re: Amiga 500 płyta 8A.1 rozszerzenie pamięci

@Vegeto, post #3

Samo wlutowanie kości pamięci spowoduje ze będziesz miał 1 mb chip ale jak dołożysz rozszerzenie pod klapkę to nie będzie widziane. żeby Amiga zaadresowała pamięć powyżej 1 mb musisz jeszcze wlutować demultiplexer na płytę. Wtedy będziesz mógł dołożyć pod klapkę 512 lub 1 mb dodatkowo chipu. Najlepiej kupić podstawki pod wszystkie chipy. Pamięć przełożyć z rozszerzenia i gotowe. Pamiętaj ze w miejscu gdzie będziesz montować demultiplexer musisz rozłączyć pady od bajpasa. Uzyj do tego plecionki do rozlutowywania . Ja ma tak zrobione i wszystko ładnie śmiga. Do WHDLoad wystarcza 1,5 chipu i 8 mb fastu. Pozdrawiam OK
[#10] Re: Amiga 500 płyta 8A.1 rozszerzenie pamięci

@teh_KaiN, post #8

Eeee tam. Od razu nieestetyczne. ;)
Zgadzam się jednak,  że zrobione na czterech kostkach 1M x 4bit SOI z przelotką wygląda fajnie. Robiłem oba, oba działają jak trzeba.
[#11] Re: Amiga 500 płyta 8A.1 rozszerzenie pamięci

@viger, post #9

Trochę się podłączę do tematu. U siebie planuję zrobić podobnie czyli dolutować 4 kości na płycie i 1mb dać pod klapkę (PCB mam, reszte drobnicy m.in. do RTC i innych projektów kompletuję do zamówienia w TME). Na płytę dać podstawki zwykłe czy precyzyjne? A może nie dawać? Po wstępnych oględzinach klawiatura z obudową powinna się domknąć z podstawkami ale wolę zapytać kogoś kto już taki mod robił OK
[#12] Re: Amiga 500 płyta 8A.1 rozszerzenie pamięci

@Bartek2075, post #11

Ja mam podstawki precyzyjne i jak dasz zwykłą klawiaturkę to jest .
Jak dasz mechaniczną to robi się trochę ciasno ale tez da się zamknąć i zakręcić obudowę.
[#13] Re: Amiga 500 płyta 8A.1 rozszerzenie pamięci

@Bartek2075, post #11

Ja nie polecam podstawek, bo (1) będzie ciut wyżej, mogą być problemy po założeniu klawiatury, oraz (2) styki na podstawce z czasem śniedzieją. Najlepiej wlutować bezpośrednio.
[#14] Re: Amiga 500 płyta 8A.1 rozszerzenie pamięci

@Bartek2075, post #11

Jak peniasz że Ci RAMy kiedyś siądą to daj w postawki bo będzie łatiwej wymienić. Im niższe znajdziesz tym lepiej. Ja kiedyś dorwałem takie bardzo niskie od TI, ale ich w necie teraz nigdzie nie mogę znaleźć, nawet foty.

Nie jestem jakiś bardzo delikatny jeśli chodzi o lutowanie i przegrzewanie elementów, ostatnio w jednej Amidze wlutowywałem bezpośrednio i działało bez problemu. Więc pod kątem uwalenia kości podczas montażu raczej nie masz co się martwić.
[#15] Re: Amiga 500 płyta 8A.1 rozszerzenie pamięci

@Vegeto, post #1

Zrób najlepiej wg opisu z tego wątku: link
Kolega xangel tam opisał wszystko dokładnie krok po kroku, chyba w którymś poście jest nawet instrukcja pdf.
Wychodzi to najtaniej, najefektywniej, najefektowniej, najmniej mieszania i kombinowania, najmniejszy bałagan i ogólnie same zalety.
Zrobiłem u siebie też dokładnie wg tego opisu i wszystko śmiga elegancko.
Przeróbka jest bardzo prosta: potrzeba tylko płytki pcb adapterów (widziałem że Jacek chyba ma w stałej ofercie i sprzedaje na portalu aukcyjnym ciągle, to pewnie da się przez ppa też kupić od niego). Dwa rezystory, dwie diody. No i oczywiście kości pamięci. A kości takie są w pamięciach SIMM od pecetów. Na pewno są w SIMM 30pin 1MB takich z trzema kościami. Z takiego SIMM-a masz dwie kostki, więc potrzebujesz dwa takie SIMM-y.
Cała przeróbka jeśli chodzi o płytę Amigi sprowadza się do wywalenia oryginalnych kości, przezworkowania odpowiedniego na płycie, wlutowania adapterków z nowymi pamięciami, tych dwóch rezystorów i dwóch diod i gotowe.

Edit: aha, ważna rzecz, te adapterki trzeba wlutować bezpośrednio w płytę na zwykłych goldpinach i ustawić jak najniżej, żeby się pod klawiaturę zmieściło. Nie ma mowy o żadnych podstawkach - xangel tam w opisie dał podstawki, bo testował to i potrzebował na testy tak mieć, ale docelowo, trzeba lutować bez podstawek. A bez podstawek, to pomijając nawet klawiaturę, to nawet ekran płyty można bez problemu zamknąć.

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2018 13:29:59 przez Mq
[#16] Re: Amiga 500 płyta 8A.1 rozszerzenie pamięci

@Mq, post #15

Ale... po co robić na pająka z jakimiś adapterami kości, skoro te zgodne z oryginalnymi wciąż można kupić lub wyciągnąć ze starych roszerzeń z przeżartym od baterii pcb, a nowe rozszerzenia pod klapkę samodzielnie złożyć? Więc na pewno nie najefektowniej i nie najmniejszy bałagan. Adaptery soj2dip na chwilę obecną to 35zł, więc bankowo nie najtaniej bo pcb do rozszerzenia podklapkowego RAMu można mieć przy dobrej logistyce maksymalnie za dychę. Efektywność taka sama. ;)

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2018 14:24:25 przez teh_KaiN
[#17] Re: Amiga 500 płyta 8A.1 rozszerzenie pamięci

@teh_KaiN, post #16

Nie prawda. Jeśli przy "dobrej logistyce" pcb do rozszerzenia pod klapkę można mieć za maksymalnie dychę, to przy takiej samej logistyce można mieć pcb typu adapterek pod soj za maksymalnie piątaka za cztery potrzebne sztuki. Nie każdy jednak posiada taką "dobrą logistykę" i większość musi to po prostu normalnie kupić.
A co do bałaganu, to nic tu nie jest "na pająka" jak to nazwałeś. Na płycie dolutowuje się tylko w jednym miejscu te dwa rezystorki i dwie diody - jeśli to nazwać pająkiem, ale chyba nazwa przesadzona.
Natomiast potrzeba do tego tylko 4 kości pamięci, które też można kupić dziś za grosze, lub znaleźć nierzadko w szufladzie. SIMM 1MB kosztuje na allegro 5zł, potrzebujemy kupić takie dwa, więc wychodzi dycha za wszystko. Dwa rezystory i dwie diody pomijam.

Przypominam, że po tym rozszerzeniu mamy od razu 2MB chip na płycie. Rozszerzając kościami DIL w sposób standardowy musimy dołożyć kości w wolne miejsca na płycie i jeszcze dodatkowo zbudować całe rozszerzenie 1MB pod klapkę. Dodam jeszcze, że trzeba też dołożyć demultiplekser na płytę. Na koniec weź pod uwagę, że każdą z tych wszystkich rzeczy będziesz musiał kupić od innego sprzedawcy i za wysyłki wszystkiego zapłacisz więcej niż kosztuje całe rozszerzenie. Pomijając też wspomnianą "dobrą logistykę" trzeba poszukać w ogóle jakiejkolwiek logistyki, bo jakoś nie kojarzę, żeby na każdym rogu sprzedawali PCB do rozszerzenia 1MB pod klapkę na kościach DIL.

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2018 15:34:57 przez Mq
[#18] Re: Amiga 500 płyta 8A.1 rozszerzenie pamięci

@Mq, post #17

Ale mi tu gadasz rzeczy. Przeiceż mówię, że RAMy na płytę można zrecyklować z większości starych rozszerzeń podklapkowych, które w różnym stanie są, więc ich nie szkoda. A tu też jest kwestia wygrzebania takiego rozszerzenia z szuflady tak jak tego Twojego SIMMa, ewentualnie giełda, myślę że nikt nie krzyknie za takie rozszerzenie dużo pieniędzy. Z rzeczy do kupienia od "różnych sprzedawców" zostaje tylko RAM na rozszerzenie podklapkowe, kto powiedział że ma być THT, SMD nie jest trudne do lutowania tylko trzeba mieć cierpliwość. PCB na podklapkowe nie liczę bo jestem w stanie kilka oddać za darmo. ;)

W Twoim rozwiązaniu wylut z SIMMa jest o tyle problematyczny że trzeba mieć hota lub rozlutownicę, albo to ze mną jest coś nie tak że nie umiem zwykłą lutownicą DIPów wylutowywać. Za to ostatnio jak szukałem kości do swojego rozszerzenia to bez problemu znalazłem gołe na alle za 4zł za sztukę.

Autor wątku zrobi co chce. Ja tylko proponuję jedną opcję, jak dla mnie najlepszą. Ale gusta są różne. Peace. ;)
[#19] Re: Amiga 500 płyta 8A.1 rozszerzenie pamięci

@teh_KaiN, post #18

No jasne, ja tak szczerze mówiąc nie chciałem się z Tobą spierać, ale też zaproponowałem jedną opcję najlepszą jak dla mnie
Wspomniałem że ma być THT a nie SMD, bo tak zrozumiałem z Twojej wypowiedzi: jeśli ma być SMD, to tak samo trzeba je pozyskać, więc musisz mieć THT do płyty + SMD do rozszerzenia. W zachwalanym przeze mnie rozwiązaniu masz tylko SMD, tylko 4 kości na całe 2MB chip, żadnych dodatkowych płytek pod klapkę. Nie ma też pająka, bo nie robisz do tego żadnych kabli ani innego bałaganu, montaż jest czysty, schludny i ładny wg mnie. Uważam że jest to rozwiązanie najprostsze z możliwych.
Niemniej jednak osobiście podoba mi się też czysty montaż scalaków THT takich jak być powinny do płyty głównej bezpośrednio razem z demultiplekserem. Ogólnie wygląda to fajnie, z epoki i jak w oryginale. Ale do tego preferował bym do kompletu ładnego wyglądu i utrzymania wszystkiego z epoki dołożyć (czy też zrobić) dedykowane rozszerzenie pod klapkę 1MB i to z takimi samymi kościami THT, bo całość by się pięknie skomponowała.
Reasumując, nie spierajmy się tutaj co kto bardziej lubi, dla autora wątku istotne jest, że każdy kto ma coś do powiedzenia w temacie dorzuci swoje groszaki do dyskusji, bo jak wiemy płyta 8A.1 jest najfajniejsza do rozbudowy, a rozbudowę tę można zrealizować na wiele różnych sposobów akurat w tej płycie, więc warto, żeby autor poznał możliwie dużo opcji zanim zdecyduje się na najgorszą, skoro istnieją lepsze Oczywiście pojęcie najgorsza i najlepsza będzie dla każdego indywidualne w myśl poprzednich Twoich i moich wypowiedzianych tutaj zdań Uszanujmy każdy wybór
[#20] Re: Amiga 500 płyta 8A.1 rozszerzenie pamięci

@Mq, post #19

Zgadzam się. Też uważam, że wlutowanie 4 kości THT plus demultiplekser jest najlepszym rozwiązaniem. Do tego rozszerzenie 1 MB pod klapkę. Jest tak jak przewidział producent. Do tego można jeszcze wrzucić RTC na płytę.
Rozwiązanie z SMD jest bardzo fajne, jednak najtrudniej wylutować kości RAM, o ile nie ma się odpowiedniego sprzętu/wprawy. Ja robiłem to tanią rozlutownicą, nie było źle, ale podejrzewam, że z lepszym sprzętem byłoby łatwiej.
Kości SMD 1M x 4bit to są chyba takie same jak w GBA1000, a te kupowałem nowe w sklepie. Więc chyba nie trzeba dłubać się w starych simmach.
[#21] Re: Amiga 500 płyta 8A.1 rozszerzenie pamięci

@wali7, post #20

Nie lepiej wylutowywac airhotem?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem