kategorie: A1200, Sprzęt
[#1] Timing fix dla A1200 v1D.1?
Wyciągnąłem niedawno z pudła starą płytę A1200 w wersji 1D1. Płyta jeszcze od C= z Kickstartem 3.0. Używałem jej wieki temu, ale około 2000 roku kupiłem inną płytę. Powód był jeden - niestabilność z szybszymi kartami turbo. Z rozszerzeniem pamięci Fast lub kartą M-Tec 1230/42Mhz płyta chodziła bez problemów. Natomiast z Blizzardem 1230/50 lub Apollo 1240 pracować się nie dało, bo komputer ciągle się wieszał.
Patrząc na problem z dzisiejszej perspektywy wygląda na to, że płyta potrzebuje timing fixu. Tylko, że jak poczytam o tym w sieci, to odnoszę wrażenie, że fix jest potrzebny tylko dla płyt w wersjach 1D4 i 2B.
Po przydługim wstępie mam pytanie - czy płyta 1D1 też może potrzebować timing fixu?
[#2] Re: Timing fix dla A1200 v1D.1?

@PopoCop, post #1

Z tego co pamietam to tak, u kolegi nie działał B1230 MKII, po fixie już tak.
[#3] Re: Timing fix dla A1200 v1D.1?

@PopoCop, post #1

Temat okazuje się być chyba ciekawszy niż się wydaje :)

Eyetech opublikował kiedyś taką oto informację na swojej stronie:

A1200 motherboard revision levels

When the A1200 was designed there were - as is common in designs of that complexity - some 'bugs' in the chip designs. Many of these were corrected by the time the main production runs started, but some were not, and in fact several bugs still remain in the latest revisions of the AA chip sets.

The main production board issued in the UK - Rev 1.D.1 - had onboard provision for hardware workarounds to fix the main bugs, notably bus timing problems in the Gayle and Budgie chips. In general these boards work fine with most combinations of expansion hardware and are the boards which we use to test A1200 expansion products on before shipment.

The later revisions of motherboards - particularly the revision 1.D.4 and 2.B are a different story however. These boards revisions were designed to take corrected versions of the Gayle and Budgie chips - and therefore were designed without provision for the earlier hardware workarounds. However, revised versions of the custom chips were never produced and as a consequence all but a few of the last of the AT/Escom manufactured motherboards were shipped without either bug-free chips or hardware workarounds.

In general these 1.D.4 & 2.B defects only make themselves felt when the A1200 is expanded by the addition of an '040 (or above) accelerator, high performance IDE hard drive/CDROM subsystems, Zorro slots or I/O expanders (PortPlus etc). Often any one such accessory will work, but two or more will not work in combination. Typical symptoms are an accelerator exhibiting instability problems, a graphics card failing to be recognised or a CDROM failing to show disk icons.

Z tego względu, że rewizja 1D.1 opuszczała fabrykę z już wykonanymi fixami, stała się swego rodzaju rewizją referencyjną dla producentów rozszerzeń, kart turbo itd, którzy to na tej właśnie rewizji płyty głównej testowali większość swoich produktów.

Natomiast, żeby nie było tak kolorowo:

1. To zdjęcie płyty 1D.1 ogólnodostępne w internecie z fabrycznie wykonanym fixem

2. To zdjęcie fragmentu mojej płyty 1D.1, która miała fabrycznie zamontowany Kickstart 3.0
z fabrycznie wykonanym fixem

3. To zdjęcie fragmentu mojej drugiej płyty 1D.1, która ma fabrycznie zamontowany Kickstart 3.1 (!) (i błyszczący laminat, który wcześniej widziałem tylko w 2B:) ) z fabrycznie wykonanym fixem


Jak widać, mimo tego, że wszystkie te zdjęcia przedstawiają płyty w rewizji 1D.1, to układy Gayle i Alice na nich zainstalowane delikatnie różnią się numerami i najprawdopodobniej w związku z tym każda z tych płyt ma trochę inaczej wykonany fix (np. płyta ze zdjęcia 2 ma również zainstalowany kondensator XC1, którego dwie pozostałe płyty nie mają, fixy na zdjęciach 2 i 3 wykorzystują rezystor 1k, a fix na zdjeciu 1 nie, itd).

Co to może oznaczać? Subiektywnie oceniam, że oznacza to mniej więcej tyle, że rewizja 1D.1 była faktycznie dobrze przetestowana przez producenta i 'połatana' w zależności od użytych komponentów, gdyż fix instalowany w fabryce był odpowiednio dostosowywany - więc nie powinna wymagać dodatkowych timing fixów. U mnie na obu tych płytach karty Blizzard 1260/80, Apollo 1260/80 i Blizzard 1230/50 chodzą bez żadnych dodatkowych przeróbek płyty.

Sprawdź czy na Twojej płycie jest ten fix, a jeśli jest, to prawdopodobnie problem niestabilności leży gdzie indziej. Ponadto problemy wynikające z braku timing fixu zaczynają się ujawniać od kart z 040 więc niezależnie od tego czy on tam jest czy nie to na Blizzardzie 1230/50 Amiga powinna Tobie śmigać jak ta lala...
[#4] Re: Timing fix dla A1200 v1D.1?

@dante, post #3

Ok. 1999r sprzedałem Amigę 1200 z Blizzardem IV 1230/50 + FPU. Powodem były zwiechy a ja potrzebowałem sprawnego kompa bo zaczynałem studia. Komp zamrażał się bez wyraźnego powodu i trzeba było go resetować. Czasami można było cały dzień normalnie pracować a czasami to co 30 minut zwiecha. Nie pamiętam jaką wersję płyty miałem ale miała zielony laminat jak ta z drugiego zdjęcia. Natomiast nie miała żadnych fiksów jak na powyższych fotach. To był egzemplarz od Commodore kupowany chyba 1994 lub 95.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem