kategoria: A500
[#1] Amiga 500 po 20 Latach w szafie
Cześć, nazywam się Maciek i swoją przygodę z Amigą 500 rozpocząłem w 1992 roku. Byłem jej wielkim fanem i graczem. Kupiłem ją za 5,850,000 starych złotych i mam ją do dziś. Chciałem pokazać ją moim synom, ale....Wszystko w oryginale, instrukcja PL, dyskietki z systemem, oryginalne pudełko, joysticki itp.
Wyciągnąłem zestaw z szafy po ponad dwudziestu latach, wymieniłem akumulator na rozszerzeniu pamięci, przeczyściłem stację marki Teac (nawet nie była zakurzona) i mam problem: Nie działa żadna z dyskietek z mojej kolekcji.... Czy jest to wina stacji dysków czy może dyskietek?
Dyskietki w większości Dysan, Basf, TDK.
Proszę o informację jak najprościej mogę to sprawdzić. Może znajdzie się ktoś z Bielska i pomoże w sprawdzeniu mojej Amigi?
Pozdrawiam
Maciek

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2018 07:12:35 przez arbuz11

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2018 07:18:12 przez arbuz11
[#2] Re: Amiga 500 po 20 Latach w szafie

@arbuz11, post #1

Można już na pececie odczytać i zapisać dyskietki w amigowym formacie.
Jeśli nie znajdziesz kogoś w okolicy z Amigą, gdzie mógłbyś sprawdzic nośniki i napęd pozostaje Ci skorzystać z metody podanej wyżej.
Wymaga to albo dwóch stacji w pececie ( zrobienie adf), albo kabla pod LPT i programu ADTwin ( zapis adf na dyskietkę amigową )
W obu przypadkach będziesz mógł stwierdzić czy problem jest ze starymi dyskietkami czy że stacją w Amidze.
[#3] Re: Amiga 500 po 20 Latach w szafie

@arbuz11, post #1

Byc moze czyszcząc stację dysków odwrotnie podpiąłeś taśmę do stacji. Warto sprawdzić.

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2018 08:21:10 przez Stoopi
[#4] Re: Amiga 500 po 20 Latach w szafie

@Stoopi, post #3

Dziękuję za odzew, taśma wpięta dobrze, poza tym przed czyszczeniem też nie czytała dyskietek. Będę próbował znaleźć kogoś kto udostępni mi działającą dyskietkę i wtedy się okaże czy to wina dyskietek czy stacji. Co do kabla i zgrania z pc to nie działa mi dyskietka z workbenchem, więc nie wiem czy to zadziała....Mam jeszcze zewnętrzną stację datalux, nie wiecie czy dyskietki powinny z niej startować, czy tylko z wewnętrznej?
[#5] Re: Amiga 500 po 20 Latach w szafie

@arbuz11, post #4

Przełóż sam napęd z Dataluxa do Amigi i testuj.
[#6] Re: Amiga 500 po 20 Latach w szafie

@arbuz11, post #4

Ale nagrywanie dyskietek amigowych wykonuje się na pc. Nie jest potrzebny Workbench.
Ja NIE pisałem o połączeniu komputerów przez nullmodel.
Podana metoda wyżej wymaga tylko pc i odpowiedniego kabla i oprogramowania
[#7] Re: Amiga 500 po 20 Latach w szafie

@Norbert, post #6

Nie mam pc ze stacją dysków )
[#8] Re: Amiga 500 po 20 Latach w szafie

@arbuz11, post #1

Nie ma mozliwosci zeby padlo 100% dyskietek. Moje maja juz grubo ponad cwierc wieku i nadal czesc dziala bez zarzutu.
Masz cos nie tak ze stacja dyskow. No chyba, ze te dyskietki lezaly w kurniku razem z kurami albo obok 300 Watowej wiezy HI FI.
[#9] Re: Amiga 500 po 20 Latach w szafie

@arbuz11, post #1

A ja bym wymienił kondensator od silnika obracania dyskietki, powinien tam być taki 16V10mikroF w okolicy silnika (talerz od spodu stacji)
[#10] Re: Amiga 500 po 20 Latach w szafie

@Risc, post #9

Może lepiej od razu kupić sobie stacje przerobiona od kogos z allegro lub stąd?
Sam juz kupiłem 3 takie stacje i każda jedna działa prawidłowo.
Jeśli poprosisz tutaj na forum to jakas dobra dusza Ci ogarnie taką stacje.
Najlepiej jednak porzucić te niewygodne nośniki i zainwestować w goteka.
[#11] Re: Amiga 500 po 20 Latach w szafie

@Risc, post #9

A sprawdzil co Arturo pisal? Podpiac druga stacje jako df0 i zobaczyc czy tez tak bedzie.aaaa poza tym FeRu dobrze gada :)

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2018 22:30:58 przez softiron
[#12] Re: Amiga 500 po 20 Latach w szafie

@FeRu, post #10

Wystarczy tez przerobiona tasma sygnałowa fdd (dioda i mostek) i stacja dysków pc.
[#13] Re: Amiga 500 po 20 Latach w szafie

@arbuz11, post #1

Polecam prosta i Tania metode o ile nie posiadasz dyskietki czyszczacej z plynem
Odkurzacz na wolnych obrotach I wyciagnac Kurz ze stacji
Wielu moim znajomym pomoglo jak chcieli jak ty powrocic do a500 po 20 latach


Ostatnia aktualizacja: 10.10.2018 23:43:39 przez HOŁDYS
[#14] Re: Amiga 500 po 20 Latach w szafie

@Risc, post #9

Dziękuję za tak duże zainteresowanie moim tematem. Wydaje mi się że sprawa z kondensatorem może być rozwiązaniem. Jak otwarłem obudowę i sprawdzałem jak zachowuje się stacja dysków, to rzeczywiście głowica po włożeniu dyskietki jakby chciała ruszyć ale stoi w miejscu. Dyskietki leżały w pokoju w szafie razem z Amigą więc faktycznie nie powinny być uszkodzone.
[#15] Re: Amiga 500 po 20 Latach w szafie

@arbuz11, post #14

Moze mechanizm głowicy wymaga przesmarowania? Da się nią ruszyć?
[#16] Re: Amiga 500 po 20 Latach w szafie

@snifferman, post #15

Właśnie wydaje mi się że głowica nie może ruszyć po tej przekładni ślimakowej od silnika, po włożeniu dyskietki lekko drgnie i stoi w miejscu...
[#17] Re: Amiga 500 po 20 Latach w szafie

@arbuz11, post #16

Sprawdź czy po prostu ze ślimaka nie spadła. Miałem kiedyś taki przypadek - kupiłem stację, przyszła I nie chciała działać. Odesłałem, dostałem drugą. Okazało się, że w transporcie tak przywalili w pierwszą paczkę, że zębatka spadła że ślimaka. Wystarczyła drobna poprawka i stacja działała jak należy.
[#18] Re: Amiga 500 po 20 Latach w szafie

@perinoid, post #17

No i jak stacja ma napęd pasowy, to zobacz czy nie jest on luźny.
[#19] Re: Amiga 500 po 20 Latach w szafie

@Mikrobi, post #18

Tego nie sprawdzałem, muszę jeszcze raz ją otworzyć i dokładnie pooglądać. Dziękuję.
[#20] Re: Amiga 500 po 20 Latach w szafie

@arbuz11, post #19

Trochę mnie nie było....Witam Was ponownie po dłuższej przerwie. Teraz mam nadzieję że z Wami zostanę na stałe. Zawsze z sentymentem powracam do tamtych lat i do mojej przygody z C64 a potem z Amigą 500. Wracając do tematu, to dyskietki sprawdziłem na innej przerobionej stacji z PC i wszystkie działają prawidłowo! Oryginalną stację Teac przesmarowałem, wyczyściłem ale nic to nie dało. Tak samo zachowuje się zewnętrzna stacja Datalux (też nie czyta dyskietek podpięta jako DF0) Była ona używana sporadycznie, więc to jest dla mnie trochę dziwne. Nagrałem filmik jak zachowuje się moja oryginalna stacja Teac.
[#21] Re: Amiga 500 po 20 Latach w szafie

@arbuz11, post #20

Hej, na moje oko to problem z odnalezieniem przez stację ścieżki ZERO na dyskietce, Amiga zaczyna czytać dyskietkę dolną głowicą włąsnie od ścieżki 0. Stację trzeba podregulować (niestety nie zawsze się to udaje). Polecam przewodnik jednego z kolegów.
https://www.ppa.pl/forum/amiga/30737/naprawa-floppa

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2021 16:07:22 przez majkelc
[#22] Re: Amiga 500 po 20 Latach w szafie

@majkelc, post #21

Nie chcę regulować głowicy "na oko" Mój znajomy tak zrobił i tak ją rozregulował że stacja jest do wyrzucenia. Jak głowica mogła się sama przestawić? Jak sprawdzić czy głowica nie jest zablokowana w jakiś sposób na tej przekładni ślimakowej? Da się ją jakoś ręcznie przestawić?
[#23] Re: Amiga 500 po 20 Latach w szafie

@arbuz11, post #22

Mimo wszystko spróbowałbym naprawy z poradnika u góry. To lepsze niż nic. W ostateczności kupisz inną stacje i po kłopocie, nie są drogie!
[#24] Re: Amiga 500 po 20 Latach w szafie

@BomberMAX, post #23

Dzisiaj wymieniłem w stacji kondensatory, ale nic to nie dało. Dziwne jest to, że dokładnie tak samo zachowuje się stacja zewnętrzna Datalux(w środku Epson SMD-400) Macie jeszcze jakieś pomysły oprócz regulacji głowicy?
[#25] Re: Amiga 500 po 20 Latach w szafie

@arbuz11, post #20

Używasz może dyskietek HD jako DD?
One różnią się nie tylko dodatkowym otworem, inny jest też sam nośnik.
[#26] Re: Amiga 500 po 20 Latach w szafie

@arbuz11, post #24

Skoro działa ci przerobiona PC`towa, to możesz wgrać z niej X-copy, lub chociaż WB i zewnętrznym Dataluxem nagrać jakąś dyskietkę i zobaczyć czy ją odczyta. Zacząłbym od sprawdzenia czy stacje nagrają/sformatują dyskietki i je ponownie odczytają.
[#27] Re: Amiga 500 po 20 Latach w szafie

@arbuz11, post #24

W chinonie od A500 sprężyną z góry reguluje się docisk
głowicy.
[#28] Re: Amiga 500 po 20 Latach w szafie

@snifferman, post #26

Używam dyskietek DD, zaraz sprawdzę czy uda się coś skopiować z tej PC na DF1 Dataluxa
[#29] Re: Amiga 500 po 20 Latach w szafie

@snifferman, post #26

W X-copy mogę przegrać dyskietkę z dfo na df1 ale bez weryfikacji. Po przegraniu na dyskietce jest błąd i wyświetla że to nie jest dyskietka DOS. Nie działa też przy próbie uruchomienia w df0. Przy uruchomieniu gry df1 nie widzi drugiej dyskietki.
[#30] Re: Amiga 500 po 20 Latach w szafie

@arbuz11, post #29

Jaka gra? Nie wszystkie gry potrafią znaleźć drugą dyskietkę w DF1.
Jakie błędy są przy kopiowaniu z weryfikacją?
spróbuj przegrać z weryfikacją pomijając błędy. Sprawdź tak kilka dyskietek, bo może one są kiepskie
Daj fotki X-copy gdy zakończy przegrywanie.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem