kategoria: Sprzęt
[#1] Uszkodzenie pamięci ROM
Ciekawi mnie taka rzecz - jeżeli uszkodzeniu ulega ROM w Amidze, to czy komputer mimo tego może działać i np. co jakiś czas się zawieszać? Pomijam przypadek skrajny, w którym kości ROM ulegają spaleniu.
Czy Amiga po włączeniu przeprowadza jakiś wewnętrzny test pamięci ROM?
[#2] Re: Uszkodzenie pamięci ROM

@PopoCop, post #1

Jest sprawdzana suma kontrolna ROM. Jeżeli się nie zgadza, leci czerwony ekran.
[#3] Re: Uszkodzenie pamięci ROM

@Krashan, post #2

Czyli jeżeli coś w Amidze szwankuje (zawieszanie się bez wyraźnej przyczyny co jakiś czas), ale startuje bez czerwonego ekranu, to można przyjąć, że ROM jest sprawny?
[#4] Re: Uszkodzenie pamięci ROM

@PopoCop, post #3

Czyli jeżeli coś w Amidze szwankuje (zawieszanie się bez wyraźnej przyczyny co jakiś czas), ale startuje bez czerwonego ekranu, to można przyjąć, że ROM jest sprawny?

Sprawdź czy podstawka pod ROM-em jest w dobrym stanie. Takie objawy może powodować kiepska podstawka lub kilka innych czynników.
[#5] Re: Uszkodzenie pamięci ROM

@PopoCop, post #3

zrób maproma i zobacz wtedy.
[#6] Re: Uszkodzenie pamięci ROM

@PopoCop, post #1


co jakiś czas się zawieszać?

Kondensatory?
[#7] Re: Uszkodzenie pamięci ROM

@stachu100, post #6

Objawy, które opisałem występowały w 2002 roku w mojej A1200. Najpierw komputer sporadycznie się zawieszał (nie Guru tylko zamrożenie systemu), potem pewnego dnia przestał widzieć Blizzarda 1230. Myślałem, że to wina karty, ale bez turbo Amiga też zaczęła się wieszać. Wtedy kupiłem nową płytę, a ta zepsuta trafiła do pudła.
Teraz odkopałem "trupa" i pomyślałem, że jeśli ROMy są sprawne, to sobie przełożę do innej - działającej - wyciągniętej z pudła płyty. W tej zepsutej jest Kick 3.1, a w tej sprawnej 3.0.
Nie wiem co się w płycie zepsuło, może ROM, więc stąd moje pytanie.
[#8] Re: Uszkodzenie pamięci ROM

@PopoCop, post #7

Ok.
I jaki końcowy wniosek?
[#9] Re: Uszkodzenie pamięci ROM

@PopoCop, post #7

A opisanie problemu tutaj i czekanie na odpowiedź nie zajmuje więcej czasu niż empiryczne przełożenie kości i sprawdzenie? Zamień i sprawdź. Oczywiście opisz rezultat tutaj :)
[#10] Re: Uszkodzenie pamięci ROM

@snifferman, post #9

Opisanie problemu nie wymaga wiele czasu i można to zrobić będąc poza domem. A na przekładanie kości trzeba ten czas znaleźć i trzeba być w domu :)

Wniosek jest taki: w 2002 roku było raczej za wcześnie, żeby kondensatory powodowały niestabilność komputera. Z tego co napisał Krashan mogę założyć, że ROM jest sprawny (komputer zgłaszał się bez czerwonego ekranu). Przy najbliższej okazji przełożę kości.
[#11] Re: Uszkodzenie pamięci ROM

@PopoCop, post #1

W mojej A600 byl zółty ekran i rom sie nagrzewal
po wymianie na rom z A500 1.3 wstala stad wiedzialem ze to ta kostka
[#12] Re: Uszkodzenie pamięci ROM

@HOŁDYS, post #11

W mojej A600 ekran bywał żółty, ale to była wina złego styku kostek ROM. Po wymianie na podstawki precyzyjne problem sobie poszedł i do tej pory nie wrócił.
[#13] Re: Uszkodzenie pamięci ROM

@PopoCop, post #10

Wniosek jest taki: w 2002 roku było raczej za wcześnie, żeby kondensatory powodowały niestabilność komputera.


I słusznie, bo uszkodzona jest płyta. A nie ROM. A uszkodzenie układu graficznego objawia się tylko w przypadku gier "walących po rejestrach". Pod systemem wszystko jest ok.:


Czasami (losowo) wszystko działa jak należy.


Dla porównania sprawna płyta:
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem