kategoria: A2000/A3000
[#1] Pomoc w renowacji Amigi 3000 :)
Kilka tygodni temu stałem się szczęśliwym posiadaczem najładniejszej Amigi z pośród amig czyli A3000D z oryginalną klawiaturą,w bardzo okazyjnej cenie (mniej niż połowa średniej ceny samych jednostek pojawiających się na Amibay czy ebay). Niestety atrakcyjna cena była spowodowana tym,że najładniejsza "duża" przyjaciółka nie była w najlepszym stanie i posiada kilka braków.
W dniu kupienia wyglądała tak:

A3000 w DNIU KUPIENIA

Brakuje środkowej blachy do mocowania zasilacza oraz szufladek na stacje dyskietek,a także plastikowych szyn do podpierania krawędzi kart Zorro.
Płytka z diodami Led była złamana i brakowało diód,a same ścieżki na płytce były poprzerywane i brakowało samych pól lutwniczych. Nie było także przycisku zasilania, a włącznik na zasilaczu był złamany i uszkodzony.
Największą wadą amigi wg mnie jest wycięta dziura w miejscu drugiej stacji dyskietek, przez co nawet zaślepka o oryginalnej długości nie zasłania jej całej.
Sama amiga jednak jest w pełni sprawna,płyta rev. 9/02 i 2MB Chip plus 12MB Fast w Zipach.Procesor i copro 25MHz,bateria wymieniona na pastylke i ktoś naprawił ładnie uszkodzenia po elektrolicie, scandoubler również sprawny. Wk ażdym razie technicznie Amisia jest sprawna, a to NAJWAŻNIEJSZE OK

Po miesiącu pracy i poszukiwaniami części udało mi się przywrócić bidulkę do takiego stanu:

A3000 w TRAKCIE PRZYWRACANIA DAWNEGO BLASKU

Płytka z didoami led została zreperowana przewodami, diody pochodzą z kontrolera klawiatury Amigi 500,miałem 3 zepsute kontrolery więc postanowiłem pobrać z niej "organy do przeszczepu". Mimo niepasującego rozmiaru, postanowiłem zeszlifować diody drobnym papierem ściernym i pasują idealnie na wymiar do otworów w obudowie.
Najważniejsze że są to amigowe diody i świecą tak jak powinny
Jedynie musiałem owinąć płytkę dobrze izolacją bo metalowe mocowanie obudowy,do którego płytka jest przykręcona powodowało zwarcie.
Zasilacz oryginalny mimo że sprawny to został wyjęty z obudowy i zastąpiłem go PSU TFX firmy FSP (produkującej Fortrony) 250W. Dzięki temu mocy mam znacznie więcej, a zasilanie Amigi psu o stażu 20-kilku letnim nie jest zbyt bezpieczne,z resztą zepsuty włącznik i tak go dyskwalifikował już na starcie,a po za tym wył jak odkurzacz
Płytka zasialcza TFX jest odrobinę za długa przez co nie mogłem z tyłu podłączyć wiatraka,jednak i na to znalazło się wyjście,jak widać na fotkach zamontowałem na zasialczu wiatrak z chłodzenia boxowego AMD a z tyłu zakryłem otwór filtrem przeciwkurzowym 80x80 który dotarł do mnie wczoraj.
Przejściówkę ATX mam dzięki koledze IZI. PRzełącznik z wydrukowanym włącznikiem 2 3D zamontowąłem bezpośrednio na obudowie i działa super.
Środkowa blacha została wycięta i zagięta na wymiar i zrobił to mój nieoceniony tato u siebie w zakładzie, oczywiście rozrysowałem mu cąły projekt w postaci rysunku technicznego,dzięki czemu blacha pasuje idealnie. Od strony dotherboard na blasze przyklejone są kolejne gumki tym razem z innej stacji CD i idealnie robią jako dystanse plus izolacja i amortyzacja. Dotherboard jest przykręcony do blachy małą śrubką i solidnie potrzymuje to córuchne
Wywierciłem w niej tylko najpotrzebniejsze otwory i wmontowałem zalegajacy mi w szugfladzie koszyk na dysk 2.5 z A600. Dzięki temu będę mógł sobie przykręcić łatwo adapter Sd lub CF albo mały dysk,jak już będę miał kontroler IDE,który za kilka dni bedzie u mnie wraz z SuperBusterem 11. Kontrolera SCSI nie chce używać,bo nie będe miał jak sobie łatwo zrzucać plików z PC,czy zrobic kilak wariantów systemu z różnym softem na kilku kartach.
Stacja dyskietek to przerobiony PCtowy ALPS zamontowany na śrubkach i gumkach maortyzujących ze starego napędu DVD. Dzięki temu stacja trzyma się dobrze i mogę bardzo łątwo ustawić potrzebną wysokość względem otworu w panelu przednim.
Guziczek stacji mam dzięki dobroci Dorian3d który takze przysłał mi kilka kalwiszy do zmiany layoutu z QWERTZ na QWERTY,jednak brakuje mi jeszcze klawisza Y i kilku innych.
W tym panelu jakiś mało ogarnięty idiota wycharatał dziurę,zapewne by włożyć stacje z frontem (jakby nie prościej było wyciągnąć front ze stacji i dopasować tylko guzior)
Oryginalnej długości zaślepka nie zasłąnia całego tworu i zamówiłem na ebay z Kanady customową o 5mm dłuższą od oryginalnej by zatkać całą tą paskudną i oszpecajacą dziurę. Sam panel oraz klawiatura została wybielona przez 2 ostatnie słoneczne dni Października

Jak widzicie progres jest, jednak wciąż próbuję znaleźć brakujące części.
Dlatego proszę każdego kto miał lub ma tą Amigę by poszperał u siebie w zbiorach lub popytał znajomych a oni swoich znajomych o te brakujące części.
Najważniejszy jest cały przedni panel,lub nawet złamany z 1 całą zatoką by ewentualnie wkleić w tą dziurę. Środkowa blacha do mocowania zasilacza i stacji również bardzo chętnie bym przyjął jak i te plastikowe szyny do kart Zorro oraz myszkę z A3000.
Stacje dyskietek oryginalną również mile powitam.
Kupiłem ostatnio także za 10pln głośniki będące tą sama konstrukcją co Commodore A10 Speaker System, jednak są brandowane Hi-Tex CP-668. Wygląd i możliwości dokładnie te same a cena 20 razy mniejsza niż głośniki brandowane marką C=
Monitor do Amisi bedzie jakiś jasny pasujący LCD typu NEC 1970NX lub np Samsunf 710n,łapiacy ładnie 15kHz.
Najlepszy byłby biały NEC 1550m lub 71v jednak bardzo ciężko znaleźc taki w ogłoszenaich czy aukcjach za rozsądną cene, no chyba że ktos z PPA mnie takowym poratuje pomysł Chciałbym żeby ta Amiga była moją dumą i prezentowała się z godnością na moim biurku

Planuje w przyszłości zaopatrzyć się kartę CPU typu A3660, albo nawet Blizzard 4030 do tego jakiś FAST typu Big RAM Plus,karte graficzną Picasso II++, być może jakąś kartę muzyczną
Będę każdemu bardzo wdzięczny za pomoc i oczywiście dobrze zapłacę lub wymienię cześci na inny sprzęt.
Chciałbym bardzo przywrócić tej Amisi dawny blask ale niestety nie uda mi się to bez waszej pomocy.

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2018 22:45:45 przez FeRu
[#2] Re: Pomoc w renowacji Amigi 3000 :)

@FeRu, post #1

Gratuluję zakupu i życzę wytrwałości i sukcesu w renowacji. Co do części to niestety
Nie pomogę, ale co do monitora to chyba nie musisz się ograniczać do tych łapiących PAL, masz standardowo w A3000 scandoubler z FF.
[#3] Re: Pomoc w renowacji Amigi 3000 :)

@vojo, post #2

Wiem ze mam, ale dobrze jest mieć już taki ktory łapie 15 i 30kHz,trzeba myśleć przyszłościowo
[#4] Re: Pomoc w renowacji Amigi 3000 :)

@FeRu, post #3

"plastikowe szyny do kart Zorro"

od A2000 pasują do A3000, wie ktoś?
[#5] Re: Pomoc w renowacji Amigi 3000 :)

@iZi, post #4

Tak


Ostatnia aktualizacja: 28.10.2018 05:55:06 przez Dorian3d
[#6] Re: Pomoc w renowacji Amigi 3000 :)

@FeRu, post #1

Witam wśród użytkowników (moim subiektywnym zdaniem) najpiękniejszej Amigi. ok, racja
Gratuluję tego co już zrobiłeś i życzę szczęścia w dalszym przywracaniu jej blasku. OK

Nie mam do niej nic luzem ale w razie pytań służę pomocą.

Co do Monitorów 15kHz to do A3000 nie jest potrzebny ale może się przydać do innych Amig. A3000 wyświetla na SVGA w 31kHZ także Pal. Polecam monitor z podwieszanymi głośnikami - dużo wiecej miejsca na biurku.
[#7] Re: Pomoc w renowacji Amigi 3000 :)

@FeRu, post #1

Dobrze, że wywaliłeś oryginalny zasilacz. Ja uszkodziłem go 2 razy. Raz podłączyłem tylko dysk twardy SCSI, a po naprawie zasilacza, kartę turbo CS MK II i też nie wytrzymał. Wstawiłem jakiś AT, przelutowałem oryginalne przewody i hulał, aż do sprzedaży komputera.
[#8] Re: Pomoc w renowacji Amigi 3000 :)

@iZi, post #4

No i niestety @IZI nie może mnie poratować tymi szynami. Jednak dobrą wiadomością jest to,ze z A2000 i zapewne z A4000 będą pasować do Amigi 3000,dlatego jeśli ktoś ma te szyny to prosze dajcie koniecznie znać. Potrzebuje 4ch sztuk,ale dobrze będzie jeśli ktoś posiada chociaż ze 2.

Dla tych co mogą nie kojarzyć o którą część mi chodzi poniżej fotka:
[#9] Re: Pomoc w renowacji Amigi 3000 :)

@FeRu, post #8

Dam Ci 3 sztuki szyn .OK
[#10] Re: Pomoc w renowacji Amigi 3000 :)

@FeRu, post #8

Jak bys potrzebowal jakies sprawdzome dyski scsi, to mam 68 pin z przejściówką na 50 pin, mam chyba też poprawiony uklad AMD SCSI AM33C93.
A i jeszcze oryginalny przycisk do stacji Chinon. Ma wylamany zaczep, ale trzyma się jak jest wyjęta dyskietka.

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2018 16:49:26 przez SuperBuster
[#11] Re: Pomoc w renowacji Amigi 3000 :)

@SuperBuster, post #10

Przycisk oryginalny nawet odlamany super. Bo mam drukwany 3D od Doriana i przyklejony super glue do przerobionego Alpsa. Ale kolorem sie rozni.
Wiec guzik jak najbardziej :)
Co do dysku to kupuje At-Busa razem z superbusterem 11 wiec dysk scsi nie bedzie mi ppotrzebny, zwlaszcza że systme i tak chce postawic przez WinUAE jak do kazdej mojej amigi ewnetualnie zrobic 2 warianty z róznym softem demami i grami whdload.
Pakwoanie tego na scsi bedzie klopotliwe a tak przez IDE wszystko sobie ogarnę.
Juz mam plan nawet by podlaczyc diode z HDD do tego atbusa zeby dioda działała, bo nie chce zeby tylko mrugala przy starcie jak rom szuka dysku scsi.
[#12] Re: Pomoc w renowacji Amigi 3000 :)

@FeRu, post #11

Mam pytanko, bo dotarły do mnie te zaślepki 3D dłuższe niż oryginalne o 5mm by zakryć całą dziurę i mam pytanko z tym zwiazane:

CZy ktoś z was poleci jakąś farbę w spray w kolorze jak najbardizej przypominającym amigowy beż taki jak A500? Biała zaślepka jednak się mocno wyróżnia,a chciałbym jak najbardziej podobny kolor.

Wybiorę pewnie którąś z tej listy : link
Jeśli ktoś z was ma doswiadczenie z którąkolwiek z tych farb dajcie znać.

Wiadomo każdy monitor i każde oko inaczej odbiera temperaturę barw,
więc na zdjęciach kolor może być podobny, a w rzeczywistosci moze się kompletnie różnić.
[#13] Re: Pomoc w renowacji Amigi 3000 :)

@FeRu, post #12

Ja dorabiam lakiery na zamówienie w mieszalni lakierów samochodowych.
Biorę jakiś plastik na wzór i na drugi dzień mam idealny kolor, nie do odróżnienia - cena 40 zł za spray.

Akryl jest dość miękki ale poprosiłem o coś twardszego i gość dorobił mi coś co nazwał "bazą" i jest idealne.
[#14] Re: Pomoc w renowacji Amigi 3000 :)

@marpla, post #13

No i renowacja Amisi dobiegła końca
Zaślepki dopasowane i pomalowane, adapter Zip na simm działa jak powinien , Amiga doczekała się już AT-Bus 2008 oraz PicassoII++ i oczywiście Super Buster 11.
Do końca brakuje jeszcze mi Big Ram plus,lub innego Fast Ramu na Zorro. JEśli ktos, posiada na sprzedaż, to dajcie znać tak jak i oryginalną myszke do A3000
Oczywiście planuje zdobyć cały przedni panel,by wrzucić drugą stacje dyskietek,oraz oryginalną środkową blachę,jednak i tak amiga wygląda nieporównywalnie lepiej niż w dniu zakupu OK
Głośniki to oczywiscie klony Commodore A10 brandowane Hi-Tex 668.
Monitor NEC 1970NX, na fotce jest wersja NXp,ale znalazłem tanio wersje 1970NX(która w pełni łapie 15kHz i w trybach interlace wygląda dobrze, gdzie NXp juz nie).
Noga monitora oczywiscie pomalowana na ajsny bęż jak i zaślepka by jak najbardziej pasowała do koloru amigi (malowane lakierem link )

Do albumu dodałem kilka zdjęć z renowacji min adapter Simm,rozszerzenie Zorro,oraz tył amigi,a takze danie główne czyli jak zestaw prezentuje się juz skończony na biurku

KONIEC RENOWACJI

Dla niecierpliwych daje fotke końcowej pracy (dla nieobeznanych wystarczy kliknąć w miniaturkę,nie trzeba lornetki )

[#15] Re: Pomoc w renowacji Amigi 3000 :)

@FeRu, post #14

Bardzo ładnie- gratulacja! OK
[#16] Re: Pomoc w renowacji Amigi 3000 :)

@FeRu, post #14

Naklejka na przednim panelu jest oryginalna czy dorobiłeś taką?
Jak by ktoś robił ja się piszę na taką.
[#17] Re: Pomoc w renowacji Amigi 3000 :)

@Raybeez, post #16

Która naklejka? Nazwa Amigi nie jest naklejka, tylko fabrycznie malowane na plastiku.
Nic nie dorabiałem.
[#18] Re: Pomoc w renowacji Amigi 3000 :)

@FeRu, post #17

No to ja w mojej A3000 nie mam tej fabrycznej farby :)
[#19] Re: Pomoc w renowacji Amigi 3000 :)

@Raybeez, post #18

Pewnie ktoś malował ta obudowe albo polerowal i wytarl. Napisz do kolegi który sprzedaje badge i naklejki na allegro to Ci zrobi na zamówienie na przezroczystej nalepce. Sam u niego zamawialem nalepki na klawisze i klawiaturę która dopasowalem do cd32. Wyjdą groszowe sprawy także warto spytać
[#20] Re: Pomoc w renowacji Amigi 3000 :)

@FeRu, post #14

Nie może być, że nie wkurza Cię klawiatura w układzie Rzeszy

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2018 17:05:04 przez tbone
[#21] Re: Pomoc w renowacji Amigi 3000 :)

@tbone, post #20

Oj uwierz Przemku że wkur*ia Zostawiam jednak ta germańska klawiaturę na koniec, bo chcę najpierw ogarnąć ważniejsze sprawy.
Mam juz kilka potrzebnych klawiszy na zmiane ale brakuje mi kilku, takze jaky ktos mial jakas kalwiature czy klawisze z ukladu QWERTY z a600 (z zielona folią) lub a1200 to chętnie wezmę,klawisze z a500 odpadaja bo tu klawisze są białe. Ewentualnie wziałbym cala klawiaturę z A500 i podmienił. Obudowa klawiatury i tak jest bardziej kremowa niż białą więc klawisze z amigi 500 by pasowały.

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2018 17:36:33 przez FeRu
[#22] Re: Pomoc w renowacji Amigi 3000 :)

@FeRu, post #21

Myszkę mam oryginalną, ale nie oddam, bo z autografem R.J. Micala jest
[#23] Re: Pomoc w renowacji Amigi 3000 :)

@SuperBuster, post #22

O kurde, to przedmiot kolekcjonerski i po jego smierci bedzie warty kupe kasy.
Nie sprzedawaj tylko wsadz do gablotki
Nikt nie ma tej myszki w ciazy zeby mi ja sprzedac? moze byc nawet niesprawna to sprobuje naprawic , bardzo mi zalezy by skompletowac ta amisie do jak najbardziej oryginalnego stanu.
Co prawda praca jaka w nią włozyłem była spora i jestem bardzo szcześliwy z efektów, jednak chciałbym skończyć ten projekt i cieszyć się z najładniejszej wg mnie Amigi.
Jak ją kupiłem to kilka osób mi mówiło,że kasa wywalona w błoto, że nie ma sensu się z nia uzerać, że renowacja wyjdzie Ci więcej niż zakup,ale teraz chyba wszyscy co tak myśleli wstydzą się tego co mi wtedy powiedzieli.
Nie udało by mi się jej tak szybko postawić na nogi gdyby nie pomoc kilku osób.

Najwięcej pomogł mi Dawid (Dorian3d) i dzięki Ci kolego wielkie za wszystko i za dobre rady.
Oczywiście dzięki każdemu kto mi chcoaiz trochę pomógł tak jak IZI, SuperBonio i SuperBuster.
Mam nadzieję,że w koncu znajde wszystkie brakujące elementy. Jednak nie ukrywajmy że a3000 jest mniej niż A4000 i części znaleźć jest trudno.
Najgorsze jest to ze w ciagu 2ch tygodni przed kupieniem tej ami na amibay byly oferty z kompletną obuową za dobrą cene czy innymi częściami których akurat potrzebuje.
Jednak jak to zawsze bywa po kupieniu nie pojawiłą się ani jedna oferta ani na Amibay czy Ebay a takze i w naszym kraju pustki. Każdyz nas miał takie przygody i można wg nich napisać ksiażke.
Co prawda ostatnio na ebay pojawiło się kilka A3000 ale nie bedę kupował drugiej,zwłąszcza że kosztują 2 a czasmi nawet 3 razy więcej niż ja zapłaciłem za swoją.


Ostatnia aktualizacja: 16.11.2018 20:30:44 przez FeRu
[#24] Re: Pomoc w renowacji Amigi 3000 :)

@FeRu, post #23

No ja mam tak zawsze. Jak nie mam pieniędzy to wszystko co bym chciał, można znaleźć na aukcjach. Jak mam pieniądze, to albo za mało albo nic nie ma ciekawego lub wartego zakupu

Gdyby człowiek zawsze słuchał "glosu rozsądku" to nigdy by swoich marzeń nie spełnił.

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2018 20:57:21 przez SuperBuster
[#25] Re: Pomoc w renowacji Amigi 3000 :)

@SuperBuster, post #24

Naprawdę pogratulować projektu, bo efekt końcowy jest super.
Co do A3000, to oprócz starszego Buster'a, z tego co pamiętam ludzie podmieniają jeszcze grzejące się zbytnio kości Pal i wymieniają jakiś układ dla eliminacji fabrycznego błędu w obsłudze SCSI.
[#26] Re: Pomoc w renowacji Amigi 3000 :)

@Ralpheeck, post #25

No ja bede miał Gale nowe od goscia od ktorego kupiłem tą Ami za darmo.
Buster 11 juz siedzi, a SCSi i tak nie bede uzywał. Od dysku mam AT-Bus 2008
O wiele wygodniej mi będzie wrzucić wszystko z WinUAe na karte i podpiac do amigi.
Zwłąszcza że mam adapter CF na śledziu i nie trzba rozbierać amigi za kazdym razem.
TAk sobie przygotuje kilak systemów na nia z roznym softem i grami.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem