kategoria: A500
[#1] klawiatury
W zestawie części który ostatnio kupiłem jest sobie uszkodzona klawiatura A500 z 'dużym' enterem i lewym shiftem. Na mojej aktualnej są te dwa 'puste' klawisze które nic nie robią - czy można spokojnie przełożyć same duże klawisze w miejsce dwóch (shift/enter+blank), czy musiałbym jeszcze coś kombinować?
Przy okazji, czy jest jakiś szybki sposób na sprawdzenie membrany, np. miernikiem? Żeby spróbować wykorzystać co się da z tego co u mnie leży i tak...
[wyróżniony] [#2] Re: klawiatury

@watman, post #1

One nie pasują. W innych miejscach są mocowania. Nie warto kombinować, choć możliwe że to wykonalne.
[wyróżniony] [#3] Re: klawiatury

@watman, post #1

test klawiatury
http://aminet.net/util/misc/kme.lha

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2018 11:29:10 przez Dorian3d
[wyróżniony] [#4] Re: klawiatury

@watman, post #1

Sam kombinuję nad "adapterem" do folii klawiatury - bo w tym przypadku występują dwa rodzaje różniące się lokalizacją "padów" dla entera oraz lewego klawisza shift, czyli młoteczki dla tych dwóch klawiszy są w innym miejscu w obu rodzajach klawiatur (pomijam tą z dwoma foliami gdzie pady są pomiędzy tymi foliami - wersja klawiatury z dwoma gniazdami i dwoma foliami).

Miernikiem możesz przemierzyć, tylko tam występują wartości rezystancji, od kilkudziesięciu do 150 Ohm, najprościej testować klawisze w Amidze, a potem sprawdzić tylko te ścieżki gdzie klawisze nie działają.

Folię jedną i drugą możesz podmienić ale wtedy trzeba zrobić dodatkowe ścieżki i pady np. klejem a bazie srebra aby je "przenieść" w odpowiednie miejsce na folii - jeżeli chcesz użyć folii z tego drugiego rodzaju klawiatury.

Tylko przypadek o jaki mi chodzi dotyczy samej podmiany folii a nie przemieszczania klawiszy.

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2018 11:28:11 przez Adinfo
[wyróżniony] [#5] Re: klawiatury

@watman, post #1

Naprawiałem inne (atari xe) folie klawiatury i przerw szukałem miernikiem. Do tego miernik jest przydatny.
[#6] Re: klawiatury

@misiek2, post #5

One nie pasują. W innych miejscach są mocowania. Nie warto kombinować, choć możliwe że to wykonalne.

Dzięki, to nie kombinuję :) Będzie trochę zapasowych klawiszy na sprzedaż albo do testowania barwienia :)
test klawiatury
http://aminet.net/util/misc/kme.lha

Sam kombinuję nad "adapterem" do folii klawiatury - bo w tym przypadku występują dwa rodzaje różniące się lokalizacją "padów" dla entera oraz lewego klawisza shift, czyli młoteczki dla tych dwóch klawiszy są w innym miejscu w obu rodzajach klawiatur (pomijam tą z dwoma foliami gdzie pady są pomiędzy tymi foliami - wersja klawiatury z dwoma gniazdami i dwoma foliami).
(ciap)
Folię jedną i drugą możesz podmienić ale wtedy trzeba zrobić dodatkowe ścieżki i pady np. klejem a bazie srebra aby je "przenieść" w odpowiednie miejsce na folii - jeżeli chcesz użyć folii z tego drugiego rodzaju klawiatury.

Dzięki, program się nie przyda - moja klawiatura działa, ta z części na bank nie, bo ma odłamaną część pcb z kontrolerem, chcę przetestować samą folię np. do opchnięcia :)

Miernikiem możesz przemierzyć, tylko tam występują wartości rezystancji, od kilkudziesięciu do 150 Ohm, najprościej testować klawisze w Amidze, a potem sprawdzić tylko te ścieżki gdzie klawisze nie działają.

Naprawiałem inne (atari xe) folie klawiatury i przerw szukałem miernikiem. Do tego miernik jest przydatny.

O, o, o! O takie coś mi chodzi - dzwonić miernikiem od każdego pada do konkretnego pinu, czy gdzies jest jakis zbiorczy punkt?
[wyróżniony] [#7] Re: klawiatury

@watman, post #6

Niestety jednego zbiorczego punktu nie ma - tych punktów jest tyle ile "styków" na złączu i ścieżek. Część ścieżek obejmuje np. 20 klawiszy gdzie druga ścieżka służy do wyboru kombinacji aby wybrać odpowiedni klawisz, przez to niektóre ścieżki są długie, a niektóre krótkie obejmujące tylko kilka klawiszy. Samym miernikiem bez wstępnego sprawdzenia folii w Amidze będziesz miał sporo pracy z jej pełnym i 100% przetestowaniem w celu wyszukania ewentualnych przerw.

Zaczął bym od znalezienia na ścieżkach "ciemniejszych" miejsc, które mogą wskazywać na korozję ścieżki - a tym samym, że nie przewodzi na całej długości.

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2018 12:16:34 przez Adinfo
[#8] Re: klawiatury

@watman, post #6

Niestety to zabawa na dłuższe posiedzenie. Wydaje mi się, że najlepiej sprawdzić które klawisze nie działają po uruchomieniu Amigi. Następnie dobrać się do folii, obejrzeć ścieżkę, czasem widać przerwę albo ciemniejszy fragment. Następnie mierzenie całej linii i zawężanie poszukiwań przez mierzenie krótszych odcinków.

Ostatnio miałem folię gdzie ścieżka w miejscu przerwy wyglądała jakby nigdy nic. Zero widocznej przerwy, zero przebarwienia, ale nie przewodziła. Lakier ze srebrem tradycyjnie pomógł.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem