kategoria: A2000/A3000
[#1] Amiga nie formatuje dyskietek :-(
Mam A2000, stacje wewnętrznę 3,5 , zewnętrzną 3,5 oraz adapter typowych stacji zewnętrznych 3,5 od ikonsgr74 (z ebaya).

- stacja wewnętrzna, czasem czyta dyskietki, zwłaszcza jak jest nowa. Niestety nie chce sformatować sprawnych dyskietek DD, zasadniczo nie używanych(tylko formatowane 1 lub 2 razy do sprawdzenia). Albo wyświetla błąd - protekcja zapisu(dyskietka jest oczywiście odbezpieczona do zapisu), albo rzadko kiedy sformatuje trochę sektorów i dalej nie chce.

- zewnętrzna 3,5 nie działa wcale

- adapter typowych stacji nie formatuje na sprawnych stacjach 3,5 (testowane, używane z adapterem do Elwro 800 Jr). Próbuje sformatować pierwszy, ale zatrzymuje się po weryfikacji.

Czy czyszenie stacji wewnętrznej dyskietką czyszczącą może coś dać? Jakiego płynu użyć, bo o ile dyskietki czyszczące są nowe, to chyba dołączony płyn po tylu latach nie będzie działać?

Czy problem z adapterem od ikonsgr74, może wynikać z użycia ich z A2000? Kupowałem od niego do Amstrada adapter i działa.
[#2] Re: Amiga nie formatuje dyskietek :-(

@pgru2, post #1

" Albo wyświetla błąd - protekcja zapisu"

Może stacja ma uszkodzony czujnik zabezpieczenia dyskietki. Miałem tak daaawno temu w A600, myślałem że to virus ;)

Co do A2000 to jak masz ustawioną zworkę J301?
Zamknięta konfiguruje na dwie stacje wewnątrz, otwarta na jedną stację wewnątrz i jedną na zewnątrz.
[#3] Re: Amiga nie formatuje dyskietek :-(

@iZi, post #2

Hmm a da się łatwo naprawić taki czujnik?

Stacja zewnętrzna 3,5 dłuższy czas temu była używana z Amigą i działała.

Adapter do typowych 3,5 ma na taśmie nawet możliwość podłączenia 2-ch urządzeń, chyba jedno może być adapterem na usb(gotekiem).
[#4] Re: Amiga nie formatuje dyskietek :-(

@pgru2, post #1

Stacja wewnętrzna jeżeli jest "oryginalna", to może być np. wina starego kondensatora. Jeżeli był włożony zamiennik, to może jest źle przerobiona. Miałem trochę podobny problem z formatowaniem przy złej przeróbce flopa. Tylko dodam, że ja formatowałem akurat dyskietki HD. Mogą być też winne dyskietki, nawet jeśli nie byłe używane, po tylu latach mogły odmówić posłuszeństwa. Na początek, to bym podmienił stacje z zewnętrznej na wewnętrzną i zobaczył co z tego wyniknie.
[#5] Re: Amiga nie formatuje dyskietek :-(

@iZi, post #2

Co do A2000 to jak masz ustawioną zworkę J301?
Zamknięta konfiguruje na dwie stacje wewnątrz, otwarta na jedną stację wewnątrz i jedną na zewnątrz.


Hmm... z tego co pamietam, obojetnie jest ustawienie zworki J301. I tak stacja zewnetrzna jest jako DF2. DF0 i DF1 jest zawsze zarezerwowana do stacji wewnterznych. Sprawdzałem to na kilku A2000 i jest wszedzie tak samo.
[#6] Re: Amiga nie formatuje dyskietek :-(

@pgru2, post #1

Zaczął bym od dokładnego wyczyszczenia głowicy w stacji wewnętrznej. Najlepiej spirytus lub IPA. Czujnik w stacji koniecznie wymienić lub naprawić. Wymiana jest dość prosta pod warunkiem, ze zdobędziesz sprawny czujnik. Naprawa jest trudna ale to zrobienia. Jeśli nie dasz rady to możesz podesłać do mnie te stacje. Zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz. Często problemy ze stacjami wewnętrzna i zewnętrzna zwiastują problem z jednym układem CIA. Mozna to łatwo sprawdzić bo na płycie masz dwa identyczne układy CIA i mozna je zamienić miejscami.
[#7] Re: Amiga nie formatuje dyskietek :-(

@Marcin74, post #6

Hmm a może wystarczy przeczyszczenie czujnika Kontakt S w sprayu? Głowicę czyścić patyczkami nawilżonymi izopropanolem i odczekać godzinę?

Co do problemów z tym układem, to niestety też chyba jest problem. Wskazuje na to też to, że miałem problemy z przesłaniem z Amiga Explorera. Niby przesyła po kablu(nullmodem) plik, ale po tem uruchomienia rx zwraca błędy. Dodatkowo myszka się czasem zawiesza. Czasem też monitor ma żółtą poświatę, trzeba go lekko wtedy stuknąć i czasami pomaga. Pytanie czy w Polsce za rozsądne pieniądze da się kupić nowy taki układ.

Zastanawiam się nad kupieniem romu diagnostycznego, ale nie wiem czy zadziała z moją podstawką na kickstarty.

Dziękuję za odpowiedzi

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2018 10:57:42 przez pgru2
[#8] Re: Amiga nie formatuje dyskietek :-(

@pgru2, post #7

Czujnika nie da rady wyczyścić preparatem, chyba że namoczysz go na kilka godzin ale i tak nie będzie działał jak trzeba, najlepiej wyczyścić go mechanicznie ale to nie jest łatwe.
Co do układu to musisz szukać w necie czasem pojawiają się na znanym portalu
Możesz też tu kupić link
Ja mam jeszcze kilka sztuk. Jełi nie znajdziesz nigdzie to napisz na prv to Ci odsprzedam.
Jeśli chodzi o DIAGROM to jeśli tylko podstawka działa dobrze to na pewno i DIAGROM będzię działał
[#9] Re: Amiga nie formatuje dyskietek :-(

@pgru2, post #7

Na początek spróbuj SYSTEST
Przetestujesz tym Amigę
[#10] Re: Amiga nie formatuje dyskietek :-(

@Norbert, post #9

No jeśli nie działają stacje to nie da rady tym przetestować.
[#11] Re: Amiga nie formatuje dyskietek :-(

@Marcin74, post #10

Ale stacja czyta (czasami), wiec jest szansa że zadziała.
Myślę że jest problem z dyskietkami. (a może i ze stacjami - wzorki, taśma )
Ciekawe czy pgru2 może je sprawdzić na innej Amidze.

Jaki jest kickstart w tej A2000?
[#12] Re: Amiga nie formatuje dyskietek :-(

@Norbert, post #11

Kickstarty są 2 (przełącznik) - 1.3 i 3.0
Problem w tym, że żeby nagrać to na dyskietkę trzeba byłoby:
1) przesłać - a próba z AmigaExplorerem pokazała problemy.
2) nagrać na dyskietkę(co może się nie udać skoro nie chce nawet jej sformatować), albo uruchomić z Ramdysku(jest kilka MB więcej)

Dyskietki są sprawne, działają z Elwro 800 JR i innym komputerem.
Dysk twardy też nie chce zabootować - jest podłączony na ALF 2 SCSI o ile pamiętam, a do CD-ROMu, skoro twardy nie działa trzeba byłoby mieć dyskietkę ze sterownikami.

Drugiej Amigi brak na razie.
[#13] Re: Amiga nie formatuje dyskietek :-(

@pgru2, post #12

Jakie stacje widać w earlymenu kick3.1 jeśli podłączysz 1, 2 ,czy 3?
Czy dysk/partycje są widoczne ?
Możesz też nagrać na dyskietkę 720kb.
Pod wb3.1 jest pc0:
Program systest dostępny jest w adf oraz jako plik wykonywany.
Ma on 40kb i po wgraniu na dyskietkę DD pecetowa da się ją uruchomić po podmontowaniu pc0:

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2018 20:08:00 przez Norbert
[#14] Re: Amiga nie formatuje dyskietek :-(

@Norbert, post #13

Kickstart jest 3.0 nie 3.1
Nie mogłem ostatnio wejść do earlymenu.

Wcześniej przy jednej stacji widać było karty, ale nie widać partycji twardego dysku. Na tym WB który mi jako tako działa (~2.0) nie ma PC0:. Na twardym był sprawny WB z możliwością obsługi PC0: ale nie chce zabootować od dłuższego czasu. W sumie to szkoda bo miała być wykonana kopia zapasowa i po przegraniu na próbę kilku plików potem nie wystartował
[#15] Re: Amiga nie formatuje dyskietek :-(

@Norbert, post #13

Amiga już formatuje dyskietki(ale nie sprawdzałem zewnętrznych stacji) - przeczyściłem czujnik, nawet bez wyjmowania stacji z Amigi(wystarczyło zdjąć obudowę i panel). Użyłem Kontaktu S(wciskająć parę razy czujnik), odstawiłem, potem użyłem Kontaktu U(wciskająć parę razy czujnik), odstawiłem komputer na dłuższy czas.

Niestety nie zawsze uda się ją uruchomić(nadal jest podłączony twardy dysk chociaż ani razu się nie wczytał - kontroler to A.L.F. 2 SCSI), czasem pokazuje błękitny ekran, a potem ciemny i nie pokazuje nawet "Włóż dyskietkę". Przy bootowaniu miga dioda napędu CD, czy to oznacza, że mogę uruchomić Amigę z płyty?
[#16] Re: Amiga nie formatuje dyskietek :-(

@pgru2, post #15

Zawsze mozesz nagrac dyskietki na pc ale trzeba zrobić taśmę na port rownolegly ,no i trzeba miec pc z tym portem.
[#17] Re: Amiga nie formatuje dyskietek :-(

@pgru2, post #15

Jeśli CD jest pod scsi to można zabootowac z płyty.
[#18] Re: Amiga nie formatuje dyskietek :-(

@Jaro2k , post #16

Dziękuję za odpowiedź, zasadniczo mam kabel null-modem, więc mogę nagrywać "zdalnie".

@Norbert dziękuję za odpowiedź, nie wiedziałem, że jest taka możliwość. Ciekawe czy większe gry wymagające dysku twardego(jak bodajże pełna, opublikowana na tym portalu wersja GW24) się uruchomią z płyty.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem