kategoria: A600
[#1] Problem z adapterem CF-PCMCIA
Witajcie!

Mam problem z adapterem zakupionym tutaj:
https://allegro.pl/pcmcia-czytnik-kart-cf-adapter-przejsciowka-amiga-i7551753735.html?snapshot=MjAxOC0xMS0wN1QwODozNToyNC45MThaO2J1eWVyOzZjZjliMGQ5YTQ2NWMxOWY0NDg2MzI4NTYyMmFiMDNjMWZjOTJmYWYwMGJlMzZhNTUzMzE1YTQyMzYxZjJlYzI%3D


Problem polega na tym, że narzędzie "PrepCard" wywala błąd:
"Unable to prepare card:
Error while writing changes"

Nie ważne jaką kartę CF wkładam do adaptera, mam karty (128MB 512MB i 1GB) zawsze jest taki sam efekt. Karty wydają się być "widziane" przez narzędzie.

Załączam screeny z 'wykrywania' karty oraz komunikatu błędu.
Komputer Amiga 600HD (klasyczna z dołożonym 1MB CHIP RAM, oryginalny kick)





Ktoś mi podpowie co jest nie tak?


Ostatnia aktualizacja: 24.12.2018 13:31:06 przez mosfet
[wyróżniony] [#2] Re: Problem z adapterem CF-PCMCIA

@mosfet, post #1

To czego używasz to programy do przygotowania karty pamięci SRAM jako dysku twardego lub pamięci RAM przenośnej. Potrzebujesz skofigurować karte CF na PCMCIA jako pamięciu masowej. W tym celu musisz skopiować odpowiednie pliki w odpowiednie katalogi.
Czyli musisz miec: SYS:L/FAT95 oraz SYS:DEVS/compactflash.device
musisz także skopiować CF0 oraz CF0.info gdziekolwiek na dysk twardy i uruchomic ten plik po resecie komputera. No i sama karta musi być sformatowana jako FAT32.


Ostatnia aktualizacja: 24.12.2018 14:25:17 przez Stoopi
[wyróżniony] [#3] Re: Problem z adapterem CF-PCMCIA

@mosfet, post #1

Tego narzędzia używa się do kart pamięci typu RAM (z pamięcią podtrzymywaną bateryjnie). W przypadku przelotki PCMCIA/CF należy zainstalować (z Aminetu) pakiet compactflash.device.

http://aminet.net/driver/media/CFD133.lha

Po poprawnej instalacji pojawi się w systemie dysk CF0:. Ponieważ zazwyczaj z takiej karty CF korzysta się do przenoszenia danych między Amigą a PC, najwygodniej sformatować ją w systemie FAT-32 instalując na Amidze ten system plików z pakietu Fat95:

http://aminet.net/disk/misc/fat95.lha
[#4] Re: Problem z adapterem CF-PCMCIA

@Krashan, post #3

Wszystko działa. Okazuje się, że 'dystrybucja' Clasic WB GAAE posiada wszystkie potrzebne paczki.
Należy tylko:
- kliknąć Sotage/DOSDrivers/CF0
- karta musi być sformatowana jako FAT32 (pod Windowsem formatowałem, bo nie umiem pod Ami na inny format niż FFS).

Dziękuję za pomoc i Wesołych Świąt!
[#5] Re: Problem z adapterem CF-PCMCIA

@mosfet, post #4

a ja się podepnę bo mam ten sam problem. nie chodzi o wb clasic
wb 3.1 zwykły, niby pliki wszytkie mam jak trzeba
klikam na CF0 i mam komunikat Device 'CF0:' is alerdy mounted

kartę cf mam w facie32 bo mi działa wcześniej
[#6] Re: Problem z adapterem CF-PCMCIA

@JacK_Swidnik, post #5

Jaki masz rom w tej Amidze? Ja miałem swojego czasu taką zagwostkę. Miałem 2 szt. A1200, 1 dysk, 1 czytnik kart na pcmcia, 1 kartę. A1200 z romem 3.0 nie czytała mi karty. Przełożyłem dysk, czytnik i kartę cf do A1200 z 3.1 i tam wszystko już chodziło prawidłowo. Nie wiem czy to rom miał znaczenie czy coś innego.

Dodam, że później testowałem też inne karty cf w A1200 z 3.0 i niektóre działały - przede wszystkim mniejsze tj. 512 mb czy 2 gb. Z kartami 4 i 8 gb nie chciała współpracować. W A1200 z romem 3.1 wszystkie chodziły. Poza romem była różnica w rewizjach. A1200 z 3.0 to 1D1, natomiast z 3.1 to 2B.

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2018 15:33:41 przez misiek2
[#7] Re: Problem z adapterem CF-PCMCIA

@misiek2, post #6

Rom 3.1
Byl wygiety lewy górny skrajny pin w gnieździe PCMCIA.
Po wyprostowaniu dalej ten sam komunikat.

Zmienie system na clasic wb i sprawdzę
[#8] Re: Problem z adapterem CF-PCMCIA

@JacK_Swidnik, post #5

Wywal mountliste cf0 z devs:mountlist
[#9] Re: Problem z adapterem CF-PCMCIA

@Norbert, post #8

wywaliłem ale to nic nie pomogło
sprawdziłem 2 karty cf, 3 adaptery i 3 różne systemy i to samo

jeszcze miałem taki byk że jedna noga w romie była zagięta, pewnie nie zauważyłem jak wkładałem kość do podstawki
[#10] Re: Problem z adapterem CF-PCMCIA

@JacK_Swidnik, post #9

Wywaliłes i juz nie masz komunikatu.
Device 'CF0:' is already mounted

Teraz warto byłoby sprawdzić czy Amiga widzi MBR.
Użyj MountDos. W tooltypes należy włączyć zmienna INFO i FAT95, ustawić odpowiednie device i unit.
[#11] Re: Problem z adapterem CF-PCMCIA

@Norbert, post #10

nie to nie to, ale i tak nie wiem jak to mam sprawdzić
byś musiał po kolei mi pisać co i jak

a nie ma przypadkiem to znaczenia że ja używam tej nowej karty Fast 8mb od Architekta, tam jest jakaś zworka może to to

na clasicwb też jej nie wykrywa a na tym wb mi działała na innej amidze
[#12] Re: Problem z adapterem CF-PCMCIA

@JacK_Swidnik, post #11

taak , po zdjęciu zworki na karcie mam 4mb fastu i od razu kartę PCMCIA mi wykryło
[#13] Re: Problem z adapterem CF-PCMCIA

@JacK_Swidnik, post #11

To to.
Ma być używane tylko 4MB
[#14] Re: Problem z adapterem CF-PCMCIA

@Norbert, post #13

jeszcze Was pomęcze
przy jakimkolwiek kopiowaniu z karty CF zaliczam zwiechy
używam FM 3.0, praktycznie za każdym razem się resetuje Amiga

co tam jeszcze mi brakuje w wb?
[#15] Re: Problem z adapterem CF-PCMCIA

@JacK_Swidnik, post #14

Sprawdź pod BetterWB bo tam z automatu masz wszystko do PCMCIA wrzucone jak potrzeba. Ważne aby sprawdzać na max 4MB RAMu na start.

Jeszcze małe info. Najnowsza wersja compactflash.device wrzucona w 2018r. link

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2018 22:30:00 przez pong777
[#16] Re: Problem z adapterem CF-PCMCIA

@pong777, post #15

No i jeszcze Amiga jest grymaśna i nie ze wszystkimi kartami CompactFlash poprawnie współpracuje.
[#17] Re: Problem z adapterem CF-PCMCIA

@gilban, post #16

Dlatego polecam adapter SD do CF zamiast prawdziwej karty CF.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem