kategoria: A500
[#1] [Aamiga 500] Problem z rozszerzeniem pamięci
Witam

Jestem nowym użytkownikiem forum, chciałbym wszystkich serdecznie przywitać i życzyć wszystkiego dobrego w nadchodzącym Nowym Roku :).

A teraz do sedna :). Niedawno kupiłem Amigę w dość dobrym stanie, płyta A500+, rev 8a z 512 kB RAM. Chciałem dorzucić przez rozszerzenie kolejne 512k. Mam 2 moduły, jeden oryginalny, wylała mu bateria, wymieniłem ją na nową, sprawdziłem ścieżki, wszędzie jest kontakt. Drugie kupiłem na Allegro, w dobrym stanie, nawet bateria nie wylała. Problem polega na tym, że Amiga nie widzi tych pamięci. Po podłączeniu zegar jest inicjalizowany prawidłowo i trzyma godzinę z obydwoma rozszerzeniami, ale pamięć nie jest rozszerzana. Amiga uruchamia się bez żadnego problemu, mogę załadować gry, którym wystarczy 512k, ale inne się skarżą. Workbench pokazuje około 362k po załadowaniu. Sprzedawca z Allegro zarzeka się, że moduł sprawdzał i jest na 100% dobry. Kupiłem drugą płytę 8a (czekam na nią), bo mam podejrzenia, że to może być wina Amigi - choć wszystko jak do tej pory działa super. Płyta nie miała zegara, nic nie wylało, żadnej korozji, nawet na ekranie, tylko ten RAM. Próbowałem wyjąć i włożyć Garego - bez zmian. Coś jeszcze powinienem sprawdzić, zanim przyjdzie druga płyta?

W międzyczasie kupiłem inne rozszerzenie, A501 bez zegara, ale po włożeniu i włączeniu ekran był żółty/zielony - to oddałem sprzedawcy.

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam

Paweł Grygiel
[#2] Re: [Aamiga 500] Problem z rozszerzeniem pamięci

@bumba, post #1

Rozszerzenia od A500 nie będą działć z A500+ z tego co pamiętam. Odłóż trochę kasy i kup Wichra. A na płycie A500+ warto zrobić myk i zainstalować 2MB Chip Ram.
[#3] Re: [Aamiga 500] Problem z rozszerzeniem pamięci

@KM, post #2

Nie wiem czy rozszerzenia z A500 nie będą działać z A500+, przecież powinny, ale tutaj nie chodzi o A500+ tylko o płytę A500+ rev 8A jak napisał kolega wyżej, z 512 kB pamięci, czyli zwykłą A500 a z nią rozszerzenie powinno działać normalnie. Miałem taką płytę i wszystkie rozszerzenia pamięci działały jak trzeba.
Aczkolwiek gdybym ją nadal miał to pewnie zrobiłbym sobie moda na 2 MB Chip jak napisał KM.

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2018 14:29:45 przez nostrum666
[#4] Re: [Aamiga 500] Problem z rozszerzeniem pamięci

@nostrum666, post #3

Również mam płytę 8a i rozszerzenia 512kb działają bez problemu.
W rozszerzeniu istotną rolę gra zworką, jeżeli jej nie ma to rozszerzenie może nie być widziane OK
[#5] Re: [Aamiga 500] Problem z rozszerzeniem pamięci

@bumba, post #1

Cześć. A tak zapytam czy nie masz tam zworek na tych rozszerzeniach bo często są zworki, którymi wyłączało się extra RAM.
[#6] Re: [Aamiga 500] Problem z rozszerzeniem pamięci

@bumba, post #1

Witam. To że płyta ma oznaczenie 500+ Wcale nie oznacza ze jest od Amigi 500 Plus. Wręcz przeciwnie. Ilość ramu oznacza ze płyta jest od zwykłej 500tki bo ma tylko 512 Kb Ramu.
Do rzeczy. Zwykłe rozszerzenie 512 kb nie działa bo prawdopodobnie było na płycie rozszerzenie 2 Mb ram. Sprawdź czy na układzie Gary nie masz jakiejś nadstawki. I sprawdź czy zworki na płycie są ustawione nominalnie jak dla Amigi 500. Zrób zdjęcie płyty i zworek JP2 i JP8A i JP8B oraz JP3. Na takiej płycie będą działać bez problemu rozszerzenia 512 kb i 1 MB tylko te 1 MB będą widziane jako 512 KB.
Moze pomoże ten link:
link

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2018 14:53:41 przez viger
[#7] Re: [Aamiga 500] Problem z rozszerzeniem pamięci

@viger, post #6

Witam

Dziękuję wszystkim za szybkie odpowiedzi :).

1. Płyta to A500+, ale w A500 - bez żadnych modów, sprawdziłem zworki JP2, JP3, JP7A - wszystkie w oryginalnych pozycjach.

2. Oba rozszerzenia mają zworki, przetestowałem oba ustawienia (oczywiście zmiana przy wyłączonej Ami), bez zmian. Przy okazji zauważyłem, że założenie zworki na rozszerzeniu powoduje ciągłość obwodu na JP7A - wszystkie 3 pady są połączone, po zdjęciu zworki 1 jest bez kontaktu (nie ma ciągłości z 2 i 3), 2 i 3 są zlutowane cyną. Zdaje się działać zgodnie z opisem, potwierdza, że zworka kontaktuje.

3. Gary siedzi w oryginalnym gnieździe, żadnych nadstawek.

4. Ogólnie płyta nie wygląda na modyfikowaną. Kości ram co druga, pola drukowane nie użyte, na bodajże U34 (czy U32) bypasy. Wszystko w oryginale.

5. Amiga działa bez zarzutu, tylko RAM... :(.

Dziękuję.
[#8] Re: [Aamiga 500] Problem z rozszerzeniem pamięci

@bumba, post #7

Spróbuj zmienić zworkę jp2 z pozycji 1-2 na 2-3 .
Czyli z Slow Ramu przejdziesz na 1 MB chip Pod Klapką.
[#9] Re: [Aamiga 500] Problem z rozszerzeniem pamięci

@viger, post #8

Ale to chyba nieco niestandardowe podejście? AMI ruszy po tym zabiegu?

Dzięki
[#10] Re: [Aamiga 500] Problem z rozszerzeniem pamięci

@bumba, post #9

Spokojnie to standardowa procedura. Zmieniasz tylko adresowanie sprzętowe.
Jak zadziała stawiasz piwo
[#11] Re: [Aamiga 500] Problem z rozszerzeniem pamięci

@viger, post #10

Dobra :), pewnie jutro sprawdzę. A w drodze druga płyta, podobno 100% sprawna - może na niej zrobię 1MB +RTC.

Dzięki :)
[#12] Re: [Aamiga 500] Problem z rozszerzeniem pamięci

@viger, post #10

Wszystkiego dobrego w Nowym Roku! :)

No niestety piwka nie będzie ;). Przelutowałem zworkę, przy starcie pojawił się szary ekran i dioda zasilania zaczęła pulsować. Po wyjęciu rozszerzenia uruchomiła się prawidłowo. Przetestowane obydwa rozszerzenia. Także nie pomogło :(. Jakieś inne pomysły?

Z góry dziękuję
[#13] Re: [Aamiga 500] Problem z rozszerzeniem pamięci

@bumba, post #12

Spróbuj "przedzwonić" przyrządem czy są przejście pomiędzy rozszerzeniem a płytą w Amidze. Może to złącze niedomaga... Żeby obie pamięci były walnięte, raczej niemożliwe... Chyba że miałeś pecha.
A masz możliwość sprawdzić to rozszerzenia u kogoś innego? Wtedy by było pewne czy pamięci są ok.
[#14] Re: [Aamiga 500] Problem z rozszerzeniem pamięci

@yoo_gas, post #13

Właśnie to sprawdzam, czy ścieżki są ok. Niby jedna nosiła ślad korozji, ale finalnie przewodzi.

Dzięki.
[#15] Re: [Amiga 500] Problem z rozszerzeniem pamięci

@bumba, post #14

Wszystkie ścieżki sprawdzone do najbliższego punktu/pola lutowniczego bądź do układu jeśli prowadziła bezpośrednio. Wszystkie wyglądają na prawidłowe. Dodatkowo sprawdziłem, czy Gary ma kontakt z płytą - każdy PIN przewodzi bez problemu :(.

Może to układ U35? Możliwe to?

Dzięki.
[#16] Re: [Amiga 500] Problem z rozszerzeniem pamięci

@bumba, post #15

Hmm... Miałem nadzieją że to złącze...

Ciężko powiedzieć, ale nie wydaje mi się żeby padł U35 ...

Poczekaj na spokojnie na tę druga płytę albo tak jak napisałem wcześniej - poszukaj kogoś w okolicy z A500 ... Może faktycznie miałeś pecha, kupiłeś obie padnięte pamięci i szukasz zupełnie po omacku. Uważam, ze najpierw trzeba wyeliminować ewentualne uszkodzenie kart pamięci...
[#17] Re: [Amiga 500] Problem z rozszerzeniem pamięci

@yoo_gas, post #16

No też tak przypuszczam, że to jednak będzie rozszerzenie. Płyta powinna być jutro, wtedy będę mógł sprawdzić. Trzecia opcja to poszukać kogoś we Wrocławiu, kto ma Amigę i przetestować rozszerzenia.

Dzięki.

PS. Dziś przyszła nowa membrana klawiatury, śmiga, że aż miło :). Poprzedniemu właścicielowi coś tłustego wylało się na część numeryczną i ścieżki się rozpuściły na membranie.
[#18] Re: [Amiga 500] Problem z rozszerzeniem pamięci

@bumba, post #17

No i druga płyta przyszła, taka sama rev.8a1. Niestety zachowanie to samo, zegar jest widoczny, pamięć nie. Ta nowa płyta również działa bez problemu :(. Czyli chyba jednak rozszerzenie?

Może ktoś na forum ma sprawdzone rozszerzenie z płytą A500+ i chciałby się podzielić? :)

Pozdrawiam
[#19] Re: [Amiga 500] Problem z rozszerzeniem pamięci

@bumba, post #18

Korekta do poprzedniego postu. Druga płyta to rev 8a.1, pierwsza to 8a. Zatem jest między nimi różnica rewizji. Zachowanie pamięci to samo.

Dzięki.
[#20] Re: [Aamiga 500] Problem z rozszerzeniem pamięci

@bumba, post #1

wrzuć zdjęcia tych rozszerzeń.
[#21] Re: [Aamiga 500] Problem z rozszerzeniem pamięci

@BomberMAX, post #20

Witam

Rozszerzenie pierwsze: link

Rozszerzenie drugie: link

Dzięki.

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2019 19:57:29 przez bumba
[#22] Re: [Aamiga 500] Problem z rozszerzeniem pamięci

@bumba, post #21

Wychodzi, że uwalone rozszerzenia... Optycznie wyglądają OK.
Na tej z pamięciami w podstawkach możesz próbować dostać gdzieś, albo wyciągnąć z jakiegoś starego sprzętu, inne 4 kostki i po prostu podłożyć.

Szkoda, że nie mieszkasz bliżej bo byśmy podłożyli moje...
[#23] Re: [Aamiga 500] Problem z rozszerzeniem pamięci

@yoo_gas, post #22

A te kostki w podstawkach, to taki sam typ jak te na płycie? Są zamienne 1 do 1? Bo jak coś zamówiłem sobie 4 sztuki, chcę drugą płytę rozszerzyć (mod). Jeśli to te same, to je podmienię w podstawkach.

Dzięki.
[#24] Re: [Aamiga 500] Problem z rozszerzeniem pamięci

@bumba, post #23

Tak tylko napomknę, że możesz mieć 2MB chip na płycie. 2MB SOJ MOD
[#25] Re: [Aamiga 500] Problem z rozszerzeniem pamięci

@bumba, post #23

Tak. Śmiało możesz podmienić.
[#26] Re: [Aamiga 500] Problem z rozszerzeniem pamięci

@yoo_gas, post #25

Witam

W międzyczasie dostałem kolejne zakupione rozszerzenie i to bez problemu rozszerza pamięć, po prostu włożyłem i mam 1MB, systest wykrywa 0,5 MB slow. Także wygląda na to, że te 2 rozszerzenia są uszkodzone. Mam już zapasowe 4 kości, zerknę, czy coś zmienią, ale na razie mam spalony zasilacz do Ami, naprawiam go.

Dziękuję stigmatic za pomoc.

Paweł Grygiel
[#27] Re: [Aamiga 500] Problem z rozszerzeniem pamięci

@bumba, post #26

No to coś się wyjaśniło i jest do przodu. Nie fajnie że oba rozszerzenia masz padnięte.
[#28] Re: [Aamiga 500] Problem z rozszerzeniem pamięci

@yoo_gas, post #27

Witam

Ale jedno jest do zwrotu, kupiłem sprawne, a jest uszkodzone. Także kasę przynajmniej odzyskam.

Dzięki
[#29] Re: [Aamiga 500] Problem z rozszerzeniem pamięci

@bumba, post #28

Witam ponownie :)

Czy to rozszerzenie jest warte uwagi:

link

Faktycznie na 8A i 8A1 będzie po zmianie zworek 2 MB chip a bez przeróbki 0,5 MB?

Z góry dzięki za info
[#30] Re: [Aamiga 500] Problem z rozszerzeniem pamięci

@bumba, post #29

Faktycznie na 8A i 8A1 będzie po zmianie zworek 2 MB chip a bez przeróbki 0,5 MB?

Nie.
Na płycie A500+ musisz mieć 1MB CHIP.
Zresztą jest to napisane w opisie aukcji.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem