[#1] Podsumowania roku 2018
Podsumowania roku:

Mufa http://www.amigaone.pl/?p=2693
Adam https://amigaone.wordpress.com/podsumowanie-2018/

Przejrzałem te podsumowania (bardziej wyliczanki). Krótka perspektywa, brak przekrojowych wniosków o długofalowych trendach NG, jestem zawiedziony. Jeśli miałbym opisać je jednym słowem:

Mufy - propagandowe
Adama - suche (żeby nie powiedzieć oschłe)

Szybka lekcja propagandy w wykonaniu Mufy. Weźmy tylko dwa przykłady z brzegu:

"Drgnęły do góry statystyki OS4Depot. To, co jednak najważniejsze to przełamanie trzech barier technicznych od lat ciążących na Amidze. Pierwsza z nich to 2GB pamięci operacyjnej, "

Podkreślanie, że w 2018 było 55 nowych uploadów na OS4Depot versus 51 w 2017. Spójrzmy na ilość nowych uploadów 10 lat temu, w 2008 - 492 sztuki. Wniosek Mufy? Jest super i idzie w górę. Wniosek normalnego człowieka? Jest 10 razy mniej nowych plików niż 10 lat temu. Ubiegłoroczna liczba to objaw wymierania a nie pozytyw.

Druga sprawa - domniemane przekroczenie bariery 2GB jako wydarzenie roku. Tu jest jak w dowcipie o tym, że na Placu Czerwonym rozdają samochody. Nie samochody tylko rowery i nie rozdają tylko kradną. Nie ma żadnego przekroczenia, ta bariera jest jedną z żelaznych podstaw systemu i zniesienie jej oznaczałoby zerwanie kompatybilności z dotychczasowym softem. To co jest, to jeden program, który korzysta z mechanizmu pagingu:

SketchBlock can use this for fast paging


Wystarczy pomieszać paging z normalnie adresowalnym RAMem, dodać do siebie i liczba 4 wygląda lepiej niż 2. To jakby dziadek podpierał się metalową laską o długości 2, a przedłużył ją sobie o kolejne 2 jednostki drewnianym kijkiem. Teraz laska ma 4 jednostki, nieważne, że połowa to drewniany kijek-proteza, ładnie prezentuje się całkowita liczba, bariera została przekroczona.

I tak zbudowany jest cały artykuł - z przehajpowanych domniemań, półprawd, przemilczeń, pominięć tego, co niewygodne a co i tak widać gołym okiem. Brak rozwoju, zastój, cała para (lub raczej mikropara, parka, bo tyle zostało) idzie w sterowniki do przestarzałego sprzętu. Jeśli smakuje wam ta propaganda to łykajcie ją na zdrowie, smacznego. Dla mnie to jest danie zupełnie niestrawne, przyprawione większą ilością lukru niż nawet świnkamor byłaby w stanie zjeść.

Adam - twardo stąpa po ziemi, opisuje suche fakty. Czuć, że nie jest tak emocjonalnie związany z tym bagażem jak Mufa i może sobie pozwolić na bardziej obiektywne spojrzenie, nie musi koloryzować i pudrować. I to jest jego problem, bo jeśli podejść do tego tematu obiektywnie, to wychodzi chcąc nie chcąc smuta i depresja. I jest dylemat - czy produkować lukrowane półprawdy ala Mufa czy pisać obiektywnie i zrażać czytelników depresją?

Może ludzie chcą być oszukiwani, chcą wierzyć, że jest super, nawet gdy ten, który to głosi jest już niemal po nos w bagnie, ale ciągle jeszcze bulgocze o świetlanej przyszłości? Widocznie taka nasza natura. Dla mnie jednak lukrowane półprawdy są nie do przyjęcia, ze względu na zwykłą uczciwość wobec czytelnika.

Póki co żadne zestawienie nie jest idealne. Jeśli ktoś chce wkroczyć w różowy świat fantazji i tam pozostać, polecam tekst Mufy. Jeśli ktoś chciałby się zdołować szarą codziennością NG, polecam Adama. A ja ciągle czekam na podsumowanie ostatniego 5, 10, 15-lecia w NG. Zestawienie trendów. Nie pudrowane wyliczanki obejmujące krótki czas, które tylko zaciemniają obraz i nie dają zupełnie poglądu na to, jaki jest kierunek.

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2019 14:08:59 przez jubi
[#2] Re: Podsumowania roku 2018

@jubi, post #1

P.S. - u Adama znalazłem link do podsumowania Radzika. Też nie jest idealne, ale jednak dużo bliższe temu, czego oczekiwałem. Są tam postawione pytania o kwestie fundamentalne i długofalowe (na razie bez odpowiedzi), Radzik trafnie obserwuje pewne trendy. Potrafi znaleźć plusy nie na siłę. Nie pudruje, nie upiększa, a jednak przekaz jest w miarę pozytywny. Dobrze się czytało.
[#3] Re: Podsumowania roku 2018

@jubi, post #2

Podsumowań jest więcej:

Dwa podsumowanie z eXeca. Ciekawy pomysł z dwoma artykułami.

Na Plus

Na minus

Oraz jeszcze jedno podsumowanie:

Podsumowanie użytkownika - swinkamor12

Podsumowanie z MorphOS.pl
[#4] Re: Podsumowania roku 2018

@Sir_Lucas, post #3

Jak już tak podsumowujemy, to kolejny rok za nami, a amigową misją życia jubiego wciąż pozostaje plucie do zupy entuzjastom NG.
[#5] Re: Podsumowania roku 2018

@Sir_Lucas, post #3

Czekamy na podsumowanie podsumowań. hahaha szeroki uśmiech
[#6] Re: Podsumowania roku 2018

@Krashan, post #4

bym to ujal nieco inaczej...

Dwa szkolne kujony: Jubi i Mufa rzucaja w siebie babolami wydlubanymi z nosa OK
[#7] Re: Podsumowania roku 2018

@jubi, post #1

Jubi, skoro całe to NG to nie Twoja bajka to po co się w to pchać i na siłę robić jakąś szopkę? Nie jestem ani czerwony ani niebieski, ani nawet AGAtowy, więc w stronniczości we mnie nie ma.

Tworzysz fajne rzeczy, na renderach się bardzo dobrze znasz i to że miałeś przyczynek w odkopaniu Traces to w ogóle masz za to u mnie wielki szacun, ale po kiego robić chlew i wojenki z neosystemami? Przykro się to czyta. Większość już wie, że Ciebie zabawy z NG nie rajcują, nic tego raczej nie zmieni, więc nie ma po co rzucać odchodami w wiatrak. Weź spożytkuj tę energię na czymś lepszym niż shitposting.

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2019 19:02:56 przez teh_KaiN
[#8] Re: Podsumowania roku 2018

@jubi, post #1

Przeczytałem wszystkie podsumowania roku 2018 i najbardziej podobało mi się podsumowanie kolegi Mufa.OK
[#9] Re: Podsumowania roku 2018

@Sir_Lucas, post #3

Nadal nie widzę żadnej długookresowej analizy, a tak łatwo pociągnąć temat choćby OS4 Depot, dane są na wyciągnięcie ręki. Weźmy ilość nowych plików odkąd sięga historia:



Od ponad dekady trend jest spadkowy, a gdyby go z grubsza odręcznie przedłużyć, to wbije się w ziemię w okolicach 2019 roku. I to nawet bez założenia, że będzie to rok, w którym Hyperion przegra w sądzie i być może zbankrutuje. Prędzej załatwi się sam, bez pomocy z zewnątrz.

Co ta metryka ujawnia? Że nie ma co ściemniać ilością sprzedanych komputerów, licencji OS4 itp. bo w dłuższym okresie i tak to nie zmienia trendu. Mamy tu prosty wskaźnik aktywności środowiska. Widać wielkie zasługi Hyperionu w ożywianiu go - ożywiali tak skutecznie, że pacjent zmarł.
[#10] Re: Podsumowania roku 2018

@jubi, post #9

Ale pokaż jeszcze trend w zmienianych pakietach? Wiem, że nie znasz się na informatyce, ale w skrócie działa to tak, że łatwo napisać łatwe rzeczy, a trudne trudniej. Więc łatwe rzeczy już zostały napisane i teraz do napisania pozostają trudne. Nikt nie będzie wrzucał 20 programu do zliczania linii w pliku bo te 19 wcześniejszych już robi robotę. Z drugiej strony przy niestabilnej wersji MUI dla AmigaOS4 i dla słabiutkiego Reaction (Aeon cośtam próbuje zmieniać ale wolno mu to idzie) trudno napisać coś fajnego nie poświęcając hektagodzin czasu na to.
[#11] Re: Podsumowania roku 2018

@jubi, post #9

miałem napisać grzecznie prawie to samo co krashan, selur i teh_kain, ale...

Nadal nie widzę żadnej długookresowej analizy

i co z tego? g...o mnie (a pewnie nas) te twoje odkrycia obchodzą.
twoja krucjata jest w tymmomencie bardziej męcząca niż wypociny mufy (nie moja bajka), hexmage'a (staram się rozumieć) czy selura (czytam dla rozrywki)
twoja wojna jest żałosna i bez sensu.

z mojej strony igonr :*
zajmij się lepiej takimi tematami jak ten o blenderze :*
[#12] Re: Podsumowania roku 2018

@retronav, post #11

Nic dodać, nic ująć,
+1
.
[#13] Re: Podsumowania roku 2018

@michal_zukowski, post #10

Zajmuję się tym, co mnie ciekawi, więc nie wiem po co chcesz mi narzucić czym mam się zajmować. Masz prawo do swojej opinii, ale opanuj się z tym rozkazywaniem.

To, że temat jest trudny, nie znaczy, że należy unikać trudnych pytań i udawać, że wszystko jest OK. Takie udawanie doprowadziło właśnie do sytuacji która jest - jest beznadziejnie, ale pozostali tylko klakierzy, bo każdy kto próbował się wychylić został zrównany z ziemią i odpadł z tego środowiska. W związku z tym taki ktoś nie produkuje już treści krytycznych wobec Hyperionu i powstaje wrażenie, że jest super, bo powstają tylko treści klakierskie. A mnie taka sytuacja mierzi, bo jest nieuczciwa. Nazywaj to sobie jak chcesz, ale mi to nie odpowiada.
[#14] Re: Podsumowania roku 2018

@jubi, post #13

Zacznij zadawać trudne pytania odnośnie klasyka, to wtedy uwierzymy w Twoje szczere chęci, obiektywizm itd. OK
[#15] Re: Podsumowania roku 2018

@morph123, post #14

Uściślij jakie trudne pytania można zadać w sprawie "martwej" platformy?
[#16] Re: Podsumowania roku 2018

@*y, post #15

Żadna z amigowych platform nie jest martwa skoro wychodzą nowe wersje systemów, nowe programy, a nawet nowy hardware i są użytkownicy z nich korzystający.
.

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2019 15:26:05 przez rePeter
[#17] Re: Podsumowania roku 2018

@rePeter, post #16

Ale powiedz.... Cudzysłów zauważyłeś?
[#18] Re: Podsumowania roku 2018

@jubi, post #13

Ty i Mufa jesteście jak dwie strony tej samej monety...
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem