kategoria: A2000/A3000
[#1] Amiga UX w Amidze 2500?
Cześć,

W uratowanej od śmierci Amidze 2500 wyskakuje mi takie jak niżej early startup menu. Czyż Amiga UX nie był oferowany dopiero od 030 wzwyż? Dysk SCSI padł, więc nie dowiem się co oryginalnie bootowało się z tych opcji, muszę postawić system od nowa.

[#2] Re: Amiga UX w Amidze 2500?

@podstawek, post #1

Czyż Amiga UX nie był oferowany dopiero od 030 wzwyż?

Z tego co pamiętam to System V odpalał się na starszej A2500 z kartą turbo A2620 (z 020/881 14MHz) gdyż na tej karcie jest MMU MC68851. Czyżby w tej Amidze była taka karta?

BTW: Gratuluje tej Amigi i lekko zazdraszczam...



Ostatnia aktualizacja: 04.01.2019 16:11:39 przez waldiamiga
[#3] Re: Amiga UX w Amidze 2500?

@podstawek, post #1

Dyski HD da sie zwykle uratowac, a przynajmniej dane z nich. Ten komputer wyglada ciekawie, wiec moze tez miec zainstalowane rzadko spotykane oprogramowanie.
[#4] Re: Amiga UX w Amidze 2500?

@waldiamiga, post #2

Tak, A2620 siedzi w pierwszym slocie.

[#5] Re: Amiga UX w Amidze 2500?

@Don_Adan, post #3

Jest jakiś sprawdzona instrukcja, jak się do tego zabrać? Dysk się kręci, ale niesamowicie piszczy, jakby ciągły zgrzyt żelaza po szkle. Przejmuje dreszczem.
[wyróżniony] [#6] Re: Amiga UX w Amidze 2500?

@podstawek, post #5

Mi dysk, a konkretnie dane ratowal serwis, po tym jak mialem przepiecie w sieci. Z tego jak sie pytalem to uzyli czesci z drugiego takiego modelu podmieniajac je. Potem odczytali dane pod Linuxem (zrobili obraz dysku, a nie kopiowanie plikow), i nagrali tym samym programem na inny dysk ten obraz. Czyli same dane najlepiej odczytac jako obraz dysku pod Linuxem, albo lepiej pod WinUAE (Toni Wilen jakis specjalny program napisal do takiego ratowania danych, poszukaj watku na EAB). A jesli chodzi o dyski SCSI i Amige 2000, to tez mialem taki sam problem jak Ty. Mialem dysk SCSI podlaczony przez GVP kontroler, czyli w takiej pozycji bocznej. Po paru latach, chyba okolo 5. Dysk przestal bootowac tylko takie charczenie bylo, ze probuje startowac. Zmienilem dysk na inny i myslalem, ze wszystkie dane stracilem. Dysk odlozylem na polke. Po jakims czasie chyba okolo roku cos robilem z Amiga, i stwierdzilem, ze sprawdze ten nie dzialajacy dysk. Zdziwilem sie bo zadzialal i zabootowal. Skopiowalem z niego wtedy dane na inny HD-ek. Wedlug mnie problem jest taki, ze niektore dyski HD nie lubia pracowac w pozycji bocznej, tylko jak sa na plasko polozone. Chodzi oczywiscie o dlugotrwale dzialanie lub samo stanie na boku. Tak na moje ucho to by wygladalo, ze tam jest jakies "smarowanie" w tym HDku, ktore po prostu przestaje dzialac po jakims czasie, jezeli twardy dysk nie lezy normalnie tzn. plasko.Dlatego postawilbym go w poziomie na jakis czas (pare dni?), moze troche poobracal nim wczesniej. A potem sprobowal go odpalic z pozycji poziomej, nie pionowej. Zakladam, ze do tego kontrolera byl on przymocowany w pozycji pionowej w slocie Zorro II. Moze ma on tez opcje naoliwienia mechaniki, ale tego nie wiem.
[#7] Re: Amiga UX w Amidze 2500?

@podstawek, post #1

Fiu fiu. Więc nie tylko Amiga 3000 miała taki ,superkickstart' i Unixa. Nie wiedziałem. Niezła perełka. OK
[#8] Re: Amiga UX w Amidze 2500?

@podstawek, post #1

Noo, niezła perełka OK
[#9] Re: Amiga UX w Amidze 2500?

@podstawek, post #1

Z tego co kojarzę to chyba 2620/30 używały tych samych ROM-ów. W mojej 2630 jest 68000/68030/AMIX. Możesz sprawdzić jaka wersja ROM jest na twojej karcie (powinno być napisane na nalepkach)?
[#10] Re: Amiga UX w Amidze 2500?

@MariuszK, post #9

Romy są te same. Na karcie jest odpowiednia zworka do uruchomienia Unixa. Z tego co pamietam J304.
Oczywiście jest potrzebny system i dysk hdd itd

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2019 14:34:56 przez _Skiba
[#11] Re: Amiga UX w Amidze 2500?

@_Skiba, post #10

Dzięki za wszystkie odpowiedzi. Rozebrałem Amigę bardziej i załączam zdjęcia. Dysk jest ciekawy, interfejs wygląda na ST506/ST412 (https://en.wikipedia.org/wiki/ST506/ST412), i teraz zgłasza się, ale jako "Unreadable". Komputer ma też flicker fixera i jakiś interfejs drukarek. Muszę teraz odpocząć od tematu z nawału innych zajęć i odkładam tę Amigę na półkę, ale prędzej czy później wrócę do niej i odświeżę wątek, jeśli dowiem się czegoś nowego.













[wyróżniony] [#12] Re: Amiga UX w Amidze 2500?

@podstawek, post #1

Ja pierdziu...czemu mi się takie perełki nie trafiają...
[wyróżniony] [#13] Re: Amiga UX w Amidze 2500?

@podstawek, post #11

Mam dokładnie ten sam scandoubler w 500, działa całkiem przyzwoicie ;)
Do tego wszystkiego brakuje Ci jakiegoś Picasso i będzie maszynka OK
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem