kategoria: Sprzęt
[#1] naprawa joystick sv-125
czesc,
mam nadzieje ze nie jest to off-topic na tym forum.
potrzebuje waszej pomocy / rady.
kupilem joye zeby dzieciaki mogly pograc (ok - ja tez)
ale sie okazalo ze jeden z joystickow ma ulamana blaszke.

generalnie konstrukcja tego joysticka jest inna niz ta ktora znam z dziecinstwa - tu nie ma zadnych mikrostykow i sprezynek.

i tu pojawia sie pytanie, czy mozna dokupic takie blaszki / ktos to dorabia
ew. czy macie pomysl z czego taka blaszke dorobic - musi byc sprezysta, stalowa z tego co widac.

chcialbym wkleic fote ale nie wiem jak.

pod tym linkiem jest foto bebechow tego joysticka i po lewej brakuje kawalka blachy
https://photos.app.goo.gl/KntsXPE26dWrgaMr9
[#2] Re: naprawa joystick sv-125

@ami2019, post #1

hej, pomylilem nazwe - chodzi o jostick VG-125 a nie SV-125, czy admin moglby wyedytowac tytul?

o to chodzi, jakies pomysly z czego dorobic jedno ramie takiej blaszki?

https://youtu.be/MukJltj4rJE?t=378


Ostatnia aktualizacja: 24.01.2019 17:12:43 przez ami2019
[#3] Re: naprawa joystick sv-125

@ami2019, post #1

Miałem ten sam problem, tyle że u mnie została jedna blaszka. Wywaliłem tę blaszkę i całość wyciąłem z "dekla"puszki po kukurydzy(to było z 20 lat temu, teraz może inaczej bym to rozwiązał).
Joy działa idealnie do dzisiajOK

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2019 17:16:29 przez AD99
[#4] Re: naprawa joystick sv-125

@AD99, post #3

powaznie, dekiel z puszki po kukurydzy? :D a ta blaszka wraca do swojej pozycji? jesli tak, to patent niezly...
[#5] Re: naprawa joystick sv-125

@ami2019, post #4

Serio. Wyciąłem zwykłymi nożyczkami, jest na tyle sprężysta, że daje radę. Jak wrócę do domu to postaram się wrzucić fotkę, chociaż chwalić się nie ma czym
[#6] Re: naprawa joystick sv-125

@AD99, post #5

jak nie zobacze to nie uwierze ;) dajesz, takie najprostsze patenty ala macgyver sa najlepsze... dzieki!!! ide wywalic kukurydze :D
[#7] Re: naprawa joystick sv-125

@AD99, post #5

rzuć foty!
[#8] Re: naprawa joystick sv-125

@ami2019, post #2

Może wywal blaszkę i na tych słupkach zamocuj najzwyklejsze mikrostyki TACT, ostatnio często tak naprawiam joye z uszkodzonymi gumkami.
[#9] Re: naprawa joystick sv-125

@ami2019, post #6

No to proszę(wiem, syfu co nie miara, ale ja ten joystick chyba nie odkręcałem ponad 20 latOK):
1
2
3
Na pierwszym zdjęciu widać wybicie w blaszce śrubokrętem płaskim-żeby była styczność między blaszką a punktem na pcb.
Tak w ogóle to ten joy uratowałem przed wyrzuceniem na śmietnik(kupiłem wtedy jakoś za 2-3zł). Kierunki nie działały, jeden przycisk, nie miał też przyssawek. Mogę w sumie polecić takie rozwiązanie, bo u mnie sprawdziło się tak jak wspomniałem już od ponad 20 lat. Tego joy'a katowałem wieloma grami i tam gdzie psuły się inne joy'e ten był zawsze sprawny na medalOK

Mój Joy to SV 122.

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2019 22:59:26 przez AD99
[#10] Re: naprawa joystick sv-125

@companiero, post #8

Możesz podać, jaki konkretnie mikrostyk stosujesz...? Zdjęcie lub link?

W "epoce" - czyli na pocz. lat 90-tych, z tatą też tak naprawiliśmy joysticki, uzywając mikrostyków takich, jakie byliśmy wtedy w stanie znaleźć. Były to podobne do tych na przyciskach "fire", tylko troszkę dłuższy cylinder wciskający.

Działać to działało, ale ze względu na to, że na tych stykach nie było sprężystości takiej jak z oryginalną blaszką, joy był lekko "pływający". Czyli działało, ale komfort mniejszy .

Może udało ci się dopasować inne styki, załatwiające "sprężystość" tak aby podtrzymywać joya na kierunkach jak oryginalna blaszka, żeby nie pływał - a wybranie kierunku wymagało wyraźnego przechyłu?

Ale nie powiem, dorobienie blaszki z denka od puszki z kukurydzą to intrygująca alternatywa .
[#11] Re: naprawa joystick sv-125

@ami2019, post #1

Z tego co widziałem to podobne blaszki mają na aliexpress, jak znajdę zapodam link, trzeba by rozmiar sprawdzić.
[#12] Re: naprawa joystick sv-125

@ami2019, post #1

Naprawiałem te Joy'e w latach 90-tych. Najprościej był przełamać żyletkę na pół, lekko wygiąć i zamocować wkręcając między 2 śrubki mocujące (z tego co pamiętam pasowała idealnie). Można też pewnie dolutować, ale zazwyczaj dało się wkręcić między śrubki. Działało to idealnie, do teraz mam jeden taki działający Joy :)
[#13] Re: naprawa joystick sv-125

@brain030, post #12

Ten sposób też był dobryOK
[#14] Re: naprawa joystick sv-125

@APair, post #10

Takie zwykłe przyciski stosowane często w panelach monitorów, TV czy innym RTV.

Na jednym zdjęciu niedokończona robota. Na drugim przykładowo jakbyś mógł zastosować (ami2019), oczywiście blaszki by nie było, gałke dobrze by było zamocować na jakiejś sprężynie żeby stala sztywno :D. Kwiestia tylko przymocowania przycisków w miejscu śrubek (klej?) , no i oczywiście polączyc masy. Bardzo fajnie chodzi joy na tych stykach, z trwałością trudno powiedzieć zbyt mało gram na joyach.




Fotki



Ostatnia aktualizacja: 25.01.2019 21:25:22 przez companiero
[#15] Re: naprawa joystick sv-125

@companiero, post #14

panowie, jestescie wielcy... puszka i zyletka :) a ja juz planowalem zakup szczelinomierza i wydlubanie z niego jednej blaszki

mikrostyki to mega fajna rzecz, ale juz wiecej wysilku i wysilek chyba nieadekwatny do wartosci naprawianego przedmiotu - licze na to ze patenty z zelastwem dadza rade

thx!
[#16] Re: naprawa joystick sv-125

@ami2019, post #15

chcialem poinformowac ze w joysticku z sukcesem zainstalowalem implant z dekla od puszki po fasoli, wiecie juz co dzis mialem na obiad :)

dzieki wszystkim, a tym bardziej podziekowania leca od 10letniej emi i 7 letniego rafiego ktorzy dzieki temu patentowi szaleja w dyna blaster na dwie osoby...

pozdrawiam.
[#17] Re: naprawa joystick sv-125

@ami2019, post #16

No to superOK
[#18] Re: naprawa joystick sv-125

@ami2019, post #16

Możesz pstryknąć foty?
[#19] Re: naprawa joystick sv-125

@ami2019, post #16

Następna będzie kukurydza puszczenie pawia Musisz potem wietrzyć mieszkanie.
Ważne, że się udało - zapodaj fotki po naprawie OK
[#20] Re: naprawa joystick sv-125

@Adinfo, post #19

zebym umial wklejac tu fotki :) ale w sumie jak kolega wczesniej powiedzial - nie ma sie czym chwalic - to to samo co mg pokazal tyle ze ja dorabialem tylko jedno ramie
[#21] Re: naprawa joystick sv-125

@ami2019, post #20

Kiedyś lutowałem te blachy lutownicą ale to długo nie trzymało.
[#22] Re: naprawa joystick sv-125

@Adinfo, post #21

Ale tam nie trzeba lutować, wystarczy to ramię przykręcić do tych wkrętów co trzymają całość.
[#23] Re: naprawa joystick sv-125

@companiero, post #14

Dzięki. No właśnie w ten sam sposób z tatą zrobiliśmy te mikrostyki, bardzo podobne - nawiercając dziurki w oryginalnej płytce aby je zamontować. Tylko właśnie problem był (i jest, nadal mam te joye ) ze stabilnością, joy "pływa"...

Sprężyna jest jakimś pomysłem, tylko skąd taką wziąć :)
[#24] Re: naprawa joystick sv-125

@brain030, post #12

Postanowiłem przeczyścić moje VG-125 i odnosząc się do tego co pisałem wcześniej, zamieszczam poniżej zdjęcie naprawy żyletkowej ;)

Całość działa od lat 90-tych bez najmniejszego problemu. Ten joy jest chyba jednym z najbardziej niezniszczalnych konstrukcji tamtych czasów.

Zdjęcie

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2020 23:58:19 przez brain030
[#25] Re: naprawa joystick sv-125

@brain030, post #12

Dobry pomysł z tą żyletką, skorzystam z niego przy jednym moim manipulatorze, może po latach znów zacznie działać dzięki!
[#26] Re: naprawa joystick sv-125

@brain030, post #24

Witam.
A blaszane membrany od przycisków fire można gdzieś kupić?
Pozdrawiam.
[#27] Re: naprawa joystick sv-125

@ted, post #26

W radiobudziku takie spotkałem.
Na aliexpressie też widziałem, ale trójkątne, też spasują ok, racja
[#28] Re: naprawa joystick sv-125

@ted, post #26

dubel

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2020 14:45:48 przez Bartek2075
[#29] Re: naprawa joystick sv-125

@Bartek2075, post #27

Witam.
Pod jakim hasłem szukać?
Pozdrawiam.
[#30] Re: naprawa joystick sv-125

@ted, post #29

Przejrzałem zakładke ulubione ale już nie ma. Blaszka stykowa sprężynująca
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem