kategoria: Sprzęt
[#1] SRAM PCMCIA prepcard problem
Czołem.
Mam kartę PCMCIA SRAM Pretec i normalnie działa jako fast ram.
Zachciało mi się sformatować ją jako dysk.
Prepcard nie odpalał się normalnie kiedy była włożona jedynie informował, że jest w uzyciu jako fast ram.
Wyjąłem więc ją, odpaliłem A600 i dopiero włożyłem odpalając prepcard. Teraz miałem już wybór.
Dała sformatować się jako dysk, ale jako Fast już nie chce.
Mam takie dwa komunikaty:
DYSK

Próba formatowania jako FAST - "Prepare as system RAM" daje taki efekt, w kółko.


Koledzy powiedzcie, co spieprzyłem?
Uszkodziłem?
Jest inny program którym mógłbym spróbować? HELP!

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2019 20:13:56 przez movin
[#2] Re: SRAM PCMCIA prepcard problem

@movin, post #1

Powinieneś mieć dwa wichajstry. Jeden od RAM/HDD drugi od zabezpieczenia przed zapisem.
[#3] Re: SRAM PCMCIA prepcard problem

@Stoopi, post #2

Mam 2 różne karty Mitsubishi i Pretec i obie mają jedynie "write protect" oraz zapinkę baterii. Nic więcej.
[#4] Re: SRAM PCMCIA prepcard problem

@movin, post #1

Uruchom Amiga bez karty sram.
Włącz Prepcard .
Włóż kartę sram i wybierz odpowiednią opcje.

Jeśli i tak nie zadziała to spróbuj inaczej.
Włącz Amiga bez karty sram.
W CLI włącz program Prepcard z parametrem RAM czyli
Prepcard RAM
[#5] Re: SRAM PCMCIA prepcard problem

@movin, post #3

Wymień baterię. PrepCard pokazuje, że jest LOW.
[#6] Re: SRAM PCMCIA prepcard problem

@Norbert, post #4

Dzięki za rzeczowe wskazówki
1 opcja, bez zmian.
2 opcja, daje komunikat busy....DONE, ale nic nie zmienia. Wciąż nie widać RAMu i jest ten sam komunikat "Corrupt"

Prepcard disk - zawiesza kompa....
[#7] Re: SRAM PCMCIA prepcard problem

@*y, post #5

Na co dzień działałem bez baterii, specjalnie ją teraz włożyłem licząc, że to coś zmieni...

When using PCMCIA cards, note the following:

-PrepCard does not run if a card is currently in use as RAM. To run PrepCard again on a card prepared as RAM, insert the card after booting.
-Removing a card that is currently in use as RAM immediately reboots the Amiga.
-Do not write-protect a card while it is in use as RAM; this causes the Amiga to lock up, requiring you to reboot.
-The PCMCIA card slot is disabled when Fast RAM is configured to more than 4MB.

Wydaje się że nie zrobiłem nic niedozwolonego a tu takie kwiatki :(

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2019 20:57:41 przez movin
[#8] Re: SRAM PCMCIA prepcard problem

@movin, post #7

Ja jak miałem kartę 2mb sram i też mi się zachciało spreparować by pracowała jako dysk , też miałem takie cyrki . Mi pomagał taki patent :
-wyjęcie baterii z karty na jakieś 15- 30 s
-włożenie z powrotem baterii do karty
-kartę wkładałem do slotu pcmcia przy wyłączonej amidze
Po włączeniu kompa automatycznie konfigurował sram jako dodatkową pamięć RAM .
[#9] Re: SRAM PCMCIA prepcard problem

@wojtek9989, post #8

Kombinowałem z baterią zanim założyłem ten wątek.
U mnie nie działa. Wygląda, że uszkodził się jakiś sektor informacji o karcie i stąd problemy.
Wygrzebałem właśnie starego thinkpada z gniazdem pcmcia i może pod pc da się jakoś sformatować... Eh...

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2019 21:36:08 przez movin
[#10] Re: SRAM PCMCIA prepcard problem

@movin, post #9

Dokladnie Tak
Na PC wyczysc parametry diskpartem
[#11] Re: SRAM PCMCIA prepcard problem

@movin, post #9

A zajrzyj do gniazda PCMCIA czy czasem jakiś pin się nie wykrzywil lub nie wcisnął za głęboko i niema styku.
[#12] Re: SRAM PCMCIA prepcard problem

@Stoopi, post #11

Gniazdo jest OK bo druga karta śmiga i prepcard pokazuje jej parametry.

Diskpart nie widzi tej którą chcę uratować.
Ściągnąłem cardwizarda który ją widzi, ale nie posiada opcji formatowania.
Twierdzi też ze karta jest OK.
[#13] Re: SRAM PCMCIA prepcard problem

@movin, post #12

Zajrzałem na stronę Pretec'a. Pisze na niej, że karta ta ma dwa niezależne źródła potrzymania bateryjnego. Jedno w postaci baterii guzikowej (wymienne), drugie w postaci "akumulatora", którym może być kondensator na płycie elektroniki karty (niewymienny).
Zatem, żeby "zresetować" ustawienia należy:

1. Wyjąć kartę z komputera
2. Usunąć baterię
3. Odczekać dłuższą chwilę na rozładowanie "akumulatora"

Dłuższą chwilę ustawiłbym na 24h, choć podejrzewam, że kilkanaście minut wystarczy.
[#14] Re: SRAM PCMCIA prepcard problem

@*y, post #13

Dzięki za cynk.
Wyjąłem baterię.
Sprawdzę jutro.
Jak nie pomoże to za tydzień/miesiąc/kwartał.
Ważne o tyle że już jej nie wyrzucę od tak OK
[#15] Re: SRAM PCMCIA prepcard problem

@movin, post #14

Powinno Ci pomóc to. Ja odstawiałem na 24h bez baterii. Prepcard ma jeszcze menu i tam też możemy wymusić zadaną pojemność karty oraz częstotliwość pracy.
[#16] Re: SRAM PCMCIA prepcard problem

@movin, post #14

I jak? Udało się ?

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2019 11:37:42 przez Norbert
[#17] Re: SRAM PCMCIA prepcard problem

@Norbert, post #16

Postanowiłem jej pomóc w rozładowaniu i włożyłem na 48h szczelnie zapakowaną do zamrażarki. Niestety wciąż prepcad nie jest w stanie jej poprawnie sformatować i wyświetla monit "corrupt"
Wysłałem ją do kolegi Marcin74 który uzdrawia moje retro śmieci. Może on coś poradzi. Biorę pod uwagę możliwość rozebrania jej lub innych drastycznych kroków aby tylko coś jeszcze z niej było. Obecnie takie (pretec 6MB) chodzą po 499zł więc warto ratować.
[#18] Re: SRAM PCMCIA prepcard problem

@movin, post #17

Możesz mieć pecha i twój egzemplarz wyposażony jest w pamięć parametrów w postaci Flash'a. Karty Pretec'a miały taką opcję. Wtedy żadne trzymanie bez zasilania nie wykasuje ustawień. Pong777 podpowiadał Ci, że PrepCard ma dodatkowe menu z ustawieniami zaawansowanymi. Tam można zmieniać parametry karty. Spróbuj. Powodzenia w eksperymentach.....
[#19] Re: SRAM PCMCIA prepcard problem

@*y, post #18

Jak pamiętam po włożeniu karty Pretec do Amigi i przy pierwszy wykryciu przez Prepcard jest informacja w dolnym lewym rogu, że jest to karta firmy Pretec. Później po przerobieniu na dysk bądź slow RAM i nawet wyciągnięciu bateryjki ta informacja już nie wraca. Można też posiłkować się starym laptopem i inicjować kartę pod Windowsem a potem znów wrzucić do Amigi. Najlepszy efekt daje jednak ręczne ustawienie parametrów w Prepcard.
Pretec chyba miał jakiś soft do tej karty na swojej stronie (archiwalnej).
Próbowałem kiedyś sztuczki że zgram programem do robienia obrazów drugą kartę w wersji jeszcze dla PC i nagram na taką, która pracowała już pod Amigą. Zgrać się zgrała ale przy nagrywaniu występował jakiś błąd już nie pamiętam co to było.
[#20] Re: SRAM PCMCIA prepcard problem

@pong777, post #19

Używałem zaawansowanych ustawień Prepcard (prawy przycisk myszy). Liczyłem, że jak ustawię 2MB to poleci. Nie poleciała, więc schodziłem coraz niżej, ale nawet przy wybraniu najniższej pojemności (jakaś śmieszna wartość) wyskakiwał błąd że pojemność karty jest mniejsza niż podałem

Pod win XP mega dziwna sprawa bo było ją widać jako dysk wymienny w dodatku 8MB??, mogłem ją sformatować na fat/ntfs ale tylko w samych okienkach.
Nie było jej za to tam gdzie mógłbym ją zainicjować czyli w narzędziach administracyjnych->zarządzanie komputerem->zarządzanie dyskami.
Tym samym diskpart jej nie widział.
Próbowałem też na chama odpalić fdisk.exe ale wywalało, że nie ta wersja DOS.
I na tym moje możliwości się skończyły...


Ostatnia aktualizacja: 29.01.2019 15:26:31 przez movin
[#21] Re: SRAM PCMCIA prepcard problem

@movin, post #20

Fdisk jest też na Amiga. (aminet)
Co ci szkodzi spróbować
[#22] Re: SRAM PCMCIA prepcard problem

@Norbert, post #21

o tym nie miałem pojęcia, kolejny trop do zbadania OK
[#23] Re: SRAM PCMCIA prepcard problem

@movin, post #22

O tym czy karta jest widoczna jako dysk czy ram decydują informacje zawarte w pamięci CIS, to jest osobna pamięć i leży w całkiem innej przestrzeni adresowej niż ta przeznaczona na RAM/DYSK, jeśli zostały one uszkodzone lub uszkodziła się pamięć przechowująca te dane, to bez ingerencji w elektronikę może się nie obejść.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem