kategoria: Sprzęt
[#1] A.L.F. 2 SCSI i problem z dyskiem twardym.
Mam w A2000 kontroler A.L.F. 2 SCSI i dysk twardy SCSI który jakiś czas temu działał. Poprawnie bootował się(poza rzadkimi przypadkami wyjścia do ekranu kickstartu). Od jakiegoś czasu nie chce się zabootować.
Po stworzeniu dyskietki bootującej Amiga nadal nie widzi pod kicstartem 1.3 dysku(pod 3.0 dyskietka bootująca działa, ale reset nie daje nawet możliwości naciśnięcia f1) - po naciśnięciu f1 i enter przy "name" (bez wpisywania nazwy) dopisuje coś do dyskietki z WB 1.3 ale nie pokazuje dysku po załadowaniu WB.

TestALF v2.1 pokazuje
ALF2 Units found:
Unit No. 3, Type SCSI, Status: NOT READY

Czy mam użyć jakiś narzędzi z drugiej dyskietki A.L.F. 2.27 - Extras? Czy po prostu starszej wersji sterownika - A.L.F. 2 - 2.26? Czy używając innych narzędzi mogę uszkodzić/nadpisać dysk twardy?
Chciałbym odzyskać ile się da danych, a nie wiem czego użyć.

Z góry dziękuję za odpowiedź.
[#2] Re: A.L.F. 2 SCSI i problem z dyskiem twardym.

@pgru2, post #1

A te z aminetu nie dzialaja ?

link

Tu masz dyskietki DMS ze sterownikami I oprogramowaniem

link

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2019 00:43:47 przez HOŁDYS
[#3] Re: A.L.F. 2 SCSI i problem z dyskiem twardym.

@HOŁDYS, post #2

Czy Oktapus jest również dla A.L.F 2 ?

Tutaj problem z dyskiem się powiększał z czasem, jak sam autor wątku wspomniał.
Tak na odległość ciężko będzie coś zaradzić nie posiadając takiego sprzętu.
Winuae nie ma jeszcze obsługi ALF2, żeby można było podziałac z oprogramowaniem z dyskietek do tego kontrolera scsi.

Zacząłbym od sprawdzenia czy Amiga widzi dysk ( parametry jego) na konkretnym device.
A czy w ogóle dysk zachowuje się normalnie?
Tzn czy się właściwie rozpędza i nie ma podejrzanych dźwięków.
[#4] Re: A.L.F. 2 SCSI i problem z dyskiem twardym.

@Norbert, post #3

Norbert jak bylby ranking ba PPA merytorycznych i madrych wypowiedzi I braku “mowy nienawisci” z reka na sercu zaglosowalbym na Ciebie

Milo sie czyta twoje komentarze OK

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2019 11:06:31 przez HOŁDYS
[#5] Re: A.L.F. 2 SCSI i problem z dyskiem twardym.

@pgru2, post #1

Zobacz w hdtoolbox przy ustawionym alf.device w tooltypach czy bedziesz widzial ten dysk?
[#6] Re: A.L.F. 2 SCSI i problem z dyskiem twardym.

@Norbert, post #3

Dziękuję za odpowiedź. Niestety różne piski to od dłuższego czasu(nawet jak dysk działał) to norma, myślałem, że to wynika po prostu z racji wieku dysku. Poza tym sporo ciszej pracował niż kupione inne czyste dyski SCSI 50 pin.

Na dyskietce Extras jest chyba jakiś program do testowania obecności dysku czy backupu, ale nie wiem czy one nie inicjalizują dysku, dlatego myślałem, że być może ktoś używał tego kontrolera i dysków z nim. Chociaż zdaję sobie sprawę, że to kontroler dość ograniczony(podobno maks. 1 GB), ale producent zachwala w reklamach, że przynajmniej wersja MFM pozwala wykorzystać dyski, których nawet zwykły x86 nie użyje.
[#7] Re: A.L.F. 2 SCSI i problem z dyskiem twardym.

@pgru2, post #6

Jest taki program FindDevice ( jest w pakiecie idefix, aminet)
Można nim wykryć urządzenia podpięte pod konkretny device ( które są w pamięci, lub w katalogu DEVS:)
Scsimounter (aminet) można podmontowac partycje jeśli nie zostały automatycznie zamontowane.
SCSIQuery skanuje ponownie dany device i wypisuje informacje o nim.

Przy każdym programie należy podać właściwe .device czy unit
[#8] Re: A.L.F. 2 SCSI i problem z dyskiem twardym.

@pgru2, post #6

Jakby się nam udało spotkać to walka z dyskiem poszłaby do przodu.
[#9] Re: A.L.F. 2 SCSI i problem z dyskiem twardym.

@Norbert, post #8

Dziękuję za odpowiedź, ale dysk niestety chyba jest solidnie uszkodzony.

Sprawdziłem dodająć alf.device i bootując WB. FindDevice pod alf.device i jakimś SoftSCSI widzi tylko CD-ROM
[#10] Re: A.L.F. 2 SCSI i problem z dyskiem twardym.

@pgru2, post #9

A zworki od numeru urządzenia scsi ?
Terminacja scsi.
[#11] Re: A.L.F. 2 SCSI i problem z dyskiem twardym.

@Norbert, post #10

Zworek i terminacji SCSI nie sprawdzałem, zasadniczo nie ruszane są od czasu gdy dysk działał z Amigą i poprawnie bootował. Ale może coś wypadło czy się ruszyło.

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2019 13:48:37 przez pgru2
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem