[#1]
Amiga 500 - problem z portami joysticka
Dzień dobry,
chciałem spytać o radę, jak rozwiązać problem z portami joysticka w Amidze 500. Brat podrzucił mi Amigę z prośbą o wymianę U15 (multiplekser https://www.circuitspecialists.com/74ls157.html). Podobno joystick znosiło w lewo. Tu niestety popełniłem błąd, gdyż zamiast sprawdzić, jak zachowuje się układ, wziąłem się od razu za jego wymianę. Po wymianie okazało się, że gdy joystickiem ruszy się w lewo, rusza się jednocześnie w lewo i w górę, a gdy ruszy się w prawo - w prawo i w dół.
Wtedy dopiero spojrzałem na schemat (https://www.amigawiki.org/dnl/schematics/A500_R6.pdf) i wywnioskowałem, że dokładnie takie objawy wystąpiłyby, gdyby na PIN1 U15 nie był podawany sygnał zegara. Ponadto, gdyby przed wymianą faktycznie joystick znosiło w lewo, sugerowałoby to raczej zimny lut przy którymś oporniku w RP401, a te są ok. Pomierzyłem napięcia na nóżkach U15 - na inputach wynoszą około 4.7V, na outputach 0.1V, na "A/B Select" - około 1.5V. Dysponuję jedynie amatorskim oscyloskopem z aliexpress, ale nawet on powinien zarejestrować dynamiczne zmiany stanu "A/B Select", a jest tam "spokój", tzn. te 1.5V utrzymuje się stale.
Pomierzyłem też napięcia przy wyjętym U15 i wtedy PIN1 ("A/B Select") ma ciągle 0V.
Potwierdziło to teoretyczne przypuszczenia. U15 działa właściwie, problem jest gdzieś indziej. Nie wiem jednak, gdzie. Moja wiedza o elektronice jest bardzo podstawowa, ze schematu wnioskuję, że problem może być w U33, ale nie wiem, jaka jest jego rola, lub też w U5 ("Gary"), który zdaje się generować sygnał zegara. Próbowałem wyśledzić na płycie głównej ścieżkę idącą od PIN1 U15, ale moje śledztwo skończyło się na E109 :)
Aha, oryginalny U15 siedział bardzo mocno i wylutowując go, naruszyłem obudowę C15, jednak nie sądzę, by miało to jakiekolwiek znaczenie.
Będę wdzięczny za każdą sugestię co może być nie tak, co pomierzyć, aby odnaleźć ten sygnał zegara i nic więcej nie zepsuć, gdzie mogła się przerwać ścieżka na PCB...
Pozdrawiam