kategorie: Minimig, NatAmi
[#1] Replay2?
Ja na oczy nie widziałem ani jednego Replay1 (naczej: FPGA Arcade), a tu już druga generację planuja:

link
[#2] Re: Replay2?

@David, post #1

To dość znamienne, że póki co nikt nie pociągnął Twojego wątku. Mam wrażenie, że na naszym polskim podwórku amigowym bardzo niewielu kolegów dysponuje tą płytką, osobiście nie znam nikogo na ppa. Przyznam się skromnie, że ja ją akurat posiadam, do niej zostało ostatnio zaprojektowane rozszerzenie oparte o procesor M68060, a więc jest się czym bawić. Podstawowe wady zabawek od Mike'a Johnsona to ich wysokie ceny. Inne to praktycznie zerowa dostępność. To powoduje brak zainteresowania tym projektem. Wg informacji od Mike'a na całym świecie jest obecnie w obiegu ok. 300 płytek Replay1. Podejrzewam, że większość w USA, ale nawet jeśli w samej Europie jest ich ze 100 sztuk, to i tak dobrze. Z drugiej strony nie wiadomo, ile sprzedało się Minimigów, a później MiSTów, ale sądzę, że znacznie więcej (możnaby spytać Lotharka). Obecne przejście na Replay2 to, podobnie jak w przypadku płyty Tabor, efekt niedostępności elementów z BOM i co za tym idzie wstrzymanie dalszej, i tak śladowej produkcji Raplay1. Oczywiście przy okazji nowa płytka zostanie wyposażona w większe fpga i inne "nowocześniejsze" elementy, tak w skrócie. W praktyce nie spodziewam się ani lepszej dostępności na rynku, ani niższej ceny. Biorąc pod uwagę dotychczasowe doświadczenia, Replay2 pojawi się wg mnie na rynku za jakieś dwa lata.
Noszę się z zamiarem napisania artykułu do ppa na temat Replay1 z DB 060. Ale jak zwykle, wszystko kwestia czasu.
[#3] Re: Replay2?

@Michciu, post #2

pojawi się wg mnie na rynku


Niepoprawny optymista :) Próbowałem kupić FPGA Arcade przez kilka lat, w końcu dałem sobie spokój. Bez sensu, strata czasu. Już lepiej zainteresować się MiSTer'em - patrząc po ich forum, coś się z nim chyba w końcu w temacie Amigi ruszyło.
[#4] Re: Replay2?

@Cedrat, post #3

hehe, chciałem wyedytować pojawi się wg mnie "teoretycznie" na rynku, ale już nie zdążyłem .

Masz rację, właśnie takie nastawienie, jak Twoje miałem na myśli. MikeJ wydawał się jakby tym wszystkim niewzruszony, mimo, że wielu ludzi z workami złota ustawiało się w kolejce. Dzisiaj na jego forum wiatr hula i rozdmuchuje porozrzucane kości. Uparł się (i wciąż przy tym obstaje) na produkcję w Chinach, a i tak wyszło drogo jak diabli. Dał by to Lotharkowi albo Architektowi i elegancko by to wdrożyli, wiadomo dziś produkcja elektroniki bez Chińczyków się nie obejdzie, ale myślę, że i tak byłoby szybciej. No ale co zrobić. Sprzęt bardzo fajny, ale cholernie niszowy. Może zmieni swoje podejście przy Replay2... Dajmy mu drugą szansę.
PS. MiSTer wiadomo, teraz rulez. Jak ktoś dorzuci szybsze procesory do core'a Minimiga, a nie tylko 020, no to będzie coś.
[#5] Re: Replay2?

@Michciu, post #2

Noszę się z zamiarem napisania artykułu do ppa na temat Replay1 z DB 060.


O - a ja mam na biurku draft artykułu do Amiga Future: "FPGA-based Amiga clones: the review". Planuję opisać to, co miałem, czyli Minimiga, MiSTa, MiSTera (będę miał w przyszłym tygodniu) oraz - jak się pojawi - V4 standalone.

Jednak jestem zły, bo to nie wszystko Odkryłem przedwczoraj sklep, gdzie są 2 kolejne FPGA: MiSTICA ("klon" MiSTa, więcej wyjść Video i bez MIDI) oraz... Sidewinder (taki budget, okrojony, ale AGA core podobno działa).

No i Replay1 - nie zaznałem tego, ale ja koncentruję się wyłącznie na sprzętach, które są/były do dostania w sklepie, ergo są produkowane seryjnie (Replay1 to jak rozumiem, były wszystko prototypy i bety do testów).
[#6] Re: Replay2?

@Michciu, post #4

Jak MikeJ zmieni swoje podejście, to ja swoje też :)

Co do MiSTer'a - coś się kręci wokół użycia rdzenia 68k z FPGA Arcade (nie tylko do rdzenia MiniMig AGA, są też inne korzystające z tego procesora); Jim Drew twierdzi, że testują właśnie pełną 68040 z FPU i MMU, o wydajności porównywalnej z Apollo Core... a niejaka Alynna (ta od projektu C256 Foenix) majstruje przy powiększeniu ilości dostępnego RAMu o kilkaset megabajtów z DDR3 na płytce, przeszczepieniu RTG z FPGA Arcade i dorzuceniu obsługi Ethernetu.

Jak dla mnie, to by był osikowy kołek na Vampire'a. Zwłaszcza, że podobno poprawiono już wyświetlanie dziwnych trybów graficznych (HighGFX i te sprawy) i jest dużo lepiej, niż na MiST (ale jeszcze nie miałem czasu się tym pobawić).
[#7] Re: Replay2?

@David, post #5

Zapomniałeś o produkcie iComp
https://icomp.de/shop-icomp/en/produkt-details/product/Turbo_Chameleon_64.html

Czekam jak się sytuacja rozwinie. Minimiga/Mista kupować już chyba nie ma sensu czekam na Vampira std oraz polski produkt A586. Myśłę nad tym Misterem czy w ten temat iść za Vampir się rozwija a core Mini miga dla Mista czy Mistera nie rozwijany praktycznie a obecne core 68k dla Mista to max 68020.
[#8] Re: Replay2?

@David, post #1

Byl dostepny, ja zamowilem dosc niedawno. Z tego co wiem chlopaki jeszcze maja pare sztuk. Co do karty 060 tez bedzie. Osobiscie wole Mister jako, ze jest kompatibilny z wieksza iloscia wsadow.
[#9] Re: Replay2?

@David, post #5

Mogę wypożyczyć do testów Replay1 + 060/RTG/AHI/USB/ETH w wersji developerskiej jeśli jesteś zainteresowany.
[#10] Re: Replay2?

@Cedrat, post #6

Gdzie znalazłeś info o nowym core 68040 ? TK68 to max 020.
[#11] Re: Replay2?

@R68000, post #9

Dzieki, dobry czlowieku. 7 dni wystarczy.

Kwiecien. Odezwe sie!!
[#12] Re: Replay2?

@Cedrat, post #6

Jim Drew twierdzi


W świecie "mniejszych C=" (8 bitowce) Jim Drew dorobił się opinii bajkopisarza...
[#13] Re: Replay2?

@konrad_0x42, post #12

Na pewno facet ma spora wiedze. Ale watpie, zeby istnial jakis core 68040 w FPGA o zblizonej szybkosci do 68080. Bo to jednak wymaga sporej wiedzy i czasu. Sam proponowalem Gunnarowi lata temu, zeby Apollo bylo rozwinieciem CPU 68040 z MMU i pelnym (wszystkie rozkazy) 68882, bo to by zapewnialo 100% kompatybilnosc bez zadnych kombinacji/patchy itp. No i 68080 jest coraz szybsze przy tym samym zegarze, czyli coraz wiecej roznych kombinacji instrukcji CPU jest wykonywanych w tym samym czasie procesora. Pewnie ma to zwiazek z wiekszym FPGA.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem