kategorie: A600, Programy, Sprzęt
[#1] Tworzenie obrazu dysku
Moja Amiga 600 HD fabrycznie miała zamontowany dysk Seagate 40 MB, który działa do dziś. Dawno już zmieniłem go na IBMa 10GB który wyciągnąłem z jakiegoś starego ThinkPada. Chciałem zrobić obraz dysku tego Seagate'a za pomocą standardowej przejściówki IDE<>USB, ale komputer nie rozpoznaje mi tego dysku Seagate. Widzi że dysk ma 2,2TB. Próbowałem wymusić określoną geometrię dysku ale bez powodzenia. Chce spróbować zrobić obraz dysku spod Amigi i zapisać go na karcie CF w PCMCIA. Ale jak podłączyłem dysk do Amigi okazało się że partycje szlag trafił, pewnie moje zabawy z tym dyskiem coś namieszały, ale nie sądzę żeby wszystkie dane były stracone. Chce dalej zrobić obraz tego dysku aby próbować naprawić go pod emulatorem, aby było szybciej i wygodniej. No i żeby nie namieszać bardziej z tym dyskiem.
Ale teraz gdy nie widać partycji nie jest łatwo zrobić obraz dysku pod Amigą. TSGUI nie widzi partycji, więc nie może zrobić obrazu. Czy istnieje jakiś program na Amigę, który działał by jak dd na Linuksie? Tak aby można było wykonać dokładną kopię dysku w postaci pliku.

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2019 08:57:24 przez QkiZ
[#2] Re: Tworzenie obrazu dysku

@QkiZ, post #1

MDME - kopia posektorowa.

https://m.youtube.com/watch?v=8ShbRFf1j8k
[#3] Re: Tworzenie obrazu dysku

@ujejskiego, post #2

Jakby przejściówka IDE<>USB działała z tym dyskiem to bym to zrobił za pomocą Linuksowego dd. A mi chodzi o zrobienie tego obrazu pod Amigą.
[wyróżniony] [#4] Re: Tworzenie obrazu dysku

@QkiZ, post #1

W pakiecie xfs jest mountlista DEV.
Widać wtedy dyski jak pliki.
A dalej to już wiesz co robić.
Warto też przeczytać dokumentację.
Pakiet ma dużo możliwości.

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2019 09:45:14 przez Norbert
[#5] Re: Tworzenie obrazu dysku

@Norbert, post #4

Przejrzałem dokumentację i musiałbym użyć devd z parametrem scsi.device 0, aby móc uzyskać dostęp do urządzenia. Spróbuję.
[#6] Re: Tworzenie obrazu dysku

@QkiZ, post #5

DD jest tez dla Amigi.
Znajdziesz go na aminecie w archiwum dd.lzh
Przyjrzyj się też archiwum dev_hdl. Również aminet
[#7] Re: Tworzenie obrazu dysku

@Norbert, post #6

Dev_handler już znalazłem. Chyba użyję właśnie niego bo ma mniej plików, a chce aby mi się to zmieściło na dyskietkę startową, na której już mam trochę narzędzi. Ale obydwa pakiety wydają się ok. Później jeszcze sprawdzę dd.
[#8] Re: Tworzenie obrazu dysku

@QkiZ, post #7

Dev-handler w ogóle nie chce kopiować urządzenia. Wyskakuje requester aby włożyć dysk (nie jest napisane jaki) i tyle. xfc kopiuje spoko, ale na sam koniec dysku rzuca błędem że nie może skopiować i kasuje cały utworzony plik. tak jakby miał problem z końcem dysku. spróbuję odzyskać ten skasowany plik.
[#9] Re: Tworzenie obrazu dysku

@QkiZ, post #1

Diavolo bardzo ładnie zgrywa obrazy dysku.
[#10] Re: Tworzenie obrazu dysku

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #9

Nawet wtedy jeśli nie widac partycji, a chcemy zrobić obraz całego dysku?
[#11] Re: Tworzenie obrazu dysku

@Norbert, post #10

Dawno temu zgrywałem uszkodzone niewidoczne partycje.
[#12] Re: Tworzenie obrazu dysku

@QkiZ, post #1

Ok. Jeżeli sobie pozmieniałeś geometrie dysku, to wygoogluj prawidłową, i zmień ją spowrotem. Jeżeli dane jeszcze są na dysku, to użyj TestDisk. Powodzenia.
[#13] Re: Tworzenie obrazu dysku

@Ralpheeck, post #12

A to TestDisk radzi sobie z amigowymi filesystemami na HDD ? Od kiedy ?
[#14] Re: Tworzenie obrazu dysku

@Ralpheeck, post #12

Ok. Jeżeli sobie pozmieniałeś geometrie dysku, to wygoogluj prawidłową, i zmień ją spowrotem. Jeżeli dane jeszcze są na dysku, to użyj TestDisk. Powodzenia.

Niby jak mógłbym zmienić geometrię dysku? Dorobić sobie sektorów? To jest stary dysk RLL, którego moja przejściówka IDE/USB nie obczaja. Próbowałem wprowadzić poprawną ilość cylindrów, głowic i ścieżek, a potem zrobić obraz dysku, ale nie szło. Testdisk kończył pracę i mówił że nie może zrzucić obrazu.
Spróbuję jeszcze amigowej wersji dd oraz tego Diavolo, pod warunkiem że stworzy obraz który będzie czytelny dla emulatora.
[#15] Re: Tworzenie obrazu dysku

@QkiZ, post #14

Z tego co widzę to amigowe dd nie wymaga wpisywania DEVICE i UNIT, a nazwę partycji, której nie masz.
Pozostaje wiec tylko Diavolo.
[#16] Re: Tworzenie obrazu dysku

@Norbert, post #15

Wiesz co, właśnie tak pomyślałem aby połączyć xfs i dd. To że mi znika obraz to wina copy które normalnie usuwa niekompletny plik po błędzie kopiowania. Więc myślę zastosować dd do skopiowania dev:scsi.device,0 do pliku.

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2019 18:07:06 przez QkiZ
[#17] Re: Tworzenie obrazu dysku

@QkiZ, post #14

takiego obrazu uszkodzonej partycji nie podmontujesz tylko spowrotem zgrasz na fizyczny dysk, a fizyczny dysk potraktuj pragramami do naprawy na Amidze.
[#18] Re: Tworzenie obrazu dysku

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #11

A pamiętasz która to wersja była.?
[#19] Re: Tworzenie obrazu dysku

@Norbert, post #18

3.8 Pro. Przy okazji wersja dla MorphOS nie jest kompatybilna, bo nie chciała odczytać moich zgranych partycji, może bazuje na jakiejś innej zwykłej wersji.
[#20] Re: Tworzenie obrazu dysku

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #19

Obraz zrobiony. Zrobiłem to za pomocą xfs i bcopy. Bcopy po dojściu do końca dysku normalnie zakończył kopiowanie i nie wywalił błędu jak standardowe copy. Co polecacie na odzyskanie partycji? Na szybko pod Linuksem przejrzałem obraz GHex'em i widzę że dane są, tylko trzeba je teraz wyciągnąć.
[wyróżniony] [#21] Re: Tworzenie obrazu dysku

@QkiZ, post #20

Jest kilka metod odzyskania danych montując obraz dysku do emulatora
Disksalv, QuarterbackTools itp.
Możesz też ponownie ustawić pod hdtoolbox rozłożenie partycji/dysku.
Jeśli trafisz idealnie, to dane same się pokażą.
W innym przypadku robisz quickformat.
Dane nie zostaną skasowane, wtedy w/w programami można "niby skasowane" pliki odzyskać.
[#22] Re: Tworzenie obrazu dysku

@QkiZ, post #20

Gdybyś nie dał rady z odzyskaniem plików, podeślij obraz dysku.
[#23] Re: Tworzenie obrazu dysku

@Norbert, post #22

Powinienem dać radę. Najpierw spróbuję odzyskać partycje tak jak napisałeś przez ustawienie dokładnie tych samych wielkości. Czy oprócz ustawienia partycji nie będę musiał również wrzucić do RDB filesystemu? Na tym dysku używałem MultiUserFileSystem.
[#24] Re: Tworzenie obrazu dysku

@QkiZ, post #23

To tez będziesz musiał wrzucić.
Mam nadzieje ze ten filesystem to wszystko ogarnie.
[#25] Re: Tworzenie obrazu dysku

@Norbert, post #24

Walcze dalej. Obraz dysku, który jest przykrótki nie nadaje się zbytnio przez to do odzyskiwania. Spróbowałem triku z odtworzeniem partycji przez utworzenie dokładnie takich samych. Zero efektu, jakby HDToolBox nie zapisywać RDB na dysk. Po restarcie dalej to samo. Gdy próbuje odzyskać za pomocą RDBSalv ten rzuca błędem, coś o TD_GEOMETRY i pojawia się progress indicator i stoi tak na 0%.

Choć sam HDToolBox dobrze odczytuje geometrię dysku.
Po kliknięciu w link jest zdjęcie ekranu.

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2019 22:10:55 przez QkiZ
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem