kategoria: A600
[#1] Amiga 600 co na początek?
Witam serdecznie wszystkich na forum.Mam parę pytań odnośnie Amigi 600.Posiadam Amigę 600 i pytanie jakiego goteka kupić czy z HxC takiego
https://allegro.pl/oferta/gotek-z-hxc-zamiennik-stacji-d-do-amigi-i-pen-32gb-7777751320
czy z FlashFloopy
https://allegro.pl/oferta/gotek-z-oprogramowaniem-flashfloppy-jak-hxc-16gb-7748110037
oraz kabel do podlaczenia zewnętrznie goteka:
https://allegro.pl/oferta/kabel-do-podlaczenia-gotek-do-amigi-jako-df1-7852918233
Chce kupić takie zestawienie do Amigi 600 bo niechce się bawić w otwieranie Amigi.Może jak bym się kiedyś zdecydował to pewnie lepszym rozwiązaniem by była zmiana kickcstart na nowszy i kupno adapteru i karty Compact Flash.Dodam ze posiadam dodatkowo w amidzę 600 rozszezenie 1mb ram pod klapką.Pewnie do tego zeby wszystko plynnie chodzilo potrzebuje 9.5 MB Fast RAM?.A czy jak bym nie kupił tego 9.5 Fast ram to czy gry by działały?tylko nie wszystkie?
A po zakupie goteka puszczonym zewnętrznie też wszystkie gry nie bedą działaly?Słyszałem że 30 procent gier tylko by zadziałało.
Na koniec jeszcze dodam że posiadam amige a500 z płytą a500+ 512 ram i czy jak wewnątrz włoze goteka to bedzie działać mając tak mało ramu?
[#2] Re: Amiga 600 co na początek?

@amigowiecforever, post #1

Z tym otwieraniem, to nie przesadzaj. Najlepiej aby ktoś ci najpierw kondensatory wymienił. Potem jak już się odkujesz z kasa, wymień kickrom, adapter CF ewentualnie dopalka.
[#3] Re: Amiga 600 co na początek?

@amigowiecforever, post #1

pytanie jakiego goteka kupić

Nie wiem, czy są jakieś znaczące różnice między nimi. Mam FF i HxC i do grania/przegrywania bez różnicy którego kupisz. Oba są rozwijane i łatwo je aktualizować przez USB. Jak masz cierpliwość, trochę chęci i czas, to możesz sobie kupić Goteka z Chin za około 70zł z dostawą i sam wgrać FF. Wystarczy programator (5zł z chin) albo kabel USB (męski-męski czyli jak masz dwa kable usb-"coś", to przecinasz i łączysz ze sobą przewody tworząc połączenie męsko-męskie).

oraz kabel do podlaczenia zewnętrznie goteka

Nie wiem jak to jest zrobione, ale podejrzewam, że nie ma tam układów logicznych. Jeśli nie ma, to nie zapewnia to 100% kompatybilności. Działać, będzie.

Chce kupić takie zestawienie do Amigi 600 bo niechce się bawić w otwieranie Amigi.

Warto by było jednak do niej zajrzeć i sprawdzić czy nic nie wylewa. Jak fabryczne kondensatory- zalecana profilaktyczna wymiana.

pewnie lepszym rozwiązaniem by była zmiana kickcstart na nowszy i kupno adapteru i karty Compact Flash

A jaki masz kickstart? Od wersji 37.350 obsługa CFki/SD nie powinna być problemem. Zalecam jednak montaż adaptera SD w miejscu HDD. Powodują mniej problemów z kompatybilnością i możesz wtedy sobie wyprowadzić kartę na przedłużaczu

.A czy jak bym nie kupił tego 9.5 Fast ram to czy gry by działały?tylko nie wszystkie?

Z dyskietek będzie działać wszystko co nie wymaga procesora 020 i AGA, czyli większość.
Jak zainstalujesz kartę CF/SD, to dużo gier ma instalatory i można sobie normalnie zainstalować na HDD/CF i grać

Do WHDLOAD zalecany jest dodatkowy ram. Jak chcesz iść w turbo i rozszerzenia, to może Furia?

A po zakupie goteka puszczonym zewnętrznie też wszystkie gry nie bedą działaly?Słyszałem że 30 procent gier tylko by zadziałało.

Te które wymagają Startu Z DF0(wewnętrznej) i szukają kolejnych dyskietek w tym miejscu nie zadziałają z goteka-zewnętrznego. Na upartego możesz sobie je przegrać z goteka na dyskietki grać z nich.

Na koniec jeszcze dodam że posiadam amige a500 z płytą a500+ 512 ram i czy jak wewnątrz włoze goteka to bedzie działać mając tak mało ramu?

Większość gier była robiona pod taką konfigurację. Niektóre nawet wymagają Kicka 1.3(Można go sobie zmapować z dyskietki na A600 i większość gier da się tak "oszukać")

Podsumowując:
Najwygodniej i tanio Karta SD na przedłużce(lub dodatkowo PCMCIA-CF) podpięta jako HDD(przerzucanie danych bez rozbierania amigi).

Dodatkowo:
Jak poczucie "KLASYCYZMU" cię nie kręci, to gotek zamiast DF0.

Rozwiązanie bardziej "trzepiące" kieszeń, to turbo i używanie WHDload

Nie ma idealnego rozwiązania dla każdego. Zależy ile chcesz wydać i co chcesz na tej amidze robić.


Ostatnia aktualizacja: 27.02.2019 00:07:05 przez snifferman
[#4] Re: Amiga 600 co na początek?

@amigowiecforever, post #1

Pewnie do tego zeby wszystko plynnie chodzilo potrzebuje




http://www.apollo-accelerators.com
[#5] Re: Amiga 600 co na początek?

@snifferman, post #3

A jaki masz kickstart? Od wersji 37.350 obsługa CFki/SD nie powinna być problemem. Zalecam jednak montaż adaptera SD w miejscu HDD. Powodują mniej problemów z kompatybilnością i możesz wtedy sobie wyprowadzić kartę na przedłużaczu.
Kickstart 37.299 do wymiany pewnie musiał bym mieć ROM 2.05 37.350.Czyli wydatek okolo 50zl i otwieranie amigi

Te które wymagają Startu Z DF0(wewnętrznej) i szukają kolejnych dyskietek w tym miejscu nie zadziałają z goteka-zewnętrznego. Na upartego możesz sobie je przegrać z goteka na dyskietki grać z nich.
Czyli na upartego piszesz mozna wgrac na dyskietki.Tylko czy to jest trudne?

Większość gier była robiona pod taką konfigurację. Niektóre nawet wymagają Kicka 1.3(Można go sobie zmapować z dyskietki na A600 i większość gier da się tak "oszukać"
No ja na amidzę a500+ mam kick 1.3v

W sumie to na początek chciałbym w gry pograć i sobie stare czasy powspominać przy tym.Kiedyś miałem Amigę 500 ale wyglądem lepiej podoba mi się amiga 600 bo jest mniejsza i taniej rozbudowac ją idzie.Najlepiej bym dwie moje Amigi zostawił,do jednej goteka kupil a do drugiej kickstart i karte z adapterem.
Ale jedną tylko zostawie i pewnie bedzie to Amiga 600.Kupno kickstart koszt kolo 50zl,adapter bez karty sd 50zl,kartę sd mam tylko jak wgrać na nią z laptopa wszystko potrzebne do uruchomienia w amidzę.Przeglądam forum i zauwazylem ze mozna taki obraz pobrac tylko jak to wgrac na laptopa zeby działalo na amidze.
https://www.ppa.pl/forum/hyde-park/39734/gotowy-obraz-na-karte-sd#m639382

Ostatnia opcja kupić goteka tego z flashfloopy+ kabel koszt kolo 190zl.
Czyli pierwsza opcja by była najtansza tylko czy dał bym radę zgrać na kartę sd taki obraz i jak?bo kickstar bym wyjąl i zamienił
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem