kategoria: A500
[#1] Maksymalna prędkość przesyłania danych do PC i z powrotem przez rs232 i lpt
Witam.

Obecnie posiadam komputer Amiga 500 z płytą główną od Amigi 500+ w rewizji 8A.1.
Posiadam 1MB chip ram ponieważ wymieniłem 4 kości na 8 i dołożyłem do tego kartę z 1MB pod klapkę. Mam też kartę turbo z procesorem i dodatkową pamięcią fast 9,5MB.
Chciałbym dowiedzieć się ile wynosi maksymalna prędkość przesyłania danych z komputera Amiga do peceta i odwrotnie ponieważ obecnie w Amidze mam ustawioną prędkość 19200 i rozmiar bufora 4096.
Połączenie nawiązuje przez porty szeregowe w Amidze i laptopie który posiada wbudowany port Rs232.
Korzystam z programu Amiga Explorer.
Chciałbym dowiedzieć się co zrobić żeby zwiększyć prędkość przesyłania danych.

W komputerze mam zamontowany Kickstart od firmy Hyperion w wersji 3.1.4. Workbench mam zainstalowany na karcie CF pełniącej rolę dysku twardego. Jest on w wersji 3.1.4 i określany jest przez producenta słowem AmigaOs.
W komputerach mam też wbudowane porty równoległe ale nie mam do nich właściwego kabla.

Którym z portów powinienem przesyłać dane by przesłały się one szybko?
Ile wynosi maksymalna prędkość przesyłania danych podawana w kilobitach na sekundę i którego portu dotyczy?

Z góry dziękuje za odpowiedzi.
Zaznaczę, że jestem posiadaczem tego komputera od kilku miesięcy i dopiero się uczę.

Krzysztof
[#2] Re: Maksymalna prędkość przesyłania danych do PC i z powrotem przez rs232 i lpt

@krzych2019, post #1

Chciałbym dowiedzieć się ile wynosi maksymalna prędkość przesyłania danych z komputera Amiga do peceta i odwrotnie ponieważ obecnie w Amidze mam ustawioną prędkość 19200 i rozmiar bufora 4096.


Maksymalna prędkość wynosi 19200 bodów.
Czyli masz maksa.
[#3] Re: Maksymalna prędkość przesyłania danych do PC i z powrotem przez rs232 i lpt

@krzych2019, post #1



Korzystam z programu Amiga Explorer.
Chciałbym dowiedzieć się co zrobić żeby zwiększyć prędkość przesyłania danych.



Wsadzić kartę cf do czytnika i zamontować ja w emulatorze. Nie bawić się w kabelki...
[#4] Re: Maksymalna prędkość przesyłania danych do PC i z powrotem przez rs232 i lpt

@MariuszK, post #3

Dokładnie. Kiedyś bawiłem się takim kabelkiem, ale to całkowita strata czasu ... Autor wątku ma kartę turbo w swojej Amidze, więc spokojnie może wrzucać wszystko na cf pod emulatorem i później odpowiednim programem przenosić adf na dyskietki. Zakładam, że o to głównie chodzi.
[#5] Re: Maksymalna prędkość przesyłania danych do PC i z powrotem przez rs232 i lpt

@misiek2, post #4

Rozumiem i dziękuje za odpowiedzi.
Rozumiem, że ta prędkość 19200 dotyczy portu szeregowego?
A co z portem równoległym? Czy nim można przesłać pliki z większą prędkością?
Chciałbym także zapytać o schemat kabla łączącego porty szeregowe komputera Amiga i pc.
Który jest właściwy? W internecie są dwa schematy które różnią się tym, że w jednym z nich kilka pinów w małej wtyczce rs232 trzeba połączyć ze sobą.
Te schemat można zobaczyć na tej stronie:

https://www.exec.pl/artykul.jsp?nid=99&Amiga_Explorer_-_czyli_laczenie_Amigi_z_PC_za_pomoca_kabla_null_modem

A drugi schemat jest dostępny tutaj:

https://www.dobreprogramy.pl/Amiga-Corner-2-przenosimy-dane-z-PC-do-Amigi,Wideo,68069.html

Dlaczego w drugim schemacie w małej wtyczce piny 1 i 6 są połączone ze sobą?
Czemu piny: 6 i 8 w dużej wtyczce są połączone ze sobą?
Czy to połączenie pinów wpływa na prędkość albo stabilność połączenia?
Bo nie rozumiem skąd ta różnica w schematach dostępnych w internecie.
[#6] Re: Maksymalna prędkość przesyłania danych do PC i z powrotem przez rs232 i lpt

@krzych2019, post #5

Możesz też dokupić plipbox'a (karta sieciowa przez lpt) i ustawić Amiga Explorer by działał po sieci.
[#7] Re: Maksymalna prędkość przesyłania danych do PC i z powrotem przez rs232 i lpt

@krzych2019, post #5

19200 to działa na gołej a500. Tu masz fast i lepszy processor. Zmień tylko device na artser.device z aminetu i powinno spokojnie pójść 28800 albo 38400. Ba, może nawet 57600.

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2019 14:52:38 przez ppill
[#8] Re: Maksymalna prędkość przesyłania danych do PC i z powrotem przez rs232 i lpt

@ppill, post #7

Dziękuje.
A co z przesyłaniem plików przez lpt. Jaką maksymalną prędkość mogę osiągnąć przesyłając pliki przez ten port?
Co ze schematami które podałem. Czy orientujecie się skąd różnica?
[#9] Re: Maksymalna prędkość przesyłania danych do PC i z powrotem przez rs232 i lpt

@ppill, post #7

Świetnie, że mam zmienić device na artser.device ale to archiwum jest uszkodzone i w dodatku wersja biblioteki serial która się w niej znajduje jest w tej samej wersji co biblioteka w AmigaOs 3.1.4.
Zatem zmiana nie ma sensu.
[#10] Re: Maksymalna prędkość przesyłania danych do PC i z powrotem przez rs232 i lpt

@krzych2019, post #9

Odpuść sobie serial-a, 19 200 bodów to całe 2,4KB/s ( praktycznie mniej, bo to max transfer ), nawet jak ta biblioteka pozwoli przyśpieszyć do 38 400 to będzie max 4,8KB/s czyli i tak przegrywając dyskietkami będzie 5x szybciej.
Przez LPT spokojnie Wyciągniesz ponad 200KB/s czyli jakieś 100x więcej niż na standardowym COM/serialu
[#11] Re: Maksymalna prędkość przesyłania danych do PC i z powrotem przez rs232 i lpt

@UJP, post #10

Dobrze. Czyli muszę stworzyć albo kupić gdzieś kabel do łączenia komputera z pc przez lpt. Tylko jakim programem przesyłać pliki między komputerami?
Gdzie kupić kabel?
[#12] Re: Maksymalna prędkość przesyłania danych do PC i z powrotem przez rs232 i lpt

@krzych2019, post #11

Nagrywaj dyskietki dla Amigi na PC za pomocą ADTWIN
https://www.ppa.pl/forum/elektronika/31818/adtwin-zapis-dyskietek-na-pc-przez-lpt

Możesz też "z sieciowac" Amigę i PC za pomocą pakietu PRONET (serial lub lpt)
[#13] Re: Maksymalna prędkość przesyłania danych do PC i z powrotem przez rs232 i lpt

@UJP, post #10

OK
Konkretna odpowiedź.
[#14] Re: Maksymalna prędkość przesyłania danych do PC i z powrotem przez rs232 i lpt

@UJP, post #10

200 kilobajtow/s przez LPT między Amiga a PC ?

Parnet wyciaga ok 40kb/s
Podasz jakiś przykład na 200kb/s ?
[#15] Re: Maksymalna prędkość przesyłania danych do PC i z powrotem przez rs232 i lpt

@Norbert, post #14

Górna teoretyczna granica to 240 kB/s, przy stuprocentowej zajętości procesora, wyłączonym multitaskingu i przerwaniach. Oraz założeniu że PC po drugiej stronie nie ma swoich ograniczeń.

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2019 16:33:07 przez Krashan
[#16] Re: Maksymalna prędkość przesyłania danych do PC i z powrotem przez rs232 i lpt

@krzych2019, post #11

Kabel Parnet/Pronet w dawnych czasach uzyskiwało się kupując kabel "do przełącznika drukarek" i przelutowując odpowiednio niektóre piny. Realny transfer to było faktycznie 40 kB/s, co w niczym mi nie przeszkadzało, bo w końcu amigowanie to nie wyścigi a i gigabajtów nie przerzucałem.

Jedno "ale" - to było połączenie między dwoma amigami. Nie wiem natomiast, czy istnieje adekwatne oprogramowanie pozwalające dogadać się Amidze z PC przez parallel/LPT i czy kabel jest taki sam.
[#17] Re: Maksymalna prędkość przesyłania danych do PC i z powrotem przez rs232 i lpt

@Daclaw, post #16

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem