kategoria: A2000/A3000
[#1] Pytania dot nowej Buddhy
Witam. Mam kilka pytań dotyczących buddhy. Wszystko działa jak należy ale:
1 - Czy mając buddhe w a3000, powinienem założyć kabel z terminatorem na scsi, czy po prostu go zostawić jak jest?
2 - Chce podłączyć sobie dwie karty CF. Jeden na stałe z OS, a drugi z doskoku do przerzucania danych. Czy mogę wkładać/ wyciągać doskokową kartę podczas pracy komputera, czy grozi to uszkodzeniem? Jak w takim razie zainstalować tę druga kartę? W osobnym porcie czy na jednej taśmie z kartą CF z systemem?
3 - Podłączenie a3000 panelu led do buddhy. Jak mam wykonać połączenie, tak aby brało power led z amigi a aktywność CF z buddhy jako hdd? Tu są trzy piny i tu, tylko jak je zmiksować.
4 - Jaki adapter kupić, aby podłączyć dysk SSD sata to buddhy?
[#2] Re: Pytania dot nowej Buddhy

@Ralpheeck, post #1

Ad.1 Kontroler scsi Amigi i buddha to dwa różne urządzenia i nie trzeba terminatora na scsi. Szczególnie kiedy nie masz podłączonych urządzeń.
Ad.2 Raczej bym nie zalecał żonglowania dyskami przy włączonym komputerze. Drugi dysk może być na wspólnej taśmie i na osobnej. Jak Ci wygodniej.
Ad.3 Power Led zostawiasz jak jest. Trzeba tylko doprowadzić sygnał HDD Led.
[#3] Re: Pytania dot nowej Buddhy

@Rafał A-3000, post #2

No ale jak ten kabelek wykonać. Możesz zapodać zdjęcie twojego? Wczoraj podłączałem na różne sposoby, ale bez sukcesu :(
[#4] Re: Pytania dot nowej Buddhy

@Ralpheeck, post #3

Patrząc na najnowszą kartę Individual Computers to nie widzę tam wyjścia zewnętrznej diody HDD Led.
Na starszej wersji Buddha Flash są dwie zworki z oznaczeniem (+), które mogą taką rolę pełnić ale by trzeba to sprawdzić w specyfikacji. Sam się tym nie bawiłem. Poszukam czy mam jakąś dokumentację do starszej wersji tej karty. Mam obie te karty ale korzystam z Amigowego SCSI. Na IDE mam tylko CD-ROM i sporadycznie kopie dysków/danych robię.

Co do diód Amigi to wystarczy dolutować sygnał wyprowadzony z karty. Trzeba tylko zwrócić uwagę na prawidłową polaryzację dla diody HDD.
[#5] Re: Pytania dot nowej Buddhy

@Rafał A-3000, post #4

W sumie to nie wiem jak jest w A3000, ale w A2000 kabelek do HDD led trzeba było włożyć na siłę na odwrót. Na karcie są oddzielne wyjścia dla diód dla każdego z kanałów, ze wspólną masą po środku. pewnie najlepiej było by to połączyć w jeden i dopiero do diody.
BTW jaki masz transfer z karty CF?
[#6] Re: Pytania dot nowej Buddhy

@apacz, post #5

Pokazuje mi 1.6523 mb/s (sysinfo, karta CF 8GB Sandisk)

Co do buddhy, to jest połączenie na diody, sam lewy górny róg, są to trzy piny. A3000 ze stacji tez ma trzy piny. Mysłałem że ktos ma gotowy patent, który pin z buddhy wpiąć do tej wtyczki na panel led, aby było i światełko power i dioda z karty cf.
W sumie w tym wątku ludzie o tym piszą, ale nadal nie wiem jak to zrobić :-/
[#7] Re: Pytania dot nowej Buddhy

@Ralpheeck, post #6

Amiga ma trzy piny: masa, + power i + HDD. Buddha ma trzy piny ale jeden to pewnie masa, a dwa pozostałe to + HDD dla dwóch kanałów. Nie będzie tam sygnału power. Trzeba wysłać sygnał +5V z używanego kanału Buddhy na płytkę LED Amigi. Sygnał power musi zostać z płyty Amigi. Na schemacie A3000 jest pewnie rozpiska gdzie jest + HDD by świeciły obie diody. Poszukam tego. Którą masz wersję Buddhy?
[#8] Re: Pytania dot nowej Buddhy

@Ralpheeck, post #6

Znalazłem schemat.
Według schematu z poniższej strony (schemat na stronie 7)
link
z płyty głównej idzie +5V, a diody świecą poprzez zwarcie do masy (masa Power i HDD). Zupełnie zapomniałem jaki jest tam układ połączeń, przepraszam.

Aby to zadziałało z Buddhą musiałbyś więc zmienić układ połączeń dla diód HDD na płytce Led-Pcb. Najlepieć odlutować przy plytce i zabezpieczyć przewód z masą HDD z płyty Amigi, a na diody HDD przylutować sygnał z karty. U mnie są dwie zworki (dwie masy i dwa plusy). Jeśli +5V na płytce jest wspólne, to będziesz wiedział gdzie jest + diód HDD i gdzie wlutować (+) z karty. Do sygnału idącego z płyty Amigi (ten który odlutowałeś) dolutowujesz masę z karty. Teraz powinno już działać.

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2019 16:02:16 przez Rafał A-3000
[#9] Re: Pytania dot nowej Buddhy

@Rafał A-3000, post #8

Udało się zapalić te diody HDD?
[#10] Re: Pytania dot nowej Buddhy

@Rafał A-3000, post #9

Dopiero w weekend się pobawię.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem