kategoria: A500
[#1] A500 błędy kiku
Witam
Mam na warsztacie płytę A500 rev 6A
Ogólnie płyta działała. I nagle przestała.
Objawy przy kiku 1,3 przez chwilę działa, potem różnokolorowa sieczka na ekranie.
Przy kikach 512kb od razu są błędy, diagrom > czarny ekran, kik 3,1 na ekranie dyskietki oprócz standardu kwadrat z sieczką.
Podstawkę kiku pierw przylutowałem, potem wymieniłem.
Proszę o sugestię.
Oscyloskopu na razie nie mam.
Z góry dzięki.
[#2] Re: A500 błędy kiku

@MarekG1, post #1

Napręż trochę płytę i obserwuj czy problem ustąpił.
[#3] Re: A500 błędy kiku

@tbone, post #2

Niestety nie pomogło.
Płyta wygląda ok, trochę innych łutów też poprawiłem.
[#4] Re: A500 błędy kiku

@MarekG1, post #1

Dla mnie brzmi jak uwalona któraś kość CHIP ram... Ale mogę się of coz mylić....
[#5] Re: A500 błędy kiku

@MarekG1, post #1

Mi to wygląda jakby chip był walnięty, ale skoro się uruchamia i nie wali zielonym ekranem to oznacza że przechodzi sprawdzenie pierwszych 256kb. Dziwne że Diagrom daje Ci czarny ekran... dioda na klawiaturze nie miga przy odpalaniu diagroma?
[#6] Re: A500 błędy kiku

@MariuszK, post #5

Jak procek walnięty lub kości pamięci (niektóre) to nie ruszy diagrom.
[#7] Re: A500 błędy kiku

@Stoopi, post #6

Ale CPU musi żyć skoro na kicku wyświetla śmieci zamiast boot screena...
Dlatego obstawiam chip
[#8] Re: A500 błędy kiku

@MariuszK, post #7

Podmieniałem wszystkie układy specjalizowane + proc.
Wieczorem przylutuje kostki chip i sprawdzę.
Ogólnie przyzwyczaiłem się do tego że diagrom pokazuje chociaż kolorki na ekranie niezależnie od stanu pamięci.
[#9] Re: A500 błędy kiku

@MariuszK, post #7

Czy ruszył komuś w A500 DiagROM zaprogramowany w 27C160? - u mnie ciemność. Jeszcze pytanie o różnicę w 6a oraz 8a1 - jak postępować z tymi dodatkowymi dwoma nogami - czy mają wisieć w powietrzu (albo jaki stan na nich ustalić)?

Mam też testowy 4in1 (gdzie jeden z wsadów to DiagROM) - ale 27C160 w takiej wersji ruszył mi tylko w A600 - w A500 rev 6a już nie.

A mam do diagnozy właśnie płytę z ciemnym ekranem i może DiagROM by pomógł w tym wypadku.
[#10] Re: A500 błędy kiku

@Adinfo, post #9

Ja tak mam w 6A, kostka siedzi w przełączniku, a diagrom to jeden z kicków obok 1.3, 3.1 i logica.
[#11] Re: A500 błędy kiku

@makarsky, post #10

Dzięki za info - fajnie jak byś zapodał zdjęcie.
[#12] Re: A500 błędy kiku

@Adinfo, post #9

daj A18/A19 do masy i tyle. C160 i tak musisz do końca zaprogramować więc tam Ci wejdzie 4 razy Diagrom. W sumie nogi nie powinny "wisieć w powietrzu", ale u mnie na a2000 6.2 nic się złego nie działo jaki wisiały... A rom działał.
Może ty BS niepotrzebnie zrobiłeś przed wgraniem :D
[#13] Re: A500 błędy kiku

@MariuszK, post #12

Wtedy mogłem tak zrobić niechcący z BS, do A1200 teraz zrobiłem poprawnie.

Pytanie - jak mam uwalony częściowo 27C160 (zakładam, że błąd jest tylko na początku) to w zasadzie mogę z niego zrobić 3in1 albo przynajmniej 2in1 nie włączając pierwszych 512KB.
Wtedy przypuszczam, że zaprogramować go z offsetem 512KB - potem na stałe przełączyć (stan niski lub wysoki na odpowiedniej nodze).
[#14] Re: A500 błędy kiku

@Adinfo, post #13

Si. Offset 512 lub 1024kb i wtedy a18/19 do +5v
[#15] Re: A500 błędy kiku

@MariuszK, post #14

Po zaprogramowaniu odczytaj i zapisz ten ROM do pliku, wtedy zobaczysz w której ćwiartce pojawiają się różnice.
[#16] Re: A500 błędy kiku

@makarsky, post #15

Spoko, tak też zrobię. Wtedy ustalę gdzie załadować przełącznik a gdzie rezystory.

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2019 16:49:08 przez Adinfo
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem