kategoria: A600
[#1] A600HD - oznaczenia PCB
Cześć, dwa pytanka
1. Czy egzemplarze z logo "600HD" na górnej obudowie miały również to oznaczenie "HD" gdzieś w środku? Na PCB? Na tych białych naklejkach z S/N na PCB? Czy też płyty główne w "600HD" miały na naklejkach po prostu "A600"?

#1


#2


link

Czy po prostu do 600 i 600HD szły dokładnie te same płyty z dokładnie takimi _wszystkimi_ oznaczeniami, a po prostu górę z logo 600HD nakładali na egzemplarze, wypuszczane z fabrycznym twardym dyskiem i ew. nowszym Kikstartem?

A może jest gdzieś w sieci zakres numerów seryjnych fabrycznych 600HD?

2. Czy któraś z wersji płyty na zdjęciach jest lepsza/gorsza? Na pierwszy rzut oka różnią się kolorem laminatu.

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2019 19:30:43 przez uicr0Bee
[#2] Re: A600HD - oznaczenia PCB

@uicr0Bee, post #1

... i pytanie #3. Czy ten długi nr na białej naklejce na płycie, pod kodem kreskowym, powinien się zgadzać z numerem na podobnej naklejce na zewnątrz, na spodzie obudowy?
Jeżeli się nie zgadza to mam "przekładańca"?
Sorki za post pod postem, ale w #1 nie miałem możliwości edycji...
[#3] Re: A600HD - oznaczenia PCB

@uicr0Bee, post #2

tak, dokładnie.
[#4] Re: A600HD - oznaczenia PCB

@uicr0Bee, post #1

Wszystkie sześć rezwizji płyt A600 umożliwia popięcie dysku twardego, dla końcowego użytkownika jest niezauważalne na jakiej rewizji pracuje. Wszystko zależy oczywiście od wersji Kickstartu, wersja 37.300 zawierała jeszcze błędy i tylko dyski do kilkudziesięciu MB były obsługiwane. Dopiero wersja 37.350 pozwala podłączyć dyski teoretycznie do 4GB, ale w praktyce okazuje się to niemożliwe i z 4GB robi się znacznie mniej. Ale z rewizją płyty nie ma to nic wspólnego i dlatego na żadnej płycie nie znajdziesz wzmianki o HD, bo wszystkie to potrafią. W mojej galerii masz przykłady dwóch skrajnych rewizji, a obie płyty działają z HD. Tak więc nawet jeśli masz "przekładańca", to nic nie szkodzi, no chyba, że "pierwszy właściciel" zaklinał się, że nic tam nie grzebał, to wiadomo, pozostaje niesmak... Natomiast różnice w wyglądzie samego pcb nawet tej samej rewizji wynikają z tego, że A600 produkowana była w trzech miejscach na globie: Wielkiej Brytanii, Hong Kongu i Filipinach i pewnie każda fabryka miała swoje własne procesy, a już na pewno poddostawców.

Są jednak pewne minimalne "obostrzenia". Z tego, co wiem, to obecnie nieosiągalna turbina ACA630 nie współpracuje z płytami A300 czyli rewizjami 1.0 i 1.1 (ale ACA620 już tego problemu nie ma!) - tu chodzi o wersję układu Gayle. Pewne problemy opisywane w innym wątku mam z Indivision ECS V2 na rewizji 1.0, ale muszę wypróbować na 1.1, czy to aby nie problem z samą płytą, ale jak zwykle brak czasu...

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2019 17:16:43 przez Michciu
[#5] Re: A600HD - oznaczenia PCB

@Michciu, post #4

Hej, dzięki za odpowiedź.
Właściciel nie był pierwszy i się nie zaklinał, sam chciałem wiedzieć dla własnej informacji i samopoczucia :)
A czy płyty z tych różnych fabryk różnią się opiniami użytkowników, co do jakości/trwałości/ilości ew. bugów, itp, czy "wsio-ryba"?
Pewnie było to wielokrotnie wałkowane, więc jeśli jest gdzieś sensownie wartościowe podsumowane, to wystarczy link do poczytania.

Ja natomiast w paru miejscach znalazłem opinię że te błędy w 37.300 to raczej powtarzana miejska legenda i ludziom działają poprawnie większe dyski/partycje.
Czy te błędy są wyraźnie opisane i da się je powielić odpowiednim scenariuszem testowym?
[#6] Re: A600HD - oznaczenia PCB

@uicr0Bee, post #5

A czy płyty z tych różnych fabryk różnią się opiniami użytkowników, co do jakości/trwałości/ilości ew. bugów, itp, czy "wsio-ryba"?

Zdaje się że płyty "A300" są bardziej wredne przy wymianie kondensatorów (małe pady).
[#7] Re: A600HD - oznaczenia PCB

@Michciu, post #4

Błędy w 37.300 to legenda.

Miałem A600 w latach 1995-7. Kickstart 37.300, dysk 425MB. Na różnych imprezach różne dyski twarde były podłączane (200MB - 2GB) i bez problemów się kopiowało dane.
[#8] Re: A600HD - oznaczenia PCB

@hrw, post #7

Żadna legenda. Spróbuj zrobić partycje. Postaw na tym system.

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2019 13:06:09 przez groovebox
[#9] Re: A600HD - oznaczenia PCB

@groovebox, post #8

Mialem a600 i kicka 37.300 i dysk 6gb podzielony na 2 partycje działał bez gadania.
[#10] Re: A600HD - oznaczenia PCB

@groovebox, post #8

Dwa lata używałem. Ludzie z BlaBla widzieli tego kompa na BBMach, korzystali, podłączali swoje dyski.

EOT.
[#11] Re: A600HD - oznaczenia PCB

@hrw, post #10

Wpadła mi w ręce: taka instrukcja, gdzie na str. 22/27 stoi: 37.300 - "No support for HDDs > 40MB!"

Tylko czy to by miało znaczyć brak możliwości spartycjonowania, czy w ogóle brak obsługi większych dysków, nawet po spartycjonowaniu w komputerze z nowszym Kickstartem?

Dodatkowo, taki tutorial instalacji WB 2.1 pokazuje że HDToolbox z dyskietki Install WB 2.1 nawet na Kickstarcie 37.350 nie potrafi spartycjonować dysku i autor wykonuje to HDToolBoxem z dyskietki Install z WB 3.1, a później restartuje Amigę i kontynuuje instalację WB (łącznie z formatem partycji) już z dyskietek 2.1.

U mnie jest tak samo, zarówno w WinUAE, jak i na prawdziwej A600 (z przełącznikiem 37.350/40.063) z różnymi kartami CF 512MB, 256MB, 128MB, 64MB, a nawet 32MB, jak i z prawdziwym dyskiem IDE 2.5 64MB (ST9077A).

To pytanie jest takie: jak się partycjonowało nowy HDD w czasach WB 2.05 i 2.1, zanim wyszedł 3.1???

Chciałbym sobie postawić od zera WB 2.1, tylko jak, nie korzystając z dyskietki 3.1?

Mój .adf WB 2.1 zgadza się z TOSEC:
Workbench v2.1 rev 38.35 (1992)(Commodore)(M10)(Disk 1 of 5)(Install)

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2019 22:18:10 przez uicr0Bee

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2019 22:18:38 przez uicr0Bee

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2019 22:19:31 przez uicr0Bee
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem