kategoria: A2000/A3000
[#1] Golden Gate, Jak podłączyć.
Witam. Ma ktoś doświadczenie z Golden Gate 486SLC? Jak wygląda instalacja tego cuda? Jak mogę podłączyć pod niego kartę SB? Po prostu wpinam do Amigi, czy potrzebuję coś jeszcze?
No i monitory, emulacja pc jest na drugim monitorze, tak? Czy można na tym samym?
[#2] Re: Golden Gate, Jak podłączyć.

@Ralpheeck, post #1

[#3] Re: Golden Gate, Jak podłączyć.

@Dorian3d, post #2

No wygląda super, czyli osobny monitor. I normalnie wpinasz ISA kartę graficzną i dźwiękową?
[#4] Re: Golden Gate, Jak podłączyć.

@Ralpheeck, post #3


Instrukcja
link



Ostatnia aktualizacja: 25.05.2019 08:55:53 przez Dorian3d
[#5] Re: Golden Gate, Jak podłączyć.

@Ralpheeck, post #1

Tak troszkę się podepnę pod ten temat.
Reanimuję właśnie taką kartę, ale nie mam pojęcia czy ona powinna zgłaszać się jako 2 karty w Early Startup Menu/Sysinfo czy jako jedna? Jak to jest u Ciebie?
[#6] Re: Golden Gate, Jak podłączyć.

@Dorian3d, post #2

[#7] Re: Golden Gate, Jak podłączyć.

@Dorian3d, post #2

Z ciekawostek to Doom tak średnio niezbyt na tym Golden Gate:



25Mhz w 486 to za mało.
[#8] Re: Golden Gate, Jak podłączyć.

@ingenic, post #7

Doom średnio bo to Cyrixa 486 przystosowane do płyt 386. Poza ograniczeniami szyny pamięci sam procesor był wolniejszy takt w takt od Intela i AMD. Zauważ w sysinfo wynik jest niższy on Intela 486 33 MHz.
[#9] Re: Golden Gate, Jak podłączyć.

@BuLa, post #8

W tym konkretnym (Doriana) goldengate siedzi TI486, ale co z tego jak jest 33@25MHz. Teoretycznie można to podbić do 50MHz softwareowo.
[#10] Re: Golden Gate, Jak podłączyć.

@MariuszK, post #9

Wydaje mi się że karty Golden Gate czy to 386 czy 486 były bardzo zbliżone do siebie. Dlatego mogli wkładać procesory 486 przeznaczone do upgrade płyt 386. Więc szyna pamięci nadal miała swoje ograniczenia.
Ja miałem 486 SX 25 Intela i Doom 1 & 2 działały dobrze. Lepiej niż na 386 DX 40 kolegi.
[#11] Re: Golden Gate, Jak podłączyć.

@Dorian3d, post #6

Kawał fajnego sprzętu udało się uratować OK
[#12] Re: Golden Gate, Jak podłączyć.

@BuLa, post #10

Śmiem wątpić, że "chodziły dobrze" - bo 12FPS to ciut słabo. Natomiast to, że chodzi lepiej na 486 niż na 386 to żadnej odkrycie tylko oczywistość.



Ostatnia aktualizacja: 09.06.2020 11:59:27 przez ingenic
[#13] Re: Golden Gate, Jak podłączyć.

@ingenic, post #12

W tamtych czasach nie mierzyłem jeszcze FPS. Chodziło to na tyle dobrze że przeszedłem obydwie części bez problemów. Jedyne wspomnienie z tamtych czasów jest takie że jak miałem 486 DX2 66 i 8MB RAM (zamiast 486 SX 25 z 4MB) to gra się ładowała dużo szybciej. W kwestii płynności rozgrywki dramatycznych różnic nie było... Ale to wszystko są subiektywne odczucia, nie pomiary zweryfikowane naukowo. Luz...

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2020 15:18:33 przez BuLa

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2020 15:24:08 przez BuLa
[#14] Re: Golden Gate, Jak podłączyć.

@ingenic, post #7

Cholera, nie wiedziałem że to taki pełnosprawny pecet był.
[#15] Re: Golden Gate, Jak podłączyć.

@marianoamigo, post #14

Ma nawet speaker (nie wiem czemu w filmie nie działa), a jak masz port isa to podpinasz pecetową kartę graficzną/muzyczną.
[#16] Re: Golden Gate, Jak podłączyć.

@MariuszK, post #9

I jak tam, udało się uruchomić ten nie działający GG?
Mam takiego u siebie i też nie działa ale procesor był wymieniony z 386 SX na CX486SLC2.
Jak odpalam setup to w głośniczku dwa trzaski i po chwili w CLI błąd 94.
Jak uruchamiam Digger w A3000 to wchodzi w pętlę i proc 100%
Jak uruchamiam Digger w A2000 to wywala po chwili inny błąd 98 (cannot find Intel) albo zamiennie no bus activity.
Może jest na PPA ktoś kto zna się lepiej na tych kartach?
[#17] Re: Golden Gate, Jak podłączyć.

@markus0321, post #16

Mi poszło w końcu. Jechałem z instrukcji i wszystko ok.
[#18] Re: Golden Gate, Jak podłączyć.

@markus0321, post #16

Nie jestem przekonany czy 386 i 486 są ot tak wymienne, ale może i tak jest.
Z kartą miałem wiele jazd, ale ja ją naprawiałem więc nie miałem pojęcia czy ona tak się powinna zachowywać czy inaczej. Wiem jedno, jak karta ma uwalony CPU to będzie się próbowała uruchomić, i nawet pokaże się okno z parametrami (BIOS) ale nic dalej się nie będzie działo.

A co do bledu to spróbuj odpalić kartę z dyskietki, ale bez s-s.
[#19] Re: Golden Gate, Jak podłączyć.

@ingenic, post #12

Nic dziwnego, że Amigi zostały z urzędu wykluczone przez Carmacka, skoro nawet na średnio mocnym jak na tamte czasy PC Doom działał mniej niż średnio.
[#20] Re: Golden Gate, Jak podłączyć.

@WyciorX, post #19

Problem w tym, że na A4000 z odpowiednim procesorem które już wtedy były dostępne (aczkolwiek drogie) Doom działa lepiej niż przedstawiono na tych nagraniach. Więc argument nie trafiony. Nie wydali bo nikomu się po prostu pochylić nie chciało a źródeł komuś udostępnić wtedy nie mieli zamiaru. Dowodzi tego choćby wysyp portów po udostępnieniu źródeł Doom - dało się!

Gdyby przedstawić w.w. osobie Dooma działającego na Amidze w konfiguracji istniejącej wtedy zapewne by zbagatelizował, ale może by minę miał "nie tęgą".

Edit: Żeby nie być gołosłownym, tak działa Doom na A4000 z 68040@25MHz.


Ostatnia aktualizacja: 22.06.2020 10:55:45 przez Solo Kazuki
[#21] Re: Golden Gate, Jak podłączyć.

@Solo Kazuki, post #20

Ile było takich Amig wtedy? Jaki procent stanowiły z wszystkich Amig na rynku? Myślisz, że zwróciłby się koszt produkcji gry? A może wszyscy amigowcy rzuciliby się kupować A4000?
[#22] Re: Golden Gate, Jak podłączyć.

@MariuszK, post #18

Udało się!!!
Karta odżyła, a powodem był procesor, zmieniłem na inny 386SX wylutowany z płyty głównej peceta i pokazało się menu bios.
Co gorsze wcześniej już wymieniłem ten duży chip "CHIPS" ale na rewizję "B" i musiałem zpowrotem wrócić do oryginalnego, bo ten z literką "B" działał co prawda, ale stabilnie tylko na generatorze 40MHz czyli 20MHz na procesorze.
Wszystko niby fajnie, ale pokusiłem się o wlutowanie do płyty PC tego procka CX486SLC2 i o dziwo ten proc tam ruszał z marszu, nawet jak z 50 przetaktowałem go na 80 to z wiatrakiem śmiga aż miło. W GoldenGate chyba nie daje się tak po prostu zmienić 386 na CX48,6 próbowałem potem wlutować Ti486SLC2 i to samo, płyta martwa.
Może nie wszystkie działają z 486, albo jakiś firmware trzeba dodatkowo zmienić, może wersje układów GAL mają znaczenie bo na mojej są 3 inne niż na fotkach w sieci?
Bynajmniej trzeba brać pod uwagę, że nie zawsze taki "hack" może się udać...

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2020 11:33:52 przez markus0321

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2020 11:34:56 przez markus0321

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2020 11:36:17 przez markus0321
[#23] Re: Golden Gate, Jak podłączyć.

@markus0321, post #22

Gratulacje! Tez tak obstawiam, że pomimo tego samego PCB Goldengate 386/486 mają inną wersję wsadu. Ale raczej nie w GAL, tylko już pewnie w samych chipsecie.
[#24] Re: Golden Gate, Jak podłączyć.

@Ralpheeck, post #17

A udało Ci się to odpalić na Amidze z procesorem 060?
Ja naprawiłem kartę ale w płycie A3000 działa max na 040 z płytką A3660 Digger wchodzi w pętlę nawet jak karta jest już sprawna.
[#25] Re: Golden Gate, Jak podłączyć.

@MariuszK, post #23

No pcb niby wszystkie mają te same ale numery na GAL'ach są na mojej inne zauważyłem że w sieci na fotkach 2 układy FCT244 i jeden FCT273 są na mojej zmieniona na F244 i F273 ale to przy tych częstotliwościach działania płyty nie powinno wpływać jakoś znacząco, no chyba że czasy reakcji coś powodują ale nie wydaje mi się.
A gdzie siedzi firmware na tej karcie, wypatrzyłem jeden układ pamięci a w miejscu "option ROM" nigdzie nie widziałem by gdzieś na innych kartach były zamontowane e-promy?
Na fotkach w amiga.resource widać że te dwie co tam są 386 i 486 mają inne wersje GAL'i, może to to?

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2020 11:56:55 przez markus0321
[#26] Re: Golden Gate, Jak podłączyć.

@recedent, post #21

Właśnie. Nie zapominajmy też o kosztach. W momencie premiery Dooma(1993), konfiguracja z 386 była
dość kosztowna ( $1099.00 - $1935.00 za nowy komputer) 16MHz - 33MH. W 1993 pensja minimalna w Polsce to 1 750 000 PLZ, czyli jakieś 175 złotych (PLN). Przelicznik był bodajże między 1 zł a 2 zł.

Większość graczy poza Europą zachodnią prawdopodobnie miała głównie 8 bitowce i może niezbyt rozbudowane Amigi.

Źródło: http://ua.reonis.com/index.php?topic=2625.0
[#27] Re: Golden Gate, Jak podłączyć.

@recedent, post #21

A teraz do DOOMa wystarczy robot kuchenny
https://www.reddit.com/r/itrunsdoom/comments/by5x1n/oc_made_a_thermomix_clone_run_doom_with_a_friend/
[#28] Re: Golden Gate, Jak podłączyć.

@recedent, post #21

Dooma był za darmo. Chyba shareware; shareware
episode 1 - ja to miałem. W sumie i tak poza
pierwszy epizod nigdy dalej nie doszedłem.

The first episode, comprising nine levels, was distributed freely as shareware and played by an estimated 15–20 million people within two years; the full game, with two further episodes, was sold via mail order.


Ostatnia aktualizacja: 24.06.2020 16:46:56 przez mmarcin2741
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem