kategoria: Programy
[#1] CPM na... 68000
Zastanawiałem się, czy to zamieścić, ale pomyślałem, że szkoda by było żeby taka informacja przepadła bez uwagi. Otóż znajomy ze Stanów napisał taką ciekawostkę (i w takiej formie to zamieszczam):

I was speaking with an engineer who had worked on early CPM 8086 systems about how hard he and other engineers were pushing for using a 68000 for their next workstation product in 1982, but because this company had an executive that was on Intel's board, it was all in vain because that executive kept them locked into the x86 market.


Osobiście miałem kontakt z CPM-em 30 lat temu. Wtedy nie byłem na etapie "jak to działa", dlatego nie przykuł on mojej uwagi (na zajęciach pozalekcyjnych zw. z komputerami albo oblegałem CPC6128 i grałem, albo Elwro Juniora, na którym kopiowałem gry do mojego ZX Spectruma 48k i drukowałem wkładki z nazwami gier do kaset magnetofonowych).

Gdyby na stanowisku kierowniczym nie siedział "Intelowiec", to ciekaw jestem, jak wprowadzenie CPM-u na procesory Motoroli wpłynęłoby na rozwój Workbencha i Amigę w całości. Jak ktoś ma ochotę, to niech podywaguje

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2019 12:37:08 przez Umpal
[#2] Re: CPM na... 68000

@Umpal, post #1

Ale o co Ci chodzi? Przecież CP/M był na MC68000 i się niespecjalnie przyjął.
[#3] Re: CPM na... 68000

@*y, post #2

No to nie wiem. Nie znam tej historii. Ale kwestia może też być taka, że wszedł o wiele później, a często liczy się czas. No nic, jeśli to nie jest ciekawe, to... move along

Aha, żeby nie było - mnie Workbench i amigowa ideologia bardzo pasuje, także żadnej straty nie czuję.

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2019 12:53:06 przez Umpal
[#4] Re: CPM na... 68000

@Umpal, post #3

Temat jest ciekawy, ale historia CP/M-68k zakończyła się jeszcze przed powstaniem Amigi 1000.
Pierwsza wersja 68k według wiki to rok 1982. Jednak 99,99% oprogramowania była kompilowana na Z80 lub i8080, więc...
[#5] Re: CPM na... 68000

@Umpal, post #1

Jesli dobrze pamietam to na Elwro Junior byla jakas tam dziwna odmiana CP/M o nazwie CP/J.
[#6] Re: CPM na... 68000

@Phibrizzo, post #5

Tak, tak, właśnie z nią miałem pierwszy kontakt. Ale szczegółów nie pamiętam, bardziej widziałem, jak inni to operowali. Całość była w sieci a nauczyciel miał nad tym kontrolę na swoim Elwro.
[#7] Re: CPM na... 68000

@Umpal, post #3

*y ma rację, CP/M istniał na 68k, nie był specjalnie popularny ponieważ jak na możliwości tej rodziny procesorów prezentował się bardzo ubogo... co nie dziwi, przecież był zaprojektowany dla 8080. CP/M nie oferował multitaskingu.
Jednak istnieje przypadek wykorzystania CP/M dla 68000 - TOS z Atari bazował na CP/M.
A co mógłby dać Amidze? Nic. Wyobraź sobie TOS na Amidze.

P.S. Też używałem CP/J na Juniorze w szkole :)

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2019 14:47:19 przez wali7
[#8] Re: CPM na... 68000

@wali7, post #7

Witam.
OS9 firmy Microware na procesory z rodziny 68k podobny do DOS-a i CPM-a implementowany
był jeszcze kilka lat temu w maszynach pewnej niemieckiej firmy.
Na płytkach sterujących znajdowały się nawet procesory 68040.
Pozdrawiam.
[#9] Re: CPM na... 68000

@wali7, post #7

Nie trzeba sobie wyobrażać, można sciągnąć EmuTosa.
[#10] Re: CPM na... 68000

@wali7, post #7

TOS bazuje na GEM.
[#11] Re: CPM na... 68000

@cholok, post #10

A GEM na CP/M
[#12] Re: CPM na... 68000

@wali7, post #11

Błądzisz. TOS posiada środowisko graficzne, za dosa robi GDOS. Podobny? Tak samo jak każdy dos.
[#13] Re: CPM na... 68000

@cholok, post #12

Wiadomo, że TOS to nie CP/M, ale jego DOS wywodzi się z jednej z odnóg rozwojowych CP/M rozwijanych przez Digital Research
[#14] Re: CPM na... 68000

@wali7, post #13

Ale wiesz, że na samym początku Atari myślało o GEMie na CP/M-68K i porzuciło go na rzecz GDOSa, więc pisanie, że TOS jest oparty na CP/M jest w totalnej sprzeczności z historią.
[#15] Re: CPM na... 68000

@cholok, post #12

Pierwszym OSem na ST jaki zrobiono aby działało na nim cokolwiek, był CPM, z emulatorem procka Z80.

GEM jest dla TOSa tym czym Workbench dla AmiDosa. Czyli okienkową nakładką obsługiwaną myszą. System plików jest w nim taki sam jak w MS-Dosie, a poza tym nie ma już żadnej kompatybilności ze CPM.

Nawiasem mówiąc Ataroskiego TOSa nie należy mylić z tym od Timexa, (prócz nazwy nic je nie łączy), a jego GEMa z tym GEMem na PC, które mają taki sam wygląd okienek i ikonek ale żadnej wspólnej aplikacji z powodu innego procka. :)
[#16] Re: CPM na... 68000

@Phibrizzo, post #5

Nie do konca taka dziwna. W zasadzie miala (a raczej ma, w uzyciu ) pelna zgodnosc z CP/M, bodajze wlasny tryb graficzny (przykladowo pozwalalo to wykorzystac takie aplikacje jak LOGO czy "okienkowy"(tak, byla taka funkcja) kalendarz dzialajacy bodajze do 2012 roku). Oprocz tego miala obsluge GSX-a (zwanego GSJ), co czyni go jednym z nielczynych komputerow z CP/M to obslugujacym. O nie wykorzystanych mozliwosciach GSXa, swiadczy fakt, ze wg. ksiazki o Autocadzie, mial powstac na to wlasnie Autocad. Zamiast tego jest podobny, uproszczony program bodajze o nazwie DR Draw.
Podstawowa roznica bylo takze rozbudowanie o funkcje sieciowe - dzieki temu mogles/moglas korzystac z dyskietki na zdalnym komputerze, podczas gdy Twoj nie musial miec nawet kontrolera dyskietek. Bardzo przydatne w czasach, gdy stacja dyskietek kosztowala wiecej niz komputer i biorac pod uwage, ze cala pracownia mogla korzystac z jednej.

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2019 21:35:03 przez pgru2
[#17] Re: CPM na... 68000

@pgru2, post #16

Ale wolne to było (transmisja danych przez sieć), że hej...
[#18] Re: CPM na... 68000

@pgru2, post #16

(...) dzieki temu mogles/moglas korzystac z dyskietki na zdalnym komputerze, podczas gdy Twoj nie musial miec nawet kontrolera dyskietek. Bardzo przydatne w czasach, gdy stacja dyskietek kosztowala wiecej niz komputer i biorac pod uwage, ze cala pracownia mogla korzystac z jednej.

Tak właśnie było w naszej - było tylko jedno wielkie pudło z dwiema stacjami 5.25" na wszystkie komputery. Kumpel pokazał mi jak się listuje dyskietkę, a później ładuje błyskawicznie po sieci gierkę na Juniora - wrażenie niezapomniane, zwłaszcza, że w domu na "Gumiaku" czekałem 6-8 minut. Pod warunkiem, że się wczytało bez błędu

Wracając do kwestii CP/M-a na 68000. W sumie nie chodzi o to, czy później powstał na ten procesor, tylko o czas, w jakim to się stało. Jeśli już w 82 roku byli zapaleńcy, którzy chcieli rozwijać go na 68k, to sam ten fakt mógł jeszcze bardziej wypromować linię 68k - być może - zajmując miejsce x86, i zepchnąć go na dalszy margines. Nie mam pojęcia, może wcale by się tak nie stało, ale dla mnie to ciekawostka warta zapamiętania. Oczywiście dalsze decyzje zarządu Commodore i tak mogłyby ten (większy) sukces zniszczyć, ale ta historia była już wałkowana zylion razy.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem