kategoria: A600
[#1] Furia EC020 Revised, czyli podkręcona wersja na 2019.
Wpadła mi w łapki nowa Furia EC020. W porównaniu do poprzedniej rewizji, różni się trochę PCB (nie tylko kolorem, ale i pamięciami), ale najważniejsze są nowy firmware oraz podniesiony do 40MHz zegar procesora. Efekt jest niesamowity, bo o ile różnica w zegarach to raptem 21%, to różnica w osiągach jest już zdecydowanie inna. Ale po kolei:
Wygląda to mniej więcej tak:



Dla porównania, osiągi A600 ze starą Furią, już "stuningowaną" przez użycie furiatune (scsi.device 43.cośtam, więc osiągi nie są najlepsze, ale i tak lepsze od starej karty):

Tutaj nowa Furia, jeszcze przed furiatune. Od ręki dostajemy kopa o około 38% - jest nieźle.

A teraz po aplikacji furiatune:

Jeszcze dodatkowe 2%, w sumie prawie 41% poprawy w stosunku do poprzedniej rewizji karty pracującej @33MHz. Można założyć, że 20% poprawy to szybszy zegar, kolejne 20% to poprawki w firmware. Dodam jeszcze, że na sdsi.device 46.0 z widocznej na fotkach karty MD (microdrive) wyciągnąłem 5MB/s, a z czytnika CF na PCMCIA - 2.2MB/s.
A tak wygląda ADoom na tej karcie.. Na upartego - całkiem grywalny nawet na pełnym ekranie. Wiadomo, że do Vampira nie ma startu, ale jak dla mnie - bardzo fajny produkt.

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2019 12:09:34 przez perinoid
[#2] Re: Furia EC020 Revised, czyli podkręcona wersja na 2019.

@perinoid, post #1

Super, szkoda że nie ma skonstruowanego adaptera DIP->PLCC aby podłączyć np. do CDTV :-/
[#3] Re: Furia EC020 Revised, czyli podkręcona wersja na 2019.

@BenHur, post #2

Obawiam się, że do CDTV byś tego nie upchnął. Chyba, żeby jakoś chłodzenie przekazać na obudowę komputera.
[#4] Re: Furia EC020 Revised, czyli podkręcona wersja na 2019.

@perinoid, post #1

Fajnie się to prezentuje. Osiągi super, ale marzenie to FURIA 030 + więcej fastu
[#5] Re: Furia EC020 Revised, czyli podkręcona wersja na 2019.

@JakubH, post #4

Dlatego chyba poczekamy na A630 od Lukzera i Architecta, może na wiosnę będzie OK.
[#6] Re: Furia EC020 Revised, czyli podkręcona wersja na 2019.

@perinoid, post #1

Na starej Furii masz zworkę RAM Wait - gdy ją ustawisz będziesz miał osiągi ponad 12x goła A600. Co do wyników IDE to z LoadEIDE miałem wyniki ok. 2.9MB/s. Łot jeszcze lepsze osiągi fajnej karty OK
[#7] Re: Furia EC020 Revised, czyli podkręcona wersja na 2019.

@perinoid, post #1

Widzę że chyba trzeba będzie sprzedać poprzednią wersję :)
Może ta nie będzie taka wybredna co do kart CF...

A jeszcze pytanie, podstawka FPU jest w wersji THT czy SMD?

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2019 12:53:27 przez MariuszK
[#8] Re: Furia EC020 Revised, czyli podkręcona wersja na 2019.

@BenHur, post #2

Super, szkoda że nie ma skonstruowanego adaptera DIP->PLCC aby podłączyć np. do CDTV :-/

Ta karta nie zadziała w CDTV, bo brakuje jej kilku sygnałów, których wymaga CDTV.
[#9] Re: Furia EC020 Revised, czyli podkręcona wersja na 2019.

@BenHur, post #2

Karty do CDTV muszą obsługiwać DMA, chyba, że masz zamiar używać jej w trybie A500, bez CD i dysku SCSI.
[#10] Re: Furia EC020 Revised, czyli podkręcona wersja na 2019.

@perinoid, post #1

Właściwe to karta ma prędkość większości starych kart 030/50Mhz. Uznanie dla projektanta :)
[#11] Re: Furia EC020 Revised, czyli podkręcona wersja na 2019.

@sanjyuubi, post #9

Dziękuję kolegom za wyjaśnienie szeroki uśmiech
Może ktoś się pokusi na skonstruowanie karty turbo przynajmniej z EC20 na CDTV.
Bo prócz WAW Electronik: Turbo CD chyba nic nie ma
[#12] Re: Furia EC020 Revised, czyli podkręcona wersja na 2019.

@BenHur, post #11

prócz WAW Electronik: Turbo CD chyba nic nie ma

Zajrzyj na profil kolegi sanjyuubi

Ciekawe gdzie kupił
[#13] Re: Furia EC020 Revised, czyli podkręcona wersja na 2019.

@movin, post #12

Tak widziałem już ale nie będę go męczył, może sam się pochwali
[#14] Re: Furia EC020 Revised, czyli podkręcona wersja na 2019.

@perinoid, post #1

Świetna moc jak na 020, ale bez AGA jednak jakoś nie kusi mnie śrubowanie prędkości A600
[#15] Re: Furia EC020 Revised, czyli podkręcona wersja na 2019.

@perinoid, post #1

A jak jest z grzaniem?
[#16] Re: Furia EC020 Revised, czyli podkręcona wersja na 2019.

@JakubH, post #4

Na coś takiego czekam. Od czasu do czasu można kupić ACA630 z 32MB.
[#17] Re: Furia EC020 Revised, czyli podkręcona wersja na 2019.

@tom256, post #10

Też to zauważyłem.
Coś na poziomie Blizzarda IV z 030/50 MHz.
A to ciągle CPU 020 i jeszcze EC....
[#18] Re: Furia EC020 Revised, czyli podkręcona wersja na 2019.

@Ralpheeck, post #15

No właśnie teraz testuję. Procek na tej karcie grzeje się maksymalnie do około 52°C (mierzone na radiatorze termometrem bezdotykowym IR), ale mam dziwne wrażenie, że bardziej grzeją się kości chipsetu pod spodem oraz... główny procesor, czego nie rozumiem (powinien być wyłączony). Temperatura płytki PCB nad gniazdem procesora głównego wynosi około 50°C i to przy zapuszczonym jedynie DiskSalv (procek na Furii ma w tym momencie 45°C). Przyznam, że nie sprawdziłem, czy tak samo jest na starej Furii. Ale na jednej płycie efekt tego był taki, że po kilkudziesięciu minutach zapętlonej Enigmy po restarcie dostałem czerwony ekran i komputer ruszył dopiero po wystudzeniu (nie pomogło zdjęcie Furii). Możliwe, że to wina samej płyty, dlatego teraz przełożyłem dopałkę na drugą płytę i zrobię taki sam test. Jak tylko się dysk sprawdzi (a to długo potrwa).
[#19] Re: Furia EC020 Revised, czyli podkręcona wersja na 2019.

@perinoid, post #18

Na starej Furii CPU na płycie też się grzeje.
[#20] Re: Furia EC020 Revised, czyli podkręcona wersja na 2019.

@tbone, post #19

No to uzupełnienie.

Obie Furie mają zworkę ustawiającą synchronizację z pamięcią. Przy zawartym jest szybciej - wg. SysInfo stara Furia osiąga wtedy niecałe 13x prędkość bazowej A600 (z rozwartym jest to 10.8x), a nowa pokazane powyżej 15.2x. Ale system wtedy jest bardzo podatny na przegrzanie do tego stopnia, że jak to wystąpi, to wiesza się dość dramatycznie (np. nie daje się po prostu zresetować, musi się wychłodzić albo trzeba zdjąć zworkę). Przy zdjętej zworce nowa Furia osiąga ciut ponad 13x bazowe A600, czyli zaczyna tam, gdzie stara kończy. Ale za to jest bardzo stabilna - Enigma chodziła całą noc i nic się nie wywrociło). I nadal przebija starą w transferze IDE i to mocno.
[#21] Re: Furia EC020 Revised, czyli podkręcona wersja na 2019.

@perinoid, post #20

Rozumiem, że jak by zastosować odpowiedni wentylator i odprowadzanie ciepła (klapka dolna z otworami) to problemu nie będzie z przegrzewaniem?
[#22] Re: Furia EC020 Revised, czyli podkręcona wersja na 2019.

@perinoid, post #20

A spróbuj na starej użyć EIDE
[#23] Re: Furia EC020 Revised, czyli podkręcona wersja na 2019.

@Adinfo, post #21

Nie wiem. Być może. I jakieś małe radiatorki na bufory. Może coś by to dało.
[#24] Re: Furia EC020 Revised, czyli podkręcona wersja na 2019.

@perinoid, post #1

Piękna sprawa. Na mojej 030/50 mam 8.71 Mipsa.
[#25] Re: Furia EC020 Revised, czyli podkręcona wersja na 2019.

@perinoid, post #1

A moja Furia Revised 40 MHz prezentuje się tak (funkcje Shadowrom i IDE On mam włączone) :
w sysinfo4.3 - 8.38Mips - 1.15MFlopsa
Prędkość odczytu "HDD" z scsi.device 44.2 uzyskałem ~ponad 6MB/s i na karcie SD i CF, nie zależnie od tego czy miałem FFS czy PFS3
Pcmcia osiagła ~2,7MB/s
Procek dzięki wentylatorowi nie grzeje się, raczej 40°C nie przekracza







Ostatnia aktualizacja: 01.11.2019 23:57:10 przez RokiS
[#26] Re: Furia EC020 Revised, czyli podkręcona wersja na 2019.

@RokiS, post #25

Pany. Czy jest jakaś opcja, np. komenda furiatune do ss aby furia startowała od razu w trybie 5,5MB Fast - PCMCIA friendly?
[#27] Re: Furia EC020 Revised, czyli podkręcona wersja na 2019.

@movin, post #26

Jest program Furiatune GUI
http://aminet.net/package/util/app/furiatuneGUI1.2
Po jego zainstalowaniu tworzy sobie jakieś skróty klawiszowe pod myszkę do wykorzystania w czasie bootowania, ale nie pamiętam czy jest tam możliwość ustawianie prscy w trybie PCMCIA friendly. Może wieczorkiem znaczy koło 21:00 się sprawdzi.
[#28] Re: Furia EC020 Revised, czyli podkręcona wersja na 2019.

@movin, post #26

A nie działa sztuczka z cardres w s-s? W sumie to spreparowałem sobie kick 3.1 z cardres z romu 3.0 i scsi.device obsługującym dyski >4GB.

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2019 19:54:03 przez tbone
[#29] Re: Furia EC020 Revised, czyli podkręcona wersja na 2019.

@tbone, post #28

Mam horom curke, dej!
[#30] Re: Furia EC020 Revised, czyli podkręcona wersja na 2019.

@MariuszK, post #29

http://eab.abime.net/showpost.php?p=1172678&postcount=226
Stronka z komendą i linkiem do cardres.ld.strip
Loadmodule to stąd http://aminet.net/package/util/boot/LoadModule
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem