kategoria: A500
[#1] Amiga 500 plus obsługa dyskietek 1,44MB- modyfikacja
Witajcie.

Posiadam komputer Amiga 500plus z Kickstartem firmy Hyperion w wersji 46.143 i AmigaOS czyli Workbench w wersji 3.1.4 (45.194)
Na komputerach Amiga istniały dwie pojemności na które można było sformatować dyskietki tj: 880KB i 1760KB. W mojej Amidze mogę sformatować dyskietkę HD czyli taką o pojemności 1.44MB na rozmiar 880KB. Chciałbym móc sformatować ją jako tą większą amigową dyskietkę lecz program do formatowania dyskietek nie ma takiej funkcji.
Co muszę zrobić by dyskietka 1.44MB czyli HD stała się dyskietką amigową 1760KB?
Tak się składa, że posiadam w mojej Amidze stację dyskietek 3.5" z pc która została przerobiona przez sprzedawcę.
Zwykłe dyskietki tj 880KB stacja oczywiście odczytuje ale nie mogę sformatować dyskietki 1.44MB jako większych niż 880KB.
880KB to maksymalna dostępna pojemność w Workbench 3.1.4 firmy Hyperion.
Co zrobić by w tym komputerze móc sformatować dyskietki na te o większej pojemności niż 880KB?
Z tego co wiem to dyskietki amigowe miały dwie pojemności 880KB i 1760KB.
Co zrobić by uzyskać na zwykłej dyskietce o pojemności 1.44MB tą drugą pojemność?

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2019 12:41:10 przez krzych2019
[#2] Re: Amiga 500 plus obsługa dyskietek 1,44MB- modyfikacja

@krzych2019, post #1

Musisz mieć oryginalną stację "amigową HD" albo stację pecetową przerobioną na "amigową HD". Przeróbka polega na spowolnieniu obrotów silnika dyskietki z 300 na 150 obrotów na minutę przy włożeniu dyskietki HD, oraz dodaniu układu identyfikacji stacji jako HD. Kiedyś miałem tak przerobioną stację, ale pewność zapisu na dyskietkach 1,76 MB pozostawia sporo do życzenia. Pewnie zależy to od modelu przerabianej stacji PC, bo generalnie one nie są przystosowane do pracy przy 150 rpm.
[#3] Re: Amiga 500 plus obsługa dyskietek 1,44MB- modyfikacja

@krzych2019, post #1

Za to dyskietki 720kb taka stacja obsłuży bez problemu.
Najczęściej wystarczy do przeniesienia danych między A i PC/MAC

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2019 14:56:39 przez Norbert
[#4] Re: Amiga 500 plus obsługa dyskietek 1,44MB- modyfikacja

@krzych2019, post #1

*dubel*

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2019 14:56:19 przez Norbert
[#5] Re: Amiga 500 plus obsługa dyskietek 1,44MB- modyfikacja

@Krashan, post #2

Dziękuje za odpowiedź.
Zatem zostanę przy tej stacji dyskietek którą mam obecnie.
[#6] Re: Amiga 500 plus obsługa dyskietek 1,44MB- modyfikacja

@krzych2019, post #1

Jak po prostu chcesz wcisnąć więcej na dyskietkę, to kiedyś używałem innego formatu + chyba jakiś device trzeba było do DEVS: wrzucić oraz mountlistę z nową nazwą stacji (DS0: albo PS0: chyba...?), co pozwalało na użycie m.in. dodatkowych tracków, co w sumie się przekładało na megabajt na dyskietce w standardowej A500Plus. Nazywało się to coś jakoś disk spare chyba...
[#7] Re: Amiga 500 plus obsługa dyskietek 1,44MB- modyfikacja

@BigBang, post #6

Nazywało się to coś jakoś disk spare chyba...
diskspare.device
[#8] Re: Amiga 500 plus obsługa dyskietek 1,44MB- modyfikacja

@Krashan, post #7

Mam już ten diskspare.device i zainstalowałem go ale co dalej?
Pojawiły się jakieś DS0 czy SH0 itd ale nadal mogę sformatować dyskietkę tylko na 788KB.
Co mam zrobić by sformatować dyskietkę na większą pojemność?
Proszę o instrukcję krok po kroku.
[#9] Re: Amiga 500 plus obsługa dyskietek 1,44MB- modyfikacja

@krzych2019, post #8

Spróbuj w CLI dać komendę "Format DRIVE DS0:".
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem