kategorie: A600, Sprzęt
[#1] [vampire] problem z obrazem
Podłączyłem i odpaliłem wreszcie Vampirka ale jest problem z obrazem. Właściwie dwa:
1. wszystkie tryby, z których mogę wybierać mają tylko 50Hz, nieliczne 60Hz - jak to zmienić bez przewalania wszystkich trybów w Picasso96?
2. na wszystkich monitorach, na których sprawdzałem obraz co chwila to się pojawia, to gaśnie na kilka sekund. I tak w kółko.

Ktoś się spotkał z czymś takim?

Korzystam z takiego adaptera HDMI (sam adapter jest sprawny, tj. na PC/Playstation działa normalnie)
[#2] Re: [vampire] problem z obrazem

@_arti, post #1

U mnie poszło bez problemów od razu. Jak odpaliłeś za pierwszym razem to pytało Cie o rozdzielczość w ustawieniach, czy wskoczyło Ci od razu w WB?
[#3] Re: [vampire] problem z obrazem

@_arti, post #1

Arti, czy Twój Wamp jest V600 czy V500? Jeśli ten pierwszy, to pewnie trzeba zrobić moda.
[#4] Re: [vampire] problem z obrazem

@Ralpheeck, post #2

Odpalił się w PALu, bo wcześniej bawiłem się nim pod UAE.
@Umpal Mam A600. Jaki znowu mod??



Ostatnia aktualizacja: 13.07.2019 19:27:31 przez _arti
[#5] Re: [vampire] problem z obrazem

@_arti, post #4

Nie wiem, kiedy kupiłeś, tzn. z kiedy jest Twoja karta, ale wcześniejsze wersje (Kippera zdaje się i chyba wczesne wersje Majsty) wymagają dolutowania kilku kondensatorów. Ale to akurat nie ma wpływu na obraz tylko na stabilność, przy czym moja karta (od Kippera) działała bez problemu nawet na mnożniku x12 bez tego moda. Natomiast do poprawienia obrazu potrzeba wylutować cały rząd rezystorów na linii gniazda HDMI i zamienić je na kondzie. Nie znam szczegółów, bo całego fiksa robił mi znajomy.

To są miejsca do poprawek:



A dodam jeszcze, że ja miałem problem z obrazem dokładnie taki, jak opisałeś, ale po tym fiksie wszystko jest OK.

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2019 19:48:59 przez Umpal
[#6] Re: [vampire] problem z obrazem

@Umpal, post #5

Eh, nowa karta...
[#7] Re: [vampire] problem z obrazem

@_arti, post #6

Czy kolega może powiedzieć jaka wersja karty ? I czy korzysta ze wzmacniacza sygnału HDMI ? Bo z V600 ver 2.2 nie powinno się korzystać ze wzmacniacza sygnału.

PS. Z mojego osobistego doświadczenia mogę powiedzieć że im tańszy TV tym lepiej działa z Vampem.

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2019 20:04:53 przez pisklak
[#8] Re: [vampire] problem z obrazem

@pisklak, post #7

Będę jutro w swojej kanciapie, to sprawdzę.

Im tańszy TV tym lepiej działa z Vampirem

Widzę, że chłopaki z Apollo Team idą w ślady Jensa szeroki uśmiech
[#9] Re: [vampire] problem z obrazem

@_arti, post #8

Nie róbcie mu wody z mózgu - Vamira dopiero co dostał. Przez to że obczajał pod WinUAE swoja kartę, coś przestawił.
Nagraj obraz jeszcze raz na kartę i przejdź przez config na początku. Tyle.
[#10] Re: [vampire] problem z obrazem

@Umpal, post #5

Nie wprowadzaj w błąd proszę. Oprócz wymiany kondensatorów za regulatorami napięcia istotna jest wymiana kondensatorów z drugiej strony fpga. Karty 2.1 i 2.2 mają już ten fiks.
Rezystory w torze video nie mają wpływu na zaniki obrazu (sprawdzone na własnej skórze).

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2019 21:59:41 przez tbone
[#11] Re: [vampire] problem z obrazem

@tbone, post #10

Dokładnie OK Testowałem v600 w najnowszej wersji na kilku monitorach lcd / crt i wszystko było ok.
[#12] Re: [vampire] problem z obrazem

@tbone, post #10

Rezystory w torze video mają wpływ na zaniki obrazu (sprawdzone na własnej skórze).
Ja rozumiem, że możemy mieć różne doświadczenia, ale pomysł z dokonaniem fiksa nie jest mój - rekomendowany jest przez producenta karty. Rozumiem również, że nie dotyczy to Artiego, bo ma kartę z poprawkami, ale ja napisałem jakich kart to dotyczy. Są też inni, którzy to czytają lub będą czytać, więc im ta informacja może się bardzo przydać. Warto patrzeć na sprawę z szerszej perspektywy.
[#13] Re: [vampire] problem z obrazem

@Umpal, post #12

No właśnie patrzę z szerszej perspektywy (doświadczenia moje i paru innych osób na FB, które miało podobne problemy). Pierwsze co zawsze rekomendowało AT na ichnim forum to recap Amigi, zasilacza, wymiana kabli HDMI/monitora. Nigdy nie była winna karta O fixach pisali końcowi użytkownicy i finalnie Majsta cichcem na swoim blogu. Nigdy producent oficjalnymi kanałami (czy to na stronie, czy fanpage'ach na FB). Taki trochę temat tabu.
[#14] Re: [vampire] problem z obrazem

@tbone, post #13

W sumie racja. Ja się cieszę, że mam pod ręką sprawnego elektronika, który wiedział co i gdzie dodać i wymienić

Z innej beczki, to kwestia zanikania obrazu przez długi czas mojej karty nie dotyczyła. Ale jak niedawno podłączyłem pod inny monitor, to albo z nim Wamp miał problem albo sam zaczął w tej kwestii niedomagać, ciężko mi powiedzieć. W każdym razie po fiksie obraz już nie znika (nigdy się jednak nie wieszał).
[#15] Re: [vampire] problem z obrazem

@_arti, post #1

Hej, sorry za odkopanie tematu, ale aktywna przejściówka HDMI-VGA (z zasilaniem) rozwiąże Twój problem.
Przerabiałem temat z PS Classic, PS4 etc.

O TAKI
[#16] Re: [vampire] problem z obrazem

@Drakon, post #15

Ta przejściówka z #1 posta też jest aktywna. Bierze zasilanie ze złącza HDMI karty.
[#17] Re: [vampire] problem z obrazem

@Drakon, post #15

Yeah, czyli kolejna wtyczka do ogarnięcia. Nie ma nic na baterie? szeroki uśmiech
[#18] Re: [vampire] problem z obrazem

@tbone, post #16

Potwierdzam. Mam takie dwie, używam z V2 i od święta z PS4 i wszystko działa ok, racja
[#19] Re: [vampire] problem z obrazem

@JakubH, post #18

Bo masz w parze z Benq'iem?
[#20] Re: [vampire] problem z obrazem

@tbone, post #16

Ta przejściówka z #1 posta też jest aktywna. Bierze zasilanie ze złącza HDMI karty.


Yep, ale chodzi mi o osobne zasilanie.
[#21] Re: [vampire] problem z obrazem

@tbone, post #19

Testowane na różnych monitorach min. marki Belinea, jak i na moim starym monitorze CRT Nokia z początku lat 90. Działa ok, racja
[#22] Re: [vampire] problem z obrazem

@JakubH, post #21

Ktoś może potwierdzić lub powiedzieć ciut więcej o integracji HDMI z RGB na Vampirze A600? Strasznie wkurza potrzeba dwóch kabli i jednego monitora.
[#23] Re: [vampire] problem z obrazem

@Stoopi, post #22

W rdzeniu GOLD3 (nie wiem, czy we wcześniejszej wersji też) jest zaimplementowana AGA + dźwięk na HDMI. Nie działa wtedy flop. Nie ma też FPU i RTG.

tutaj



Ostatnia aktualizacja: 09.09.2019 11:42:30 przez Drakon
[#24] Re: [vampire] problem z obrazem

@Stoopi, post #22

W tej chwili są tylko dwie opcje:

1. Gold 2.11 - kabel RGB + kabel HDMI (RTG z Vampira) - nie ma innego sposobu. Ja używam monitora BenQ bl912, który ma wejścia VGA i DVI. ( kabel VGA z IndiECS + kabel hdmi-dvi z Vamipra). Monitor automatycznie wykrywa sygnał. Można też użyć VGA switchera jeśli ma się jedno wejście np. VGA.

2. Gold 3 w wersji BETA - wystarczy jeden kabel HDMI, z tym, że jak już pisał Drakon brak jest FPU, RTG i nie działa flopp.

Trzeba czekać na oficjalne wydanie wersji Gold 3. Niestety FPGA Cyclone III ma ograniczoną "pojemność", na pewno będą cięcia w stosunku do V4 który ma być wydany. Zapewne będzie wybór AGA lub RTG + FPU.
[#25] Re: [vampire] problem z obrazem

@JakubH, post #24

Nie bardzo rozumiem....
Zapisałem się na preorder karty Vampire do A 1200 z myślą, że podłączę ją jak zwykłą kartę turbo i będę miał wszystkie działające bebechy od Ami (PCMCIA, Flopp, itp. itd). Rozumiem też, że wystarczy podłączyć monitor po HDMI z Vampire aby korzystać ze wszystkich możliwości Amigi. Tak czy nie? Dziękuję za odpowiedzi
[#26] Re: [vampire] problem z obrazem

@cytrynek, post #25

W A1200 nie trzeba wybierać core pomiędzy AGA i RTG.
[#27] Re: [vampire] problem z obrazem

@nostrum666, post #26

Wybierać nie musisz, co nie zmienia faktu,że w dalszym ciągu potrzebujesz dwóch kabli, osobno dla sygnału RTG i RGB. Chyba, że na premierę zrobią pełną implementację w nowym core. Przypominam,że V2 dla A1200 to w dalszym ciągu FPGA Altera Cyclone III.
[#28] Re: [vampire] problem z obrazem

@JakubH, post #27

Zapytam inaczej. Czy wybierając sygnał RTG (podłączenie na tym jednym kablu) tracę FFD, porty myszki, joy-a, itp?

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2019 14:30:21 przez cytrynek
[#29] Re: [vampire] problem z obrazem

@cytrynek, post #28

Oczywiście , że nie tracisz. Ten problem jest związany tylko z betą , testową wersją GOLD3. Czegoś takiego przy oficjalnym wydaniu być nie może.
[#30] Re: [vampire] problem z obrazem

@JakubH, post #29

Dziękuję. Po co mi zatem sygnał (kabel) z RGB?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem