kategoria: A2000/A3000
[#1] Amiga 3000D HDD 2.5" przez adapter
Pytanie do obeznanych z ustawieniami SCSI. Posiadam dysk 2.5" 36 GB 80-pinów z adapterem na 50-pinów. Dysk ten bez problemu działa na kartach Oktagon 2008 (rev. 7) oraz Nexus. Chciałbym go jednak podłączyć bezpośrednio do płyty w A3000D, ale mi go nie widzi.
Zamieszczam zdjęcie z możliwymi ustawieniami i zworką, która działa z ww. kartami. Na żadnej innej pozycji go na tamtych kartach nie wykrywa, ale zgaduję, że podpięty bezpośrednio do kontrolera na płycie trzytysiączki może wymagać innego ustawienia (nie próbowałem jeszcze, wolę najpierw zapytać).
Aha, taśma posiada podłączenie do jednego dysku oraz puste męskie złącze. Czy to oznacza, że muszę tam podłączyć terminator dla tego dysku?



Jeszcze jedna informacja. W tej chwili działa mi tam bez problemu dysk Quantum 50 MB i z tego, co widzę, to ma własną terminację wetkniętą na płytce.



No i jeszcze przy okazji pytanie, czy do A3000D istnieje nowe scsi.device v 46.0 (w pliku) jak dla A600 i A1200? Jeśli tak, to skąd pobrać.
[wyróżniony] [#2] Re: Amiga 3000D HDD 2.5" przez adapter

@Umpal, post #1

Sprawdź, czy na płycie A3000 masz włożone rezystory do terminacji szyny SCSI (to the 3 czarne elementy które są przy złączu SCSI w dysku Quantum).
Jeżeli nie ma, to przełóż z dysku na płytę A3000.
Sprawdź gdzie idzie pin 1 (zwykle oznaczany kropką).
Teoria mówi, że obydwa końce szyny SCSI mają być zaterminowane, ale praktycznie przy krotkiej taśmie terminacja tylko na jednym końcu w zupełności wystarczy.
[#3] Re: Amiga 3000D HDD 2.5" przez adapter

@stachu100, post #2

Caramba, ile rozkręcania i wyciągania. Ale mam, tak to wygląda:



Edit: Taśma SCSI jest krótka, 18 cm. Wtyk do dysku jest na 15 centymetrze.

Edit 2: Widzę, że taśma zastawiła gniazda terminatorów, ale są puste.

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2019 13:33:13 przez Umpal
[#4] Re: Amiga 3000D HDD 2.5" przez adapter

@Umpal, post #3



Gdzie jest pin 1 na płycie w tych gniazdach? Na dysku jest to zaznaczone, ale na płycie nie widzę. I czy dla wszystkich trzech jest z tej samej strony?

Edit: Patrząc na dysk i jak idzie taśma, to logika wskazywałaby na lewą stronę. Ale dobrze by było żebyś (Ty lub ktoś inny) mi to potwierdził, bo nie chcę sobie zepsuć takiej płyty.


Ostatnia aktualizacja: 21.07.2019 13:47:31 przez Umpal
[#5] Re: Amiga 3000D HDD 2.5" przez adapter

@Umpal, post #4

Pin 1 jest oznaczony białym kwadracikiem na soldermasce.
[#6] Re: Amiga 3000D HDD 2.5" przez adapter

@Umpal, post #4

Dobra, dopatrzyłem się, że na płycie jest taki mały kwadracik wokół pinu 1 (obok jest też wlutowany rezystor z taką kropką) co mnie upewniło, że jednak jest to po prawej stronie.

Niestety, po włączeniu komputera dioda dysku świeci się ciągle. Jak podłączę poprzedni dysk (Quantum, z którego wyciągnąłem rezystory), to na nim startuje.

Jakieś dalsze wskazówki?

Edit: Dobra wiadomość jest taka, że wystartował też inny dysk, który nie był widoczny (Quantum 258 MB bez własnej terminacji), ale ten 36 GB na adapterze nie chce działać w ten sposób. No chyba że któraś ze zworek na adapterze ma być inaczej(?).

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2019 14:14:29 przez Umpal
[#7] Re: Amiga 3000D HDD 2.5" przez adapter

@Umpal, post #6

Ja mam kilka dyskow i chodziły bez terminacji ale na 50 pin. Jeden na 68pin miał terminację ale chyba padł bo teraz nie startuje tylko ,pyka'. Możesz jeszcze podpiąć oba (jak masz taśmę) wystartować z oryginalnej 50mb i wyszukać drugiego przez scsi montera.
[#8] Re: Amiga 3000D HDD 2.5" przez adapter

@Rafał A-3000, post #7

Próbowałem wcześniej, jeszcze zanim wstawiłem terminację do płyty. Spróbuję w takim razie jeszcze raz po tej zmianie i dam znać.

Aha, tylko jeśli je razem podepnę, to jak ustawić zworkę w adapterze? Domyślam się, że dyski SCSI muszą być ustawione jako unit 0 i 1, coś jak master i slave, nie? Na dysku Quantum mam co prawda szpilki, ale nigdy tam zworki nie miałem (ulokowane są nie przy zasilaniu i taśmie, tylko pod spodem na płytce dysku; no i jakaś mała zworka by się w razie potrzeby znalazła). Z kolei ten 2.5" dysk nie ma żadnych zworek.

Aktualizacja: Niestety, dioda od dysku ciągle świeci i komputer nie daje wejść nawet do Early S. Menu.

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2019 21:08:01 przez Umpal
[#9] Re: Amiga 3000D HDD 2.5" przez adapter

@Umpal, post #8

Scsi ma 7 urządzeń więc trudno utrafić by oba miały ten sam unit.
[#10] Re: Amiga 3000D HDD 2.5" przez adapter

@Rafał A-3000, post #9

Robiłem dalsze testy. Po dodaniu zworki do adaptera, tzn. pozostawieniu jednej na TPR i spięciu szpilek ID0, 1 lub 2 komputer startuje, ale SCSImounter nic nie znajduje oprócz tego Quantuma.
[#11] Re: Amiga 3000D HDD 2.5" przez adapter

@Umpal, post #10

Hmm. Dziwne, choć ja nie miałem wielu okazji do zabawy z dyskami innymi niż 50pin. Ten 68 uruchomił się tylko raz.

Edit: A spróbuj 50mb z 200mb. Będziesz miał pewność że śmiga.

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2019 22:22:30 przez Rafał A-3000
[#12] Re: Amiga 3000D HDD 2.5" przez adapter

@Rafał A-3000, post #11

Spróbowałem. Bez założonej zworki (na jakiś unit na dysku) cały czas świeci dioda. Po założeniu Workbench bootuje, ale dysku SCSImounter nie widzi (próbowałem różne unity). Tylko że ten dysk nie ma już terminacji, bo przełożyłem ją z niego na płytę. Może gdybym ją z powrotem założył, to by coś zmieniło. Ale ściąganie tych rezystorów jest problematyczne, bo dwa są bardzo blisko obudowy złącza SCSI i palcami tego na pewno nie ściągnę (do tego siedzą bardzo ciasno).
W środę będę miał dostęp do innych adapterów i dysków, także wykorzystam i zrobię testy.

Dzięki za podpowiedzi.
[wyróżniony] [#13] Re: Amiga 3000D HDD 2.5" przez adapter

@Umpal, post #12

Aby wszystko dzialalo, SCSI musi miec odpowiednio zaterminowane oba konce lancucha - w twoim przypadku SCSI host adapter i urzadzenie SCSI o najnizszym numerze w lancuchu.
Polaczenie musi wygladac tak: host adapter+terminator -> dysk 1 -> dysk 0 + terminator
Kontroler w A3000 ma ustawiony nr urzadzenia 7, wewnetrzny dysk systemowy zazwyczaj nr 6, pozostale dyski musza miec numery miedzy 0 a 5. Ustaw odpowiednie zworki na kazdym dysku i zaloz terminatory na dysk 0. Terminatory na plycie powinny tez byc zamontowane, chyba ze bedziesz korzystal z urzadzen podlaczanych przez zewnetrzny port SCSI - wtedy trzeba je usunac z plyty i zaterminowac podlaczane zewnetrzne urzadzenie SCSI.

Jesli chcesz korzystac z wielu urzadzen SCSIi jednoczesnie, warto tez wymienic chip SCSI - wiekszosc a3000 miala montowany WD33C93A-PL 00-04, ktory ma bledy, ktore moga wystapic przy pracy z wieloma urzadzeniami. Wersja WD33C93A-PL 00-08 jest juz ok.
[#14] Re: Amiga 3000D HDD 2.5" przez adapter

@docent, post #13

Jest tak, że kontrolery SCSI w Amigach są grymaśne i wielu dysków nie rozpoznają, w szczególności tych nowszych, ale też i niektórych starszych. Więc obstawiam, że w trym wypadku też tak jest - że ten dysk serwerowy 2,5" jest za nowy do tego kontrolera i ten go zwyczajnie nie widzi. Trzeba by poszukać starszego dysku - np. 18 GB, lub zostać przy tym Oktagonie.

Tu mamy np. Jakiegoś potworka 10 GB za rozsądną cenę 50 pin: link do aukcji.

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2019 07:59:03 przez gilban
[#15] Re: Amiga 3000D HDD 2.5" przez adapter

@docent, post #13

Sprawdziłem i mój układ to 00-04. Ale ja nie planuję używania kilku urządzeń na tej samej taśmie. W razie czego mam cztery kontrolery SCSI na ZII (w tym jeden siedzi cały czas w środku ze względu na dodatkową pamięć Fast), także nie ma problemu. Oczywiście pod warunkiem, że uda mi się uruchomić ten 2.5" na wewnętrznym kontrolerze. Na co wciąż liczę. Spróbuję załatwić terminator na taśmę - może to rozwiąże problem.

@Gilban, dzięki za sugestię, ale nie mam ochoty na takie potwory . Używam tego 2.5" od kilku lat i nie chcę go zmieniać na nic innego, bo to najlepszy SCSI jaki miałem okazję podłączyć do Amigi.
[#16] Re: Amiga 3000D HDD 2.5" przez adapter

@Umpal, post #15

A te kontrolery nie mają autoboota? Wtedy ewentualna różnica by była tylko w ograniczeniach Zorro jeśli chodzi o prędkość. Buddha Flash dla przykładu ma i można z niej startować. Nie próbowałem Buddhy z superkickstartem ale po wczytaniu kicka nie na problemu.
[#17] Re: Amiga 3000D HDD 2.5" przez adapter

@Umpal, post #15

Możesz jeszcze spróbować pobawić się zworkami na adapterze 80pin-50pin odnośnie opóźnienia startu.
Niektóre kontrolery mogą wymagać specyficznych ustawień.
Ew. faktycznie rev4 kontrolera SCSI ma jakiś bug.
[#18] Re: Amiga 3000D HDD 2.5" przez adapter

@Umpal, post #15

Jesli chcesz miec zamontowany tylko ten jeden dysk, to terminatory powinny byc na kontrolerze i na dysku. Ta terminacja na przelotce powinna dzialac, sprobuj podlaczyc ja na samym koncu tasmy. Jesli nie bedzie dzialac, to podlacz do srodkowego gniazda na tasmie a na ostatnie zaloz terminator (zdejmij wtedy zworke z TPR)
[#19] Re: Amiga 3000D HDD 2.5" przez adapter

@Rafał A-3000, post #16

Wszystkie, oprócz GVP z pamięcią Fast, którego wsadziłem do A3k, mają autoboot. Tzn. ta karta też go ma, ale póki co mam ją bez ROM-u (ma być za jakiś czas). Ale on nie jest zbyt szybki - na wewnętrznym kontrolerze [A3000] ze starym dyskiem Quantum 258MB wyciągam 2MB/s, a na GVP z tym 2.5" tylko 1MB/s. Zaś ten sam 2.5" HDD na Oktagonie daje 2.1MB/s, co pokazuje, że na wewnętrznym powinien osiągać jeszcze więcej. To oczywiście teoria, bo dopiero jak mi się go uda odpalić, to zobaczymy w praktyce.

@Stachu, próbowałem kilka wariantów ze zworką, a nawet zworkami (zostawiając jedną na TPR a drugą na ID0/1/2), ale wciąż jeszcze mogę przestawiać. Tylko przydałoby się chociaż wiedzieć, co oznaczają DLY, REM i SNC (te ostatnie występują dwa razy), a na końcu dwie szpilki bez opisu.

@Docent, nie mam na razie terminatora na taśmę.

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2019 14:14:21 przez Umpal
[#20] Re: Amiga 3000D HDD 2.5" przez adapter

@Umpal, post #19

Dobra, ten wątek to wyjaśnia (gościu ma identyczny adapter i zadał to samo pytanie). Ale dalsze próby ze zworkami nic nie dały. Może faktycznie wersja kontrolera 00-04 mi go nie wykryje. Gdzie można dostać nowszą wersję i jaka jest ostatnia?
[#21] Re: Amiga 3000D HDD 2.5" przez adapter

@Umpal, post #19

Tylko przydałoby się chociaż wiedzieć, co oznaczają DLY, REM i SNC (te ostatnie występują dwa razy), a na końcu dwie szpilki bez opisu.


DLY to delay start
REM to remote start
SNC to pewnie spindle sync
Ten pusty pin to moglby byc np id3
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem