kategoria: A2000/A3000
[#1] Dysk SCSI i zgranie kablem USB?
W Amidze 2000 mam dysk SCSI Quantum Prodrive LPS (ma ok. 100 MB). Podlaczony do kontrolera SCSI A. L. F.

Dysk od jakiegos dluzszego czasu wogole nie bootuje, ale wydaje dzwieki. Nie moge wejsc do amigowego "early boot menu"(chyba tak sie to nazywa). Po odlaczeniu dysku nie moge zbootowac Amigi, natomiast gdy jest podlaczony to na Kicstart 3.0 pokazuje Kickstart(laduje dyskietki bootowalne). Kontroler jest zapewne sprawny bo po zbootowaniu dyskietki z WB i sterownikami do CD-ROM da sie czytac plyty(przy okazji - plyte ze sciezka dzwiekowa do Wiedzmina czyta lepiej niz PS4 ).

Diody LED sa przylutowane do dysku. Z racji tego, ze czytalem troche o problemach i braku kompabitylnosci w SCSI, a nie chce niczego spalic mam kilka pytan.

Czy moge podlaczyc dysk do pierwszego lepszego, najlepiej najtanszego(bo ceny rzeczy ze SCSI w nazwie sa dosc wysokie) kabla USB-SCSI (chyba to tzw. iSCSI), Amiga dostarczalaby napiecie do dysku i zgrac za pomoca np. Linuxa? Jakie przejsciowki potrzebuje? Licze, ze jak najwiecej sie uda zgrac do pliku .img, a uszkodzony jest co najwyzej sektor rozruchowy dysku.

Ewentualnie czy wystarczy do tego np. 486 z kontrolerem SCSI na ISA od Adapteca? Czy potrzebuje jakis przejsciowek? Czy mozna przegrac pod W95 (jakim programem?) - czy ten system nie nadpisze mi czegos na dysku, tak jak lubi to zrobic z dyskietkami?
[#2] Re: Dysk SCSI i zgranie kablem USB?

@pgru2, post #1


Czy moge podlaczyc dysk do pierwszego lepszego, najlepiej najtanszego(bo ceny rzeczy ze SCSI w nazwie sa dosc wysokie) kabla USB-SCSI

1) Usiądź wygodnie
2) Sprawdź dostępność i cenę takiego adaptera
3) Zmień majcioszki.
[#3] Re: Dysk SCSI i zgranie kablem USB?

@pgru2, post #1

Jestem na świeżo po takiej akcji to podpowiem Ci, że właśnie lepsze rozwiązanie jest z tym kompem i kontrolerem SCSI. Uratowałem tak dysk z GVP z A1500.
Mnie, jako że nie miałem żadnego działającego kontrolera... Kosztowało to 17pln z przesyłką. Najtańszy jaki znalazłem na allegro, który akurat miał złącze wewnętrzne 50pin BusLogic Flashpoint - niecałe 9pln.
Odpaliłem kompa z win98, kontroler w PCI i jazda. Dysk normalnie się wykrył, bo widać było odrazu go w biosie kontrolera.
Próbowałem na start użyć WIN32IMAGE, ale on robił mi cały pusty obraz...
Na drugi ogień poszedł edytor hex HxD :) ma on opcje podglądania dysku. Więc odpaliłem, wczytał pierwsze sektory... Mówię jest dobrze :) później zwykle "Save as..." i zrobił pięknie obraz całego dysku :) 3min roboty. Plik zapisałem jako hdf, wrzuciłem na WinUAE i wystartował :)
Jak najbardziej możesz tez używać dd, wszystko co ci zrobi obraz będzie ok :)


[#4] Re: Dysk SCSI i zgranie kablem USB?

@pgru2, post #1

Twoje pieniądze, ale kupiłbym pecetowski kontroler i podpinał dysk do windy, tylko dla zrzutu, a do 2000 kupiłbym buddhę, jechał z karty cf.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem