kategorie: A500, Sprzęt
[#1] Amiga500 i karta z bateria cr2032
Witam wszystkich,
Chcialem Was spytac o karte z bateria cr 2032, poniewaz nie wiem co to za karta i do czego sluzy? Zmienilem w niej baterie na nowa i po wlozeniu jej do amigi zadna dyskietka nie chce sie wczytac tylko od razu miga dioda zasilania, po wyjeciu tej karty wszystko smiga.
Prosze pomozcie.
link

Pozdrawiam
Rafal

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2019 06:55:55 przez rafalnir
[#2] Re: Amiga500 i karta z bateria cr2032

@rafalnir, post #1

Rozszerzenie pamięci o 512 kB i zegar czasu rzeczywistego. Karta jest pewnie uszkodzona.
[#3] Re: Amiga500 i karta z bateria cr2032

@rafalnir, post #1

Pełno zielonego nalotu, więc można domniemywać, że wyżarte są gdzieś ścieżki. Karta do wymiany/naprawy.
[#4] Re: Amiga500 i karta z bateria cr2032

@Krashan, post #2

Plyta glowna w tej amidze to 6A, jest przelacznik 512/1mb ram, jesli to jest rozszerzenie pamieci o 512kb to czy ta plyta glowna moze obsluzyc wiecej pamieci niz ustawione na przelaczniku 1mb?
[#5] Re: Amiga500 i karta z bateria cr2032

@rafalnir, post #4

Możesz mieć maksymalnie na płycie 1 MB chip ram, możliwe też jest skonfigurowanie abyś miał 0,5 MB na płycie i 0,5 w rozszerzeniu widziane łącznie jako 1 MB chip ram (domyślnie masz 0,5 mb chip ram i 0,5 mb slow ram). Istnieją schematy przeróbek, gdzie możesz mieć 1 MB chip ram na płycie i 0,5 MB slow ram w slocie, ale nigdy nie próbowałem tego robić, nie wiem jak się sprawuje.
Istnieją też rozszerzenia pod klapkę o 2 MB, nie wiem jak wtedy jest ta pamięć przydzielana.
Teoretycznie istnieje możliwość zrobienia 2 MB chip ram w rev. 6, ale wymaga to wymiany Agnusa na bardzo rzadką wersję 8372AB (spotykany wyłącznie w A3000), bo nowsze wersje Alice 2 MB mają inny pinout.
[#6] Re: Amiga500 i karta z bateria cr2032

@wali7, post #5

Dziekuje za odpowiedzi, duzo mi pomogliscie, teraz musze poczytac o przerobce zeby bylo 1mb chip i dodatkowo 512kb na karcie.

Pozdrawiam Wszystkich
Rafal
[#7] Re: Amiga500 i karta z bateria cr2032

@wali7, post #5

Errata - tam gdzie napisałem Alice, chodzi oczywiście o Agnusa
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem