kategoria: A600
[#1] PFS, problem z filesystemem, rozterki, etc.
Koledzy, po raz drugi padł mi filesystem w Amidze i niestety nie wiem, w czym leży problem.
PFS3aio, najnowsza wersja, komunikaty przy starcie jak na fotkach.
Nic nie zmieniałem, nie robiłem, Amiga włączona po miesiącu leżakowania.
Furia 020 z FPU, karta 16GB Sandisk, pierwsza partycja (ta, która pokazuje błąd) - około 700 MB.
Oczywiście nie można z nią nic zrobić, bo jest write-protected (zarówno pod Amigą, jak i UAE). PFSDoctor nie pomógł (próbowałem jedynie na Amidze, pod UAE nie).

Przy partycjonowaniu korzystałem z tego poradnika.

Leci do mnie Vampire, więc poważnie się zastanawiam, co mam zrobić, bo jak za kilka miesięcy spotka mnie to samo, to mnie chyba szlag trafi.

Może jakiś inny filesystem (SFS? FFS? ).

Jakiś pomysł jak to naprawić?



[#2] Re: PFS, problem z filesystemem, rozterki, etc.

@Drakon, post #1

W pakiecie z PFS jest programik PFSDosctor, lub podobnie (dokładnie nie pamiętam) powinien naprawić ten błąd ok, racja
[#3] Re: PFS, problem z filesystemem, rozterki, etc.

@BULI, post #2

Zacytuję sam siebie...

PFSDoctor nie pomógł (próbowałem jedynie na Amidze, pod UAE nie).
[#4] Re: PFS, problem z filesystemem, rozterki, etc.

@Drakon, post #1

Ja mam "od wieków" coffina z pfs3aio i nie miałem najmniejszych problemów.
[#5] Re: PFS, problem z filesystemem, rozterki, etc.

@fazior, post #4

Pytanie zawarte w treści posta brzmi:

Jakiś pomysł jak to naprawić?


A nie "kto z Was korzysta z pfs3aio i nie miał problemów?"...

...ale dzięki za info OK

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2019 10:15:20 przez Drakon
[#6] Re: PFS, problem z filesystemem, rozterki, etc.

@Drakon, post #5

Sorki- klikam z pracy i czytam po "łebkach".

Ja czasem miewałem problemy na PFS i z reguły Doctor pomagał (nie wiem jak pod WinUae, zawsze leczyłem/używałem na Amidze.

Raz miałem kłopot z PFS, gdy po jakimś czasie użytkowania takiej partycji, zmieniłem mu jakąś opcję i po tygodniu wysypał się tak, że nic już nie pomogło.

Ogólnie jak PFS działa poprawne to jest super (nie potrzebuje dużych buforów, jest szybki i ma fajne opcje), ale SmartFileSystem jest mniej problematyczny, jedyny minus to, że potrzebuje trochę większych buforów niż PFS np przy wczytywaniu kobył a'la Quake/Doom ok, racja
[#7] Re: PFS, problem z filesystemem, rozterki, etc.

@BULI, post #6

Właśnie dlatego rozważam możliwości... Ale czytając i szukając, nie znalazłem lepszego filesystemu niż PFS3.
Myślałem przez chwilę o FFS, ale to chyba już wspomnienie zamierzchłych chwil?

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2019 11:16:12 przez Drakon
[#8] Re: PFS, problem z filesystemem, rozterki, etc.

@Drakon, post #5

Przy zakładaniu swoich partycji korzystałem z tego poradnika. To Ty w pierwszym poście wyraziłeś swoje wątpliwości, cytuję: "
Leci do mnie Vampire, więc poważnie się zastanawiam, co mam zrobić, bo jak za kilka miesięcy spotka mnie to samo, to mnie chyba szlag trafi." - odpowiedziałem zatem że pod wampem nie mam z pfs3 problemu. Furii nie posiadam. Ja wszelkie problemy z dyskami amigowymi załatwiam pod mosem.

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2019 11:19:54 przez fazior
[#9] Re: PFS, problem z filesystemem, rozterki, etc.

@fazior, post #8

Przy zakładaniu swoich partycji korzystałem z tego poradnika.


To poradnik dotyczący karty siedzącej w Vampirze (z której podobno nie da się zabootować), czy tej w Amidze? Bo ja pytam o tę drugą.
[#10] Re: PFS, problem z filesystemem, rozterki, etc.

@Drakon, post #9

Tak to poradnik dotyczący sd karty z której na bank nie da się zabootować, ale zasady odnośnie filesystemu i zakładania partycji są te same, do tego chwila na dokumentację z pakietu pfs (szczegółowe ustawienia, max transer itp.) i przez ok dwa lata regularnego używania jest skaliście stabilnie. A i jeszcze jedno, ja zawsze formatowałem partycje pfsformatem a nie systemowym jak w poradniku, który wkleiłeś w 1 poście.

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2019 11:33:38 przez fazior
[#11] Re: PFS, problem z filesystemem, rozterki, etc.

@fazior, post #10

Dzięki. Za jakiej karty korzystasz?
[#12] Re: PFS, problem z filesystemem, rozterki, etc.

@Drakon, post #11

Dysk twardy 2,5 cala w A600 wampir v2, na A500 z ACA 030 chyba mam sandiska, ale ręki sobie za to obciąć nie dam, z roboty piszę.
[#13] Re: PFS, problem z filesystemem, rozterki, etc.

@Drakon, post #7

Mozesz zrobic obraz dysku na PC-cie, podlaczyc potem obraz pod WinUAE i sie na nim bawic. Zobaczysz co zadziala albo i nie.
[#14] Re: PFS, problem z filesystemem, rozterki, etc.

@Don_Adan, post #13

No tak, to oczywiste. Ale jakoś metoda "na głupka" do mnie nie przemawia, chciałbym poznać powód wysypania się partycji.
[#15] Re: PFS, problem z filesystemem, rozterki, etc.

@Drakon, post #1

Oczywiście nie można z nią nic zrobić, bo jest write-protected (zarówno pod Amigą, jak i UAE).

W przypadku błędu, dysk jest zabezpieczany przed zapisem, by nie spowodować ewentualnych większych szkód.

Cytat z dokumentacji do PFS3:

> Why do I get a 'volume xxx is write protected' requestor?

When an error occurs, PFS3 will write protect that partition to protect
your data from worse. You can unlock this with the C:lock command
(lock partitionname: off). Examine what could have caused the error.

Ja bym na Twoim miejscu skontaktował się z autorem PFS3, żeby dowiedzieć się co znaczy ten komunikat o błędzie. Z tego co wyczytałem aktualnie Toni Wilen się tym zajmuje.
[#16] Re: PFS, problem z filesystemem, rozterki, etc.

@Drakon, post #14

Tu jest ciekawy wątek, koleś miał taki sam problem i undo format w PFSDoctor pomogło.
[#17] Re: PFS, problem z filesystemem, rozterki, etc.

@Drakon, post #14

Nie uzywales tej Amigi przez dlugi czas? Moze w tym jest problem, ze cos sie chcialo zaktualizowac (zapisac cos na dysk), albo czas sie przestawil na bledny. Bo samo z siebie to watpie, chyba ze HD padl.
[#18] Re: PFS, problem z filesystemem, rozterki, etc.

@Don_Adan, post #17

Ostatnio włączałem jakiś miesiąc temu. Zegara nie mam. Co do aktualizacji to wątpię. Wszystko robię ręcznie. Amiga odłączona od sieci.
[#19] Re: PFS, problem z filesystemem, rozterki, etc.

@Drakon, post #18

Programy moga same sprawdzac, szczegolnie te ktore maja jakies limity czasowe jak np. Ibrowse demo czy Roadshow demo. No i nie wiem czy taki CF Sandisk sam czegos nie sprawdza jak byl dlugo nie podlaczony do zasilania. Ale to trzeba wiedziec jak takie karty dzialaja przy bootowaniu, bo raczej na pewno inaczej niz HDki zwykle.
[#20] Re: PFS, problem z filesystemem, rozterki, etc.

@Don_Adan, post #19

a może nośnik jest fizycznie uszkodzony i przez to się system wysypuje.
[#21] Re: PFS, problem z filesystemem, rozterki, etc.

@Shredder, post #20

Dziękuję wszystkim za pomoc. Wieczorem usiądę przy Amidze i piwie i zobaczymy. Podzielę się efektami.
[#22] Re: PFS, problem z filesystemem, rozterki, etc.

@Drakon, post #21

Kurczę, z wrodzonej niecierpliwości odblokowałem zapis i sformatowałem partycję pierwszą na PFS. Na fejsbukowej grupie otrzymałem odpowiedź, że powstałe błędy mogą być następstwem szybkiego zapisu wielu małych plików na partycji PFS (aczkolwiek wspomniano, że dotyczy to partycji większych niż 5 GB, zaś u mnie jest ~700MB). Dziać się tak może np. przy wypakowywaniu archiwów.
Tyle wiem na razie, system startuje normalnie.
[#23] Re: PFS, problem z filesystemem, rozterki, etc.

@Drakon, post #22

Kurczę, z wrodzonej niecierpliwości odblokowałem zapis i sformatowałem partycję pierwszą na PFS.

Rozumiem, że nie miałeś tam żadnych ważnych danych?

Patrzyłeś na to co Fazior zalinkował?

Moim zdaniem powinieneś był skontaktować się po prostu z Wilenem, który jest odpowiedzialny za tą najnowszą wersję PFS.
[#24] Re: PFS, problem z filesystemem, rozterki, etc.

@Hexmage960, post #23

Nie, tam miałem po prostu system. Ważne dane trzymam w dwóch miejscach na innych partycjach. To, co kolega podlinkował bardzo mi się przyda, bo i tak przy montażu Vampira będę chciał inaczej podzielić kartę.
W wolnej chwili zrobię w sumie risercz, bo przypadek dość ciekawy.
A do Toniego napiszę. Tylko dopiję piwo i skończę pisać moduł. ;)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem