kategorie: A2000/A3000, A500, CDTV
[#1] Nowa karta turbo FPGA
Powstaje nowa karta turbo dla Amig z procesorem 68k 64DIP link
[#2] Re: Nowa karta turbo FPGA

@PrzemasIII, post #1

Super, generalnie emulacja procków w FPGa to jedyne przyszłościowe rozwiązanie.
[#3] Re: Nowa karta turbo FPGA

@PrzemasIII, post #1

Dziś całe amigowe internetu o tym trąbią...
Czy to nie jest taka mniejsza wersja tego co Spidi robi tu?
[#4] Re: Nowa karta turbo FPGA

@MariuszK, post #3

Widzę trend natchniony szlakiem wampira, więc ciekawi mnie czy takie projekty nie będa taką piątą wodą po kisielu, niby będą, ale chyba bardziej wg mnie jest to próba swoich sił w temacie FPGA inspirowany vampir-hype'em niż próba osiągniecia czegoś o wyrazistej formie co wyewoluowało do czegoś lepszego innego niż sam rdzeń TG68 w kolejnej karcie.
[#5] Re: Nowa karta turbo FPGA

@marianoamigo, post #2

Niby tak, ale tutaj cudów żadnych nie ma, a cena najniższa też nie jest. Ostatecznie najtańszym i najbardziej funkcjonalnym (ale najbardziej wymagającym od strony softu) rozwiązaniem będzie fpga jako sprzęgacz i SoC na ARM z emulatorem JIT 68k. Albo po prostu Zynq Xilinksa czy Cyclone z wbudowanym ARM od Intela.

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2019 16:51:08 przez abcdef
[#6] Re: Nowa karta turbo FPGA

@abcdef, post #5

Do ARMa wystarczy sam CPLD, tam trzeba tylko kilka sygnałów dostosować, spidi zrobił coś takiego, ale nie śledzę losów tego urządzenia.

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2019 16:57:59 przez sanjyuubi
[#7] Re: Nowa karta turbo FPGA

@abcdef, post #5

A taki JIT nie wywali sie na sledzeniu procesorem? Bo wedlug mnie raczej sie wywali.
[#8] Re: Nowa karta turbo FPGA

@sanjyuubi, post #6

Tylko tam jest STM32H7 (Rdzeń Cortex M7), który jest mikrokontrolerem ze zintegrowaną pamięcią SRAM i Flash, z której może wystartować. Plusem jest właśnie to (i w sumie tyle), minusem jest wydajność (choć w świecie MCU to jest sporo i nawet daje radę w emulacji, ale... 400MHz kontra SoC na 64bit ARM Cortex A75 2GHz to zupełnie inna bajka)

@Don Adan - nie rozumiem o co chodzi ze śledzeniem procesorem ... FPGA spokojnie daje radę obsłużyć wszystkie sygnały jakie potrzebne są do obsługi chipsetu i zachować wymagane timingi, a szybki ARM spokojnie w czasie rzeczywistym jest w stanie tłumaczyć nawet 060 ... Baaa, większość ARMowych SoC ma wbudowaną grafikę, kilka interfejsów SPI, I2C, może I2S, kilka UART, do tego DAC, ADC, USB itp. Wszystko co w implementacjach procesora w FPGA trzeba w zasadzie "wynajdywać od nowa"

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2019 17:08:48 przez abcdef
[#9] Re: Nowa karta turbo FPGA

@abcdef, post #8

śledzenie - chyba chodzi o stepowanie kodu 68k jakimś debuggerem. Ale myślę że to nie jest duży problem - widziany z zewnątrz program counter leci po oryginalnym kodzie a wewnętrzny po zinterpretowanym. Tylko wtedy trzeba pamiętać żeby nie było zgniatania paru instrukcji 68k w jedną arm czy cuś.
[#10] Re: Nowa karta turbo FPGA

@teh_KaiN, post #9

Nie sądzę by to była specjalnie oblegana funkcja ... dla większości ulubione appsy mają po prostu działać i to szybko. A do debugowania to można odpalić wersję symulatora, będzie zdecydowanie wolniej, ale i tak by działało. W końcu w ten sam sposób można debugować większość MCU posiadających symulatory.
[#11] Re: Nowa karta turbo FPGA

@abcdef, post #10

No, zwłaszcza że 68k jit jest w takim projekcie tylko dla kompatybilności wstecznej, nowe appy zasuwałyby już na ARMowym ISA.

A co do projektu Spidiego to posuwa on się powoli. Póki co Spidi nad tym sam siedzi, bo nie mogę znaleźć dostatecznej ilości czasu by przerobić JITa napisanego przez mschulza na cortexowy zestaw instrukcji. Ale tak, o projekcie wszyscy zainteresowani pamiętają. ;)
[#12] Re: Nowa karta turbo FPGA

@teh_KaiN, post #9

Chodzi mi o cos takiego jak Copylock RNC dokladnie, to jest zaszyfrowany kod 68k.
[#13] Re: Nowa karta turbo FPGA

@teh_KaiN, post #9

Przypomnialem sobie jeszcze cos, zdaje sie ze JIT nie tylko konwertuje kod ale go i optymalizuje, dlatego na zwyklym benchmarku ma niby takie duze szybkosci. Czyli zastapi np. 20x addq.w #1,D0 w 1x add.w #20,D0. Wiec wersja JIT raczej na pewno bedzie nieprzydatna dla chcacych sledzic/debugowac swoj program. Tak mi sie przynajmniej wydaje.
[#14] Re: Nowa karta turbo FPGA

@Don_Adan, post #13

Oczywiście, że tak, ale przecież i vamp v1 nie był specjalnie kompatybilny z różnorakimi obejściami i sztuczkami w niektórych programach/grach, a projekt o którym mowa bazuje na TG68 jak wiele innych (mist zresztą też). Jak ktoś będzie chciał mieć wolniej, ale ultra kompatybilnie to przecież też nie ma przeszkód. A i tak byłoby szybciej niż na native 060. Zresztą można emulować też model niefizycznego procesora tak by pasowało lepiej do ARMowej architektury (np. większy i szybszy cache czy więcej ALU). To zresztą jest dokładnie coś co Apollo-Team zaimplementował w FPGA.
[#15] Re: Nowa karta turbo FPGA

@abcdef, post #14

Z FPGA nie widze zadnego problemu, o ile procesor 68k jest dobrze zaimplementowany, czyli bez bledow. Ale ARM i JIT bedzie sie wedlug mnie wywalal, albo nie dzialal jak nalezy. Tylko w wersji normalnej emulacji powinno byc Ok, ale to jest duzo wolniejsze.
[#16] Re: Nowa karta turbo FPGA

@PrzemasIII, post #1

Może w końcu coś do CDTV aby CD Rom był obsługiwany.
[#17] Re: Nowa karta turbo FPGA

@Sventevith, post #16

przeciez w karcie od matze jest obslugiwany
[#18] Re: Nowa karta turbo FPGA

@michal_zukowski, post #17

I ta karta wchodzi pod obudowę CDTV ?
[#19] Re: Nowa karta turbo FPGA

@Sventevith, post #18

Jest wielkości procesora i niewiele wyższa od niego. Także na pewno się zmieści.
[#20] Re: Nowa karta turbo FPGA

@PrzemasIII, post #19

O której karcie mówimy ?

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2019 23:27:49 przez Sventevith
[#21] Re: Nowa karta turbo FPGA

@Sventevith, post #18

https://gitlab.com/MHeinrichs/CDTV-RAM-IDE

ta karta wchodzi
[#22] Re: Nowa karta turbo FPGA

@michal_zukowski, post #21

Czyli to jest 8 MB RM + 68k pogoniony na 50 Mhz ? Cz tylko sam RAM ? Nie widzę w opisie potwierdzenia że autoboot z CD działa.

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2019 08:18:35 przez Sventevith
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem