kategoria: A4000
[#1] Jaka pamięć do A4000
Która pamięć będzie lepsza pod względem wydajnościowym:
1. ta na płycie A4000 z 64Mb/112Mb mod, czy
2. BigRamPlus na ZorroIII?
[#2] Re: Jaka pamięć do A4000

@dolek, post #1

Obie będą miały podobną wydajność, chyba jest jakiś dodatkowy hack dla kart A3640, żeby pamięć na płycie miała mniejsze opóźnienia, przez co wyższe transfery. Osobiście jak masz możliwość, to wybrałbym 112MB hack na płycie.
[#3] Re: Jaka pamięć do A4000

@dolek, post #1

Nic nie powiem o wydajności, natomiast BigRam jest ponownie w proeorderze na iComp, wysyłka chyba od grudnia, więc praktycznie od ręki będzie do kupienia
[#4] Re: Jaka pamięć do A4000

@flops, post #2

W międzyczasie wygrzebałem coś takiego. Wygląda, że różnica miedzy pamięcią na płycie a BigRamPlus jest niewielka ale za to hack dla A3640 daje już niezłego kopa.
Chyba jednak się zdecyduję na hack na płycie, nie wiem tylko czy 64MB, czy 112 MB. 64MB jak na Amigę to już dużo a mod jest prosty. Przy 112 MB jest już trochę więcej roboty a i pamięci 64MB, czy 128MB pasujące do A4000 są trudno dostępne. Czytając o modzie 112MB pojawia się pojęcie "fastramsey", co to jest takiego?
[#5] Re: Jaka pamięć do A4000

@dolek, post #4

Zrobiłem moda na 64MB no i guzik, nie działa. I teraz pytanie, co poszło nie tak?
Amiga z samą pamięcią chip działa ale po włożeniu pamięci fast mam albo od razu czarny ekran albo najpierw przez chwilę żółty potem czarny i nic więcej.
Możliwości w zakresie tego co mogło by pójść nie tak:
1. Mogłem skopać moda ale jest tak prosty, że trudno to zrobić. Na każdym etapie przeróbki weryfikowałem, czy są właściwe przejścia sygnału i czy nie zrobiłem gdzieś zwarć. Nic takiego nie było.
2. Może winne są zastosowane moduły pamięci, może te co mam są niewłaściwe? Pamięci mam Micron MT8D432XG-6 z kośćmi o oznaczeniu MT 4C4M4B1 DJ -6 (8 szt. na każdy moduł). Zgodnie z opisem moduły są 16MB, FPM, 60ns, czyli teoretycznie powinny być dobre.
3. Może to wina GALa, co prawda po zaprogramowaniu weryfikacja przebiegła poprawnie ale jest z chin i może ma przemalowane oznaczenie czasu propagacji.
4. Dostępne są dwa wsady do GALa, ja testowałem wersję 6. Czy ta wersja też wymaga izolacji sygnałów DSACK tak jak autor pisze o wersji 3? Znalezione przeze mnie informacje o tym modzie w necie nie są dla mnie do końca zrozumiałe, jasne. Czym się różni wsad v3 od v6? Czy oprócz izolacji sygnałów DSACK czymś się jeszcze różnią te modyfikacje?
5. I jeszcze jedno pytanie, jak powinna się zachować Amiga z 4 modułami pamięci po 16MB ale bez przeróbk na 64MBi? U nie zapętla się w restartach, czy to normalne?
Gdzie szukać problemu? Czy to możliwe, że z samą Amigą jest coś nie tak (kupiłem niedawno)? Dodam jeszcze, że mam kartę A3640 rev 3.1 popędzoną na 33MHz ale puszczenie jej na 25MHz też niczego nie zmieniło.
[#6] Re: Jaka pamięć do A4000

@dolek, post #5

No i problem rozwiązany, mod ruszył. Winny okazał się GAL. Zamiast Lattice GAL16V8-10 użyłem odpowiednika ATMELa ATF16V8-10 i ruszyło. Widocznie ten GAL kupiony u chińczyków był szlifowany i ma zupełnie inny czas propagacji niż wynika to z opisu na obudowie.
Teraz na ruszt idzie PIO2 mod.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem