kategorie: A600, Sprzęt
[#1] A600|rozbudowa / konserwacja
Dzień dobry Forowicze,

Kilka tygdodni polowań i udało się - stałem się szczęśliwym posiadaczem Amiga 600 (z oryginalny hd 20MB) i działającym floppem. Niestety oprócz wspomnianego HD jest golizną, która bezwzględnie uprasza się o upgrade. I tu naturalnie pojawia się pytanie do Was - którą drogę wybrać:

1. gotek + rozszerzenie chip'a
lub
2. cf + fast do oporu + 3 kickstart'y
czy ostatecznie
3. 1+2 i stworzenie A600 na sterydach.

Z góry bardzo dziękuję za wszelkie konstruktywne sugestie jakie kroki wykonać - bo A600 z czystej pasji by nostalgicznie wracać do tytułów z młodości (kalsyki plus scena) ale też trochę z ciekawości nowych produkcji.

Mam jeszcze prośbę/pytanie - czy możecie polecić kogoś zdolnego co by w przyszłości wymienił jej kondensatory (Poznań i okolice)? Uprzejmie dziekuję!
[#2] Re: A600|rozbudowa / konserwacja

@Flatline, post #1

Ja bym włożył jakieś 020 - zawsze to przyjemniej pograć w stare wektorówki z prędkością większą niż 5 fps i Indivision dla wygody. No i oczywiście drugi megabajt CHIPu ale to groszowe sprawy.
[#3] Re: A600|rozbudowa / konserwacja

@Flatline, post #1

Wszystko zależy czego potrzebujesz.
Moja złota prywatna rada, to stworzyc konfig na winuae i sprawdzic sobie jak wszystko działa
Jak zadowalająco to w taki config iść.
2MB chip to wg mnie minimum na a600. Są rozszerzenia nowe pod klapke w dobrych cenach więc to nie problem.
Zamiast CF polecam SD2IDE. CFki nie wszystkie są kompatybilne z wszystkimi rozszerzeniami. O SD nie słyszałem żeby ktoś miał problemy. Osobiście używam kart SD we wszystkich amigach.

Do WHDload potrzebujesz minimum Fast ram, ale czy będziesz go używał?

Podsumowanie:
Minimum:
-2MB chip
-SD2IDE (dotatkowy przedłużacz SD nie zaszkodzi. Bedziesz mógł bezinwazyjnie wyprowadzić karte na zewnątrz, żeby przeżucać dane).
-Kick 3.1 zalecany lub niższy obsługujący dyski rozsądnej pojemności


Z turbo furia wydaje się dobra w odniesieniu do ceny. Na jej temat muszą sie wypowiedzieć inni, bo ja jej nie posiadam.
Jeśli będziesz miał turbo/Fast to gotek nie jest niezbędny.

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2019 15:00:27 przez snifferman
[#4] Re: A600|rozbudowa / konserwacja

@snifferman, post #3

Hej Snifferman!

Super dziękuję za podpowiedź - nie będąc w temacie amigowym od wielu lat zupełnie nie wiedziałem, od której strony zacząć. Emulacja na Mac'u czy nawet stawianie Amiberry na RPI3 nie dawało takiej frajdy jak podotykanie właściwego sprzętu.

Dzięki za podopowiedź z CF - zdecydowanie SD skoro jest jednocznaczne w działaniu. Podsumowując - Furia na tą chwilę na bok (Arti dzięki za podpowiedź), koncentracja na zwiększeniu CHIP do 2MB, przejście na SD2IDE. Gotek na drzewo.

Ukłony Panowie!
[#5] Re: A600|rozbudowa / konserwacja

@Flatline, post #4

Nie do końca zrozumiałeś. Nie wszystkie gry i demka da się odpalić/zainstalowac na SD/HDD/CF.
Gry niedosowe da się odpalić tylko z dyskietki/goteka jako df0 lub za pomocą WHDload, który wymaga przynajmniej fast-ramu.

Kup sobie rozszerzenie chip ram i SD2IDE bo jest wg mnie niezbędne i nie drogie. Od tego zacznij.

Jak wzrosną potrzeby, to będziesz wtedy myślał.
Poczytaj forum, bo twoje pytanie było już zadawane wiele razy.
Znajdziesz też odpowiedzi na pytania, których jeszcze nie zadałeś
[#6] Re: A600|rozbudowa / konserwacja

@snifferman, post #5

Kick 3.1
2 MB Chip
Furia
CF do środka
Do przenoszenie przelotka pcmcia + CF ( po stornie pc jest przejściówka USB na CF)
FDD polecam zostawić - gotek to już emulacja a tego chciałeś się pozbyć

Co do indivision ecs jeszcze się nie wypowiem - dopiero na nią czekam

Zamiast CF możesz też użyć przelotki karty SD

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2019 15:47:34 przez RokiS
[#7] Re: A600|rozbudowa / konserwacja

@Flatline, post #1

Gotek to chyba zewnętrzny szkoda bebeszyć oryginał bez stacji wygląda to obrzydliwe. Ale 600 ma PCMCIA więc tak można przenosić dane.
[#8] Re: A600|rozbudowa / konserwacja

@Sventevith, post #7

Ale co tu wygląda obrzydliwie?



Najtańsza opcja to dodatkowy 1MB chip, PCB goteka, ramka pod PCB (kilkanaście zł).

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2019 16:27:23 przez tbone
[#9] Re: A600|rozbudowa / konserwacja

@snifferman, post #5

Snifferman,

entuzastycznie zapędziłem się! dzięki za reprymendę ;) wszystko przez te nieszczęsne podchody z emulacją na takiej czy innej platformie, plus bycie totalnym newbie w amigowym świecie nie pomaga.

Bezwzglednie:
zwiększenie chip'u + SD2IDE wyprowadzone na zewnątrz (mam nadzieję że nie znów czegoś nie pokręciłem). Kolejne kroki rozbudowy gdy 'zgłodnieję' lub odbiję się od ściany niewydolności sprzętowej!

Dzięki!
[#10] Re: A600|rozbudowa / konserwacja

@RokiS, post #6

RokiS,

Dokładnie w tym kierunku, krokowo by się nie utopić w przekombinowaniu gdzieś po drodze.
Gotek albo na zewnątrz albo może rzeczywiście do środka..tak jak koledzy niżej opisują z przykładami / zdjęciami..

Dzięki wielkie za sugestie!
[#11] Re: A600|rozbudowa / konserwacja

@Flatline, post #9

Ja bym CF/SD zostawił w środku a dane przenosił przez PCMCIA - tak mam ja :)
[#12] Re: A600|rozbudowa / konserwacja

@tbone, post #8

Wygląda elegancko i bardzo przyzwoicie z tym OLED'em! :)
[#13] Re: A600|rozbudowa / konserwacja

@Flatline, post #12

Ale nie chrumka - chyba że odgłos pracy też emuluje :p
[#14] Re: A600|rozbudowa / konserwacja

@RokiS, post #13

Podobno można podłączyć jakiś buzzer / wtedy chrumka i stuka. Prawie jak za dawnych czasów ale nie wibruje ;)
[#15] Re: A600|rozbudowa / konserwacja

@RokiS, post #13

Też emuluje.
[#16] Re: A600|rozbudowa / konserwacja

@RokiS, post #11

Przenoszenie danych przez PCMCIA jest powolne. Jeśli jakieś małe ilości danych to ujdzie, ale przegrywanie większej ilości danych jest już czasochłonne. Dodatkowo możesz mieć kilka kart SD i wtedy zmiana systemu, to tylko swap karty. Przedłużacz kosztuje jakieś 20zł więc warto.

Minusem jest montaż, bo trzeba coś wykombinować. Wyprowadzić pod klapką itp.
[#17] Re: A600|rozbudowa / konserwacja

@snifferman, post #16

Minimum, żeby się pobawić to
1. 2 MB CHIP
2. SD2IDE lub CF2IDE ( ja mam CF2IDE )
3. Rozszerzenie pamięci tak byś nie umarł przy WHDLOAD np. A6095
Jak zrobisz kartę dobrze kartę CF/SD to właściwie możesz mieć ja w środku i przenosić poprzez PCMCIA ( ja mam adpater PCMCIA to CF )
[#18] Re: A600|rozbudowa / konserwacja

@_arti, post #2

Z całym szacunkiem panie _arti. Mam a600 od lat, to dobry komputer.
[#19] Re: A600|rozbudowa / konserwacja

@mmarcin2741, post #18

No przecież ja nie twierdzę inaczej
[#20] Re: A600|rozbudowa / konserwacja

@snifferman, post #16

Nie zauważyłem tego żeby było wolniejsze niż przenoszenie na kartę SD, natomiast potwierdzam że na amidze jest dużo bardzo małych plików które to się wolno kopiują :).
Rozwiązaniem jest przenoszenie plików/programów w większe archiwa np. Lha.
Ale nie popadajmy w paranoje :p.
W każdym bądź razie za pcmcia przemawia chociażby to że możesz jednocześnie pracować na amidze a na pc szukać czegoś w necie i przenieść na amisie bez jej wyłącznia. A i nie musisz przenosić na pcmcia przez uruchamianie win uae - bo pcmcia formatujesz na Fat32 :)
Nie wiem jak przez goteka - czy tylko "dyskietki" widzi czy może partycje też ?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem