kategoria: A500
[#1] A500+ rev 8A - brak obrazu
Cześć

Zaczęło się od tego, że nie miałem obrazu na porcie mono. Obraz był przez modulator, tylko że zamiast niebieskiej dyskietki była żółta, czyli nie dochodziły wszystkie składowe kolorów. Potem był obraz w postaci sieczki (poziome kreski latające na żółto-zielonym tle), teraz nie mam nic. Może ktoś podpowie w czym może być problem?

Płyta A500+ rev 8A. Widać, że była grzebana w tym obszarze, czyli przy wyjściu wideo:
1. U41 (oryginalnie MC74HCT245AN) wylutowany, wlutowana podstawka i wsadzony 74LS245N (też jakiś wylut).
2. Na spodniej stronie płyty kabelek między 11 nóżką U41, a 18 nóżką HY1 - po wylutowaniu podstawki (a właściwie dwóch podstawek - widać nie było pod ręką właściwej) okazało się, że po prostu ktoś rozwalił przelotkę i stąd to łatanie, ale przy okazji uszkodzona jest ścieżka przy tej przelotce przechodząca - dziwnie to wygląda, jakby ktoś wiercił tą przelotkę (?). Uszkodzona ścieżka prowadzi chyba donikąd - kończy się tuż przy U41. Na wysokości HY1 jest taki zestaw 3 przelotek w ramce - uszkodzona ścieżka dochodzi od przelotki najbliższej HY1.
3. Coś było lutowane do nóżki 18 HY1 - widać od góry przypalenia i ruszoną cynę, ale może to była jakaś prowizoryczna naprawa połączenia z uszkodzoną przelotką.
4. Z przelotki E434 wystawał rezystor, którego druga noga wskazywała niebo
5. Drabinka RP403 ma na dwóch nóżkach najbliżej portu mono dolutowane coś zielonego z napisem 047 (rezystor?)

Sprawdziłem przejścia chyba wszystkich ścieżek od Denise poprzez układy U40, U41, HY1, drabinki rezystorowe, aż do portów i niby wszystko jest ok. Padła Denise, albo któryś 74? Może ktoś coś podpowie?
[#2] Re: A500+ rev 8A - brak obrazu

@maciekb, post #1

Mała poprawka - nie dyskietka jest żółta, tylko tło na którym się wyświetla (które powinno być białe). No i znów mam widok dyskietki, na żółtym tle wprawdzie, ale dobre i to
[#3] Re: A500+ rev 8A - brak obrazu

@maciekb, post #1

Witam.
Umieść fotki tej rzeźby.
Jak masz zamiar sam naprawić to zacznij od pobrania i wydrukowania schematu Amigi.
Czy jak nie ma obrazu to Amiga wogóle nie uruchamia się? Zapodaj np. dyskietkę z jakimś demem i sprzawdź czy ją czyta i np. jest dźwięk.
Trzeba będzie sprawdzić gdzie nie łączy a w tym pomocny będzie schemat.
Czasem niełączy jakaś podstawka - wystarczy wyjąć układ, przeczyścić nóżki i otwory w podstawce.
Pozdrawiam.
[#4] Re: A500+ rev 8A - brak obrazu

@maciekb, post #2

To jakiś problem z kolorem niebieskim.
[#5] Re: A500+ rev 8A - brak obrazu

@makarsky, post #4

Tak, to problem z kolorem niebieskim, który idzie z Denise przez wspomniany U41. Podmieniłem układ na 74HCT245N i wszystko działa. Oczywiście sprawdzałem zgodnie ze schematem, więc wydaje mi się, że po prostu układ padł.
[#6] Re: A500+ rev 8A - brak obrazu

@maciekb, post #5

Zastanawia mnie jeszcze ten rezystor dolutowany na spodniej stronie płyty do nóżek 9 i 10 RP403. Ze schematu wynika, że idzie przez niego sygnał CSYNC z nóżki 12 U41 do DB23 pin 10. Normalnie rezystancja między nóżkami RP403 powinna wynosić 47R, a u mnie ten równolegle dodany rezystor obniża ją do 42.6R. Po co to?

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2019 22:31:13 przez maciekb
[#7] Re: A500+ rev 8A - brak obrazu

@maciekb, post #6

Wywaliłem rezystor, nic się nie zmieniło, czyli działa także bez niego
Dodałem podstawki pod pamięci, wstawiłem 4 dodatkowe układy, przezworkowałem wszystko na chip, dodałem 74F139 i chyba mam 1.5MB (razem z rozszerzeniem pod klapką). W kazdym razie Workbench pokazuje mi około 800000 bez rozszerzenia pod klapką, około 1200000 z rozszerzeniem. Niestety po całej nocy działania miałem "guru meditation". Czym mogę przetestować pamięć?
[#8] Re: A500+ rev 8A - brak obrazu

@maciekb, post #7

[#9] Re: A500+ rev 8A - brak obrazu

@snifferman, post #8

Dzięki serdeczne. Dzisiaj Amiga przestała się uruchamiać - zielony ekran, albo jakieś śmieci na ekranie. Wyjąłem rozszerzenie pamięci - wstała. Przetestowałem pamięć - jest ok. Wygląda na to, że padło rozszerzenie, które było już nadgryzione wylaną baterią. No trudno - mam jeszcze drugie, ale chyba czas pomyśleć o rozszerzeniu 1MB.
[#10] Re: A500+ rev 8A - brak obrazu

@maciekb, post #9

Możesz mieć 2MB chip wlutowane na płycie.
Albo SOJ-MOD jeżeli masz czas i pamięci, albo gotowe rozwiązanie od lotkarka
[#11] Re: A500+ rev 8A - brak obrazu

@snifferman, post #10

Wiem, ale chciałbym pozostawić możliwie fabryczne rozwiązanie. Czyli nie chcę żadnych układów "na barana", pająków itp. Dodałem sobie 512kB na płycie i działa to dobrze. Teraz chciałbym 1MB pod klapkę, najchętniej z zegarem. Czy są jakieś polecane rozwiązania najchętniej w formie DIY? Może ten australijski wynalazek?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem