kategoria: A600
[#1] Pomoc dla początkującego amiga 600
Kupiłem Amigę 600 i nie wiem co dalej
[#2] Re: Pomoc dla początkującego amiga 600

@Filipmat11, post #1

Kupiłem Amigę 600 i nie wiem co dalej


Takie niewinne pytanie - a po co ją kupiłeś?
Jeśli kupiłeś żeby coś na niej uruchomić (gry, programy) to zacznij to robić. Jeśli ma tylko stać to znajdź jej ładne miejsce i wyeksponuj.

Chyba że chodzi Ci o to, że nie masz do niej żadnego oprogramowania (ani dyskietek systemowych). No to wypadałoby nabyć/załatwić skądś.

Pamiętaj, że Amiga 600 ma wbudowany kontroler dysku twardego, możesz go również wykorzystać (np. przygotowując sobie dysk twardy pod emulatorem, wgrywając na niego oprogramowanie i ładując wszystko do środka Twojej Ami).
[wyróżniony] [#3] Re: Pomoc dla początkującego amiga 600

@recedent, post #2

Mam kartę cv 2 GB jest na niej wb.3.1 i whd load mam 1 Mb ramu dodatkowo ale nie wiem jak sprawdzić czy jest dobry kickstart 2.05 amiga forever i druga kartę cv jest tam wb 2.05 i gra settlers która albo wogole się nie załącza lub wchodzi do menu gry i amiga się resetuje .
Pytanie moje jest czy lepiej kupić kickstart 3.1 i jakiś fast ram czy no właśnie nie wiem
[#4] Re: Pomoc dla początkującego amiga 600

@Filipmat11, post #3

Zapytałbym jaki masz ustawiony Maxtransfer na karcie. Bardzo często się zdarza, że ten parametr jest błędny i to powoduje zwiechy w grach przy uruchamianiu z kart CF.
[#5] Re: Pomoc dla początkującego amiga 600

@recedent, post #4

A gdzie to się ustawia?
[#6] Re: Pomoc dla początkującego amiga 600

@Filipmat11, post #5

Obadaj ten wątek (post #24).
[#7] Re: Pomoc dla początkującego amiga 600

@Filipmat11, post #3

Uruchom Amigę z dyskietki Workbench z założonym rozszerzeniem, z włożona kartą CF.
[#8] Re: Pomoc dla początkującego amiga 600

@Filipmat11, post #1

A miałeś wcześniej Amigę? Co masz na stanie: stacja dysków sprawna? HDD/CF/SD? Ile ramu?

I co chciałbyś z nią robić? Grać? Oglądać dema? Słuchać modułów?

Daj znać, to postaram się pomóc
[#9] Re: Pomoc dla początkującego amiga 600

@Filipmat11, post #1

Serio?
W dobie dostępu do wszelkich informacji a szczególnie na forum tematycznym tak trudno zdobyć podstawową wiedzę?
PPA jest kopalnią tej wiedzy, wystarczy odrobina własnej inicjatywy.
[#10] Re: Pomoc dla początkującego amiga 600

@Filipmat11, post #1

Kupiłem Amigę 600 i nie wiem co dalej


Sprzedaj z zyskiem!!!

szeroki uśmiechszeroki uśmiechszeroki uśmiech

A tak na serio -- witamy na pokładzie! I gratulujemy wyboru!!
[#11] Re: Pomoc dla początkującego amiga 600

@Sounder, post #9

Widocznie jestem zbyt tępy i daruje sobie pan te teksty.chcialem się dowiedzieć od doświadczonych amigowcow co dokupić żeby sobie pograć i żebym nie kupił rzeczy których nie będę potrzebował
[#12] Re: Pomoc dla początkującego amiga 600

@Filipmat11, post #11

OK -- to ja doradzę.

Wrzuć proszę do google: Vampire 600 V2.

Albo linkiem rzucę: https://www.apollo-accelerators.com
[#13] Re: Pomoc dla początkującego amiga 600

@Filipmat11, post #3

Witam.
Kickstart 3.1 / 1.3 tzw. z przełącznikiem Kickstartów.
Gotek z ramką wydrukowaną na drukarce 3d do której można zamontować mały wyświetlacz OLED.
Wtedy możesz mieć obrazy dyskietek na pendrivie i korzystać z niego jak z ze stacji dysków.
Przełączasz KS na 1.3 i żonglujesz dyskietkami prawie jak za starych czasów.
Jak chciałbyś korzystać z whdload to wskazane by było mieć trochę więcej pamięci jak 2 MB Chipu co masz teraz.
Wersja na bogato to karta turbo Vampire V2 a uboga to np. A6095 czy 4 MB by Kipper2k i podobne.
Środkowa półka to karta turbo Furia.
Myszkę i joya oraz jakiś monitor to pewnie masz?
Pozdrawiam.

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2019 20:30:53 przez ted
[#14] Re: Pomoc dla początkującego amiga 600

@Filipmat11, post #11

Wszystko w tym temacie jest powszechnie dostępne. Nie rozumiem co mam sobie darować.
Forum jest zasobem wiedzy z którego trzeba skorzystać a nie zadawać pytanie (bardzo ogólnikowe) na które już padło mnóstwo rożnych odpowiedzi.
Tym tokiem rozumowania to za chwilę będziemy musieli wyjaśniać czy dyskietkę należy włożyć blaszką do przodu w stronę stacji czy odwrotnie.
[#15] Re: Pomoc dla początkującego amiga 600

@David, post #12

Kurde nie róbcie elektrody z PPA.
Jak odpowiadasz/odpowiadacie że było na forum podajcie linki.
Bo inaczej google jest odpowiedzią na wszystkie pytania.
Owszem autor rzucił baaardzo ogólnikowe pytanie, i nie odpowiedział na podstawowe pytanie co chce uzyskać/do czego Amiga ma służyć.
Filipmat11 opisz co masz, ilość pamięci, rozszerzenia jak nie jesteś pewien co masz wzuć zdjęcia, i przede wszystkim odpowiedz na pytanie:
DO CZEGO AMIGA MA SŁUŻYĆ, CZEGO PO NIEJ OCZEKUJESZ.
Pozdro
[#16] Re: Pomoc dla początkującego amiga 600

@David, post #12

Chłop ledwo ogarnia (lub też nie) gołą Amigę, a Ty chcesz by się zamordował Vampirem v2... on jest bardzo "ciężko strawny" nawet dla zaawansowanych amigowców.
[#17] Re: Pomoc dla początkującego amiga 600

@PWS, post #16

Brawo PWS, to chciałem napisać.

Dlatego do Filipa. Jeśli Amiga to dla Ciebie nowy sprzęt, to wiadomo, że nie wiesz jak to ugryźć. Masz jakieś dyskietki z gierkami, coś możesz odpalić? Jeśli chcesz spróbować grania, to na początku kup po prostu tylko zamiennik stacji dysków, polecam Gotek z oprogramowaniem HxC i bedziesz mógł wypróbować setki jak nie więcej gierek, których obrazy w plikach adf są powszechnie dostępne w internecie, a zamiast na dyskietkach bedziesz je miał na jednym sticku USB. Od tego zacznij i zobacz czy tego właśnie chciałeś od Amigi, zakładam, że masz joystick lub pada do pogrania. A jeśli Ci się spodoba, to luknij na mój profil, są zdjęcia i opisy różnych bajerów do A600, które dadzą Twojej maszynce mocOK. W dziale Graffiti jest też masa zdjęć innych kolegów z wypasionymi A600.
[#18] Re: Pomoc dla początkującego amiga 600

@Michciu, post #17

Witam
wybaczcie że tutaj piszę ale nie przepadam za zaśmiecaniem forum podobnymi tematami właśnie nabyłem po prawie 30 latach totalnie gołą A600 szeroki uśmiech i od razu nasuwają mi się 4 banalne pytania:
- dodatkowa pamięć o co chodzi z tym zegarem ? spotkałem pamięci z i bez zegara, rozumiem brać pamięć z zegarem?
- pamięć pod klapkę (tu wiadomo o co chodzi) ale spotkałem się też z rozszerzeniami "na płycie" - warto ? tu chyba nie chodzi o jakieś A6095 - pytam bo muszę oddać sprzęt jakiemuś specowi od lutownicy - wymiana kondensatorów, można by przy okazji zainstalować taką pamięći.
- GOTEK o co chodzi z tym HxC / FlashFloppy / cortex co brać
- co myślicie o takim adapterze link zamiast kupowania starej myszki ?
pozdrawiam

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2020 23:06:45 przez mike100
[#19] Re: Pomoc dla początkującego amiga 600

@mike100, post #18

Pamięć z zegarem to pamięć pod klapkę - pamięć Chip - zegar czasu rzeczywistego - czyli ustawiasz aktulaną datę, godzine i Amiga jej nie gubi :)
Pamięć na płytę ( A6095) jest to pamięć typu Fast nakładana na procesor :) nie trzeba jej lutować,, w ten sam sposób możesz załóżyc do A600 kartę turbo z rozszerzeniem pamięci np Furie ( duże przyspieszenie komputera).
Ogólnie jeżeli chcesz używać Workbencha z HDD/CF/SD to warto A600 rozszerzyć o pamięć pod klapkę i na procka :)
Adapter hmm może być - niestety musisz szukać do niego myszek z protokołem PS2 ( teraz takie są już raczej rzadkością ) . Ja z tym adapterem używam logitech rx250. Aa i do tego jak i innych adapterów do A600 musisz mieć przelotkę/przedłużkę link

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2020 23:55:00 przez RokiS

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2020 00:10:43 przez RokiS
[#20] Re: Pomoc dla początkującego amiga 600

@RokiS, post #19

Pamięć z zegarem to pamięć pod klapkę - pamięć Chip - zegar czasu rzeczywistego


czyli to normalne rozszerzenie z bajerem w postaci podtrzymania "danych" przez "bateryjke" ?

Ogólnie jeżeli chcesz używać Workbencha z HDD/CF/SD to warto A600 rozszerzyć o pamięć pod klapkę i na procka :)


zastanawiałem sie nad CF tylko pozostaje problem w postaci pamięci, najbardziej interesowała by mnie A6095 ale jest niedostępna, na furię raczej mnie nie stać (ciężkie czasy podobno idą) a 2 mb to za mało, istnieje jakaś inna możliwość rozszerzenia pamięci (jakaś psimca)

Adapter hmm może być - niestety musisz szukać do niego myszek z protokołem PS2 ( teraz takie są już raczej rzadkością )


na aledrogo znalazłem myszkę HP optyczną za 10 zł link nadawała by się ? jednak co optyka to optyka
[#21] Re: Pomoc dla początkującego amiga 600

@mike100, post #20

Myszka nie pasuje - bo ma złącze PS2 - a Ty potrzebujesz do tej przelotki myszki USB ze starym protokołem PS2 :) link
Z dostępem do pamięci PCMCIA może być jeszcze gorzej i wcale nie dużo taniej niż Furia :) link
I jeżeli chodzi o zegar to jak nazwa mówi - podtrzymuje tylko datę godzinę, dzień rok itd. Ustawiasz sobie datę i po wyłączniu Amigi jej nie tracisz :) Po włącznie kompa masz aktulaną godzinę, dzień....

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2020 00:50:06 przez RokiS
[#22] Re: Pomoc dla początkującego amiga 600

@Filipmat11, post #1

No to teraz dopiero ci się zaczyna przygoda.
Napisz czy wszystko sprawne, uruchamia ci się wb z karty? Czy tylko z dyskietki?
Musisz podać więcej informacji.
W ogóle, lubisz stare gry? Miałes wcześniej jakiś komputer retro?
[#23] Re: Pomoc dla początkującego amiga 600

@mike100, post #20

Jeśli chcesz ograniczyć wydatki do minimum, a nie ma A6095, to może zainteresuje ciebie alternatywna konstrukcja A608mini. Nie wiem tylko skąd to będzie można kupić, teoretycznie powinno być trochę tańsze niż A6095.

W myszce by trzeba było wlutować gniazdo USB zamiast PS2, lub zrobić sobie przejściówkę, ewentualnie zapytaj się sprzedawcy tego adaptera, czy ma wersję na PS/2 (tak kiedyś od niego kupiłem).

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2020 03:28:17 przez sanjyuubi
[#24] Re: Pomoc dla początkującego amiga 600

@Ralpheeck, post #22

Napisz czy wszystko sprawne


wstępnie wygląda że wszystko prawie sprawne, połowa klawiatury nie działała ale wystrczyło przeczyścić taśmę (mam płyn do czyszczenia potencjometrów) i zaczęła działać, dostałem też stare dyskietki - odpaliłem Mortala :) i dostałem straszny łomot (trochę wstyd przed dziećmi) jako feler zauważyłem że co któreś odpalenie, obraz jest "zamazany" - nie będę kompa katował, przeglądając forum znalazłem kolegę wali7, wysyłam mu sprzęt na wymiane kondensatorków i ogólnego sprawdzenia, opinię ma świetnego speca więc zacieram ręce i już nie mogę się doczekać powrotu sprzętu.
O dziwo po tylu latach dyskietka z workbe... się dopaliła i kiedyś A600 wydawała mi się większa

W ogóle, lubisz stare gry? Miałes wcześniej jakiś komputer retro?


lubię sobie powspominać szeroki uśmiech , od czasu do czasu odpalam C64 i ciupie w 1942, west bank, ghost goblins albo z młodzieżą w "kaczora donalda" ale amiga 600 to był mój pierwszy "poważny" komputer i sentyment mam większy.

Jako namiastkę amigi z pół roku temu kupiłem konsolkę SEGA mega drive (współczesna wersja od AT Games) niby jest duna II, flashback czy cannon fodder ale jakoś brak tego klimatu - fajne ale to nie jest to co tygrysy lubią najbardziej

nic już nie pamiętam trochę czasu przeleciało, więc proszę się nie śmiać z pytan o takie podstawy - by grać we 2ch (dzielone ekrany itp) wystarczy podpiąć joya do portu myszki czy trzeba jakieś przejściówki pod port 2 ?
[#25] Re: Pomoc dla początkującego amiga 600

@mike100, post #20

czyli to normalne rozszerzenie z bajerem w postaci podtrzymania "danych" przez "bateryjke"?
Nie. Bateryjka zapewnia tylko pracę zegara czasu rzeczywistego (RTC) w czasie, gdy Amiga jest wyłączona. Dzięki RTC Amiga „pamięta” datę i godzinę. Rzecz przydatna przy pracy z systemem i programami użytkowymi, do grania można przyjąć, że bez znaczenia.
[#26] Re: Pomoc dla początkującego amiga 600

@Krashan, post #25

Nie. Bateryjka zapewnia tylko pracę zegara czasu rzeczywistego (RTC) w czasie, gdy Amiga jest wyłączona.


kapuje wielkie dzięki za wyjaśnienie.

I mam kolejne pytanie - podłączenie do współczesnego monitora (mam iiyama E2483HS) zastanawiam się nad :
- jak C64, mam podłączone przez kabel SCART do adaptera Scart - HDMI i kablem do monitora
- przy użyciu adaptera VGA np. takiego link kabelkiem do wolnego gniazda VGA w monitorze, plus był by taki że nie musiał bym rozzłaszczać kabli by podłączyć C64 szeroki uśmiech
[#27] Re: Pomoc dla początkującego amiga 600

@mike100, post #26

Amigi po Vga tak łatwo nie podłączysz, albo scandobler albo taki monitor co obsługuje 15khz.
Alternatywą jest monitor z wbudowanym tunerem tv (najlepiej taki sprzed ery dvbt-mpeg4) dorwiesz za 50-150zł
[#28] Re: Pomoc dla początkującego amiga 600

@RokiS, post #21

Myszka nie pasuje - bo ma złącze PS2 - a Ty potrzebujesz do tej przelotki myszki USB ze starym protokołem PS2 :)


jak by ktoś szukał myszkę pod przelotkę to właśnie nabyłem na aledrogo link do aukcji za 19.00zł Genius DX-110, wstępnie przetestowana działa poprawnie
[#29] Re: Pomoc dla początkującego amiga 600

@mike100, post #28

Trzeci przycisk działa?
Obsługa rolki zależy od zastosowanego interface i oprogramowania po stronie Amigi, więc nie wiem czy Twoja przelotka to ma.
[#30] Re: Pomoc dla początkującego amiga 600

@Norbert, post #29

Trzeci przycisk działa?


nie działa cieszę się że sama myszka dobrze współpracuje i nie muszę się użerać z "kulką"
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem