kategoria: Sprzęt
[#1] Płyta A500 rev.8a.1 a rozszerzenie pamięci Alfa Data AlfaRam RA5-2M - problemy
Witajcie,

mam dwie płyty A500 w rev.8a.1, ale bez dodatkowego modu na chip ram na płycie i póki co, tak pozostanie. Płyty gruntownie przebadane Diagromem v1.2. Mam dwie konfiguracje:
- Płyta 1 - domyślna, czyli 512KBchip/512KBslow, JP2 2-3 ON (na slow), JP7A 2-3 ON
- Płyta 2 – zmodyfikowałem do 1MBchip - JP2 1-2 ON (na chip), JP7A 1-2-3 OFF

Inne zworki na obu płytach ustawione domyślnie, jak to na 8a.1 oryginalnie występuje.

Dwa rozszerzenia 512KB pod klapkę (KCS PowerPC Board i A502) działają na obu konfiguracjach tak, jak wymuszają to zworki, czyli OK (raz slow, raz chip).

Niestety nie jestem w stanie na żadnej konfiguracji wymusić poprawnego działania rozszerzenia Alfa Data AlfaRam RA5-2M z adapterem Gary. Po zabootowaniu (Kick1.3) na ekranie łapka z dyskietką w „krzaczkach”- zdjęcie (czy to problem z adresowaniem pamięci?). Tak się składa, że mam dwa takie same rozszerzenia Alfa Data (tyle samo kości na obu pcb – wszystkie 16 DIPów) i oba dają te same objawy. Na płycie 8a.1 jest jak wiadomo Big Fat Agnus 8375, więc adresowanie chip mam do max 2MB. Uszkodzenie którychś kości na rozszerzeniu? W przypadku dwóch identycznych rozszerzeń takie prawdopodobieństwo wydaje się b.małe, zwłaszcza, że oba kupowałem swego czasu od niezależnych sprzedawców jako funkcjonalne.

Rozlutowałem nawet JP2 do testów, ale nic to nie pomogło. Z resztą RA5-2M przeznaczone jest do A500, a tam wiadomo slow występuje, więc JP2 musi być ustawiona na którąś stronę, dopóki nie zrobimy moda do 1MBchip bezpośrednio na płycie, żeby mieć A500plus (w A500plus JP2 1-2-3 jest na OFF, a 1MB spod klapki idzie na chip ram). Innymi zworkami się nie bawiłem, ale do zabawy z rozszerzeniem pod klapkę wystarczą przecież tylko JP2 i JP7A. Czy się mylę...?

Mam do tego jeszcze w zestawie opcjonalny adapter pod CPU, ale na razie bawię się samym rozszerzeniem z adapterem Gary – już sama ta konfiguracja powinna śmigać.

Coś robię nie tak?
[#2] Re: Płyta A500 rev.8a.1 a rozszerzenie pamięci Alfa Data AlfaRam RA5-2M - problemy

@Michciu, post #1

Wejdź na moje grafiti. Może Ci to pomoże.
Pozdro
[#3] Re: Płyta A500 rev.8a.1 a rozszerzenie pamięci Alfa Data AlfaRam RA5-2M - problemy

@Michciu, post #1

Obawiam się, że to rozszerzenie nie było przewidziane do rev8.
instrukcja
Może da to się jakoś zaadoptować, ale nie bez przerabiania
[#4] Re: Płyta A500 rev.8a.1 a rozszerzenie pamięci Alfa Data AlfaRam RA5-2M - problemy

@Michciu, post #1

A masz kabel który przekazuje sygnały bezpośrednio z rozszerzenia do podstawki pod garego ???
oprócz tych sygnałów powinien być jeden kabelek podpięty z podstawki do JP2 która musi być rozwarta całkowicie a sygnał powinien iść do środkowego pinu.
[#5] Re: Płyta A500 rev.8a.1 a rozszerzenie pamięci Alfa Data AlfaRam RA5-2M - problemy

@viger, post #4

Sorry Koledzy za otwarcie wątku i nie domknięcie go w swoim czasie! Niestety nie dało się odpowiedzieć wcześniej, ale zrobię to teraz. Dzięki za Wasze uwagi, faktycznie rozszerzenie to nie jest przewidziane do płyt A500 rev. 8A.1, a dokładniej do współpracy z „super big” Agnusem 8375 2MB. Nie jest to wspomniane w >>instrukcji<<, ale wówczas najwyraźniej ptaszki jeszcze nie ćwierkały o nadchodzącym ECS’ie. Dlatego najlepszy użytek z tej karty mamy na płycie w rev. 6A, gdzie znajdziemy już Agnusa 8372 1MB. W takim wypadku posiadanie opcjonalnej płytki pod CPU pozwoli nam na dodanie extra 512KB chip ramu do tego obecnego na płycie, a więc 1MB chip total, reszta, 1.5MB idzie na slow, tak chętnie wówczas nazywanego fastem . W podstawowej wersji, czyli karta rozszerzenia plus adapter pod Gary (bez CPU adapter!) mamy do dyspozycji extra 1.8MB slow (ponoć nawet 2MB slow po zainstalowaniu dołączonego oprogramowania, czego nie wypróbowałem), a chip tylko 512KB z płyty. Tak na marginesie, >>w pełnym zestawie<< (karta rozszerzenia, Gary adapter i CPU adapter, A500 rev. 6A) nie odpaliła mi się karta ACA500Plus.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem