kategoria: Programy
[#1] Amigowy program do samplowania + sekwencer + midi
Cześć ekipa!
Dawno mnie tu nie było, brak czasu i życie pracą robi swoje. Postanowiłem wrócić do tematu komponowania muzyki i stwierdziłem, że to dobry czas żeby do tego celu tym razem wykorzystać również Amigę. Póki wypakuję sprzęt z zakamarków pomyślałem, że zapytam o kilka spraw żeby nie było niespodzianek w trakcie podejmowania prób walki na nowym systemie :) Więc tak:
Po pierwsze - czy istnieje program na Amigę, który jednocześnie jest sekwencerem, potrafi obsłużyć podłączony sampler i umożliwi zgrywanie i edycję sampli oraz posiada opcję sterowania za pomocą komunikatów MIDI z zewnątrz? Z tego co widziałem to chyba jedynie OctaMED jest w stanie sprostać takim wymaganiom. MusicX ma fajną obsługę MIDI ale nie posiada samplera. Jestem człowiekiem, który wiecznie się śpieszy, więc nie za bardzo mi odpowiada żeby używać innego softu do samplowania, a innego do tworzenia sekwecji. Ewentualnie mógłbym zrezygnować z sekwencera, ale wtedy chciałbym aby można było przypisać poszczególne sample do nut, które by były wyzwalane za pomocą MIDI z zewnątrz. Oczywiście zaraz pojawi się pytanie jak chcę w jednej chwili podpiąć sampler i interfejs MIDI? Tak więc...
Po drugie - posiadam CDTV więc porty MIDI mam na pokładzie oraz wolny parallel port gdzie podłączę sampler. Teraz pytanie - czy nie nakładają się obszary pamięci do obsługi MIDI i Samplera? Coś gdzieś kiedyś mi przemknęło na forum, że może być konflikt.
Po trzecie - pewnie ktoś spyta, po co mi to wszystko? Ano chciałbym wykorzystać Ami jako sprzętowy sampler bo lubię brzmienie Pauli. Na trackerach nigdy nie pracowałem, pomyślałem więc, że w roli sekwencera świetnie się sprawdzi MPC 2000XL, która poprzez MIDI będzie wyzwalać odpowiednio sample z Amigi. Będzie coś z tego?
[#2] Re: Amigowy program do samplowania + sekwencer + midi

@NeckUno1, post #1

Teraz pytanie - czy nie nakładają się obszary pamięci do obsługi MIDI i Samplera? Coś gdzieś kiedyś mi przemknęło na forum, że może być konflikt.
Może być konflikt, ale nie z powodu obszarów pamięci. Amigowe samplery to zazwyczaj bardzo proste urządzenia, w których chwile kolejnych próbek są wyznaczane przez Amigę. Dlatego programy do samplowania w czasie pracy samplera wyłączają wszystkie przerwania, a nawet DMA obrazu, żeby pracujące na Amidze procesy nie zakłócały równomiernego pobierania kolejnych próbek. Oczywiście to oznacza, że w czasie gdy sampler pobiera próbki, MIDI nie działa.
pomyślałem więc, że w roli sekwencera świetnie się sprawdzi MPC 2000XL, która poprzez MIDI będzie wyzwalać odpowiednio sample z Amigi. Będzie coś z tego?
Będzie. Nawet w ProTrackerze możesz "grać" przychodzącymi komunikatami MIDI (dzięki czemu można tworzyć moduł grając na normalnej klawiaturze muzycznej, a nie na klawiszach komputera), tylko niestety nie ma jak przez MIDI zmienić sampla... Octamed SS powinien już to ogarnąć.

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2020 13:36:53 przez Krashan
[#3] Re: Amigowy program do samplowania + sekwencer + midi

@Krashan, post #2

Dzięki za odpowiedź. Będę musiał po prostu podłączyć to wszystko i na własnej skórze sprawdzić jak to funkcjonuje. Niestety z trackerami nie miałem zbyt wiele wspólnego dlatego tak bardzo zależy mi na obsłudze MIDI.
Dlatego programy do samplowania w czasie pracy samplera wyłączają wszystkie przerwania, a nawet DMA obrazu

Tak, to prawda. Gdy kiedyś korzystałem z programu dołączonego do samplera DigiTon to dostrzegłem to zjawisko w trakcie zgrywania próbek. To mi akurat nie przeszkadza :)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem