kategoria: A2000/A3000
[#1] A3000 i 1084S
Zawsze używałem monitora VGA, ale od kiedy podpiąłem 1084 to nie wygląda to tak dobrze jak się spodziewałem :(
Komputer jest PAL, Monitor jest z USA, więc chyba NTSC, no i w ustawieniach może być albo migotanie albo jakieś rozciągnięte rozdzielczości:(
Jest jakiś sposób aby pogodzić pal z monitorem ntsc i mieć normalną rozdzielczość bez migotania?
[#2] Re: A3000 i 1084S

@Ralpheeck, post #1

W CRT przez RGB masz takie odświeżanie jakie wysyła komp. Więc jeśli komp wysyła PAL to także PAL masz na ekranie. Dopiero LCD zawsze odświeżają w 60Hz, niezależnie od tego jaką częstotliwość do nich poślesz.

Podobno A3000 ma w sobie jakieś cudo by nie mrugał obraz, ale czy ten układ działa tylko na VGA czy na PALu też to nie wiem.

Co masz na myśli mówiąc "rozciągnięte rozdzielczości", nie mieszczą się na ekranie? Czy ikonki są wysokie bo nie ma interlejsu?

Możesz mniejsze ikonki i fonty zainstalować, albo wypróbuj łatkę MagicTV, albo wróć do VGA. :) A NTSC powinieneś mieć w trybach do wyboru w każdej chwili.

To na jakim kontynencie TV są wyprodukowane ma wpływ na to czy wyświetlą kolor przez Composite, ale w RGB nie ma to znaczenia.
[#3] Re: A3000 i 1084S

@Ralpheeck, post #1

Jakie rozdzielczości uważasz za normalne?
Ze specyfikacji obrazu PAL i NTSC używanych w TV wynika, że muszą one migać gdy rozdzielczość w pionie przekracza około 250 (obraz w starych standardach telewizyjnych przesyłany jest analogowo, linia po linii, do tego samo miganie jest zjawiskiem subiektywnym... stąd "około"). A3000 zawiera w sobie układ flicker fixer (oparty na układzie Amber) który zmienia sposób wyświetlania obrazu z używanego w TV sposobu z przeplataniem, na używany w VGA sposób progresywny, co z definicji likwiduje podstawową przyczynę najbardziej uporczywego migotania. Obraz nadal miga (jednak dużo mniej), wynika to jednak z dosyć niskiej częstotliwości odświeżania (której większość flicker-fixerów nie zmienia, również ten w A3000), a nie ze sposobu wyświetlania.
Reasumując, aby osiągnąć najmniej migający obraz na A3000, musisz podłączyć monitor VGA.

P.S. Drobne uzupełnienie, 1084S jest monitorem wyświetlającym obraz zgodnie ze specyfikacjami PAL/NTSC, czyli powyżej rozdzielczości tych dwustu kilkudziesięciu w pionie obraz musi być wyświetlany w trybie interlace (czyli musi migać). Jeśli chodzi o rozróżnienie PAL - NTSC, to w przypadku monitora RGB (jakim jest 1084S) różnica polega wyłącznie na odświeżaniu:50 Hz dla PAL i 60 Hz dla NTSC, stad NTSC miga zauważalnie mniej, ale za cenę zmniejszenia rozdzielczości w pionie. Głębsze różnice między PAL i NTSC wynikaja ze sposobu kodowania koloru w sygnale zespolonym wizji, jednak w przypadku monitorów RGB nie ma to znaczenia, bo kolor nie jest kodowany, tylko przesyłany osobnymi liniami RGB (co zapewnia najlepszą możliwą jakość w tych systemach).
1084S bez problemu wyświetla zarówno PAL, jak i NTSC, wyboru systemu dokonujesz z poziomu Amigi.
Nie chcę pisać o odchylaniu poziomym (dla uproszczenia), jednak jego ograniczenie do 15kHz jest fundamentalną przyczyną ograniczeń systemu PAL/NTSC. Jeśli jesteś zainteresowany, to mogę (ja, albo ktoś inny) rozwinąć ten temat...

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2020 08:13:20 przez wali7

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2020 08:14:49 przez wali7
[#4] Re: A3000 i 1084S

@Ralpheeck, post #1

Nie da się.
Albo rozdzielczość proporcjonalna, czyli 640x512 albo 640x400 (NTSC) i migotanie, albo "rozciągnięta w pionie", czyli 640x256 albo 640x200. Taka jest uroda obrazu PAL/NTSC.

Dobrze to będą wyglądały gry. Dlatego polecam podpiąć VGA do wyjścia VGA A3000, a 1084 do wyjścia RGB 23-pin. Taka możliwość bez ceregieli to jest fajna cecha A3000.
[#5] Re: A3000 i 1084S

@Daclaw, post #4

NTSC w Amie ma w pionie 240 lub 480, a nie 200 lub 400.
Przecież to nie Atari. szeroki uśmiech



Ostatnia aktualizacja: 04.02.2020 11:21:31 przez ZbyniuR
[#6] Re: A3000 i 1084S

@ZbyniuR, post #5

Nieprawda, NTSC ma w Amidze 200 linii (lub 400 w lace). Mówimy oczywiście o nieedytowanych trybach bez Overscan.
Jeśli porównywać PAL z NTSC, to na tym samym sprzęcie PAL będzie miał większą rozdzielczość, ponieważ z mniejszego odświeżania wynika zdolność do zmieszczenia większej ilości linii w ramce.

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2020 11:52:31 przez wali7
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem