kategoria: A2000/A3000
[#1] a2000 CDROM , rozruch, start systemu, SCSI
Witam,
Moj projekt rewitalizacji a2000 postępuje. Zauważyłem, że czasem CDROM SCSI nie jest widoczny w systemie a przy uruchomieniu komp. opóźnia start systemu. Zazwyczaj tak jest po dłuższym nie działaniu komputera. Po paru minutach i resecie, melduje się jak należy. Z uwagi na to ze to SCSI to nie wymienie go od reki na taki PC. Mimo wszystko fajnie byloby gdyby ten CDROM poki co nie zamulal mi startu zanim nie kupie jakiejs zombi-karty z ide. Nie jestem specem od elektroniki, ale wiem z której strony lutownicy nie trzymać.
Macie jakieś pomysły gdzie szukac? Hdd z tego samego kontrolera startuje jak nalezy
[#2] Re: a2000 CDROM , rozruch, start systemu, SCSI

@arturB, post #1

Za słaby zasilacz. Lub podmiana na inny Kickstart (zdaje się w 3.1 faza rozruchowa jest wydłużona i startuje normalnie)
[#3] Re: a2000 CDROM , rozruch, start systemu, SCSI

@arturB, post #1

A czy z jakąkolwiek płytą w napędzie jest to samo?
[#4] Re: a2000 CDROM , rozruch, start systemu, SCSI

@MariuszK, post #3

Tak. Z plytą to samo. Wyjąłem genlock ze slotu oraz odlaczylem goteka żeby troche energii "uwolnic" ale bez roznicy. Moze CD wymaga recapa jakiegos? Hmm... ustawilem zworke na kontrolerze SCSI na wydluzony rozruch urzadzen ale nie robi to na nim wrazenia
[#5] Re: a2000 CDROM , rozruch, start systemu, SCSI

@arturB, post #4

A jaki to jest kontroler? czy bez napędu CD 2000 startuje tak samo długo?
[#6] Re: a2000 CDROM , rozruch, start systemu, SCSI

@MariuszK, post #5

Kontroler scsi A2091. Po odlaczeniu cd blyskawicznie startuje i laduje wb...
[#7] Re: a2000 CDROM , rozruch, start systemu, SCSI

@arturB, post #6

Prawdopodobnie masz starszą kość WD33C93A-PL (wersja starsza niż 08) na kontrolerze. Sprawdż nadruk na dużej kości przy taśmie na 2091. Wymień na 08 lub kup zamiennik AM33C93A-16PC. Fortuny nie kosztują te układy. Ewentualnie zamień cdrom na jakiś starszy.
[#8] Re: a2000 CDROM , rozruch, start systemu, SCSI

@arturB, post #6

Z tego co pamiętam na tym kontrolerze ID jest ustawione jako 7. Więc masz do dyspozycji ID od 0 do 6. Te od 0 do 2 są zarezerwowane dla dysków twardych 3 i 4 to napędy CD a 5 i 6 ZIP itd. Sprawdź czy masz trzy rezystory na samej karcie, jeśli nie, będziesz musiał podłączyć aktywny terminator do tylnego 25-stykowego portu SCSI. Jeśli tak to podłącz dysk na ID 0 z wyłączoną terminacją (niektóre dyski miały taką opcję) i następnie CD na ID 3. Na CD musisz mieć rezystory, aby była terminacja. Powinno działać.
[#9] Re: a2000 CDROM , rozruch, start systemu, SCSI

@_Skiba, post #8

Rezystory są na kontrolerze, i CD jest na ID 3 no i niewiele to zmienilo. Generalnie czasem startuje system jak nalezy i CD zglasza sie wlasciwie, czasem wisi przy bootowaniu i czeka na CD (?) . Moze CD z uwagi na wiek świruje? Ok. Moze ten typ tak ma
[#10] Re: a2000 CDROM , rozruch, start systemu, SCSI

@arturB, post #9

Z dyskiem nie ma problemu? W Amidze działa "Early Boot Menu"(czy jakoś tak)?

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2020 16:53:49 przez pgru2
[#11] Re: a2000 CDROM , rozruch, start systemu, SCSI

@arturB, post #1

W jakiej revizji masz tą a2000?
[#12] Re: a2000 CDROM , rozruch, start systemu, SCSI

@arturB, post #4

Co ja wiem 🤷🏿

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2020 22:17:14 przez kubaslonka
[#13] Re: a2000 CDROM , rozruch, start systemu, SCSI

@retrozygi, post #11

plyta 6.2. O to chodzi?
[#14] Re: a2000 CDROM , rozruch, start systemu, SCSI

@arturB, post #9

Jak chcesz to Ci wyślę do paczkomatu CR-507-B na testy,
to sprawdzisz czy z innym napędem jest to samo.
Moja A2k 6.2 z tym co ma startuje w 32 sekundy.
Słaby czas na spotkania teraz ;) Jak coś to pisz na PW lub dzwoń.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem