kategorie: A1200, Sprzęt
[#1] IndiVision AGA Mk2cr A1200 - gdzie kupić ?
Tak posiedziałem sobie obok Krashana na ostatnim AmiParty i przyznam, że jego Amiga wzbogacona o IndiVision AGA Mk2cr A1200 po prostu wymiata. Kojarzycie gdzie można jeszcze dostać ten scandoubler ? Ew. czy są jakieś inne porównywalne konstrukcje tego typu ?

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2020 21:38:51 przez MarX
[#2] Re: IndiVision AGA Mk2cr A1200 - gdzie kupić ?

@MarX, post #1

Pytałem u nich to powiedzieli że pracują nad nową wersją i kazali obserwować stronke icomp.de
Też bym chyba dokupił że względu na flickerfixer
[#3] Re: IndiVision AGA Mk2cr A1200 - gdzie kupić ?

@MarX, post #1

To trochę ciekawe, że indivision AGA ma DVI, a w przypadku IndivisionECS V2 pozostało stare VGA z starym efektem "ghosting", ponieważ, nie ma jak w łatwy sposób zmiksować audio, by uzyskać HDMI...
[#4] Re: IndiVision AGA Mk2cr A1200 - gdzie kupić ?

@MarX, post #1

A testowaliście może ten produkt - to już druga edycja będzie.
Sam się zastanawiam nad jej zakupem bo IndiVision AGA już od dawna śledzę dostępność na stronce producenta.

https://amigastore.eu/en/703-scanplus-aga-amiga-1200-and-4000d.html

link
[#5] Re: IndiVision AGA Mk2cr A1200 - gdzie kupić ?

@mkdevil666, post #4

Dla mnie brak cyfrowego wyjścia (DVI/HDMI) dyskwalifikuje ten scandoubler do stosowania z monitorami LCD. Monitory te, obdarowane sygnałem analogowym próbują „odgadnąć” tryb graficzny, najczęściej przez porównanie z wewnętrzną bazą zawartą w swoim firmware. Przez to obraz jest w dość przypadkowy sposób spróbkowany, przesunięty, przeskalowany, a czasem nawet obcięty. O ile jeszcze w LowRes jakoś to zazwyczaj wygląda, o tyle tryby z 640 pikseli w linii (nie mówiąc o 1280) są nieostre i nie ma szans wyrównania pikseli obrazu z pikselami matrycy. Wystarczy wrzucić obrazek z szachownicą 1×1 piksel i wszystko to widać.

Producent tego scandoublera jest świadomy problemu i zaleca używanie go z monitorami VGA CRT, co pozwala połączyć „klimat kineskopu” z w miare dobrą dostępnością (i sensowną ceną) takich monitorów, poza tym oferują one znacznie lepszą jakość obrazu niż klasyczne monitory amigowe w stylu 1084S, czy CM8833. Jeżeli więc ktoś kocha kineskopy i ma gdzie postawić, ScanPlus AGA może być dobrym wyborem (chociaż Indivision AGA też oferuje wyjście analogowe na gnieździe DVI, wystarczy tania przelotka DVI/VGA za 5 złotych).
[#6] Re: IndiVision AGA Mk2cr A1200 - gdzie kupić ?

@Krashan, post #5

Tylko dodam jeszcze od siebie, że ScanPlus AGA nie posiada flicker-fixera, dla mnie to była największa wada tego urządzenia.
[#7] Re: IndiVision AGA Mk2cr A1200 - gdzie kupić ?

@MarX, post #1

Może się doczekamy SD w tym roku naszej rodzimej produkcji. Projekt trzeba tylko dokończyć i potestowac z różnymi monitorami/TV po Hdmi.
[#8] Re: IndiVision AGA Mk2cr A1200 - gdzie kupić ?

@Krashan, post #5

Czyli co po ludzku nie ma ten scandoubler? Bo mi zależy tylko na podpięciu Amigi 1200 do monitora Samsunga S27D590C, którego używam razem ze stacjonarką. A używać go będę naprzemiennie do grania w stare gierki lub pracy na PC-cie. Resztę retro sprzętu i tak mam po Scarcie podpięte pod stary TV Sony LCD.
[#9] Re: IndiVision AGA Mk2cr A1200 - gdzie kupić ?

@mkdevil666, post #8

Możesz podpiąć, tylko rozdzielczości w trybie laced będą migotać. Ten scandoubler nie eliminuje przeplotu.
[#10] Re: IndiVision AGA Mk2cr A1200 - gdzie kupić ?

@mkdevil666, post #8

Po ludzku nie ma cyfrowego wyjścia, przez co masz mniejszą kontrolę nad obrazem i gorszą jakość. Chociaż przy graniu w stare gierki może to nie mieć wielkiego znaczenia. Oraz, jak już zauważyli koledzy, tryby z przeplotem będą migać. Ale w grach bardzo rzadko są one używane.

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2020 15:13:08 przez Krashan
[#11] Re: IndiVision AGA Mk2cr A1200 - gdzie kupić ?

@MarX, post #1

Również zastanawiam się nad zakupem IndiVision AGA do A1200 jednak nurtuje mnie kilka kwestii... czy mieści się pod sankami dysku, co z ekranami płyty, gdzie umieścić gniazdo DVI.
[#12] Re: IndiVision AGA Mk2cr A1200 - gdzie kupić ?

@Arturo, post #11

Górnego ekranu i sanek na dysk nie mam. Gniazdo DVI umieściłem na zaślepce z tyłu po prawej stronie.
[#13] Re: IndiVision AGA Mk2cr A1200 - gdzie kupić ?

@Arturo, post #11

coś mi się zdaje, że nie prędko będzie do kupienia nowa wersja, a starą (obecną) to bardzo trudno kupić o ile się da, niby każą zerkać na stronę icomp.de, ale ostatni Indivision to zdaje się lata 2012-2013.. zastanawiam się ile sztuk tego wyprodukowali.. na forum icomp.de jest forum, jakiś post był z listopada 2019 ze nawet nie ma jeszcze prototypu AGA MK3.. także tego.. co ciekawe mało jest jakoś filmików na YT z Indivision, żeby sobie oblukać co i jak..

Ostatnio testowałem takie rozwiązanie, że podłączyłem Amige do OSSC ale nie przez SCART tylko przelotką do VGA, wiec mogłem odpalić tryby np. DblPAL, na sieci są dostępne ustawienia OSSC tak żeby DblPAL pięknie się prezentował i rzeczywiście było spoko.. jak uruchmisz grę to tracisz już sygnał i musisz zmienić ustawienia OSSC, można więc sobie zrobić dwa profile w pilocie i przełączać.. ale akurat najczęściej sobie odpalam SlamTilt a ten ma taką właściwość ze w pewnym momencie gry ekran zmienia się na HiresLaced no i OSSC znowu traci sygnał XDD

ależ o wyświetlanie to jest zmora Amigi XD

niby są zapisy na Vampira do 1200 za 450 euro i on też ma swoje wyjście, ale szczerze to też nie wiem z czym to się je do końca, bo widziałem że ludziska instalowali jakieś Coffiny czy ApolloOS itp. Czy na AmigaOS 3.1.4.1 to pójdzie to już nie wiem.. wolałbym się pobawić najpierw Indivision MK3..
[#14] Re: IndiVision AGA Mk2cr A1200 - gdzie kupić ?

@pong777, post #7

Coś możesz więcej powiedzieć na ten temat. Bardzo byłbym zainteresowany porządnym polskim SD.
[#15] Re: IndiVision AGA Mk2cr A1200 - gdzie kupić ?

@mateusz_s, post #13

ale akurat najczęściej sobie odpalam SlamTilt a ten ma taką właściwość ze w pewnym momencie gry ekran zmienia się na HiresLaced no i OSSC znowu traci sygnał XDD

W opcjach Slam Tilta możesz sobie ustawić rozdzielczość trybu Multiball! Tak że nie przeskoczy Ci automatycznie na Hi-res.

ależ o wyświetlanie to jest zmora Amigi XD

Ja używam Microviteca M1438 i jestem zadowolony. Problemem są tylko te nowsze LCD, ale do nich rzeczywiście Indivision pasuje.
[#16] Re: IndiVision AGA Mk2cr A1200 - gdzie kupić ?

@MarX, post #1

Na EAB pojawiła się informacja, że możliwe iż jeszcze w tym kwartale zacznie się produkcja Indivision AGA MK3.
[#17] Re: IndiVision AGA Mk2cr A1200 - gdzie kupić ?

@Solo Kazuki, post #16

uu a co ma mieć nowego ten MK3

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2020 21:09:25 przez Dorian3d
[#18] Re: IndiVision AGA Mk2cr A1200 - gdzie kupić ?

@Dorian3d, post #17

Nową cenę Jeżeli ewolucja wygląda tak jak w przypadku Indi ECS to pytanie powinno brzmieć -co zostanie usunięte względem poprzednika.
[#19] Re: IndiVision AGA Mk2cr A1200 - gdzie kupić ?

@Dorian3d, post #17

Zdaje się ze ma być wyjście hdmi zamiast DVI,

w każdym razie raczej sobie kupię, to urządzenie ma nie tylko flickerfixer ale i nakładkę scanline, teraz używam OSSC, i cenię sobię tą funkcję bo pomaga z pikselizacją w starych grach, wiec Indivision nie dość ze dodatkowo zredukuje miganie, to ma scanline i jeszcze nie potrzeba dodatkowego urządzania na biurku..

natomiast ciekawy jestem jak sobie radzi z przełączaniem rozdzielczości np. z lowres na laced czy jest czarny ekran przez chwilę jak na OSSC czy od razu przełącza?
[#20] Re: IndiVision AGA Mk2cr A1200 - gdzie kupić ?

@MarX, post #1

Jakby coś to ScanPlus AGA – Amiga 1200 and Amiga 4000D Scandoubler
jest ponownie w sprzedaży.. link

choć ja osobiście wolę poczekać na Indivision 3
[#21] Re: IndiVision AGA Mk2cr A1200 - gdzie kupić ?

@mateusz_s, post #19

wszystko zalezy od konfiguracji.
challenge jest taki ze indivision nie robi resize obrazu.
więc musisz mieć monitor umiejący pracować z niskimi rozdzielczościami.
inaczej wyświetlony obraz będzie wielkości znacznie mniejszej niż rozmiar matrycy.

defautowo 800x600 podawane z indivision, powoduje efekt dużej czarnej ramki dla pal/pal laced.
więc trzeba sobie umieć tak dobrać tryby VGA by różnica między tym co daje AGA względem rozdzielczości wyjściowej indivision , była rzędu kilku/kilkunastu pikseli.

indivision przełącza się między rozdzielczościami szybko.
ale odradzam używanie innych rozdzielczości dla trybów PAL i pal laced, bo wtedy będzie trzeba doliczyć czas reakcji monitora na zmianę rozdzielczości.
ja dla pal i pal laced mam ustawioną wyjściową rozdzielczość VGA 568x576
co skutkuje ślicznym obrazem z delikatną ramką.
przy przełączeniu pal -> pal laced, przez ułamek sekundy obraz jest rozciągnięty, indi się przełącza około 0.2s, w drugą stronę efekt jest podobny.
mogę wam to na video złapać jak chcecie.

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2020 23:08:53 przez ninex
[#22] Re: IndiVision AGA Mk2cr A1200 - gdzie kupić ?

@ninex, post #21

challenge jest taki ze indivision nie robi resize obrazu
Robi. Chociaż maksymalnie 2× w poziomie i 2× w pionie.
[#23] Re: IndiVision AGA Mk2cr A1200 - gdzie kupić ?

@Krashan, post #22

Stałem się posiadaczem Indi MK2cr i mam parę pytań - konfigurację ogarnę wraz z dopasowanie rozdziałek pod konkretne monitory (na ten moment chodzi mi o włożenie MK2cr i włączenie Amigi bez jakiejkolwiek konfiguracji wstępnej:

1) czy przy niskich rozdziałkach zawsze są widoczne scanlines (PAL HiRes, LoRes) - czy znikną po zrobieniu konfiguracji/wgraniu "softu" do Indi - czyli spodziewam się, ze na teraz w grach też będą widoczne,

2) czy to normalne (w trybach laced), że przesuwając myszką pionowo widzę podwójne linie - jak by lekki brak synchronizacji - czy to ustąpi po ogarnięciu konfiguracji, w menu OS3.1 jak się poruszam widać to na elementach menu systemowego.

3) z tego co wyczytałem to podobno były jakieś poprawione wersje wsadu - muszę poczytać jak to zrobić i czy warto "ryzykować" - ewentualnie jak sprawdzić jaka wersja wsadu jest w Mk2cr w tej chwili.

Informacyjnie: A1200 rev. 2B, Mk2cr, OS3.1, w wyjście DVI włożona przelotka na HDMI.

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2023 21:43:47 przez Adinfo
[#24] Re: IndiVision AGA Mk2cr A1200 - gdzie kupić ?

@Adinfo, post #23

czy przy niskich rozdziałkach zawsze są widoczne scanlines (PAL HiRes, LoRes)
Nie są. Można ten efekt wyłączyć.
czy to normalne (w trybach laced), że przesuwając myszką pionowo widzę podwójne linie
Tak, to normaly objaw trybu laced wynikający z tego, że Indivision buforuje obie półramki obrazu i robi deinterlacing. Każdy obiekt poruszający się na tyle szybko, że w jednym półobrazie jest w innym miejscu ekranu niż w drugim, będzie tak wyglądał. Jedynym teoretycznym sposobem na pozbycie się tego jest, żeby obiekty przesuwały się co drugą półramkę obrazu.
1
[#25] Re: IndiVision AGA Mk2cr A1200 - gdzie kupić ?

@Krashan, post #24

Jedynym teoretycznym sposobem na pozbycie się tego jest, żeby obiekty przesuwały się co drugą półramkę obrazu.

Czyli nie wystarczyłby program, który wyświetlałby kursor myszki w Interlace ?
Na przykład coś takiego?
https://aminet.net/package/util/misc/LacePointer

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2023 08:52:35 przez Norbert
[#26] Re: IndiVision AGA Mk2cr A1200 - gdzie kupić ?

@Norbert, post #25

W praktyce nie sprawdzałem, w teorii nie wystarczyłby. Zresztą, problem dotyczy nie tylko kursora myszki, ale dowolnej zmiany na ekranie. Przykładowo, na ekranie pojawia się nowe okienko. Najpierw pojawi się połowa jego linii (co druga), a dopiero po 1/50 sekundy (w następnej ramce obrazu) druga połowa. Świetnie to widać np. przy operowaniu menu Intuition, tam się nic przecież nie przesuwa, ale dzięki wysokiemu kontrastowi daje się zauważyć, że wybrany element menu przez ułamek sekundy jest "w paski".

Można sobie wyobrazić scandoubler, który by to eliminował. Najpierw buforuje półramkę 1, ale nie wyświetla jeszcze nic. Potem do tego samego bufora buforuje półramkę 2 i nadal nic nie wyświetla. Potem przełącza bufory i wyświetla dwie ramki wyjściowe (identyczne) z tego bufora, w tym czasie do drugiego bufora buforując półramki 3 i 4. I tak dalej. Wady: dwa razy większy lag (40 ms w systemie PAL) i dwa razy większa pamięć ramki scandoublera. Z tego co mi wiadomo, Indivision AGA Mk2 nie posiada takiej możliwości.

Na klasycznych ekranach CRT ten efekt też występuje, ale jest słabo widoczny ze względu na czas poświaty luminoforu, rozmycie pionowych krawędzi pikseli i częściowe nakładanie się na siebie linii parzystych i nieparzystych.
1
[#27] Re: IndiVision AGA Mk2cr A1200 - gdzie kupić ?

@Krashan, post #26

Dzięki za konkretną informację, to wiele wyjaśnia. Czyli nawet zmiana algorytmu jeżeli była by możliwa to kosztem "czasu".
[#28] Re: IndiVision AGA Mk2cr A1200 - gdzie kupić ?

@Adinfo, post #27

Interlace to było "oszustwo" wprowadzone w początkach telewizji, żeby ograniczyć ilość przesyłanej kanałem telewizyjnym informacji. Można je było skutecznie zamaskować korzystając z niedoskonałości ówczesnego sprzętu, do tego nikt się nie spodziewał, że kiedyś ktoś będzie wyświetlał obrazy generowane cyfrowo. Teraz to po prostu "wylazło" dzięki postępowi technicznemu.
[#29] Re: IndiVision AGA Mk2cr A1200 - gdzie kupić ?

@Krashan, post #28

A Amiga nie ma możliwości wyświetlania wysokiej rozdzielczości bez przeplotu pod WB? Pamiętam, że były jakieś tryby. Chyba nawet 30KHz zgodne/podobne to VGA i możliwe to wyświetlenia na nowszym monitorze bez dodatkowego osprzętu.
[#30] Re: IndiVision AGA Mk2cr A1200 - gdzie kupić ?

@snifferman, post #29

A Amiga nie ma możliwości wyświetlania wysokiej rozdzielczości bez przeplotu pod WB?
Zależy jak bardzo wysokiej. Jest DblPAL, który ma 640 na 512 bez przeplotu, Multiscan 640 na 480. Tylko że...
  • Tryby Dbl/Multi bardziej obciążają magistralę Chip RAM, przez co AGA muli nieco bardziej. Co prawda ubocznym efektem dodatnim jest zwiększenie maksymalnej częstotliwości próbkowania dźwięku w Pauli.
  • Z Indivision AGA te tryby jakoś niezbyt dobrze współpracują (przynajmniej z Mk2).
  • Mając Indi można pocisnąć w interlace (niemigającym, pomijając te efekty, o których dyskutujemy) nawet 1280×1024. To czyni powyższe tryby mało atrakcyjnymi.


Ostatnia aktualizacja: 24.02.2023 11:52:25 przez Krashan
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem