kategoria: A600
[#1] A600 -Renowacja po 20 latach
Witam otóż po 20 latach wygrzebałem Amigę A600 z piwnicy.Jako dzieciak dostałem ją od znajomego.Był pełen komplet,się grałooo :).... lecz z upływem lat reszta akcesoriów wylądowała w koszu i została sama skrzynka.

Aktualnie skompletowałem : oryginalny zasilacz, Joystick SIGMA taki jak pamiętam za młodu (poszukuję drugiego czarny z zielonymi przyciskami):D ,myszkę trumienkę,Fast ram 9.5 MB,RAM 1 MB,Adapter z kartą pamięci 4 GB i workbenchem Green Alien.

Ami Działa lecz nie tak jak powinna :

-Obraz jest nieostry lekko ucieka w prawo a kolor biały jest lekko zielony.

-Czasem trzeba dłużej poczekać żeby 'zaskoczyła" na starcie.Caps świeci i z czasem zaczyna mrugać aż zgaśnie i system startuje

-Dioda dysku zaczeła pracować prawidłowo lecz za drugim czy którymś z kolei włączeniu niestety przestała mrugać :/ Na adapterze na 39 kabelku jest rezystor (sprawny),Dioda także sprawna .

Czy wymiana kondensatorów na tantalowe (zestaw naprawczy z allegro)
naprawi te problemy ?

Pojutrze będę zanosił ją do elektryka na wymianę

W planach także wybielenie obudowy .Umieściłem już klawisze w słoiku z kremem utleniającym 12%.Ogarnę jeszcze minisolarke UV i wrzucę jakieś fotki...

W temacie Amig jestem początkujący , lecz znam się trochę na moddingu itp. Chwilowo bez naprawy wstępnej cały projekt nie będzie miał sensu :/ Chciałbym ją zachować na lata.Niech leży i nabiera na wartości :) Uratujmy ją !

Pozdrawiam SmoQ OK















[#2] Re: A600 -Renowacja po 20 latach

@miki1320, post #1

Upewnij się tylko czy Twój elektryk choć raz w życiu wymieniał kondensatory.😀
[#3] Re: A600 -Renowacja po 20 latach

@miki1320, post #1

Tu na forum jest wątek o magikach lutownicy - w dobrym tego słowa znaczeniu. Przejrzyj go i wyślij swoja 600 do jednego z nich.. a nie do elektryka.
[#4] Re: A600 -Renowacja po 20 latach

@miki1320, post #1

hej,
poniżej moje sugestie odnośnie wybielania:

1. to bardziej kwestia ciepła niż UV, tutaj sprawdza się gorąca woda, podgrzewacz do wody itp - BROŃ BOŻE :) nie umieszczaj przypadkiem niczego w piekarniku xDD

2. klawisze i małe części są najprostsze wsadź je do woreczka i wypełnij go utleniaczem, zawiąż otocz folią, tak żeby bylo szczelnie, wrzuć zawiniątko do garnka z ciepłą wodą na "palniku" temperatura to 65-70*C - 2-4 godzin, 4 godziny to już totalny MAX będzie białe jak mleko.. tutaj polecam np. miernik laserowy albo zwykły termometr jak masz, ale miernik laserowy to fana rzecz jak nie masz to warto sobie kupić :)

UWAGA, spód garnka i ścianki "zabezpiecz" folią aluminiową zeby przypadkiem klawisze nie stykały się z gorącym metalem bo się powyginają i czapa, uwaga na SPACJĘ, użyj większego garnka nie umieszczaj

3. NIE WYBIELAJ tych brązowych klawiszy, bo zrobią się również białe lub szare..

4. jeśli chodzi o większe części to miałem problem, wiec oczywiście najlepiej by było to wrzucić na słońce - ponoć nawet nie trzeba wtedy używać utleniacza, kilka godzin na samym słońcu wybiela podobnie..

5. do wiekszych czesci jak obudowa mozna np. kupic sobie jakis plaski pojemnik i zalać go utleniaczem i pozostawić na 3-4 dni najlepiej gdzieś koło grzejnika, jak temeratura w środku bedzie ok. 35 stopni to by bylo spoko, albo zeby bylo szybciej to owinać folią i wrzucić do wody z podgrzewaczem

6. ogólnie najlepiej jest jak element pływa w utleniaczu wtedy jest pokryty z każdej storny..
[#5] Re: A600 -Renowacja po 20 latach

@miki1320, post #1

Dopóki żyję, będę powtarzał: A600 to najpiękniejsza wśród małych Amiś. Witamy w klubieOK!

Pojutrze będę zanosił ją do elektryka na wymianę


Ścięło mnie z nóg. Z całym szacunkiem dla Twojego elektryka (nie znamy go oczywiście, to być może wspaniały fachowiecok, racja), ale na pewno jesteś tego pewny? Mariusz już pisał, poszukaj może kogoś tutaj na forum, tu potrzeba "fachowca od wymiany kondensatorów SMD w Amigach". Wprawdzie nie mierzę się tu z kolegami z działu Magicy Lutownicy, ale swoje A600 sam recapowałem i wiem, co to za ciężki kawałek chlebaok, racja. To się wiąże często z koniecznością chwilowego wymontowania paru innych komponentów, jeśli człowiek np. nie ma profesjonalnych "gorących szczypiec" (ja nie mam, więc się nie ogłaszam). Inaczej można poprzypalać właśnie te komponenty, bo brakuje miejsca dostępu, a wtedy smuteczek...
Ze swojej strony polecam wymieniać na oryginalnych wymiarów (nie idealnie tych samych, ale bardzo zbliżonych wymiarów) kondensatory polimerowe. Tak, to jest pewien niemały wydatek, ale jest pewność, że już na zawsze zażegnasz ryzyko wylania. Gdzieś mam nawet prywatną listę w Excelu kondziołków Panasonica. Jakby była potrzebna, mogę ją wrzucić na Dropboxa i udostępnić.
[#6] Re: A600 -Renowacja po 20 latach

@miki1320, post #1

Czy wymiana kondensatorów na tantalowe (zestaw naprawczy z allegro) naprawi te problemy?
O ile zostanie poprawnie przeprowadzona. Najważniejsze jest delikatne i prawidłowe usunięcie starych kondensatorów, poradzenie sobie z ewentualną korozją, sprawdzenie ciągłości ścieżek, skuteczna neutralizacja pozostałości elektrolitu, a dopiero na samym końcu założenie nowych kondensatorów, najlepiej nowych aluminiowych dobrej marki, albo polimerowych. Na odwal wymienione tantale to może być zestaw nowych kłopotów.
[#7] Re: A600 -Renowacja po 20 latach

@mateusz_s, post #4

Dwa klawisze wyjęte ze słoika po 2 dniach na grzejniku :
Spacja jako porównanie.



Myślę że nie ma sensu kombinowac z garnkami i wodą bo za duże ryzyko ze coś pojdzie nie tak.
Obudowe włożę do brytwanki metalowej do pieczenia ciast i ze 3 litry utleniacza by skrylo na rowno.
Będzie amigowe ciasto :D xD
W folie i na grzejnik.



Co do elektryka to gość starszy z mojej pracy robi na utrzymaniu ruchu. Z zawodu elektryk i takie właśnie układy w robocie naprawia wiec myślę ze nie bedzie problemu.
[#8] Re: A600 -Renowacja po 20 latach

@Krashan, post #6

https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://allegro.pl/oferta/kondensatory-tantalowe-amiga-600-1200-hq-serwis-6863398938&ved=2ahUKEwiAy_DX7dbnAhVqwosKHf6NDagQjjgwAXoECAYQCg&usg=AOvVaw2ZVDdwAriDrBwb-pOiYohx

Takie kondensatory kupiłem...
[#9] Re: A600 -Renowacja po 20 latach

@miki1320, post #8

To sie upewnij że wie za co się zabiera. Bo kondensatory mogły popuścić i może narobić sporych szkód bo ścieżki odejdą przy próbie usunięcia starych kondensatorów.

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2020 21:10:13 przez Stoopi

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2020 21:13:20 przez Stoopi
[wyróżniony] [#10] Re: A600 -Renowacja po 20 latach

@miki1320, post #7

Elektryk to nie elektronik. Żeby ci kondziołków lutownicą do rynien nie wymieniał.
[#11] Re: A600 -Renowacja po 20 latach

@miki1320, post #8

Zawsze mogłeś trafić gorzej, przynajmniej kondensatory THT są przyzwoite. Dla mnie "fetysz tantala" jest niezrozumiały. Tak jak napisałem w innym wątku, kondensatory tantalowe są wrażliwe na przepięcia, które często są generowane w tanich zasilaczach przy włączaniu i wyłączaniu. A nie oszukujmy się, amigowe zasilacze to były tanie zasilacze do sprzętu konsumenckiego. Urządzenie z tantalami wymaga staranniej zaprojektowanego zasilacza, co i raz czyta się, że w jakiejś Amidze tantale padły, czasami zapalając się i siejąc zniszczenie. Jedyne co wnoszą tantale, to „niewyciekalność”, ale to się załatwia dobrej klasy kondensatorami aluminiowymi long life, albo kondensatorami polimerowymi.
[#12] Re: A600 -Renowacja po 20 latach

@miki1320, post #7

Tylko większe kawałki typu obudowa to jeszcze trzeba czymś obciążyć bo jak zalejesz cieczą to zaczną wypływać.. albo zrobić to "twarzą" do spodu :)

Co do kondensatorów to polecam kupić gotowy zestaw z Amiga Store
[#13] Re: A600 -Renowacja po 20 latach

@miki1320, post #7

Wiem, że trudno kogoś odwieść kiedy widzi takie wspaniałe efekty "wybielania", ale wiesz o tym, że to wszystko wróci do stanu poprzedniego, a najszybciej klawisze?.
[#14] Re: A600 -Renowacja po 20 latach

@Kilos, post #13

Można spróbować pomalować Hard Hat 2500

nie żółknie - odporny na promieniowanie UV


Lakier uniwersalny w sprayu HH 2500 zapewnia doskonałą ochronę metalu, w tym: miedzi, chromu, srebra, brązu, niklu i aluminium, a także drewna, tworzyw sztucznych (twarde PVC), starych powłok malarskich i lakierniczych. Może być stosowany wewnątrz oraz na zewnątrz pomieszczeń.


noxan.pl


Trzeba by było tylko sprawdzić czy nie zje klawiszy, obudowy etc... Ewentualnie prysnąć wcześniej podkładem jeśli by wchodził w reakcję.

Nie wiadomo tylko ile taka powłoko będzie "działać". Jeśli Amiga nie będzie leżeć na parapecie to może zadziała:)

Use Alert
Oczywiście te produkty są podane randomowo, lakier i podkład są "przypadkowe". Jeśli niczego wcześniej nie malowałeś uzupełnij swoją wiedzę:)

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2020 23:44:29 przez tWINpIX
[#15] Re: A600 -Renowacja po 20 latach

@miki1320, post #7

oddasz to gościowi który w życiu nie zrobił żadnej Amigi
spierdzieli Ci to...
pozbędziesz się Amigi i obrazisz na kolegę z pracy...
albo
pozwolisz podziałać nad tym kolegom Magikom z forum którzy zęby zjedli na tych sprzętach.

Wybór należy do Ciebie ale pamiętaj że celowe lub nieumyślne uśmiercenie Amigi ścigane jest przez Trybunał Europejski.

Dobrze się zastanów czy warto.
[#16] Re: A600 -Renowacja po 20 latach

@softiron, post #15

Jeżeli to dobry fachowiec to moim zdaniem nie ma przeciwwskazań. Nie musi mieć doświadczenia z Amigą, byle wiedział co to są kondensatory, znał architekturę komputerów i miał wprawę w posługiwaniu się lutownicą. No i miał ogólne doświadczenie.

Fachowcy z firmy Amiga s.c. w Warszawie skopali mi parę lat temu Amigę 4000. A to ludzie, którzy z Amigą powinni mieć doświadczenie.

Nie oznacza to oczywiście, że nie polecam magików z PPA. Ci ludzie powinni znać się na rzeczy.

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2020 00:27:18 przez Hexmage960
[#17] Re: A600 -Renowacja po 20 latach

@miki1320, post #1

Co do wybielania, to czasem lepiej pomalować. Na obrazku moja "flagowa" Amiga 600.



Ostatnia aktualizacja: 17.02.2020 05:18:44 przez Stoopi
[#18] Re: A600 -Renowacja po 20 latach

@Hexmage960, post #16

Przemyślałem sprawe i lepiej mieć pewność że jest w dobrych rękach. Bo jak gość skopci to i tak bym musiał komuś to wysłać :) No więc do kogo mam się zgłosić o ten serwis? Gdzie napisać?
[#19] Re: A600 -Renowacja po 20 latach

@miki1320, post #18

daj ogloszenie w giełdzie lub w watku "magicy lutownicy". :P
[#20] Re: A600 -Renowacja po 20 latach

@Stoopi, post #17

Na allegro jest obudowa wykonana hydrografiką mysle ze taka była by najlepsza.
[#21] Re: A600 -Renowacja po 20 latach

@Kilos, post #13

Aktualizacja :D
Odnośnie wybielania .
Klawisze siedziały w słoiku ponad tydzień - efekt końcowy uważam za bardzo dobry :)
Zakupiłem solarkę i wrzuciłem pod nią przednią obudowę,na 3 godzinki - jest lepiej, lecz w porównaniu do klawiszy myślę że operację trzeba powtórzyć by uzyskać snieżno biały kolor.













Jak to jest z tymi odcieniami ? Różne roczniki i modele miały jakby inna mieszankę (zawartość bromu?).

Myszka siedziała razem z klawiszami i lepiej już nie będzie.



Recap zrobiony !!.
Amiga działała prawidłowo 2 dni po czym obraz zaczął skakać i kolor zielony spowrotem wracał :( Wyłączyłem.Po ponownym uruchomieniu już nie wstała .Bootloop i biały ekran :( Bede odsyłał na poprawę.

Pozdrawiam
[#22] Re: A600 -Renowacja po 20 latach

@miki1320, post #21

Karta 4 GB dwadzieścia lat temu musiała więcej niż ta amiga kosztować.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem