kategoria: Sprzęt
[#1] Zewnętrzny scandoubler SuperVGAMI - tylko dla AGA - dlaczego?
Wpadł mi w ręce zewnętrzny scandoubler SuperVGAMI. Opis sprzętu, zarówno ten na >>opakowaniu<< (ciekawostka, opakowanie to plastikowy cover kasety VHS), jak i z >>amigowych baz danych<< wskazuje, że to scandoubler dla:

"any Amiga"

"on the whole AMIGA range"


Na tym samym opakowaniu stoi również, że to „VERSION AMIGA 1200-4000”.

Skoro szereg zewnętrznych scandoublerów PONOĆ umożliwia podłączenie po RGB do KAŻDEJ Amigi (no właśnie, czy to prawda...), to dlaczego w tym przypadku producent przewidział ekstra wersję dla układu AGA?

Nie mogę niestety wypróbować tego scandoublera z A1200, bo takowej nie posiadam. Natomiast po podłączeniu do ECS (A600) obraz jest >>ciemnozielony, z czarnymi wstęgami<<. Czy jest to efekt właśnie jego przeznaczenia „tylko dla AGA”, jego uszkodzenia, czy może problem monitora VGA LCD TFT (ViewSonic VA1912w), którego używam? Żaden z moich czterech innych zewnętrznych retro-scandoublerów nie sprawia takich problemów, nawet na tym LCD (wiadomo, że wówczas projektowane były one jeszcze pod tuby CRT). Niestety nic nie wygooglowałem, a chętnie poznałbym szczegóły techniczne, które determinują przeznaczenie tego scandoublera jedynie dla AGA.
[#2] Re: Zewnętrzny scandoubler SuperVGAMI - tylko dla AGA - dlaczego?

@Michciu, post #1

Wygląda na to że brakuje któregoś sygnału RGB.
Sprawdź na suwaku kolorów np w DeluxePaint.
Czy praca stacji dysków "zmienia" te czarne wstęgi ?
Scandoubler zasilany jest że złącza DB23 i tu może trzeba szukać przyczyny usterki.
[#3] Re: Zewnętrzny scandoubler SuperVGAMI - tylko dla AGA - dlaczego?

@Michciu, post #1

Kabel to przylutowania.
To częsta usterka w takich scandoubler na kablu.
Poruszaj kablem może zaskoczy .
Ja miałem tak w scandex obraz różowy.







spróbuj z innym tv.
Ja na Tevion obojętnie na jakim scadubler też mam zielony obraz


Ostatnia aktualizacja: 17.02.2020 20:55:08 przez Dorian3d

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2020 20:55:32 przez Dorian3d
[#4] Re: Zewnętrzny scandoubler SuperVGAMI - tylko dla AGA - dlaczego?

@Michciu, post #1

W sprawie scandoublerów jestem totalnym laikiem, ponieważ używałem na Amidze tylko monitora multisync. Ale czy aby 15bitowy scandoubler nie będzie "obcinał" 24bitowej palety AGA?

Edit: Albo wyświetlał źle tryby HAM8?

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2020 07:29:39 przez Solo Kazuki
[#5] Re: Zewnętrzny scandoubler SuperVGAMI - tylko dla AGA - dlaczego?

@Michciu, post #1

ciekawostka, opakowanie to plastikowy cover kasety VHS

Czyżby nowy w "branży"?
[#6] Re: Zewnętrzny scandoubler SuperVGAMI - tylko dla AGA - dlaczego?

@Daclaw, post #5

Tak robili kiedyś. ELBOX często tak robił też.
[#7] Re: Zewnętrzny scandoubler SuperVGAMI - tylko dla AGA - dlaczego?

@Hubez, post #6

I Elsat tyż:)
[#8] Re: Zewnętrzny scandoubler SuperVGAMI - tylko dla AGA - dlaczego?

@waldiamiga, post #7

w takich właśnie pudełkach po VHS wysyłałem zawsze sprzedawane przeze mnie karty do A1200 do ich nabywców :) Tak więc tradycja została zachowana.
[#9] Re: Zewnętrzny scandoubler SuperVGAMI - tylko dla AGA - dlaczego?

@Solo Kazuki, post #4

Tak obetnie Palete kolor .
Tak jest w durzych amigach .
scadubler aga to w A 3000 wystaje z slot

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2020 15:36:06 przez Dorian3d
[#10] Re: Zewnętrzny scandoubler SuperVGAMI - tylko dla AGA - dlaczego?

@Dorian3d, post #3

Miałem chwilkie czasu, więc przyglądnąłem się temu z bliska. Wstępna >>inspekcja PCB<< niczego nie wykazała, kabel i wtyczka wydzwonione na całej długości - wszystko ok. Postanowiłem nie odpuścić i wytoczyłem najcięższe działa - diagrom i oscyloskop , oraz drugi, referencyjny scandoubler, który sprawdziłem dla odniesienia. Na amigowym DB23 wszystkie sygnały prawidłowe. Zgodnie z oczekiwaniami wzorcowe RGB z diagromu, synchronizacja pionowa (50Hz) i pozioma (31kHz) widoczne na D-sub15. Niestety na docelowym scandoublerze tylko sygnały synchronizacji są prawidłowe, z RGB widoczny tylko Green i to jeszcze mocno przycięty (stąd wcześniej taki ciemny, zielony obraz), R i B to niewielkie szumy. Oczywiście na pcb trafia wszystko co potrzebne z DB23 - sprawdzone. W sumie to mogło paść "wszystko". Dalsze debugowanie uważam za niecelowe, zwłaszcza, że na pcb znajdują się m.in. trzy układy programowalne, których w prosty sposób niczym nie zastąpię. Szkoda, fajna rzecz (była), a wyląduje najprawdopodobniej w koszalinie.
[#11] Re: Zewnętrzny scandoubler SuperVGAMI - tylko dla AGA - dlaczego?

@Dorian3d, post #9

24 bity to raczej po 8 bitów per składowa. Tak więc 15 bitowy przetwornik nie powinien obciąć 8 bitowego koloru...
[wyróżniony] [#12] Re: Zewnętrzny scandoubler SuperVGAMI - tylko dla AGA - dlaczego?

@Michciu, post #10

Trzeba sprawdzić układ ADC, czy w ogóle konwertuje sygnał analogowy na liczby na wszystkich kanałach, a na końcu DAC, czyli pewnie ten zestaw rezystorów.

Pozostaje jeszcze Allegro i sprzedaż jako niesprawdzone :)
Zapytaj się, czy ktoś nie chciałby z tym zawalczyć, a i uszkodzony na pewno zapewni więcej piwa niż koszalin.
[#13] Re: Zewnętrzny scandoubler SuperVGAMI - tylko dla AGA - dlaczego?

@tboniasty, post #11

Jak ty to liczysz? 15 bit na całe RGB, nie słyszałem o 45 bitach (!) bo tak by wychodziło z twojej kalkulacji. Zajrzyj zresztą do instrukcji, tam jest napisane "po twojemu" wejściowa digitalizacja... 5bit, co daje łącznie 32768 kolorów.

Więc jak dla mnie ten scandoubler niby dla AGA średnio się nadaje do tych układów, ewidentnie bardziej do ECS/OCS jest.

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2020 07:38:25 przez Solo Kazuki
[#14] Re: Zewnętrzny scandoubler SuperVGAMI - tylko dla AGA - dlaczego?

@sanjyuubi, post #12

Taa, jeszcze się pobawię. Szkoda, że w diagromie nie ma możliwości programowego wymuszenia poszczególnych składowych RGB według uznania, chciałbym se zapodać jeden kolor odniesienia i dalej debugować hardware tego scandoublera.
[#15] Re: Zewnętrzny scandoubler SuperVGAMI - tylko dla AGA - dlaczego?

@Solo Kazuki, post #13

Myślałem że jest 15 bitowy przetwornik per barwa, a to tak zsumowane jak te 24 bity na wyjściu Amigi. No to faktycznie nieciekawe parametry.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem