kategoria: A600
[#1] Problem z kablem composite.
Witam. Problem polega na tym ze podłączając moją A600 do monitora (dell 2007 pbt) za pośrednictwem kabla composite nic się nie wyświetla. Czy ktoś z kolegów i koleżanek w ten sposób podłączał a600? W monitorze mam jeszcze wyjście s-video i jeśli pomysł z composite jest błędny próbował będę w ten sposób.
[#2] Re: Problem z kablem composite.

@Bociek78, post #1

musisz wybrac źródło sygnału w telewizorze. na pewno podałeś dobrą nazwę telewizora/monitora?
[#3] Re: Problem z kablem composite.

@Stoopi, post #2

ja też nie mogłem znaleźć tego modelu nigdzie.
Sprawdź jeszcze na innym TV jak masz.
Amiga działa? Stacja "pyka"?
Kabel RGB w razie czego posiadasz i TV z gniazdem euro scart?
[#4] Re: Problem z kablem composite.

@snifferman, post #3

Przepraszam to monitor dell 2007 fpb z composite i s-video. Nabyty specjalnie pod amigę. Pod ekranem przyciskiem przełącza się źródło z composite na s-video vga i DVI. Amiga działała na do tej pory na innym monitorze przez konwerter ale jakość była słaba.
[#5] Re: Problem z kablem composite.

@Bociek78, post #4

Dobrze koledzy wyżej radzą, żebyś sprawdził na kablu RGB-->SCART, bo to będzie dobry punkt odniesienia (ale najlepiej bezpośrednio w złączu euro na TV lub monitorze, bo konwerter może coś błędnego wprowadzić). Jak RGB będzie żyleta, to może znaczyć, że jest jakiś problem video enkodera CXA1145M (ten żuczek Sony), lub jakiegoś komponentu w jego torze.
[#6] Re: Problem z kablem composite.

@Michciu, post #5

Dziękuję za pomoc. Pozostaje wypróbować to na zwykłym tv z eurozłączem. Sprawa dość irytująca gdyż do tej pory posługiwałem się konwerterem zmieniającym sygnał composite z amigi na vga. I obraz jako taki był. Teraz się okazuje iż dążąc do tego żeby wyeliminować z użytku konwerter nabyłem monitor z wejściem composite i nic z tego nie wyszło. W naj bliższym czasie przetestuje także przejsciowke SCART EURO 3X RCA S-VIDEO podłączając monitor za pomocą kabelka s-video.
[#7] Re: Problem z kablem composite.

@Bociek78, post #6

Amiga chyba nie generuje obrazu s-video. Prostą przejściówką
tak się nie podłączy.
Ten monitor używany kupiłeś? może złącze w monitorze
niedomaga.

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2020 21:57:18 przez mmarcin2741
[#8] Re: Problem z kablem composite.

@mmarcin2741, post #7

Używany , zależało mi na tych wejściach a nowe delle tego nie mają.
[#9] Re: Problem z kablem composite.

@Bociek78, post #6

Nie chcę być złym prorokiem, ale jakiś czas temu na potrzeby Amigazynu robiliśmy testy kilkunastu różnych monitorów i telewizorów LCD. Modele Dell na złączu Composite zachowywały się różnie. Niektóre wyświetlały obraz bez problemów, na innych nie dało uzyskać obrazu PAL, ale zazwyczaj działały w trybie 60 Hz.

Spróbuj ustawić tryb NTSC na Workbenchu (rozdzielczość 640x200 pikseli) - obraz powinien się pojawić. Wiem, że nie o to Ci chodziło, ale w ten sposób można sprawdzić, czy to ten sam przypadek.


Ostatnia aktualizacja: 19.02.2020 22:13:33 przez A2
[#10] Re: Problem z kablem composite.

@Bociek78, post #6

Amiga nie ma S-video. Możesz sygnał composite rozbić na LUMA/CHROMA ale poztreba do tego kondensatora 470pf.
[#11] Re: Problem z kablem composite.

@A2, post #9

Właśnie sobie zdałem sprawę, że przecież na złączu Composite nie przełączysz trybu graficznego tak jak przez RGB. Mój sposób odpada, wybaczcie sklerozę
Jednak warto sprawdzić czy ten monitor po prostu nie obsługuje trybów od 60 Hz w górę, jest to bardzo prawdopodobne.


Ostatnia aktualizacja: 19.02.2020 22:37:15 przez A2
[#12] Re: Problem z kablem composite.

@A2, post #11

Kabelek vga do amigi swego czasu nabyłem wiec sprawdzę. Na przejsciówce euro-svideo sa tez wyjscia czinczowe wiec moze jeszcze ta opcja. Powoli koszta jakie włożyłem w te wszystkie przejścia i obejścia zbliżają się pewnie do ceny scandublera i irytacja rośnie, lecz dziękuję za odzew i pomoc.
[#13] Re: Problem z kablem composite.

@Stoopi, post #10

Amiga nie ma S-video.


No niestety, ale pacze, że na sieci krążą ciekawe mody S-Video w miejsce modulatora RF. Oczywiście podstawowa sprawa, że Video Encoder musi być sprawny. No i trzeba umieć sobie modulator wymontować, kabelki polutować bezpośrednio w płytę. Grubsza robota.

Albo popytać u Piotrka Architekta, bo on również miał w asortymencie taki zewnętrzny konwerter do S-Video (plus jeszcze VGA 15kHz) podłączany do RGB (DB23). Fajna sprawa! (>>tu zdjęcie na samym dole jego firmowej strony<<)
[#14] Re: Problem z kablem composite.

@Michciu, post #13

Ten konwerter z linku jak rozumiem podłączam pod wyjście szeregowe video w mojej a600 i otrzymuję sygnał s-video, composite i vga (ale tylko dla wybranych monitorów którym mój nie jest) ? A gdzie takie coś mogę nabyć i w jakiej cenie?
[#15] Re: Problem z kablem composite.

@Bociek78, post #14

Na dzień dzisiejszy sytuacja wygląda tak.
Composite monitora działa . Sprawdzone na NES i kamerze video.
Z amigą nie chce współpracować.
Obraz z amigi jest gdy podepne konwerter zmieniający sygnał comp. z amigi na vga.
Nic z tego nie rozumiem , czy sygnał comp. z amigi różni się od tego z Nintendo NES.?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem